Canadian Cyclist ARG banner 247-1 Sept 17.14
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
ARG banner CC1 Sept 17.14
 

Daily News


 

April 14/08 2:44 am - Harris Roubaix Road Race


Posted by Editoress on 04/14/08
 

Harris Roubaix Road Race Sunday April 13th, Pitt Meadows BC

Presented by CVC and Atomic Racing

Senior 1/2 Men - 100km
1. Andrew Pinfold (Symmetrics Cycling)
2. Ryan Anderson (Symmetrics Cycling)
3. Tim Sherstobitoff (Total Restoration)
4. Craig Richey (Team Aviawest)
5. Dave Vukets (Trek)
6. Jason Thompson (Escape Velocity)
7. Chris Worsfold (Glotman Simpson)
8. Dave Brooks (Trek)
9. Corey Forrest (Total Restoration)
10. Chris Squire (Escape Velocity)
11. Owen Harrison (Total Restoration)
12. Jason Fluckiger (Repswest Cycling)
13. Thomas Skinner (Rocky Mountain - Different Bikes)
14. Andrew Kyle (Escape Velocity)
15. Alistair Howard (KONA-ADOBE)
16. Mike Elliston (Glotman Simpson)
17. Brad Kerr (Total Restoration)
18. Dan Skinner (Total Restoration)
19. Tim Abercrombie (Escape Velocity)
20. Frederic Bussieres (Aviawest)
21. Matthew Martyniuk (Moose Jaw Pavers/Boh's Cycle)
22. Jamie Sparling (Trek)
23. Ryan Taylor (Campione)
24. Cody Campbell (Symmetrics)
25. John Tolkamp (Escape Velocity)
26. Trevor Haaheim (Total Restoration)
27. Rob Britton (Trek)
28. Jonathan Gormick (KONA-ADOBE)
29. Jeff Ain (Escape Velocity)
30. Marco Sabatino (Campione)
31. Christian Meier (symmetrics)
32. Zachery Garland (KONA-ADOBE)
33. Matthew Cottrell (Aviawest)
34. Nathan MacDonald (Trek)
35. Shawn Goulet (KONA-ADOBE)
36. Daniel Macdonald (KONA-ADOBE)
37. ?
38. Sean Williams (Total Restoration)
54 starters

Women - 70 km
1. Stephanie Roorda (Giant/team whistler)
2. Jenny Trew (Vanderkitten Racing)
3. Amy Herlinveaux (Dearden Construction Cycling)
4. Jennifer Schultz (Total Restoration)
5. Lisa Howard (Giant Bicycles Canada/Team Whistler)
6. Jaymie McGowan (Oak Bay Bikes)
7. Jenelle Cassidy (Giant Canada/Team Whistler)
8. Courtenay Albert (Trek)
9. Sarah Stewart (Total Restoration Cycling Team)
10. Marie-Claude Gagnon (Glotman-Simpson)
11. Kelsey Miller (Wedgewood)
12. Melanie Vaughan (Steed Cycles)
13. Shoshauna Laxson (Giant Canada/Team Whistler Women)
14. Lisa Dorian (Chicks Cycling)
15. Laura Brown (Giant Bicycles/Team Whistler)
16. Monica Nelson (Total Restoration)
17. Gillian Carleton (Ind)
18. Dana Lis (chicks cycling club)
19. Sarah Mcmillan (Chicks Cycling Club)
20. Rachel Canning (dEVo)
21. Barb Zimich (Zimichcoaching)
22. Melanie Vaughan (Steed Cycles)
23. Heather Lamson (Giant/ Team Whistler)
24. Jeanine Ball (Local Ride)
25. Jennifer Kohm (Glotman-Simpson)
26. ?
27. Megan Rathwell (Ind)
28. Sarah Nathan (Chicks Cycling Club)
29. Karen Watson (Glotman-Simpson)
30. Stania Juriga (Chicks Cycling Club Vancouver)
31. Kathleen Negraeff (Wedgewood Cycling Team)
32. Clara Hungr (Ind)
33. Cheryl Giffin (chicks)
34. Sonja Heilmeier (Chicks Cycling)
43 starters

3 Men - 70km
1. Julian Base (Campione)
2. Russell Stead (Escape Velocity)
3. Horacio Chaves (Mighty)
4. Matthew OHagan (n/a)
5. Mark Dormer (Escape Velocity)
6. Clayton Sansbury (kona-adobe)
7. Evan Guthrie (Total Restoration)
8. Boris Martin (Campione)
9. Carsten Ivany (Local Ride)
10. David Penner (EV)
11. Corey Hess (Team Aviawest)
12. Brian Griffin (Experience Cycling)
13. Matt Law (Peninsula Cycles/Rocky Mountian Bicycles)
14. Jonathan Braunstein (Aviawest)
15. Jacob Schwingboth (devo)
16. Tony Winter (Oak Bay Bicycle - Wheelers Cycling Club)
17. Michael Rothengatter (Escape Velocity)
18. Mark Walker (Java Junkies)
19. Jack MacDougall (Ind)
20. Patrick Love (wedgewood cycling team)
21. Owen Sampson (mighty cycling)
22. Curtis Jung (dEVo)
26 starters

4/5 Men - 60km
1. Curtis Dearden (Dearden Construction Cycling)
2. Nick Berry (Mighty Riders)
3. Brian Postlethwaite (Escape Velocity)
4. Steven Devantier (Local Ride Racing)
5. Martin Courtenay (Ind)
6. Marvin Guzman (Ind)
7. Wes Ochitwa (ampione)
8. Kenyon Campbell (Ind)
9. Richard Machhein (Ind)
10. Carl Zeschner (CVC)
11. Mike Laxdal (ratcliff/capione)
12. Zachary Young (Team Aviawest)
13. Mike Berkenpas (Local Ride)
14. David Nelson (Gerick Cycle)
15. Nicholas Jones (campione/ratcliff)
16. Escape Velocity
17. Jak New (Escape Velocity)
18. Steven Herbert (Escape Velocity)
19. Jeff Ker (Ind)
20. Jeff Oconnell (Team TNA Shape)
21. Albert Nomura (Zimichcoaching)
22. Ben Cowburn (Escape Velocity/Devo)
23. Escape Velocity
24. David Beggs (Derailleurs in the Mist CC)
25. Craig Fabische (Overtime Sports Coquitlam)
26. Brian Burke (Ind)
27. Ray Lachance (Glotman Simpson)
28. Paul Craig (Natural Earth Raicng)
29. Ryan Newsome (LOCAL RIDE)
30. Andrzej Jerome (Kelowna Cycle)
31. Mike Kleso (Team Whistler)
32. Eric Eck (Ind)
33. Gavin Day (Ind)
34. Scott Jutson (Ind)
35. Alan Bransdon (Escape Velocity)
36. Barry Lyster (Local Ride)
37. Chris Mckillican (Kelowna Cycle)
38. Michael McArthur (Glotman Simpson)
39. Phil Hesse (Fresh Air Experience)
40. Patrick J. Buchanan (BC Masters/Java Junkies)
41. Chris Gullett (Ind)
59 starters

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7451) - Oct 21
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login