Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 2 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
IMBA Canada
 

Daily News


 

April 20/08 1:45 am - Houffalize World Cup -Men's XC full results


Posted by Editoress on 04/20/08
 

World Cup #1 - Houffalize

Coverage brought to you with the assistance of Velirium

Men
1. Julien Absalon (Fra) Orbea2:06:56
2. Nino Schurter * (Sui) Swisspower MTB Teamat 0:51
3. Christoph Sauser (Sui) Specialized Factory Racing1:14
4. Jakob Fuglsang (Den) Cannondale-Vredestein2:00
5. Cédric Ravanel (Fra) Team Lapierre International2:37
6. Jean-Christophe Peraud (Fra) Orbea3:10
7. José Antonio Hermida Ramos (Esp) Multivan Merida Biking Team3:33
8. Roel Paulissen (Bel) Cannondale-Vredestein3:55
9. Kashi Leuchs (NZl) Cannondale-Vredestein4:10
10. Martin Gujan (Sui) Athleticum-Mtb-Team4:34
11. Todd Wells (USA) Gt Mongoose5:16
12. Geoff Kabush (Can) Team Maxxis5:30
13. Marco Aurelio Fontana (Ita)5:35
14. Wolfram Kurschat (Ger) Topeak Ergon Racing Team5:37
15. Adam Craig (USA) Giant Mountain Bike Team5:55
16. Jürg Graf (Sui) Swisspower MTB Team6:07
17. Inaki Lejarreta Errasti (Esp) Orbea6:23
18. Oliver Beckingsale (GBr) Giant Mountain Bike Team6:34
19. Florian Vogel (Sui) Swisspower MTB Team7:04
20. Yader Zoli (Ita) Giant Italia Team7:05
21. Ralph Naef (Sui) Multivan Merida Biking Team7:05
22. Ruben Ruzafa Cueto (Esp) Orbea7:16
23. Seamus Mcgrath (Can) Fuji7:49
24. Christoph Soukup (Aut)8:06
25. Jaroslav Kulhavy (Cze)8:26
26. Rudi Van Houts (Ned) Dolphin-Trek Mountainbike8:37
27. Fredrik Kessiakoff (Swe) Full-Dynamix-It8:44
28. Tony Longo (Ita) Full-Dynamix-It9:00
29. Lukas Flückiger (Sui) Athleticum-Mtb-Team9:31
30. Alexis Vuillermoz * (Fra) Scott Valloire Galibier9:33
31. Moritz Milatz (Ger) Multivan Merida Biking Team9:34
32. Hannes Metzler (Aut) Giant Mountain Bike Team9:49
33. Peter Riis Andersen (Den) Team Alb-Gold Mountainbik9:52
34. Till Marx (Sui) Swisspower MTB Team9:55
35. Lado Fumic (Ger) Fumic.Brothers.International10:09
36. Tim Bohme (Ger) Team Alb-Gold Mountainbik10:18
37. Michael Weiss (Aut)10:41
38. Daniel Mcconnell (Aus)11:06
39. Martino Fruet (Ita)11:17
40. Marc Trayter Alemany (Esp) Ecp-Tau Ceramica11:23
41. Davy Coenen (Bel)11:44
42. Karl Platt (Ger) Team Bulls11:52
43. Patrik Gallati * (Sui) Swisspower MTB Team12:03
44. Karl Markt (Aut)12:12
45. Thomas Frischknecht (Sui) Swisspower MTB Team12:24
46. Milan Spesny (Cze) Merida Biking Team12:32
47. Matthias Flückiger * (Sui) Athleticum-Mtb-Team12:42
48. Emil Lindgren (Swe) Full-Dynamix-It12:47
49. Bas Peters (Ned)12:57
50. Gion Manetsch (Sui) Athleticum-Mtb-Team13:09
51. Andreas Kugler (Sui) Fischer-Bmc13:17
52. Ricky Federau (Can)13:56
53. Jochen Kass (Ger) Team Alb-Gold Mountainbik14:21
54. Sergio Mantecon Gutierrez (Esp) Cemelorca-Seguros10.Com14:24
55. Frank Schotman (Ned)14:31
56. Torsten Marx (Ger) Team Alb-Gold Mountainbik14:32
57. Marek Galinski (Pol) Jbg2-Apc Presmet14:47
58. Filip Meirhaeghe (Bel) Versluys-Landbouwkrediet15:06
59. Burry Stander * (RSA) Gt Mongoose15:15
60. Jeremy Horgan-Kobelski (USA) Subaru-Gary Fisher15:28
61. Barry Wicks (USA) Kona15:37
62. Chris Jongewaard (Aus) Dolphin-Trek Mountainbike15:57
63. Kristian Hynek (Cze)16:09
64. Carlos Coloma Nicolas (Esp) Ecp-Tau Ceramica16:19
65. Mirko Pirazzoli (Ita)16:33
66. Igor Bogdan (Ukr) Isd-International16:42
67. Manuel Fumic (Ger) Fumic.Brothers.International16:45
68. Frank Beemer * (Ned)16:50
69. Liam Killeen (GBr) Specialized Factory Racing16:51
70. Silvio Bundi (Sui) Giant Mountain Bike Team16:53
71. Lachlan Norris * (Aus)16:58
72. Rene Tann (Ger)17:05
73. Mathieu Toulouse (Can) Team Maxxis17:07
74. Lukas Kaufmann * (Sui)17:15
75. Filip Eberl (Cze)17:20
76. Milan Barenyi (Svk)17:23
77. Jeremiah Bishop (USA) Trek-VW17:23
78. Fabian Giger * (Sui)17:24
79. Hector Leonardo Paez Leon (Col) Gewiss Bianchi17:30
80. Martin Fanger * (Sui)17:38
81. Bart Brentjens (Ned) Dolphin-Trek Mountainbike17:38
82. Israel Nunez Baticon (Esp) Massi18:12
83. Umberto Corti * (Ita) Team Cbe Tecnoimpianti A.18:35
84. Tim Wijnants * (Bel) Dolphin-Trek Mountainbike18:49
85. Steffen Thum (Ger) Team Mayer Stevens18:53
86. Mattias Wengelin * (Swe)18:55
87. Dario Alejandro Gasco * (Arg) Massi18:58
88. Derek Zandstra (Can) 3 Rox Racing19:10
89. Pascal Meyer * (Sui)19:16
90. Stéphane Tempier * (Fra) Gewiss Bianchi19:20
91. François Bailly Maitre (Fra) Scott Valloire Galibier19:22
92. Magnus Darvell (Swe)19:30
93. Marcin Karczynski (Pol) Halls Professional Mtb Team19:42
94. Kohei Yamamoto (Jpn)19:48
95. Maxim Gogolev (Rus)20:03
96. Stefan Sahm (Ger) Team Bulls20:19
97. Hannes Genze (Ger) Team Alb-Gold Mountainbik20:32
98. Jan Skarnitzl * (Cze)20:44
99. Daniel Suter (Sui)20:58
100. Severin Disch * (Sui)21:19
101. Sergiy Rysenko (Ukr) Isd-International21:29
102. Jelmer Pietersma (Ned) Beone Chainreaction Mount21:48
103. Nicolas Bazin (Fra) BH-SR. Suntour22:12
104. Javier Puschel (Chi)22:13
105. Ivan Planzer (Sui)22:35
106. Michel Luginbuehl * (Sui)22:48
107. Maxime Marotte * (Fra) BH-SR. Suntour23:46
108. Joris Massaer (Bel)-1Lap
109. Cristobal Silva (Chi)-1Lap
110. Robert Gehbauer * (Aut) Multivan Merida Biking Team-1Lap
111. Michael Broderick (USA)-1Lap
112. Ross Creber * (GBr)-1Lap
113. Robert Mennen (Ger)-1Lap
114. Thomas Litscher * (Sui)-1Lap
115. Nicola Rohrbach * (Sui) Central Ghost Pro Team-1Lap
116. Alban Lakata (Aut) Dolphin-Trek Mountainbike-1Lap
117. Pierre Geoffroy Plantet (Fra) Team Lapierre International-1Lap
118. Ian Field * (GBr)-1Lap
119. Denis Vorontsov * (Rus)-1Lap
120. Mannie Heymans (Nam)-1Lap
121. Giuseppe Lamastra (Ita)-1Lap
122. Massimo De Bertolis (Ita) Full-Dynamix-It-1Lap
123. Matous Ulman (Cze)-1Lap
124. Samuele Porro * (Ita) Team Cbe Tecnoimpianti A.-1Lap
125. Mattias Nilsson * (Swe)-1Lap
126. Ji Jianhua (Chn)-1Lap
127. Patxi Cia Apezteguia (Esp)-1Lap
128. Sepp Freiburghaus * (Sui)-1Lap
129. Pierre Lebreton (Fra) BH-SR. Suntour-1Lap
130. Markus Bauer * (Ger)-1Lap
131. Julio Humberto Caro Silva (Col) Gewiss Bianchi-1Lap
132. Arnaud Grosjean (Fra) BH-SR. Suntour-1Lap
133. Kris Sneddon (Can) Kona-1Lap
134. Anders Hovdenes * (Nor) Team Etto Hoydahl-1Lap
135. Hans Becking * (Ned) Beone Chainreaction Mountainbike-1Lap
136. Marc Colom * (Fra)-1Lap
137. Alexander Wetterhall * (Swe)-1Lap
138. Taavi Selder (Est)-1Lap
139. Jiri Novak (Cze)-1Lap
140. Andi Weinhold * (Ger)-1Lap
141. Cristian Cominelli * (Ita) Gewiss Bianchi-1Lap
142. Freddy Betremiaux * (Fra) BH-SR. Suntour-1Lap
143. Dmitry Medvedev * (Rus)-1Lap
144. Fabien Canal * (Fra) Team Lapierre International-1Lap
145. Sergio Pulido Rodriguez * (Esp) Cemelorca-Seguros10.Com-1Lap
146. Vivien Legastelois * (Fra) Team Lapierre International-2Laps
147. Nieck Busser * (Ned)-2Laps
148. Jo Norskar * (Nor) Team Etto Hoydahl-2Laps
149. Lee Williams (GBr)-2Laps
150. Paul Van Der Ploeg * (Aus)-2Laps
151. Sebastien Carabin * (Bel)-2Laps
152. Rob Vangenechten * (Bel)-2Laps
153. Niels Wubben * (Ned)-2Laps
154. Martin Bratland (Nor) Team Etto Hoydahl-2Laps
155. Heiko Gutmann * (Ger)-2Laps
156. Ruud Rentmeester (Ned)-2Laps
157. Chun Hing Chan (Hkg)-2Laps
158. Andriy Khripta * (Ukr)-2Laps
159. David Lozano Riba * (Esp) Msc Bikes-2Laps
160. Patrick Gaudy (Bel)-2Laps
161. Bilal Akgul (Tur)-2Laps
162. Paul Remy * (Fra)-2Laps
163. Lukas Hanus * (Svk)-2Laps
164. Irjan Luttenberg * (Ned)-2Laps
165. Kevin Van Hoovels (Bel)-2Laps
166. Tim Ottens (Ned) Beone Chainreaction Mount-2Laps
167. Martin Skopek * (Svk)-2Laps
168. Erik Nellen * (Ned) Beone Chainreaction Mount-2Laps
169. Diego Rosa * (Ita)-2Laps
170. Tobias Ullmann (Ger)-2Laps
171. Axel Bult (Ned)-2Laps
172. Alejandro Diaz De La Pena Lopez (Esp)-2Laps
173. Laurent Mineur * (Bel)-2Laps
174. Christof Bischof (Sui)-2Laps
175. Calle Friberg (Swe)-2Laps
176. Jelmer Jubbega * (Ned)-2Laps
177. Bjorn Rondelez (Bel)-2Laps
178. Sebastian Szraucner * (Ger)-2Laps
179. Nicolas Jeantet * (Ita)-2Laps
180. Ludovic Mottet (Bel)-2Laps
181. Hubert Pollinger (Ita)-2Laps
182. Tim Lemmers * (Ned)-2Laps
183. David Escolar Ballesteros (Esp)-2Laps
184. Sébastien Le Naour (Fra)-2Laps
185. Nicolas Vermeulen (Bel)-2Laps
186. Felix Euteneuer * (Ger)-2Laps
187. Guillaume Vinit * (Fra)-2Laps
188. Roland Plank (Aut)-2Laps
189. Bart Maas * (Ned)-2Laps
190. Marco Minnaard * (Ned)-2Laps
191. Andy Eyring * (Ger)-2Laps
192. Nick Daems * (Bel)-2Laps
193. Colin Cares * (USA)-2Laps
194. Wilko Rochow (Ger)-2Laps
195. Andriy Gumenyuk * (Ukr)-2Laps
196. Nikolay Zagulyaev (Rus)-2Laps
197. Pascal Hossay * (Bel)-2Laps
198. Jaco Wagenaar * (Ned)-2Laps
199. Josef Kamler * (Cze)-2Laps
200. David Fletcher * (GBr)-2Laps
201. Peter Coddens (Bel)-2Laps
202. Paul Gaillard * (Fra)-2Laps
203. Evgeniy Medvetsskyy (Ukr)-2Laps
204. Markus Knott * (Ger)-3Laps
205. Max Oste Macdonald * (Swe)-3Laps
206. Vladislavs Neroznaks (Lat)-3Laps
207. Bart Van Hecke (Bel)-3Laps
208. Thomas Van Regenmortel (Ned)-3Laps
209. Vero Lüscher * (Ger)-3Laps
210. Florent Martin * (Fra)-3Laps
211. Olivier Chauvet * (Fra)-3Laps
212. Jiri Hudecek * (Cze)-3Laps
213. Steven Garcin * (Fra)-3Laps
214. Hugo Navarian * (Fra)-3Laps
215. Benoît Thyreault (Fra)-3Laps
216. Alex Lupato * (Ita)-3Laps
217. Boris Vasilyev (Rus)-3Laps
218. Dennis Ebert * (Ned)-3Laps
219. Hans Urkens (Bel)-3Laps
220. Dries Govaerts * (Bel)-3Laps
221. Pierre Fuseau (Fra)-3Laps
222. Thomas Baisir * (Bel)-3Laps
223. Michal Plesnik (Svk)-3Laps
224. Julien Plagne (Fra)-3Laps
225. Kevin Soller * (USA)-3Laps
226. Clément Boes * (Fra)-3Laps
227. Yunus Yetkin (Tur)-3Laps
228. Ethan Gilmour * (USA)-3Laps
229. Alexey Belokrylov (Rus)-3Laps
230. Kamil Alev (Tur)-3Laps
231. Tomas Pesek * (Cze)-3Laps
232. Adrien Pastor * (Fra)-3Laps
DNF. Balz Weber (Sui)
DNF. Marti Gispert Labarta (Esp)
DNF. Ivan Alvarez Gutierrez (Esp)
DNF. Max Plaxton (Can) Rocky Mountain
DNF. Ludovic Dubau (Fra)
DNF. Ian Bibby * (GBr)
DNF. Bjorn Brems * (Bel)
DNF. Martin Kraler (Aut)
DNF. Pavel Boudny (Cze)
DNF. Klaus Nielsen (Den)
DNF. Evgeniy Pechenin (Rus)
DNF. Nicolas Filippi (Fra)
DNF. Olivier Maignan (Fra)
DNF. Andrea Tiberi (Ita)
DNF. Sam Jurekovic * (USA)
DNF. Juan Pedro Trujillo Hernandez ( Esp)
DNF. Alexandre Moos (Sui)
DNF. Jérome Chevallier (Fra)
DNF. Roman Rametsteiner (Aut)
DNF. Jimmy Tielens (Bel)
DNF. Jonathan Galante (Fra)
DNF. Frank Lehmann (Ger)
DNF. Kristof Houben (Bel)
DNF. Ole Christian Fagerli (Nor)
DNF. Sébastien Hansen (Fra)
DNS. Jiri Friedl (Cze)
DNS. Kristian Torgersen (Nor)
DNS. Rick Evers (Ned)


*=U23

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login