Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 2 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Norco Tactic - April 1
 
BikeSports - November 17
 
D'Ornellas (+1528) - Jan 31
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Camelback CC2 - April 7
 

Daily News


 

June 2/08 11:48 am - Grand Prix Charlevoix


Posted by Editoress on 06/2/08
 

Grand Prix Charlevoix May 31st-June 1st, Baie St-Paul QC

A 3 stage, 2 day stage race in Baie St-Paul (~1.5 hours east of Quebec City)

Senior 1/2 Men
1. Alexandre Cloutier (Volkswagen)4:14:12
2. Jean- Sebastien Perron (EVA-Devinci)at 0:58
3. Eric Boily (Volkswagen)1:02
4. Guillaume Boivin (EVA-Devinci)1:10
5. Andre Tremblay (Apogee- Kuota/Elicycle)1:28
6. Michael Joannisse (Garneau-Crocs-Suzano)1:48
7. Ryan Beliveau (Apogee-Kuota Elicycle Inc)1:58
8. Georges- Edouard Duquette (EVA-DEVINCI (Club))2:01
9. Bruno Langlois (Volkswagen)2:01
10. Dominique Perras (EVA-Devinci)2:08
11. Arnaud Papillon (Volkswagen)2:14
12. Thomas Devisscher (Apogee- Kuota/Elicycle)2:15
13. Geoffroy Dussault (Sports Bazar Inc)2:21
14. Joel Dion- Poitras (Team RACE Pro)2:27
15. Garrett McLeod (Apogee-Kuota/Elicycle Inc)3:03
16. Peter Ladd (Garneau-Crocs-Suzano)3:06
17. Patrique Azevedo (Garneau-Crocs-Suzano)3:08
18. Pascal Bussieres (2peer.com)3:41
19. Thierry Laliberte (Sportif Bromont)3:51
20. Jamie Riggs (Team Ultralink)4:05
21. Jean- Francois Racine (Garneau-Crocs-Suzano)4:08
22. Michael Nash (Ride with Rendall)4:40
23. Benjamin Martel (2peer.com)4:59
24. Mathieu Boudier- Reveret (Club Cycliste CGR)5:11
25. Frederic Lubert (Club Cycliste CGR)6:20
26. Hugues Lapointe (Bluberi-Martin Swiss)7:21
27. Marc Boudreau (Ride with Rendall)7:21
28. Geoff O'Toole (Apogee-Kuota/Elicycle Inc)7:56
29. Benoît Lussier (CIBC Wood-Gundy)8:23
30. Vincent Veilleux- Lessard (2peer.com)8:45
31. Vincent Quirion (Garneau-Crocs-Suzano)9:08
32. Tim Hucker (Garneau-Crocs-Suzano)9:41
33. Sebastien Rousseau (Marinoni-Cadence)9:45
34. Martin Picard (2peer.com)9:52
35. Stephen Keeping (Bluberi-Martin Swiss)10:00
36. Alexander Fulton (EVA-DEVINCI)19:10
37. Francois Chabot (Volkswagen)20:12
38. James Larmer (Sudbury Cycling Club)21:52
39. Osmond Bakker (EMD Serono-Stevens)23:26
40. Jhon Bairo Casallas (2peer.com)23:41
41. Antoine Matteau (Garneau-Crocs-Suzano)24:21
42. Glen Rendall (Ride with Rendall)24:31
43. Maxime Joly- Smith (2peer.com)24:32
44. Dominic Cantin (2peer.com)24:38
45. Charles B. Thibault (EVA-Devinci)24:38
46. Mathieu Gautier (Premier Studio-Powerwatts)25:10
47. Marc Dugas (Apogee- Kuota/Elicycle)26:04
48. Luc Dionne (CIBC Wood-Gundy)27:03
49. Louis- Philippe Leclerc (Team Ultralink)27:16
50. Jim Tsilemos (Ride with Rendall)27:34
51. Jean- Sebastien Beland (Volkswagen)28:13
52. Daniel Marcello Ceccato (2peer.com)28:22
53. Dominic Gladu- Despatis (Apogee- Kuota/Elicycle)28:24
54. Christian Deshaies (Volkswagen)29:46
55. Patrice Boucher (Iris)31:42
56. Joel Sidhu (Team Ultralink)32:17
57. Edward Forest (Iris)35:08
58. David Maltais (EVA-DEVINCI (Club))36:15
59. Philippe Leduc (CIBC Wood-Gundy)41:24
60. Nicolas Lefrancois (CIBC Wood-Gundy)41:38
61. Olivier Savaria (2peer.com)42:15
62. Louis- Charles Lacroix (Ste-Foy-Qc Métro)42:20
DNF. Jean- Michel Lachance (Volkswagen)
DNF. Ugo Lapierre (2peer.com)
DNF. Jean- Sebastien Maheu (Sleeman Clear/Énergie- Kuota)
DNF. Sean Wakefield (Ride with Rendall)
DNF. Pierre Boilard (2peer.com)
DNF. Simon Gagnon- Brassard (EVA-DEVINCI (Club))
DNF. François- Charles Malo (Volkswagen)
DNF. Marc Allard (Volkswagen)
DNF. Jason Cheney (Ride with Rendall)
DNF. David Bergeron (Calyon Pro Cycling Team)
DNF. Ramos Kleber (Garneau-Crocs-Suzano)
DNF. Jean- Philippe Provost (Marinoni-Cadence)
Junior Men
1. Hugo Houle (Garneau-Crocs-Suzano)4:16:45
2. Simon Lambert Lemay (Hottubes Cycling)at 0:33
3. David Boily (Apogee- Kuota/Elicycle)4:55
4. William Garneau (Garneau-Crocs-Suzano)5:19
5. Ludovic Fleury (Garneau-Crocs-Suzano)5:49
6. Remi Pelletier- Roy (Dynamiks de Contrecoeur)8:24
7. Marc Olivier Jussaume (EVA-DEVINCI (Club))9:45
8. Yannick Bedard (Apogee- Kuota/Elicycle)12:27
9. Pierrick Naud (EVA-DEVINCI (Club))19:02
10. Maximilien Benjamin (Apogee- Kuota/Elicycle)20:01
11. Philippe- Antoine Alexandre (CC 2R/Équipe Record)20:03
12. Marc- Andre Bonneau (EVA-DEVINCI (Club))23:10
13. Jean- Christophe Lacasse (Sherbrooke (club cycliste))23:15
14. Laurent Dallaire (Vélo Club Longueuil)24:07
15. Jerome Boucher (Garneau-Crocs-Suzano)26:07
16. Mikaël Bilodeau (Espoirs Saputo)28:13
17. Philippe Brizard (Dynamiks de Contrecoeur)29:00
18. Antoni Loignon (Garneau-Crocs-Suzano)34:26
19. Pierre- Etienne Boivin (EVA-DEVINCI (Club))37:02
20. Yann Beaulieu (Garneau-Crocs-Suzano)38:58
21. Julien Daly (Vélo Club Longueuil)52:35
22. Karl Steppan (D'Amos)21:43
23. Jeremie Belisle (Accro Vélo Val-d'Or)23:02
24. Guillaume Charest (Vélo Club Longueuil)34:59
DNF. Antoine Duchesne (EVA-DEVINCI (Club))
DNF. Charles- Alexandre Cloutier (Espoirs Saputo)
DNF. Marc- Antoine Lagace (Apogee- Kuota/Elicycle)
DNF. Philippe Lacasse (Vélo Club Longueuil)
DNF. Gabriel Letellier- Tremblay (Sherbrooke (club cycliste))
DNF. Maximilien Lariviere (Garneau-Crocs-Suzano)
DNF. Pierrick Picard Fiset (D'Amos)
DNF. Kevin Lamarre (indépendant RP)
DNF. Hugo Barrette (indépendant RP)
DNF. Marc- Olivier Helms (Espoirs Saputo)
DNF. Gabriel Leboeuf (Espoirs Saputo)
DNF. Christophe Riopel- Benoit (Espoirs Saputo)
Junior Women
1. Virginie Gauthier (Espoirs Saputo)3:33:52
2. Adriane Provost (Espoirs de Laval)0:11
3. Laurie- Anne Dupont- Renaud (Espoirs Saputo)0:41
4. Evelyne Gagnon (EVA-DEVINCI (Club))3:09
5. Gabriele Duchesne (EVA-DEVINCI (Club))3:52
6. Joanie Laflamme (Espoirs Saputo)13:09
7. Justine Levasseur (Dynamiks de Contrecoeur)22:22
8. Edith Levasseur (Dynamiks de Contrecoeur)31:41
DNF. Jessica Garneau (Rocky Mountain/Pro-Cycle)
DNF. Genevieve Bourgeois (EVA-DEVINCI (Club))
Master A
1. David Gazsi (Team Ultralink)4:28:33
2. Sebastien Laflamme (Sports Bazar Inc)0:19
3. Philippe Wauthier (Ryno Performance)0:30
4. Craig C Hawkes (EMD Serono Stevens)0:50
5. Yann Deville (CIBC Wood-Gundy)1:59
6. Warren MacDonald (EMD Serono Stevens)2:08
7. Jean- Francois Blais (Taximode.com)2:19
8. Antoine Richer (Cycles Performance- Cinelume)2:58
9. David Albert (Opus-PowerWatts)2:58
10. Yves Lefebvre (La Cabosse d'Or)3:00
11. Frederic Belanger (Cycles Performance- Cinelume)3:04
12. Christian Ouellet (Gaspesien)3:35
13. Luc Langevin (Ryno Performance)4:32
14. Steve Maurice (CIBC Wood-Gundy)4:52
15. Christian Nadeau (Gaspésien)5:46
16. Mathieu Charruau (Cycles Performance- Cinelume)6:20
17. Alexandre Boiteau (VC Montreal- Cycles Régis)6:50
18. Gino Ainsley (Les Rouleurs de l'Outaouais)9:32
19. Erwan Peres (indépendant RP)10:07
20. Martin Caya (Drummond)10:55
21. Joel Samson (Équipe Brunet)11:33
22. Owen Eastmond (Rossi Lachine)11:41
23. Vincent Caron (EDGE/CARB BOOM)12:47
24. Martin Goineau (Marinoni-Cadence)14:39
25. Alexandre Cote (Équipe Brunet)15:35
26. Eric Blais (Sports Bazar Inc)20:03
27. Martin Vinet (Taximode.com)22:45
28. Yan Parent (Rocky Mountain/Pro-Cycle)31:22
29. David Munden (EMD Serono Stevens)42:34
30. Stephane Chaine (Sleeman Clear/Énergie- Kuota)43:00
31. Michel Courval (Opus-PowerWatts)44:10
32. Philippe Gouin (CIBC Wood-Gundy)46:13
33. Benoit Brisette (Cycles Performance- Cinelume)46:23
34. Benoit Labelle (indépendant RP)53:15
35. Charles- Andre Munger (Sports Bazar Inc)59:48
DNF. Stephane Joncas (Équipe Brunet)
DNF. Steve Proulx (EMD Serono Stevens)
DNF. Dave Mustaikis (Marinoni-Cadence)
DNF. John Malois (CIBC Wood-Gundy)
DNF. Yorick Caron (Cycles Performance- Cinelume)
DNF. Jean- Francois Boily (Proco (Tourcom))
DNF. Marc Lapointe (EMD Serono Stevens)
DNF. Luc Bellerive (Cycles Performance- Cinelume)
DNF. Christian Gosselin (Équipe Brunet)
DNF. Patrice Brisson (Taximode.com)
DNF. Sebastien Grenier (Équipe Brunet)
DNF. Sylvain Bourque (La Cabosse d'Or)
DNF. Eric Gosselin (Ryno Performance)
DNF. Stephane Bisbikos (Rossi Lachine)
DNF. Jean- Sebastien Zahra (EDGE/CARB BOOM)
DNF. Paul Migner (Marinoni-Cadence)
DNF. Jimmy Gagné (Ryno Performance)
DNF. Frederick Pouliot (Ryno Performance)
DNF. Alexandre Morin (EDGE/CARB BOOM)
DNF. Pascal Allie (Drummond)
DNF. Francois Morin (Sports Bazar Inc)
DNF. Mathieu Jacques Duchesne (Ryno Performance)
DNF. Stephane Tremblay (Gaspésien)
DNF. Miguel Agreda (Sports Bazar Inc)
DNF. Mario Beauregard (Sports Bazar Inc)
DNF. Julien Gagnon (Sports Bazar Inc)
DNF. Charles Perreault (Marinoni-Cadence)
Master B
1. Sylvain Thibeault (Acidose Lactique)4:33:06
2. Claude Samson (Sports Bazar Inc)at 0:16
3. Jon Gee (Ottawa Bicycle Club)0:51
4. Eric Provost (Opus-PowerWatts)5:16
5. Stephane Le Beau (Opus-PowerWatts)5:57
6. Richard Pelletier (Opus-PowerWatts)8:05
7. Robert Orange (Ride with Rendall)8:29
8. Miguel Sanchez (Sports Bazar Inc)8:39
9. Martin Savard (Charlevoix)8:39
10. Claude Durocher (Ste-Foy-Qc Métro)9:42
11. Sean Wright (The Cyclery)10:33
12. Alain Poisson (Vélo 2 Max (T-R))10:36
13. Olivier Salmon (indépendant RP)11:57
14. Ron Amos (Ride with Rendall)12:49
15. Luc Blain (La Cabosse d'Or)16:17
16. Pierre Gagnon (Cycles Performance-Cinelume)16:51
17. Gordon Stovel (Opus-PowerWatts)17:02
18. Richard Lavictoire (Espoirs de Laval)18:45
19. Graeme Peppler (West of QC Wheelers)19:52
20. Bernard Lariviere (Rocky Mountain/Pro-Cycle)21:46
21. Eric Desjardins (Espoirs de Laval)21:58
22. Alain Brunette (Les Rouleurs de l'Outaouais)22:56
23. Chris Olson (The Cyclery)26:00
24. Erich Zappe (Ride with Rendall)34:43
25. Michel Bastien (indépendant RP)37:02
26. Philippe Dallaire (Vélo Club Longueuil)7:09
DNF. Michel Cyr (Les Rouleurs de l'Outaouais)
DNF. Brad Martel (Ride with Rendall)
DNF. Luc Faucher (Sleeman Clear/Énergie- Kuota)
DNF. Claude Boily (indépendant RP)
DNF. Alain Delorme (indépendant RP)
DNF. Michel Turcotte (Espoirs de Laval)
DNF. Denys Gaudreault (Espoirs de Laval)
DNF. Alain Gosselin (La Cabosse d'Or)
DNF. Jean Heguy (Gaspésien)
DNF. Yves Benjamin (Haut Richelieu/Megavolt)
DNF. Robert Duguay (La Cabosse d'Or)
DNF. Stephane Deshaies (Ste-Foy-Qc Métro)
DNF. Andre Legault (EDGE/CARB BOOM)
DNF. Stephane Demers (indépendant RP)
DNF. Andre Lamarche (Drummond)
DNF. Daniel Grenier (CIBC Wood-Gundy)
DNF. Michel Gauvin (CIBC Wood-Gundy)
DNF. Jacques Migner (Marinoni-Cadence)
DNF. Juan Marco (Gaspésien)
DNF. Andre Paquette (Espoirs de Laval)
Master C
1. Sylvan Adams (Calyon/Martin Swiss)3:13:23
2. Marc Lapointe (Bluberi-Martin Swiss)at 4:29
3. Jean- Marc Normandin (Gaspésien)6:02
4. Guy Marcotte (Sherbrooke (club cycliste))6:56
5. Francois Martel (Marinoni-Cadence)8:36
6. Claude Dallaire (Sherbrooke (club cycliste))9:34
7. Andre Rodrigue (indépendant RP)15:56
8. Tony Routley (Team Whisler)17:08
9. Alain Goulet (Calyon/Martin Swiss)18:58
10. Robert Faltus (Ride with Rendall)19:11
11. Marcel Levaque (Charlevoix)24:22
12. Paul Aimé Lacroix (Ste-Foy-Qc Métro)24:51
13. Yves Raymond (Le Yéti)24:54
DNF. Pierre- Etienne Gregoire (Ste-Foy-Qc Métro)
DNF. Denys Mantha (VCOM)
DNF. Robert Martel (Ste-Foy-Qc Métro)
DNF. Francois Beauchemin (Calyon/Martin Swiss)
DNF. Pierre C. Lacoste (VCOM)
DNF. Anders K Newsbury - JRH (Hottubes Cycling)
DNF. Philippe Nadon-JRH (D'Amos)
DNF. Jean Michel Naud-JRH (D'Amos)
DNF. Frederic Poisson-JRH (Velo 2 Max (T-R))
DNF. Jean Samuel Deshaies-JRH (D'Amos)
DNF. Roger Lessard (Beauce)
DNF. Pierre Blanchette (Ste-Foy-Qc Métro)
DNF. Alain Fuchs (Sports Bazar Inc)
Master D
1. Gary Romkey (Ride with Rendall)3:44:20
2. Jean- Pascal Lion (Espoirs de Laval)4:05
3. Jean- Claude Leclerc (CIBC Wood-Gundy)12:19
DNF. Claudel Desroches (indépendant RP)
Master F (Women)
1. Antonietta Lembo (La Cabosse d'Or)3:36:51
2. France Arseneault (indépendant RP)at 0:38
3. Danielle Plante (Marinoni-Cadence)17:18
Master E (Women)
1. Annick- Isabelle Marcoux (indépendant RP)2:37:48
2. Anita MacKinnon (Les Rouleurs de L'Outaouais)3:32
3. Annick Dufour (Taximode.com)3:32
4. Chantal Gosselin (Les Rouleurs de l'Outaouais)7:05
5. Michelle Paiement (Gianella)7:21
6. Valerie Desjardins (La Cabosse d'Or)18:15
7. Amélie Turcotte (La Cabosse d'Or)18:34
8. Marie- Claude Paquette (Ste-Foy-Qc Métro)22:41
9. Nathalie Brassard (CIBC Wood-Gundy)24:38
10. Paule Roy (Espoirs de Laval)28:34
Senior 3 Men
1. Guillaume Mailhot (Espoirs de Laval)4:19:14
2. Antoine Malo (Espoirs de Laval)3:55
3. Bruno Bourassa (Apogee- Kuota/Elicycle)16:58
4. Vincent Courcy (Le Yéti)21:04
5. Olivier Lalonde (Le Yéti)21:30
6. Peter Tregunno (Ottawa Bicycle Club)22:21
7. Torrey Pass (Le Yéti)22:32
8. Martin Cadieux (Le Yéti)22:32
9. Dante D' Urbano (West of Quebec Wheelers)23:05
10. Nicolas Therrien (Espoirs de Laval)23:32
11. Kianoush Missaghi (Dynamiks de Contrecoeur)31:51
12. Gabriel Michaud (Espoirs de Laval)32:01
13. Jean- Michel Viau (Espoirs de Laval)34:16
14. Julien Lepine (Sherbrooke (club cycliste))41:31
15. Jerome Lariviere (Équipe Brunet)41:39
16. Vincent Hudon (Vélo Club Longueuil)42:14
17. Rony Berbari (Dynamiks de Contrecoeur)49:28
18. Andres Ivan Ramirez (VéloSelect)51:54
19. Jacques Jr Gelinas (Haut Richelieu/Megavolt)52:04
20. Pascal Lauzon (Espoirs de Laval)2:01
21. David Dupuis (Sherbrooke (club cycliste))7:58
22. Claude Crépeau (Iris)10:14
23. Guillaume Pinglot (Lapraicycle)34:54
DNF. Etienne Samson (Sports Bazar Inc)
DNF. Sean Lajeunesse (Haut Richelieu/Megavolt)
DNF. Jonathan Arseneault (CIBC Wood-Gundy)
DNF. Alexandre Charest (Vélo Club Longueuil)
DNF. David Veilleux- Spenard (indépendant RP)
DNF. Eric Leger (Haut Richelieu/Megavolt)
DNF. David Barry (Vélo Club Longueuil)
DNF. Jean Francois Leduc (Gaspésien)
Senior Women
1. Lucie Poulin (Le Yéti)3:23:47
2. Veronique Bilodeau (Rocky Mountain/Lessard Bicycle)at 0:06
3. Lex Albrecht (Gaspésien)5:50
4. Valerie Crete (Specialized-Multisports-GSDGestion)10:49
5. Marie- Christine Guilbert (Le Yéti)11:59
6. Julie Madore (Le Yéti)14:58
7. Isabelle Riedl (Équipe Brunet)15:58
8. Gabrielle Ostiguy (Les Rouleurs de l'Outaouais)15:59
9. Kim Lambert- Gosselin (La Cabosse d'Or)24:13
10. Karine Tessier (Marinoni-Cadence)35:18
11. Carmen Diges (Indépendant)49:30
DNF. Janie Fortin (Specialized-Multisports-GSDGestion)

Stage results (PDF)

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Williams Cycling March 28
 
Mont Tremblant Gran Fondo - Feb14
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
ARG Time Button - April 7
 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login