Canadian Cyclist ARG banner 247-2 Sept 17.14
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
D'Ornellas Xmas (+9516) Nov 29
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
Spec We Win Road CC2 Oct 6
 

Daily News


 

June 3/08 7:24 am - Sunshine Coast Rat Race: BC Provincial Marathon Championships


Posted by Editoress on 06/3/08
 

Sunshine Coast Rat Race May 31st/June 1st, Robert's Creek BC

BC Provincial Marathon Cross Country Champs

Pro/Elite Men
1. Kris Sneddon (Kona)2:27:07
2. Matt Green (Rocky Mountain - K Capital Source)2:30:25
3. Andreas Hestler (Rocky Mountain Bikes)2:31:13
4. Matt Ryan (Spec, Craw brothers, magura)2:31:15
5. Thomas Skinner (Rocky Mountain - K Capital Source)2:32:57
6. Kevin Calhoun (Rocky Mountain - Different Bikes)2:33:46
7. Matt Bodkin (Whistler Bike Co / Giant Bicycles)2:34:08
8. Dwayne Kress (Team Whistler)2:36:11
9. Matt Klymson (Cycle Solutions/Angry Johnny's racing)2:40:21
10. Robert Whishaw (Obsession Bikes)2:40:50
11. Dave Burch (Team Whistler)2:43:27
12. Justin Mark (Steed Cycles / Helly Hansen)2:44:28
13. Simon Tremblay (Giant)2:45:59
14. Matt Law (Peninsula Cycles/Rocky Mountain Bicycles)2:50:01
15. Colin Kerr (different bikes)2:52:19
16. Andy Traslin (Suarez)3:00:07
17. Duncan Gavin (Different Bikes)3:26:21
DNF. Greg Grant (Tantalus Bike Shop/Giant Bicycles)DNF
15-16 U17 Men
1. Spencer Jackson (Skookum Cycle)2:48:00
2. Nicholas Geddes (Fanatyk co)2:48:22
3. Devan McClelland (Team Coastal/Trek)2:56:01
DNF. Max Horner (Devinci)DNF
DNF. Jereomy Pelletier (Corsa Cycles)DNF
17-18 Jr Men
1. Sebastian Sleep (Sunshine Coast Cycling)2:38:14
2. Hank Jien (Peninsula Cycles/Rocky Mountain Bicycles)2:56:14
3. Hayden Drygas (Team Squamish)3:00:49
4. Keith Jones (Peninsula Cycles/Rocky Mountain Bicycles)3:10:02
5. Sean Stanhope (Sunshine Coast Cycling)3:25:30
6. Dan Scott (Oak Bay Bikes)4:13:00
7. Joel Schachter4:36:52
DNF. Erik Mulder (Steed Cycles)DNF
1. Joshua Stott (Team Whistler)2:47:20
2. Benedikt Hanf (Team RAD-ART Gotha)2:50:45
3. Trevor Jones2:51:56
4. David Huntley (Experience Cycling/Norco)2:56:11
5. Eric Lalonde2:59:04
6. Norrie Henderson (Kelowna Cycle)2:59:06
7. Jeremy Clement (Spin Cycles)3:05:09
8. Jesse Horn (sunshine coast cycling)3:08:58
9. Branden Grass (Steed Cycles)3:11:28
10. Steve Devantier (Local Ride Racing)3:17:20
11. Brett Grayston3:20:26
12. Daniel Stein3:35:48
13. Blair Chapman (Innovative Fitness)3:43:23
14. David Embree3:57:25
15. Hamish Rennie3:58:12
16. Charles Halliburton4:04:59
17. Shawn Northwood4:12:06
18. Alec Beaton4:39:05
19. Jeff Dallin4:42:36
30-39 Master Men
1. Mike Hunter (Rocky Mountain - K Capital Source)2:33:46
2. Graham Cocksedge (Suncoast Cycles/Frontrunners)2:39:38
3. Trevor Hopkins (Team Whistler)2:40:07
4. Olivier Gendron2:51:38
5. Ted Lawson2:52:38
6. Ryan Newsome (LOCAL RIDE)2:52:42
7. Seth Wells (Cap's bike shop)2:53:00
8. Matt Drown (West Coast Racing)2:54:01
9. Albert Nomura (zimichcoaching.com)2:56:03
10. Sean Howie2:56:04
11. Kim Steed (Steed Cycles)2:56:08
12. Craig Fabische (Overtime Sports Coquitlam Columbia)3:00:24
13. Russ Wood (Worca)3:03:04
14. Nobuo Shoji3:03:25
15. Michael Costigan3:03:26
16. Simon Blythe3:04:01
17. Jeremy Hart3:04:23
18. Mike Tunnah (Wentings Cycle)3:04:24
19. Mike Rauch3:04:35
20. Joe Purves-Smith (West Coast Racing)3:05:32
21. Patrick Graham (Life Cycles Abbotsford)3:07:13
22. Mike Watton (Evolve)3:07:20
23. Jacek Doniec3:08:12
24. Brady Fleguel (WORCA)3:08:34
25. Darren Quist3:11:52
26. David Kishi (Vancouver Bike Gallery)3:12:42
27. Roman Kralovic3:14:23
28. Kalle Karu3:14:50
29. Paul Palfreyman3:16:46
30. John Rapp (suncoast cycles)3:17:20
31. Magnus Byne3:17:21
32. Stefan Pluess3:19:34
33. Dale Muir3:20:29
34. Jeff Hanninen (Team Peninsula Cycles/Rocky)3:22:01
35. Trevor Stone3:22:17
36. Mark Gray (Sorca)3:23:04
37. Graham Schulz3:24:40
38. Billy Adams3:26:28
39. Rob McLachlan3:29:11
40. Werner Gerntholtz3:29:26
41. Steve Turner (West Coast Racing)3:30:29
42. Dean Wutke (Suburban RUSH)3:31:52
43. Tavis Thomson (SORCA)3:32:09
44. Mark Coates (North Shore Athletics/Innovative)3:32:15
45. Mac Mcdell (wedgewood)3:33:39
46. Colin Freeland3:33:54
47. Jody Schick3:34:14
48. Rob Huddlestone3:36:42
49. Hugo Paquin (The Core Squamish)3:38:21
50. Lars Goeller3:38:47
51. Kris Henry3:38:48
52. Steve Bridger3:41:49
53. Eric Kjode3:42:01
54. Yariv Ben Shooshan (west coast racing)3:44:51
55. Fred Masse3:46:41
56. Cathy Graham3:48:42
57. Glade Schoenfeld3:49:33
58. Jim Meldrum3:50:33
59. Chris Pardek3:55:36
60. Fraser Hanson4:03:16
61. Allistair Clegg4:03:31
62. Nick Varey4:10:47
63. Chris Lofft4:14:19
64. Kevin So4:14:28
65. Matt Walker4:15:23
66. John Starcevic4:18:14
67. Josh Slatkoff4:25:37
68. Craig Hatt4:27:52
69. Mark Sutherland (WORCA)4:30:51
70. Mel Kartusch4:34:21
71. Dylan Groven4:36:20
72. Kevin Ainsley4:38:39
73. Don Storry4:39:57
74. Andrew Sauter (Active Life Physiotherapy)4:40:00
75. William Steele4:47:57
76. Stephen Lambie5:16:47
77. Scott MacNeil5:25:14
78. Jason Bond (KHS Bicycles / Fox Clothing)5:49:33
DNF. Lannie Thielen (Suburban Rush)
40-49 Master Men
1. David Kvick (Natural Earth Racing)2:37:33
2. Scott Woolley2:38:21
3. Andrew Handford (Different Bikes)2:39:15
4. Brent Hladchuk (Evolve CC)2:47:41
5. Mike Charuk (Team Whistler)2:48:10
6. Johnny Halliday (Different Bikes / Rocky Mountain)2:51:02
7. Greg Heyes (ryders eyewear)2:56:51
8. Keith Ray (Team Whistler)2:59:14
9. Bart Nakano (Team Alliance)3:00:14
10. Keith Mclvor (Obsession Bikes)3:01:23
11. Dave Robertson3:03:24
12. Barry Rempel (Oak Bay Bikes)3:03:31
13. Maurice Castonguay3:03:57
14. Joe Maika3:07:17
15. Al Saunders3:07:36
16. Paul Craig (Natural Earth Racing)3:07:52
17. Glen Illingworth3:08:01
18. Stewart Kerr (SORCA)3:09:44
19. Michael Dhont (Different Bikes)3:10:21
20. Mike Brooks (Different Bikes)3:11:33
21. Glenn Dorey (Steed Cycles)3:11:42
22. Graham Ross (Different Bikes)3:11:45
23. Richard Humphries (MAPLE RIDGE CYCLE)3:12:19
24. Dean Irvine (Steed Cycless)3:12:26
25. Jamie Emery3:13:28
26. Lloyd Westby3:15:01
27. Barry Lyster (Local Ride)3:17:21
28. Robert Mayenburg3:17:22
29. Dik Cox (Kona Factory)3:17:23
30. Graham Garrison (Natural Earth Racing)3:17:39
31. Bruce Kelsch (Different Bikes)3:18:16
32. Mike Bremner3:18:46
33. James Bennett3:19:35
34. James Tarrant (Oak Bay)3:21:59
35. Bruce Hale (Team Peninsula)3:22:15
36. Martijn Poelen (Alberni Valley)3:24:03
37. Scott Paxton (atomic)3:25:21
38. David McKee3:26:44
39. Lance Turner3:27:48
40. Steven Wallouch3:28:19
41. Bart Gould3:28:33
42. Thomas Goetz3:29:37
43. Bruce Gordon (scumb)3:30:26
44. Thomas Tetz (Leki BikeXtreme)3:30:32
45. Chris Gullett (Hate & Discontent)3:30:34
46. Graeme Fitch (TEAM HARBOUR)3:30:39
47. Stefen Elmitt3:32:12
48. Jeff Spence (wedgewood cc)3:34:08
49. Tony Piepjohn (Coast Spatial Mapping)3:34:57
50. Dan Swanson3:38:49
51. Geoff Watson3:40:43
52. Jeff Burton3:40:57
53. George Jackson3:41:35
54. Glenn Woodruff3:41:52
55. David Bowes3:41:54
56. Michael Roblin (SORCA)3:41:59
57. Richard Boase3:43:15
58. Mark Fonseca3:45:31
59. Mike Walsh3:47:26
60. Craig Hamilton (Epic Riders Club)3:47:37
61. Kevin Harrison3:48:09
62. Justin Webb3:48:20
63. Darren McClelland (Team Coastal)3:48:53
64. Lindsay Schram3:49:16
65. Daniel Horn3:52:28
66. Jack Bryson3:54:09
67. Joffre Brondgeest3:57:09
68. Richard Te Brinke (West Coast Racing)4:02:06
69. Eric Angus4:02:43
70. Ken Kobylanski4:07:22
71. Evan Guengerich (OrganicAthlete)4:07:56
72. Neil Chrystal4:09:54
73. Iain Lowe (West Coast Racing)4:10:58
74. Andy King4:13:03
75. Pat Murphy4:18:56
76. Robert Head4:20:45
77. David Berkowitz4:22:08
78. Greig Gjerdalen4:28:08
79. Robert Holden4:29:44
80. Jeff Driedger4:39:59
81. Bill Juhasz4:43:27
82. Geoff Huenemann4:49:32
83. Rick Eastman4:51:11
84. Hugh Oswald4:51:47
85. Michael Solnes4:52:18
86. Bart Bender4:53:33
87. Ian Scott5:05:37
88. Peter Hart5:08:45
89. Dmitri Zanozin5:32:18
90. Bob Perra5:37:06
91. Steve Vanry6:06:16
DNF. Mike Elliott
DNF. Grant Lamont
DNF. J. Bruce Pollock
DNF. Ted Russo
DNF. Ian Wilson
DNF. Derek Shiers
50+ Master Men
1. Nels Guloien (Natural Earth Racing)2:48:23
2. Letham William3:10:20
3. John Ramsden (Steed Cycles)3:13:30
4. Mark James (trek red truck racing)3:29:17
5. Ron Hayman3:30:58
6. Patrick Gallant3:35:53
7. Francois Laneuville3:39:45
8. Greg McDougall3:43:55
10. Bob Faulkner3:45:32
11. Scott Brunning3:48:47
12. Robin Willard3:50:54
13. Jake Stein3:51:20
14. Rick Williams3:51:45
15. Greg Miller3:54:29
16. Scott Kennedy3:55:48
17. Derek Higgins3:56:04
18. Gary Young3:57:47
19. Richard Dustan4:02:04
20. Bill Ford4:18:06
21. George Janos4:34:44
22. Stuart Loewen4:38:49
23. Peter Bant4:49:53
24. Edwin Beange5:05:49
25. Stephen Schachter5:31:00
26. Patrick Horvath5:35:00
27. Tom Pinfold5:42:09
28. Douglas Young6:05:10
29. Jeffrey Hayes6:09:26
DNF. John Stevenson6:14:52
. Rick Wildeman
Pro/Elite Women
1. Melanie Vaughan (Steed Cycles)3:08:15
2. Stacey Spencer (Different Bikes)3:41:31
3. Kj Sadler (Active Life Multisport Team)3:52:30
4. Kelli Sherbinin (Endless Biking)3:56:07
19-29 Senior Women
1. Jane Pattillo (West Coast Racing)3:39:23
2. Alena Radomsky (Steed Cycles)3:47:22
3. Astrid Bonter (Vancouver Bike Gallery)3:48:15
4. Christine Lynch (Sunshine Coast Cycling Club)4:00:20
5. Rya Letham4:05:22
6. Kim Myers (WORCA)4:58:06
7. Sarah Gillett5:31:09
8. Sydney Kjellander (Muddbunnies)6:09:22
30-39 Master Women
1. Annie Kvick (Natural Earth Racing)3:15:04
2. Grace Menning (NS Ride)3:18:25
3. Cheryl Beatty3:20:28
4. Nicola Mann3:20:37
5. Sarah O'Byrne3:32:33
6. Heather King (activelife multisport)3:36:23
7. Colleen Little3:43:50
8. Andrea Kraft-Costigan3:47:58
9. Jodi Siever3:48:43
10. Michelle Zuliani3:51:41
11. Penny Deck3:52:18
12. Lisa Princic3:53:01
13. Lorraine Ross (Tantalus Bike Shop)3:56:18
14. Kim Stegeman (Tantalus Bike Shop)3:58:13
1

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Coach Chris November 19
 
BikeSports Xmas Dec 3
 
ARG button Sept 17.14
 

 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login