Canadian Cyclist ARG banner 247-2 Sept 17.14
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
ARG banner CC2 Sept 17.14
 

Daily News


 

June 7/08 2:06 am - Fort William World Cup full XC results (men & women)


Posted by Editoress on 06/7/08
 

Fort William World Cup Fort William, Scotland

Coverage brought to you with the assistance of Velirium

Women 39 kms
1. Marie-Helene Premont (Can) Rocky Mountain2:00:42
2. Margarita Fullana (Esp) Massiat 0:13
3. Sabine Spitz (Ger) Central Ghost Pro Team3:10
4. Lene Byberg (Nor) Specialized Factory Racing3:19
5. Laurence Leboucher (Fra)3:33
6. Ying Liu (Chn) Chinese National Team3:53
7. Blaza Klemencic (Slo) Giant Italia Team4:48
8. Gunn- Dahle Flesjaa (Nor) Multivan Merida Biking Team4:56
9. Petra Henzi (Sui) Fischer-BMC4:58
10. Maroussia Rusca (Sui)5:19
11. Georgia Gould (USA) Luna Womens MTB Team5:28
12. Catherine Pendrel (Can) Luna Womens MTB Team5:56
13. Adelheid Morath (Ger)6:40
14. Katerina Nash (Cze) Luna Womens MTB Team6:58
15. Elisabeth Osl (Aut) Team Ghost International7:10
16. Tanja Zakelj* (Slo)7:15
17. Mary McConneloug (USA) Kenda Seven7:16
18. Heather Irmiger (USA) Subaru-Gary Fisher7:20
19. Alexandra Engen* (Swe)7:27
20. Lea Davison (USA) Trek-VW7:30
21. Elsbeth Van Rooij-Vink (Ned) Beone Chainreaction Mount7:40
22. Maria Osl (Aut) Sunshine Racers Asv Nals8:03
23. Katrin Leumann (Sui)8:20
24. Sabrina Enaux (Fra) Team Lapierre Internation8:26
25. Chengyuan Ren* (Chn) Chinese National Team8:30
26. Ivonne Kraft (Ger) Joybike / Mbc Bochum8:43
27. Kiara Bisaro (Can) Opus9:37
28. Maaike Polspoel* (Bel)10:21
29. Wendy Simms (Can) Kona10:58
30. Dellys Starr (Aus)11:18
31. Janka Stevkova (Svk)11:26
32. Githa Michiels (Bel)11:27
33. Kate Potter (Aus)12:12
34. Cécile Rode Ravanel (Fra) Team Lapierre International12:26
35. Laura Turpijn (Ned)12:30
36. Arielle Van Meurs (Ned)12:34
37. Susan Haywood (USA) Trek-VW13:06
38. Katrin Schwing (Ger) Dolphin-Trek Mountainbike13:18
39. Willow Koerber (USA) Subaru-Gary Fisher13:27
40. Sandra Walter (Can) XO Felt13:49
41. Jingjing Wang (Chn) Chinese National Team14:11
42. Francisca Campos Salas (Chi)16:57
43. Zoe King (Aus)20:15
44. Maria Kalnes (Nor)20:54
45. Fiona Macdermid (GBr)23:25
46. Daniela Bunzli Rojas (Chi)-1Lap
47. Anja Mcdonald (NZl)-1Lap
DNF. Tereza Hurikova* (Cze)
DNF. Nina Homovec (Slo)
Men 46.8 kms
1. Florian Vogel (Sui) Swisspower MTB Team2:06:27
2. Nino Schurter* (Sui) Swisspower MTB Teamat s.t.
3. Christoph Sauser (Sui) Specialized Factory Racing0:09
4. Jakob Fuglsang (Den) Cannondale-Vredestein0:46
5. Burry Stander* (RSA) GT Bicycles0:59
6. Sven Nys (Bel)1:18
7. Christoph Soukup (Aut)1:19
8. Fredrik Kessiakoff (Swe) Full-Dynamix-It1:20
9. Oliver Beckingsale (GBr) Giant Mountain Bike Team1:30
10. Martin Gujan (Sui) Athleticum-Mtb-Team1:55
11. Jean-Christophe Peraud (Fra) Orbea2:13
12. Jürg Graf (Sui) Swisspower MTB Team2:24
13. Todd Wells (USA) GT Bicycles2:49
14. Bart Brentjens (Ned) Dolphin-Trek Mountainbike3:03
15. Cédric Ravanel (Fra) Team Lapierre Internation3:14
16. Adam Craig (USA) Giant Mountain Bike Team3:35
17. Lado Fumic (Ger) Fumic.Brothers.International3:52
18. Chris Jongewaard (Aus) Dolphin-Trek Mountainbike3:54
19. Milan Spesny (Cze) Merida Biking Team4:04
20. Karl Markt (Aut)4:07
21. Seamus McGrath (Can)4:24
22. Roel Paulissen (Bel) Cannondale-Vredestein4:27
23. Andreas Kugler (Sui) Fischer-BMC4:28
24. Geoff Kabush (Can) Team Maxxis4:55
25. José Antonio Hermida Ramos (Esp) Multivan Merida Biking Team4:59
26. Liam Killeen (GBr) Specialized Factory Racing5:01
27. Wolfram Kurschat (Ger) Topeak Ergon Racing Team5:06
28. Carlos Coloma Nicolas (Esp) Ecp-Tau Ceramica5:13
29. Emil Lindgren (Swe) Full-Dynamix-It5:18
30. Michael Weiss (Aut)5:26
31. Jochen Kass (Ger) Team Alb-Gold Mountainbik5:31
32. Gion Manetsch (Sui) Athleticum-Mtb-Team5:43
33. Anders Hovdenes* (Nor) Team Etto Hoydahl6:08
34. Karl Platt (Ger) Team Bulls6:19
35. Tim Bohme (Ger) Team Alb-Gold Mountainbik6:40
36. Alban Lakata (Aut) Dolphin-Trek Mountainbike6:42
37. Samuel Schultz (USA) Subaru-Gary Fisher7:00
38. Sid Taberlay (Aus)7:06
39. Ian Bibby* (GBr)7:15
40. Fabian Giger* (Sui)7:30
41. Jiri Friedl (Cze) Merida Biking Team7:54
42. Mattias Wengelin* (Swe)7:59
43. Mathieu Toulouse (Can) Team Maxxis7:59
44. Kashi Leuchs (NZl) Cannondale-Vredestein8:31
45. Frank Schotman (Ned)8:41
46. Nicola Rohrbach* (Sui) Central Ghost Pro Team8:52
47. Alexander Wetterhall* (Swe)8:59
48. Lukas Flückiger (Sui) Athleticum-Mtb-Team9:41
49. Connor Mcconvey* (Irl)9:43
50. Josef Kamler* (Cze) Ceska Sporitelna Mtb9:52
51. Ian Wilkinson (GBr)9:58
52. Bas Peters (Ned)10:03
53. Bjorn Brems* (Bel)10:09
54. Javier Eduardo Puschel (Chi)10:41
55. Christof Bischof (Sui)10:54
56. Lachlan Norris* (Aus)10:59
57. Mattias Nilsson* (Swe)11:03
58. Ji Jianhua (Chn)11:10
59. Ian Field* (GBr)11:13
60. Michael Broderick (USA)11:37
61. Paul Oldham (GBr)11:43
62. Gareth Montgomerie (GBr)12:00
63. Jelmer Pietersma (Ned) Beone Chainreaction Mount12:28
64. Ola Kjören* (Nor)12:43
65. Pierre Geoffroy Plantet (Fra) Team Lapierre International13:06
66. Robert Gehbauer* (Aut) Multivan Merida Biking Team13:17
67. David Fletcher* (GBr)13:53
68. Paul Van Der Ploeg* (Aus)13:59
69. Ludovic Mottet (Bel) Windose Houffalize14:37
70. Rene Tann (Ger)14:54
71. Calle Friberg (Swe)15:11
72. Jeremiah Bishop (USA) Trek-VW15:32
73. Ross Creber* (GBr)16:22
74. Hannes Metzler (Aut) Giant Mountain Bike Team16:30
75. Jo Thorson Nordskar* (Nor) Team Etto Hoydahl17:14
76. Daniel Mcconnell (Aus)18:33
77. Rob Vangenechten* (Bel)19:55
78. Lee Williams (GBr)20:36
79. Rumen Voigt* (Ger)-1Lap
80. Jeremy Horgan-Kobelski (USA) Subaru-Gary Fisher-1Lap
81. Anders Ljungberg (Swe)-1Lap
82. Tobias Ullmann (Ger) Team XLC Haibike-1Lap
83. Ricardo Hazbun Velasquez* (Chi)-2Laps
84. Anthony O'boyle* (GBr) Mojo Orange-2Laps
85. Dror Pekatch (Isr) Subaru-Gary Fisher-2Laps
DNF. Marco Aurelio Fontana (Ita)
DNF. Thomas Frischknecht (Sui) Swisspower MTB Team
DNF. Moritz Milatz (Ger) Multivan Merida Biking Team
DNF. Rudi Van Houts (Ned) Dolphin-Trek Mountainbike
DNF. Chun Hing Chan (Hkg)
DNF. Giuseppe Lamastra (Ita)
DNS. Ralph Näf (Sui) Multivan Merida Biking Team


*=U23

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login