Canadian Cyclist EnergyLab 247-1 Sept23
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 

 
Cyclist's Edge - November 15
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 

 
Share the Road - Dec 14
 

 
IMBA Canada - Dec 14
 

 
Spec Roubaix CC1 Sept 13
 

Daily News


 

June 10/08 11:06 am - Tour de PEI: Stage 3


Posted by Editoress on 06/10/08
 

Rochelle Gilmore Wins Kensington - North Rustico Stage

Kori Kelley Seehafer holds onto the yellow jersey

Team Menikini- Selle Italia- Master Colours continues to prevail at this year‚s Tour de PEI earning the red jersey for best sprinter (Rochelle Gilmore), the polka dot jersey for queen of the mountain (Nathalie Bates), and the yellow jersey for the Tour leader (Kori Kelley Seehafer). Cuban Iraida Garcia arrived second today behind Menikini‚s Rochelle Gilmore followed closely by Karen Aune (UNIQA) in third position. Best Canadian jersey is worn by Merrill Collins (Team Ontario).

Numerous rolling hills in combination with strong winds made for a very demanding stage, however 8 riders broke away from the peloton, building a gap of 2 minutes 28 seconds over the rest of the pack. Team Menikini dominates the general classification with Seehafer in first position, followed by Nathalie Bates in second at 16 seconds and Trine Schmidt at 2 minutes 24 seconds behind the leader. The top Canadian, Denise Ramsden of team Ultralink is currently in seventh position at 3 minutes 31 seconds.

Tour de PEI, presented by Scotiabank, is a five-stage International women‚s cycling event which runs from June 8 to 12, 2008. Stage 4 of the race, which starts in Dalvay, will see the riders travelling through Montague and finishing in Stratford.



Stage 3: Kensington to North Rustico, 120.2km
1. Rochelle Gilmore (Aus) Menikini-Selle Italia / Master Color 3:12:56
2. Iraida Garcia (Cub) Cuban National Team
3. Karin Aune (Swe) UNIQA
4. Sophie Creux (Fra) ESGL 93 GSD Gestion
5. Leda Cox (GBr) NEBC / Cycle Loft / Devonshire Dental
6. Merrill Collins (Can) Ontario Provincial Team
7. Kori Kelley Seehafer (USA) Menikini-Selle Italia / Master Color
8. Nathalie Bates (Aus) Menikini-Selle Italia / Master Color all s.t.
9. Emmanuelle Merlot (Fra) Vienne Futuroscope 0:05
10. Trine Schmidt (Den) Menikini-Selle Italia / Master Color 0:14
11. Nathalie Lamborelle (Lux) UNIQA 2:28
12. Dalila Rodriguez (Cub) Cuban National Team
13. Tanja Hennes (Ger) Specialized Designs for Women
14. Joelle Numainville (Can) ESGL 93 GSD Gestion
15. Beatrice Thomas (Fra) ESGL 93 GSD Gestion
16. Fanny Riberot (Fra) Team Pro Feminin Les Carroz
17. Aude Pollet (Fra) Team Pro Feminin Les Carroz
18. Fiona Dutriaux (Fra) Vienne Futuroscope
19. Jenny Trew (Can) Atlantic Cycling Centre
20. Heather Logan (Can) Ontario Provincial Team
21. Christine Majerus (Lux) ESGL 93 GSD Gestion
22. Yeugeniya Vysotska (Ukr) Ukrainian National Team
23. Lang Meng (Chn) Giant Pro Cycling
24. Amy Mcguire (USA) Advil-Chapstick
25. Yong Li Liu (Chn) Giant Pro Cycling
26. Bernadette Schober (Aut) UNIQA
27. Yoanka Gonzalez (Cub) Cuban National Team
28. Audrey Cordon (Fra) Vienne Futuroscope
29. Daniela Pintarelli (Aut) UNIQA
30. Kateryna Krasova (Ukr) Ukrainian National Team
31. Sufen Ma (Chn) Giant Pro Cycling
32. Julie Bellerose (Can) Equipe Cascades
33. Mirjam Hauser-Senn (Sui) Specialized Designs for Women
34. Yumari Gonzalez (Cub) Cuban National Team
35. Sarah Grab (Sui) Specialized Designs for Women
36. Fei Wang (Chn) Giant Pro Cycling
37. Holly Borowski (USA) Advil-Chapstick
38. Karol-Ann Canuel (Can) Specialized Carrefour /Multisport Mazda GSD
39. Moriah Jo Macgregor (Can) Atlantic Cycling Centre
40. Veronique Labonte (Can) Equipe Cascades
41. Alison Testroete (Can) Atlantic Cycling Centre
42. Denise Ramsden (Can) Ultralink
43. Min Gao (Chn) Giant Pro Cycling
44. Sue Schlatter (Can) EMD SERONO STEVENS
45. Johanne Cyr (Can) Equipe Cascades
46. Brei Gudsell (NZl) Team Pro Feminin Les Carroz
47. Eugenie Mermillod (Fra) Team Pro Feminin Les Carroz
48. Li Ping Zhang (Chn) Giant Pro Cycling all s.t.
49. Audrey Lemieux (Can) Specialized Carrefour /Multisport Mazda GSD 2:35
50. Carrie Cartmill (Can) Ontario Provincial Team 9:59
51. Ireen Wieditz (Can) EMD SERONO STEVENS s.t.
52. Alyssa Mellon (Can) Ultralink 10:03
53. Julia Bradley (Can) EMD SERONO STEVENS 10:06
54. Kristen Lasasso (USA) Specialized Designs for Women
55. Joanie Caron (Can) Equipe Cascades
56. Genevieve Gauthier (Can) Atlantic Cycling Centre
57. Julie Dheruelle (Fra) Vienne Futuroscope all s.t.
58. Valerie Crete (Can) Specialized Carrefour /Multisport Mazda GSD 13:25
59. Mathilde Hupin (Can) Specialized Carrefour /Multisport Mazda GSD 13:27
60. Estelle Patou (Fra) ESGL 93 GSD Gestion 16:53
61. Rebecca Wellons (USA) NEBC / Cycle Loft / Devonshire Dental 18:35
62. Sally Annis (USA) NEBC / Cycle Loft / Devonshire Dental 18:37
63. Samantha Dery (USA) NEBC / Cycle Loft / Devonshire Dental s.t.
64. Vicki Thomas (Can) Advil-Chapstick 18:39
65. Reem Jishi (USA) Advil-Chapstick
66. Kelly Murray (Can) Atlantic Cycling Centre
67. Terri Gregotski (Can) Ontario Provincial Team
68. Sophie Matte (Can) EMD SERONO STEVENS
69. Jessica Burns (Can) Equipe Cascades
70. Andrea Knecht (Sui) Specialized Designs for Women all s.t.
71. Celeste Jones-Baumgardt (Can) Ontario Provincial Team 18:51
72. Veronique Bilodeau (Can) Atlantic Cycling Centre 18:56
73. Tricia K Spooner (Can) EMD SERONO STEVENS 23:35
74. Sarah Coney (Can) Ultralink
75. Louise Moriarty (Irl) Specialized Carrefour /Multisport Mazda GSD both s.t.
76. Kathryn Rozitis (Can) Ontario Provincial Team 25:03
77. Mary Zider (USA) NEBC / Cycle Loft / Devonshire Dental s.t.
78. Allison Lampi (Can) Ultralink 25:07
79. Nathalie Dumont (USA) NEBC / Cycle Loft / Devonshire Dental 25:07
80. Chloe St-Arnaud-Watt (Can) Ultralink 34:57
81. Yeima Torres (Cub) Cuban National Team 43:44
DNF. Camie Kornely (USA) Advil-Chapstick
DNF. Janie Fortin (Can) Specialized Carrefour /Multisport Mazda GSD
DNF. Raphaelle Chretien (Can) Equipe Cascades
 
GC
1. Kori Kelley Seehafer (USA) Menikini-Selle Italia / Master Color 6:06:52
2. Nathalie Bates (Aus) Menikini-Selle Italia / Master Color at 0:16
3. Trine Schmidt (Den) Menikini-Selle Italia / Master Color 2:24
4. Sophie Creux (Fra) ESGL 93 GSD Gestion 2:38
5. Leda Cox (GBr) NEBC / Cycle Loft / Devonshire Dental 2:56
6. Merrill Collins (Can) Ontario Provincial Team 3:16
7. Denise Ramsden (Can) Ultralink 3:31
8. Heather Logan (Can) Ontario Provincial Team 3:35
9. Johanne Cyr (Can) Equipe Cascades 3:53
10. Karin Aune (Swe) UNIQA 3:55
11. Sue Schlatter (Can) EMD SERONO STEVENS 3:58
12. Moriah Jo Macgregor (Can) Atlantic Cycling Centre 4:15
13. Dalila Rodriguez (Cub) Cuban National Team 4:41
14. Brei Gudsell (NZl) Team Pro Feminin Les Carroz 5:01
15. Kateryna Krasova (Ukr) Ukrainian National Team 5:05
16. Emmanuelle Merlot (Fra) Vienne Futuroscope 5:05
17. Yoanka Gonzalez (Cub) Cuban National Team 5:29
18. Rochelle Gilmore (Aus) Menikini-Selle Italia / Master Color 5:41
19. Bernadette Schober (Aut) UNIQA 5:56
20. Yong Li Liu (Chn) Giant Pro Cycling 5:56
21. Eugenie Mermillod (Fra) Team Pro Feminin Les Carroz 6:08
22. Nathalie Lamborelle (Lux) UNIQA 6:11
23. Fiona Dutriaux (Fra) Vienne Futuroscope 6:32
24. Veronique Labonte (Can) Equipe Cascades 6:32
25. Yeugeniya Vysotska (Ukr) Ukrainian National Team 6:35
26. Mirjam Hauser-Senn (Sui) Specialized Designs for Women 6:40
27. Julie Bellerose (Can) Equipe Cascades 6:46
28. Fei Wang (Chn) Giant Pro Cycling 7:00
29. Beatrice Thomas (Fra) ESGL 93 GSD Gestion 7:01
30. Daniela Pintarelli (Aut) UNIQA 7:02
31. Audrey Lemieux (Can) Specialized Carrefour /Multisport Mazda GSD 7:11
32. Yumari Gonzalez (Cub) Cuban National Team 7:11
33. Audrey Cordon (Fra) Vienne Futuroscope 7:19
34. Min Gao (Chn) Giant Pro Cycling 7:21
35. Aude Pollet (Fra) Team Pro Feminin Les Carroz 7:25
36. Alison Testroete (Can) Atlantic Cycling Centre 7:32
37. Holly Borowski (USA) Advil-Chapstick 7:38
38. Christine Majerus (Lux) ESGL 93 GSD Gestion 7:45
39. Tanja Hennes (Ger) Specialized Designs for Women 7:49
40. Karol-Ann Canuel (Can) Specialized Carrefour /Multisport Mazda GSD 7:49
41. Joelle Numainville (Can) ESGL 93 GSD Gestion 8:02
42. Lang Meng (Chn) Giant Pro Cycling 8:04
43. Sarah Grab (Sui) Specialized Designs for Women 8:13
44. Li Ping Zhang (Chn) Giant Pro Cycling 8:21
45. Jenny Trew (Can) Atlantic Cycling Centre 8:23
46. Fanny Riberot (Fra) Team Pro Feminin Les Carroz 8:32
47. Sufen Ma (Chn) Giant Pro Cycling 8:38
48. Amy Mcguire (USA) Advil-Chapstick 11:10
49. Genevieve Gauthier (Can) Atlantic Cycling Centre 12:52
50. Alyssa Mellon (Can) Ultralink 13:53
51. Carrie Cartmill (Can) Ontario Provincial Team 14:17
52. Julia Bradley (Can) EMD SERONO STEVENS 14:27
53. Kristen Lasasso (USA) Specialized Designs for Women 14:46
54. Joanie Caron (Can) Equipe Cascades 15:01
55. Julie Dheruelle (Fra) Vienne Futuroscope 15:17
56. Ireen Wieditz (Can) EMD SERONO STEVENS 17:10
57. Iraida Garcia (Cub) Cuban National Team 17:19
58. Estelle Patou (Fra) ESGL 93 GSD Gestion 19:08
59. Sally Annis (USA) NEBC / Cycle Loft / Devonshire Dental 19:45
60. Rebecca Wellons (USA) NEBC / Cycle Loft / Devonshire Dental 20:32
61. Terri Gregotski (Can) Ontario Provincial Team 21:56
62. Mathilde Hupin (Can) Specialized Carrefour /Multisport Mazda GSD 22:18
63. Celeste Jones-Baumgardt (Can) Ontario Provincial Team 22:55
64. Kelly Murray (Can) Atlantic Cycling Centre 23:12
65. Sophie Matte (Can) EMD SERONO STEVENS 23:52
66. Vicki Thomas (Can) Advil-Chapstick 25:06
67. Veronique Bilodeau (Can) Atlantic Cycling Centre 25:14
68. Andrea Knecht (Sui) Specialized Designs for Women 25:23
69. Jessica Burns (Can) Equipe Cascades 26:21
70. Tricia K Spooner (Can) EMD SERONO STEVENS 26:37
71. Louise Moriarty (Irl) Specialized Carrefour /Multisport Mazda GSD 26:55
72. Sarah Coney (Can) Ultralink 27:11
73. Mary Zider (USA) NEBC / Cycle Loft / Devonshire Dental 29:55
74. Nathalie Dumont (USA) NEBC / Cycle Loft / Devonshire Dental 30:15
75. Allison Lampi (Can) Ultralink 30:51
76. Samantha Dery (USA) NEBC / Cycle Loft / Devonshire Dental 31:21
77. Kathryn Rozitis (Can) Ontario Provincial Team 33:20
78. Reem Jishi (USA) Advil-Chapstick 39:56
79. Yeima Torres (Cub) Cuban National Team 49:54
80. Chloe St-Arnaud-Watt (Can) Ultralink 59:46
81. Valerie Crete (Can) Specialized Carrefour /Multisport Mazda GSD 59:50
 
Climber GC
1. Nathalie Bates (Aus) Menikini-Selle Italia / Master Color 33pts
2. Merrill Collins (Can) Ontario Provincial Team 26
3. Iraida Garcia (Cub Cuban National Team 20
4. Karin Aune (Swe) UNIQA 16
5. Alison Testroete (Can) Atlantic Cycling Centre 5
6. Lang Meng (Chn) Giant Pro Cycling 1
7. Rochelle Gilmore (Aus) Menikini-Selle Italia / Master Color 1
8. Sophie Creux (Fra) ESGL 93 GSD Gestion 1
 
Team GC
1. Menikini-Selle Italia / Master Color 18:23:02
2. Cuban National Team at 8:32
3. ESGL 93 GSD Gestion 11:14
4. Atlantic Cycling Centre 12:33
5. UNIQA 13:43
6. Equipe Cascades 14:08
7. Ontario Provincial Team 14:38
8. Team Pro Feminin Les Carroz 16:10
9. Vienne Futuroscope 16:31
10. Giant Pro Cycling 17:51
11. Specialized Designs for Women 19:17
12. EMD SERONO STEVENS 27:55
13. Specialized Carrefour /Multisport Mazda GSD 29:19
14. Advil-Chapstick 34:49
15. NEBC / Cycle Loft / Devonshire Dental 39:15
16. Ultralink 40:51


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
WoB Save Sale Jan29
 
DOrnellas Bike Sale April 1
 
The 11 Silber April 29
 

 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2016 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login