Canadian Cyclist Cervelo R5 24-7 1 March 26
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Norco Tactic - April 1
 
BikeSports - November 17
 
D'Ornellas (+1528) - Jan 31
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Camelback CC2 - April 7
 

Daily News


 

June 21/08 4:08 am - MTB World Championships 4X Final full results


Posted by Editoress on 06/21/08
 

MTB World Championships Val di Sole, Italy

Coverage brought to you with the assistance of Velirium

Women

Big Final
1. Melissa Buhl (United States)
2. Jana Horakova (Czech Republic)
3. Romana Labounkova (Czech Republic)
4. Anneke Beerten (Netherlands)

Small Final
5. Caroline Buchanan (Australia)
6. Lucia Oetjen (Switzerland)
7. Anita Molcik (Austria)
8. Mio Suemasa (Japan)

1/4 Finals
9. Sabrina Jonnier (France)
10. Fionn Griffiths (Great Britain)
11. Céline Gros (France)
12. Joanna Petterson (RSA)
13. Sarsha Huntington (Australia)
14. Helene Valerie Fruhwirth (Austria)
15. Diana Marggraff (Ecuador)
16. Eva Castro Fernandez (ESP)

Qualifications
17. Steffi Marth (Germany)
18. Angelika Hohenwarter (Austria)
19. Elisa Canepa (Italy)
20. Neven Steinmetz (United States)
21. Rachel Seydoux (Switzerland)
22. Jessica Vogt (United States)
DNS. Katarina Tothova (Czech Republic)

Men

Big Final
1. Rafael Alvarez De Lara Lu (Spain)
2. Roger Rinderknecht (Switzerland)
3. Mickael Deldycke (France)
4. Jared Graves (Australia)

Small Final
5. Brian Lopes (United States)
6. Scott Beaumont (Great Britain)
7. Romain Saladini (France)
8. Ross Milan (United States)

1/4 Finals
9. Cédric Gracia (France)
10. Tomas Slavik (Czech Republic)
11. Matej Vitko (Slovakia)
12. Lewis Lacey (Great Britain)
13. Joost Wichman (Netherlands)
14. Sascha Meyenborg (Germany)
15. Guido Tschugg (Germany)
16. Jurg Meijer (Netherlands)

1/8 Finals
17. Kamil Tatarkovic (Czech Republic)
18. Filip Polc (Slovakia)
19. Premek Tejchman (Czech Republic)
20. Dominik Gspan (Switzerland)
21. Michael Robert Haderer (United States)
22. Thomas Schäfer (Germany)
23. Rastislav Pirman (Slovakia)
24. Tomas Haluza (Czech Republic)
25. Mario José Jarrin Molina (Ecuador)
26. Quentin Derbier (France)
27. Reto Schmid (Switzerland)
28. Cameron Cole (New Zealand)
29. Peter Prajczer (Hungary)
30. Tilen Frank (Slovenia)
31. Blake Carney (United States)
32. Johannes Fischbach (Germany)

1/16 Finals
33. Alex Lloyd (Australia)
34. Marek Pesko (Slovakia)
35. Adrian Kiener (Switzerland)
36. Matej Stapic (Slovenia)
37. Randal Huntington (Australia)
38. Will Longden (Great Britain)
39. Eric Nelson (United States)
40. Daniel Auerswald (Germany)
41. Radim Kvacek (Czech Republic)
42. William Evans (Great Britain)
43. Cody Eichhorn (Australia)
44. Craig Pattle (New Zealand)
45. Terrence Scarr (Australia)
46. Gabor Vigh-Kiss (Hungary)
47. Luka Novak (Slovenia)
48. Wyn Masters (New Zealand)
49. Grzegorz Borodajko (Poland)
50. Jakub Hnidak (Czech Republic)
51. Adam Nicholson (Australia)
52. Markus Sedlak (Austria)
53. Attila Kovacs (Hungary)
54. Ryan Hunt (Australia)
55. Remigiusz Oleszkiewicz (Poland)
56. Nicolas Siedl (Austria)
57. Maciej Chmiel (Poland)
58. Sergey Maltsev (Russia)
59. Robert Kulesza (Poland)
60. Matthew Walker (New Zealand)

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Williams Cycling March 28
 
Mont Tremblant Gran Fondo - Feb14
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
ARG Time Button - April 7
 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login