Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 2 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Norco Tactic - April 1
 
BikeSports - November 17
 
D'Ornellas (+1528) - Jan 31
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Camelback CC2 - April 7
 

Daily News


 

July 7/08 9:43 am - Tour de Terra Cotta


Posted by Editoress on 07/7/08
 

Tour de Terra Cotta July 6th, Terra Cotta ON

Presented by the Brampton Cycling Club

Youth PeeWee/Squirt Girls - 9 km
1. Madison Jay (FMCT Falcons - RWU11)37:00
Youth Cadet/Minime Girls - 27 km
1. Sarah Rasmussen (National Cycling Centre Hamilton - RWU17)44:48
DNS. Kristin Brooks (Team Hardwood - RWU15)
Youth PeeWee/Squirt Boys - 9 km
1. Brady Lee (St. Catharines CC - RMU11)16:45
2. Tyler Lee (St. Catharines CC - RMU13)at s.t.
3. Stefan Milosevic (Chain Reaction CC - RMU13)0:30
4. Ben Staples (Independent - RMU13)0:58
5. Finley McKee (Independent - RMU13)2:08
6. Nicholas Rein (Oakville Cycling Club - RMU13)2:25
7. Robert Starrs (Owen Sound CC - RMU11)2:55
8. Cameron Browne (Newmarket Eagles - RMU11)3:40
9. Brandan Kennedy (Kawartha Cycling Club - RMU11)s.t.
10. Gavin Browne (Newmarket Eagles - RMU11)4:55
11. Henry Mekahi (Independent - RMU11)5:40
12. Justin Mcspadden (Newmarket Eagles - RMU13)s.t.
13. Adrian Foell (Independent - RMU11)11:25
14. Jack Marisen (Independent - RMU11)17:45
Youth Cadet/Minime Boys - 27 km
1. Travis Samuel (Peterborough Cycling Club - RMU15)44:48
2. Parker Wilson (Brampton CC - RMU17)
3. Brandon Spencer (Kawartha CC - RMU17)
4. Patrick Hennessy (National Cycling Center Hamilton - RMU17)
5. Philip English (Kawartha Cycling Club - RMU17)
6. Matthew Hopkins (St. Catharines CC - RMU15)
7. Luke Corry (Newmarket Eagles - RMU17)all s.t.
8. Cazuim Buschlen (Brampton CC - RMU15)15:40
9. Jared Barrieam (Kawartha CC - RMU17)18:30
10. Taylor Kennedy (Kawartha Cycling Club - RMU15)23:50
Open Race - 108 km
1. Brian Truman (Independent - RME.4)2:33:28
2. Brent Aquino (Invita Racing - RMM.1)
3. Jason Valenti (Brampton Cycling Club - RME.1)
4. Michael M. Moore (Team R.A.C.E - RMM.1)
5. Alex Bhogal (Mazurcoaching.com - RME.1)
6. Kevin Massicotte (Cyclepath Markham - RMJ)
7. Matt Kings (Paris 1880 - RME.2)
8. Matt Degiacomo (The Cyclepath Thunder Bay - RMJ)
9. Michael Amaral (Aquila Racing - RME.2)all s.t.
10. Robert D'Amico (Invita Racing - RMM.1)0:28
11. Ed Veal (La Bicicletta/J.Lindeberg - RME.1)
12. Jeff Schiller (London Honda/Westhaven Holmes - RME.1)
13. Jeff Hansen (Team R.A.C.E. - RME.1)
14. Gerard Yeates (Jordan Engineering - RMM.1)
15. Martin Derlacki (Midweek Cycling Club - RMM.1)
16. Mike Peshko (Wheels Of Bloor - RMM.2)
17. Isaac Smith (Aquila Racing/Racer Sportif - RME.1)
18. Matthias Schmidt (Cyclissimo Cycling Club - RMM.2)
19. Chad Mussen (Midweek Cycling Club - RME.2)
20. Ed Campbell (D'Ornellas.Delta Graphics Rt - RMM.1)
21. Marc Polsinelli (Invita Racing - RMM.1)
22. Ben Ayson (Cycle 4 Ms - RMM.1)
23. Thomas Schmidt (ZM Cycling Club - RMM.2)
24. Blair Purvis (Coachchris.Ca/Ted Velikonja - RME.2)
25. Scott Coulas (Impala Bicycles - RMM.1)
26. Jeremy MacLennan (Independent - RMM.2)
27. Neil Henry (Labicicletta/J Lindeberg - RMM.1)
28. John Provart (Chain Reaction - RMM.2)
29. Tovi Heilbronn (Midweek Cycling Club - RME.3)
30. Pavle Stanojevic (Jamis/Bikezone Racing - RMM.1)
31. John McInulty (Midweek Cycling Club - RME.2)
32. Steve McKee (Independent - RME.4)
33. Jonathan Mitchell (Invita Racing - RMM.2)
34. Anthony Simpson (Mississauga Bicycle Racing Club - RMM.2)
35. Bruno Grossi (Invita Racing - RMM.1)
36. Derek Harnden (Peterborough Cycling Club - RMJ)
37. Brian Lee (Team R.A.C.E - RMM.1)
38. Andrew Zimcik (Independent - RME.4)
39. Stacy Wall (Invita Racing - RMM.1)
40. Mike Steed (Jordan Engineering - RMM.1)
41. Mike Viel (Invita Racing - RMM.1)
42. James Mcewen (Midweek CC - RMM.1)
43. David Beggs (Derailleurs In The Mist CC - RMM.3)
44. Zachary Jones (Mazurcoaching.com - RME.3)
45. Brad Nickorick (Team R.A.C.E - RMM.2)
46. Paul Rego (Independent - RME.1)
47. Kevin Davis (Wheels Of Bloor Ct - RMM.1)
48. Justen Winster (Pedal Performance - RMM.1)
49. Badih Schoueri (Mazurcoaching.com - RME.3)
50. Steve Smith (Coach Chris/Ted Velikonja - RMM.1)
51. Jason May (Speedriver.com - RMM.2)
52. Bob Tomsic (Jordan Engineering - RMM.1)
53. David Grose (Bikesports - RME.3)
54. Brian Ciazynski (St Catharines CC - RME.2)
55. Richard Hall (Newmarket Eagles - RMM.2)
56. Johnathan Wilby (Independent - RMM.1)
57. Erik Dickenson (National Cycling Centre Hamilton - RMJ)
58. Joe Torchia (London Honda-Westhaven Homes - RMM.1)
59. Chris Chambers (Team R.A.C.E - RMM.2)
60. Rory McDonagh (Pierik's Elite Health - RMM.2)
61. Dave Woolley (Cycle 4 Ms - RMM.1)all s.t.
62. Thomas Foster (Aquila Racing/Racer Sportif - RME.1)
63. Susan Palmer-Komar (Mazurcoaching.com - RWE.1)
64. James Blackburn (Cycle Cambridge-Grg Racing - RMM.1)
65. Craig Doucet (ZM Cycling Club - RMM.1)
66. Bruce Krip (Wheels Of Bloor Ct - RMM.1)
67. Piero Zanetti (Invita Racing - RMM.1)
68. William Fu (Pedal Performance - RMM.1)
69. Gregory T. Cushing (D'Ornellas CC - RMM.1)
70. Philip Cates (Lapdogs Cycling Club - RME.3)
71. Dennis Giobbe (Invita Racing - RMM.2)
72. Rod Nicholle (Independent - RMM.3)
73. Brian Kelly (Cyclissimo Cycling Club - RMM.2)
74. Patrick Dooling (Cycle Cambridge-Grg Racing - RMM.1)
75. Oscar Retamal (Cycle Cambridge-Grg Racing - RMM.1)
76. Ed Renkema (D'Ornellas CC - RMM.1)
77. Michael Aston (Independent - RME.3)
78. Sebastian Porten (Aquila Racing/Racer Sportif - RME.1)
79. Neil Armstrong (St Catharines CC - RMM.3)
80. Christopher Bradbury (Cyclissimo Cycling Club - RMJ)
81. Gary Fogelman (D'Ornellas CC - RMM.3)
82. Chris Mark (Sudbury Cycling Club - RME.4)
83. Jill Vale (Lapdogs Cycling - RWE.1)-1L
84. Brandon Tulloch (St Catharines CC - RME.4)-1L
85. Jeffrey Poulsen (St. Catharines Cycling Club - RMM.3)-1L
86. Donovan Williams (Independent - RMM.3)-1L
87. Tom Hurd (Independent - RMM.3)-1L
88. Scott Milligan (Lapdogs Cycling - RME.3)-1L
89. Giles Marshall (Midweek Cycling Club - RMM.3)-1L
90. Mark Macdonald (Mountainview Cycling Club - RMM.3)-1L
91. Dominik Kubicki (Ertc - RME.2)-1L
92. David Hoffman (Independent - RMM.3)-1L
93. Michael White (Waterloo Cycling Club - RMM.3)-1L
94. Anita Lagler (Independent - RWMB)-1L
95. Shawn Conlon (St Catharines CC - RMM.3)-1L
96. Pierre Perrin (Cycle 4 Ms - RMM.2)-1L
97. Phill Vermette (Caboto Velo - RMM.2)-1L
98. Douglas Urquhart (Brampton Cycling Club - RMM.3)-1L
99. Mark Cascella (Lapdogs Cycling Club - RME.3)-2L
100. Nicole Wechsel (Independent - RWE.3)-2L
101. Robert Massicotte (Cyclepath Markham - RMM.3)-2L
102. Rino Lapiccirella (Invita Racing - RMM.2)-2L
103. Lisa Cook (Independent - RWE.3)-2L
104. Alex Beilis (Independent - RME.4)-2L
105. Andrea Elliot (Independent - RWE.3)-2L
106. Darren Gilmore (Independent - RMM.3)-2L
107. Thomas Bruck (Brampton Cycling Club - RMM.3)-2L
108. Jon Mychajlyszyn (Independent - RMM.3)-2L
109. Tim Murawsky (Independent - RMM.3)-2L
110. Chantal Thompson (Madonna Wheelers Cycling Club - RWE.3)-2L
111. Ted Webb (Independent - RMM.3)-2L
112. Peter Livingston (Brampton CC - RMM.3)-2L
113. Rhonda Hall-Couch (Coach Chris.Ca/Ted Velikonja - RWMA)-2L
114. Wayne Eaves (Brampton CC - RMM.3)-2L
115. Matt Drenters (Brampton Cycling Club - RMM.3)-2L
116. Patrick McCabe (Independent - RMM.3)-2L
117. Mike Huang (Independent - RME.4)-2L
118. Steven Tremblay (Independent - RMM.3)-2L
119. Sandra Beggs (Derailleurs In The Mist CC - RWMB)-4L
DNF. Bruce Camacho (D'Ornellas CC - RMM.2)
DNF. Martin Grosskopf (Independent - RMM.2)
DNF. Craig McCarthy (Cycle Cambridge-Grg Racing - RMM.1)
DNF. Dan Robertson (Midweek Cycling Club - RMM.3)
DNF. Donald Smith (Pierik's Elite Health - RMM.2)
DNF. Patrick Shea (London Honda-Westhaven Homes - RMM.1)
DNF. William Kowalczyk (Aquila Racing - RME.3)
DNF. Sean Van Dongen (Wheels Of Bloor - RMM.3)
DNF. Paul Hornak (Cycle 4 Ms - RMM.1)
DNF. Johnnie Edghill (D'Ornellas CC - RMM.2)
DNF. John Hiley (Barrie Cycling Club - RMM.3)
DNF. David Conroy (La Bicicletta/J. Lindeberg - RMM.3)
DNF. Charles Gordon (Independent - RMM.3)
DNF. Leanne Zaverl (Independent - RWE.3)
DNF. Ian Ritchie (Speedriver.com - RME.4)
DNF. George Hobson (Cyclissimo Cycling Club - RMM.2)
DNF. David Starrs (Coachchris.Ca/Ted Velikonja - RMM.3)
DNF. Bobby Mrvelj (Wheels Of Bloor Ct - RMM.1)
DNF. Curtis Donnahee (Speedriver.com - RMM.2)
DNF. Craig Goselin (Kawartha Cycling Club - RMM.3)
DNF. Fred Pepper (Mazurcoaching.com - RMM.2)
DNF. Lawrence Lim (Independent - RMM.3)
DNF. Matt Palmer (Independent - RME.4)
DNF. Kees Louws (London Honda-Westhaven Homes - RMM.1)
DNF. Wayne Smith (West Quebec Wheelers - RMM.2)
DNF. Andrew Wanie (Darkhorse Flyers - RMM.2)
DNF. Ian Turner (National Cycling Center Hamilton - RMJ)
Junior Men
1. Kevin Massicotte (Cyclepath Markham - RMJ)2:33:28
2. Matt Degiacomo (The Cyclepath Thunder Bay - RMJ)
3. Derek Harnden (Peterborough Cycling Club - RMJ)
4. Erik Dickenson (National Cycling Centre Hamilton - RMJ)
5. Christopher Bradbury (Cyclissimo Cycling Club - RMJ)
DNF. Ian Turner (National Cycling Center Hamilton - RMJ)
Senior 1/2 Men
1. Jason Valenti (Brampton Cycling Club - RME.1)2:33:28
2. Alex Bhogal (Mazurcoaching.com - RME.1)
3. Matt Kings (Paris 1880 - RME.2)
4. Michael Amaral (Aquila Racing - RME.2)
5. Ed Veal (La Bicicletta/J.Lindeberg - RME.1)
6. Jeff Schiller (London Honda/Westhaven Holmes - RME.1)
7. Jeff Hansen (Team R.A.C.E. - RME.1)
8. Isaac Smith (Aquila Racing/Racer Sportif - RME.1)
9. Chad Mussen (Midweek Cycling Club - RME.2)
10. Blair Purvis (Coachchris.Ca/Ted Velikonja - RME.2)
11. John McInulty (Midweek Cycling Club - RME.2)
12. Paul Rego (Independent - RME.1)
13. Brian Ciazynski (St Catharines CC - RME.2)
14. Thomas Foster (Aquila Racing/Racer Sportif - RME.1)
15. Sebastian Porten (Aquila Racing/Racer Sportif - RME.1)
16. Dominik Kubicki (Ertc - RME.2)-1L
Senior 3 Men
1. Tovi Heilbronn (Midweek Cycling Club - RME.3)2:33:56
2. Zachary Jones (Mazurcoaching.com - RME.3)
3. Badih Schoueri (Mazurcoaching.com - RME.3)
4. David Grose (Bikesports - RME.3)
5. Philip Cates (Lapdogs Cycling Club - RME.3)
6. Michael Aston (Independent - RME.3)
7. Scott Milligan (Lapdogs Cycling - RME.3)-1L
8. Mark Cascella (Lapdogs Cycling Club - RME.3)-2L
9. William Kowalczyk (Aquila Racing - RME.3)
Master 1 Men
1. Brent Aquino (Invita Racing - RMM.1)2:33:28
2. Michael M. Moore (Team R.A.C.E - RMM.1)
3. Robert D'Amico (Invita Racing - RMM.1)
4. Gerard Yeates (Jordan Engineering - RMM.1)
5. Martin Derlacki (Midweek Cycling Club - RMM.1)
6. Ed Campbell (D'Ornellas.Delta Graphics Rt - RMM.1)
7. Marc Polsinelli (Invita Racing - RMM.1)
8. Ben Ayson (Cycle 4 Ms - RMM.1)
9. Scott Coulas (Impala Bicycles - RMM.1)
10. Neil Henry (Labicicletta/J Lindeberg - RMM.1)
11. Pavle Stanojevic (Jamis/Bikezone Racing - RMM.1)
12. Bruno Grossi (Invita Racing - RMM.1)
13. Brian Lee (Team R.A.C.E - RMM.1)
14. Stacy Wall (Invita Racing - RMM.1)
15. Mike Steed (Jordan Engineering - RMM.1)
16. Mike Viel (Invita Racing - RMM.1)
17. James Mcewen (Midweek CC - RMM.1)
18. Kevin Davis (Wheels Of Bloor Ct - RMM.1)
19. Justen Winster (Pedal Performance - RMM.1)
20. Steve Smith (Coach Chris/Ted Velikonja - RMM.1)
21. Bob Tomsic (Jordan Engineering - RMM.1)
22. Johnathan Wilby (Independent - RMM.1)
23. Joe Torchia (London Honda-Westhaven Homes - RMM.1)
24. Dave Woolley (Cycle 4 Ms - RMM.1)
25. James Blackburn (Cycle Cambridge-Grg Racing - RMM.1)
26. Craig Doucet (ZM Cycling Club - RMM.1)
27. Bruce Krip (Wheels Of Bloor Ct - RMM.1)
28. Piero Zanetti (Invita Racing - RMM.1)
29. William Fu (Pedal Performance - RMM.1)
30. Gregory T. Cushing (D'Ornellas CC - RMM.1)
31. Patrick Dooling (Cycle Cambridge-Grg Racing - RMM.1)
32. Oscar Retamal (Cycle Cambridge-Grg Racing - RMM.1)
33. Ed Renkema (D'Ornellas CC - RMM.1)
DNF. Craig McCarthy (Cycle Cambridge-Grg Racing - RMM.1)
DNF. Patrick Shea (London Honda-Westhaven Homes - RMM.1)
DNF. Paul Hornak (Cycle 4 Ms - RMM.1)
DNF. Bobby Mrvelj (Wheels Of Bloor Ct - RMM.1)
DNF. Kees Louws (London Honda-Westhaven Homes - RMM.1)
Master 2 Men
1. Mike Peshko (Wheels Of Bloor - RMM.2)2:33:56
2. Matthias Schmidt (Cyclissimo Cycling Club - RMM.2)
3. Thomas Schmidt (ZM Cycling Club - RMM.2)
4. Jeremy Maclennan (Independent - RMM.2)
5. John Provart (Chain Reaction - RMM.2)
6. Jonathan Mitchell (Invita Racing - RMM.2)
7. Anthony Simpson (Mississauga Bicycle Racing Club - RMM.2)
8. Brad Nickorick (Team R.A.C.E - RMM.2)
9. Jason May (Speedriver.com - RMM.2)
10. Richard Hall (Newmarket Eagles - RMM.2)
11. Chris Chambers (Team R.A.C.E - RMM.2)
12. Rory McDonagh (Pierik's Elite Health - RMM.2)
13. Dennis Giobbe (Invita Racing - RMM.2)
14. Brian Kelly (Cyclissimo Cycling Club - RMM.2)
15. Pierre Perrin (Cycle 4 Ms - RMM.2)-1L
16. Phill Vermette (Caboto Velo - RMM.2)-1L
17. Rino Lapiccirella (Invita Racing - RMM.2)-2L
DNF. Bruce Camacho (D'Ornellas CC - RMM.2)
DNF. Martin Grosskopf (Independent - RMM.2)
DNF. Donald Smith (Pierik's Elite Health - RMM.2)
DNF. Johnnie Edghill (D'Ornellas CC - RMM.2)
DNF. George Hobson (Cyclissimo Cycling Club - RMM.2)
DNF. Curtis Donnahee (Speedriver.com - RMM.2)
DNF. Fred Pepper (Mazurcoaching.com - RMM.2)
DNF. Wayne Smith (West Quebec Wheelers - RMM.2)
DNF. Andrew Wanie (Darkhorse Flyers - RMM.2)
Senior 4 /Master 3 Men
1. Brian Truman (Independent - RME.4)2:33:28
2. Steve McKee (Independent - RME.4)
3. Andrew Zimcik (Independent - RME.4)
4. David Beggs (Derailleurs In The Mist CC - RMM.3)
5. Rod Nicholle (Independent - RMM.3)
6. Neil Armstrong (St Catharines CC - RMM.3)
7. Gary Fogelman (D'Ornellas CC - RMM.3)
8. Chris Mark (Sudbury Cycling Club - RME.4)
9. Brandon Tulloch (St Catharines CC - RME.4)-1L
10. Jeffrey Poulsen (St. Catharines Cycling Club - RMM.3)-1L
11. Donovan Williams (Independent - RMM.3)-1L
12. Tom Hurd (Independent - RMM.3)-1

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Williams Cycling March 28
 
Mont Tremblant Gran Fondo - Feb14
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
ARG Time Button - April 7
 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login