Canadian Cyclist Spec We Win Road 247 Oct 6
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
D'Ornellas Xmas (+9516) Nov 29
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
Spec We Win Road CC1 Oct 6
 

Daily News


 

July 19/08 7:12 am - MTB XC Nationals: Men's Full Results


Posted by Editoress on 07/19/08
 

MTB XC Nationals

Coverage brought to you with the assistance of Velirium

U23 Men
1. Raphaël Gagné (ON) Rocky Mountain1:29:41.761
2. Francis Morin (QC) Specialized/Équipe du Québecat 7:21
3. Kyle Douglas (QC) 3 Rox Racing8:33
4. Léni Trudel (QC) Opus/OGC8:44
5. Jonathan Boulanger (ON) Indépendant-VM10:43
6. Brian Bain (AB) Cyclemeisters/Bowcycle12:41
7. Ryan Atkins (QC) Team Ontario13:28
8. Zach Winn. Indépendant-VM17:56
9. Andrew Thomas (SK) Team Sask / ERTC18:53
10. Mathieu Boily-Tremblay (ON) Cyclone dAlma20:18
11. Charles Blanchet-Levesque (QC) CVM Subway-Genetik21:44
12. Cory Hancock (ON) 3 Rox Racing24:02
13. Jean-Philippe Thibault-Roberge (QC) CCS/Dalbix24:33
14. Cameron Jette (ON) Team Trek Store29:53
15. Michael Mitchnick (QC) Team Trek Store29:54
16. Duncan Sturz (PEI) Atlantic Cycling Centre34:46
DNF. Adam Morka (ON)
DNF. David Maltais (QC) Acidose Lactique
DNF. Félix Côté (QC) CVM Val-David
DNF. Georges-Édouard Duquette (QC)
DNF. James Cowan (QC) Ironwood Racing
DNF. Laurence-Étienne Dubé (QC) IGA Lambert/ACDA
DNF. Simon Happy (ON) RST Vélosports
Elite Men
1. Geoff Kabush (BC) Team Maxxis1:45:42.544
2. Derek Zandstra (ON) 3 Rox Racingat 0:01
3. Mathieu Toulouse (QC) Team Maxxis3:33
4. Andrew Watson (ON) Team Ontario3:53
5. Max Plaxton (BC) Rocky Mountain5:38
6. Martin Lazarski (ON) Rocky Mountain/K Capital Source6:13
7. Peter Glassford (ON) Trek Store Toronto6:32
8. Stefan Widmer (BC) Rocky Mountain/K-Capital Source7:59
9. Michael Garrigan (ON) Jetpower/epic ride9:49
10. Eric Batty (ON) Trek Bicycle store Toronto11:12
11. Julien Fillion (QC) Fillion-VM12:11
12. Craig Richey (BC) Oak Bay Bikes12:59
13. Matthew Hadley (NB) Indépendant-VM13:58
14. Kris Sneddon (BC) Kona Les Gets Factory Team15:20
15. Matthew Green (BC) Rocky Mountain - K Capital Source15:58
16. Bruno Lafontaine (QC) Indépendant-VM17:03
17. Eric Tourville (QC) Indépendant-VM18:49
18. Marc Plante (QC) Vélo Zone19:39
19. Daniel Sessford (YT) Blue Competition Cycles19:52
20. Olivier Bordeleau (QC) Xprezo20:19
21. Gino Ricci (QC) Biogen Idec20:37
22. Ben Dawson (ON) CycleSolutions-Angry Johnnys-1 lap
23. Drew MacKenzie (BC) IRC p/b Cameron Law-1 lap
24. Marc-André Daigle (QC) Équiipe du québec-1 lap
25. Tim Carleton (ON) Trek Bicycle store Toronto-1 lap
26. David Dionne (QC) Xprezo-1 lap
27. Alexandre Frappier (QC) Biogen Idec-1 lap
28. Aroussen Laflamme (QC) Webcor-Alto-Velo-Kona endurance-1 lap
29. Neil Schiemann (ON) Tall Tree Cycles-1 lap
30. Thomas Skinner (BC) Rocky Mountain - K Capital Source-1 lap
31. Julien Marceau (QC) CVM Subway-Genetik-1 lap
32. Cory Zetterstrom (SK) BCW/Team Sask-1 lap
33. Thierry Laliberté (QC) Sportif Bromont-1 lap
34. Maxim Morel (QC) Xcluziv-1 lap
35. Wai-Ben Wong (ON) Tall Tree Cycles-1 lap
36. Carl Dionne (QC) Équipe Brunet-1 lap
37. Imad El-Ghazal (QC) norco-evolution team-1 lap
38. Julien Veilleux (QC) CIBC Wood-Gundy-1 lap
39. Simon Tremblay (BC) -1 lap
40. Sylvain Jean (QC) Espresso Sports-1 lap
41. Jean-Francois Vennes (QC) Xcluziv-1 lap
42. Éric Gagnon (QC Xcluziv-1 lap
43. Matthew Paziuk (ON) Norco Evolution Team-1 lap
DNF. Benoit Simard (QC) Specialized
DNF. Dominic Hamel (QC) Garneau-Crocs-Suzano
DNF. Frédéric Bussières (QC) Xprezo
DNF. Frédéric Langevin (QC) Gaspésien
DNF. Louis-Rémy Marier (QC) Ryno Performance
DNF. Luc Boily (QC) Ryno Performance
DNF. Luc Doiron (QC) marin
DNF. Osmond Bakker (ON) EMD Serono Stevens
DNF. Pascal Dumaresq (QC) Normandin-CBSF-Faire
DNF. Simon Marchand (QC)
DNF. Vincent Meunier (QC) Demers-Specialized
Junior Men
1. Evan Guthrie (BC) Cycling BC1:17:39.825
2. Chris Everist (ON) Team Ontarioat 1:46
3. Tyler Allison (BC) Cycling BC2:24
4. Jonathan Boucher (QC) Opus/OGC3:11
5. Nicolas Tremblay (QC) Charlevoix4:42
6. Tyson Wagler (ON) Team Ontario5:07
7. Sébastien Cadieux-Duval (QC) CVM Val-David5:23
8. Andrew LEspérance (NS) Atlantic Cycling Centre5:23
9. Olivier Robidoux (QC) CCS/Dalbix5:32
10. Frédéric Forgues-Lapointe (QC) CCS/Dalbix8:18
11. Steve Caillé (QC) Opus/OGC8:24
12. Simon Lalancette (QC) Devinci9:40
13. Taylor Pieprzak (ON) Team Ontario9:50
14. Zachary Hughes (ON) The Hub bicycle shop/Norco10:45
15. Scott Lynch (ON) Waterloo Cycling Club11:16
16. Benoit Paradis Letarte (QC) CVM Subway-Genetik11:36
17. Nicolas Maltais (QC) Cyclone dAlma12:01
18. Sébastien Bourgault (QC) CVM Subway-Genetik12:11
19. Alexis Cartier (QC) CVM Val-David13:21
20. Samuel Dostie-Ménard (QC) Skinouk-VDM14:54
21. Michael Miller (ON) Ride with Rendall15:14
22. John Fisher (ON) Team Ontario15:14
23. Kelly St-Amant (QC) Edge Energy Drink15:29
24. James Winter (SK) Team Saskatchewan16:18
25. Ben Blake (ON) Gears & Grinds Racing19:44
26. Mathew Dahl (AB) Cyclemeister/Bow Cycle19:45
27. Émile Cossette-Levasseur (QC) Indépendant21:43
28. Jasmin Cantin (QC) Vélo Extrême St-Raymond22:04
29. Denis Hébert (NB) Atlantic Cycling Centre24:22
30. Louis-Philippe Guérin (QC) Cyclone dAlma26:42
DNF. Justin Middleton (AB) Team Alberta
DNF. Pierre-Louis Chamberland (QC) CVM Val-David
DNF. Patrick Chartrand (QC) CVM Val-David
DNF. Alex Lavertu (QC) Lessard Bicycles
DNF. François Lehoux (QC) CVM Subway-Genetik
DNF. Willem Mackenzie (PE) Atlantic Cycling Centre
DNF. Roberto Mcphalen (AB) Calgary Cycle
DNF. Nicolas Rousseau Fournier (QC) Cyclone dAlma
DNF. Hugo Beaumier (QC) Le Yéti
DNS. Joey Mastroguiseppe (QC) CVM Val-David
U17 Men
1. Mitch Bailey (ON) JET POWER/ EPIC RIDE1:00:47
2. Antoine Caron (QC) CVM Subway-Genetikat 0:20
3. Jérémy Martin (BC) Lessard Bicycles0:29
4. Nicolas Gagné (AB) CVM Val-David0:48
5. Steven Noble (ON) Team Ontario2:08
6. Mo Lawrence (QC) Cycling BC2:57
7. Jean-Philippe Côté (QC) Vélo Plein-Air2:58
8. Xavier Perreault (QC) Accro Vélo Val-dOr3:13
9. Bretton Matthews (QC) Team Ontario3:13
10. Sebastian Sleep (BC) Cycling BC3:41
11. Thomas Néron (QC) CVM Subway-Genetik3:44
12. Léandre Bouchard (QC) Cyclone dAlma3:57
13. Vincent Caron (QC) CVM Subway-Genetik4:28
14. Emmanuel Boily (QC) Cyclone dAlma4:40
15. Kristofer Dahl (QC) Team Alberta4:48
16. Christophe Rancourt (QC) Sports Alpins/TVA/MSA4:57
17. Nicholas Geddes (QC) fanatyk co Whistler5:04
18. Maxime Robitaille (QC) Lessard Bicycles5:04
19. Jonathan Simard (QC) Beauport5:16
20. Samuel Tremblay (QC) Cyclone dAlma5:53
21. Preston Wagler (ON) Team Ontario7:14
22. Nicolas Turcotte (QC) CVM Subway-Genetik7:22
23. Yannick Lapierre (BC) CVM Val-David7:23
24. Nikita Touchette-Lebel (QC) Beauport7:38
25. Evan McNeely (ON) J&J Cycle, Kingston8:45
26. William St-Germain (QC) Sports Alpins/TVA/MSA8:46
27. Alexandre Hamel (QC) Acidose Lactique8:53
28. François Saint-Laurent (QC) Lessard Bicycles9:10
29. Daniel Moore (QC) CVM Val-David9:21
30. Alexandre Bergeron (QC) Acidose Lactique9:29
31. Ryan Shaun MacDonald (NS) Atlantic Cycling Centre9:29
32. Stefan Ruksys (ON) J&J Cycle9:33
33. Hugo Vézina-Lampron (QC) Beauport9:33
34. Conor OBrien (ON) Ride with Rendall9:46
35. Spencer Jackson (BC) Cycling BC9:54
36. Alexis Turgeon (QC) Skinouk-VDM9:55
37. Charles Corriveau (QC) Sports Alpins/TVA/MSA10:24
38. Steven Turcotte (QC) Lessard Bicycles11:01
39. Timothé Plante (QC) La Cordée Plein Air11:03
40. Nicolas André (QC) IGA Lambert/ACDA11:06
41. Joé Dufour (QC) Cyclone dAlma11:49
42. Samuel Waterhouse (QC) Sportif Bromont12:44
43. Ty Andrews (AB) Team Alberta12:45
44. Max Horner (ON)13:01
45. Jean-Richard Carbonneau (QC) Cyclone dAlma13:10
46. Simon Côté Bourgoin (QC) Cyclone dAlma13:28
47. Sebastien Belisle (QC) Indépendant-VM14:27
48. Kiernan Orange (QC) Ride with Rendall14:58
49. Tomas Langlais-Roy (QC) Beauport15:47
50. Karl Hoppner (QC) Ride with Rendall15:48
51. François Boucher (QC) La Cordée Plein Air16:20
52. Jean Daniel St-Martin (QC) Team Hardwood Hills16:28
53. Antoine Marceau (QC) CVM Subway-Genetik16:50
54. Alex Gravel (QC) X Cycle17:37
55. Stéphan Boily (QC) Acidose Lactique19:14
56. Pascal Laprise-Demers (QC) Vélo 2 Max (St-Félicien)19:26
57. Hubert Darchen (QC) Le Yéti19:49
58. Jean-Philippe Rodrigue (QC) Acidose Lactique20:49
59. Sébastien Raymond (QC) Sportif Bromont22:43
60. Jérôme Lafrance (QC) Le Yéti23:01
61. Yannik Boudreau (QC) Norcycle24:07
62. Antoine Donahue-Laliberté (QC) CCS/Dalbix24:16
63. Michael Lankester (AB) Cyclemeisters/Bow Cycle28:16
64. Jean-René Lafrance (QC) Le Yéti29:04
65. Moreau David (QC) Le Yéti32:24
DNF. Anthony Dugas (QC)
DNF. Raphaël Gagnon (QC) Beauport
DNF. Charles Hamel (QC) Sportif Bromont
DNF. Simon Boisvert (ON) Sports Alpins/TVA/MSA
DNF. Marc-antoine Brosseau (QC) CVM Val-David
DNF. Félix Harvey (BC) CVM Val-David
DNF. Philippe Paradis (QC) CVM Val-David
DNF. Felix Wilberg (AB) Team Alberta
DNF. Etienne Cormier (QC) CVM Val-David
DNF. Vincent Paquet (QC) CVM Val-David
DNF. Marc-André Desmeules (QC) Acidose Lactique
DNF. Étienne Tremblay (QC) Cyclone d'Alma


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Coach Chris November 19
 
BikeSports Xmas Dec 3
 
ARG button Sept 17.14
 

 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login