Canadian Cyclist Cervelo R3 24/7 2 - May 2
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
Quebec tourism Banner CC - April 16
 

Daily News


 

July 24/08 11:50 am - Jeantex BIKE Transalp


Posted by Editoress on 07/24/08
 

Jeantex BIKE Transalp

Stage 5 (July 23rd) Livigno to Naturns, 122.24 km
Women
1 Team Rocky Mountain ( Alison Sydor/Pia Sundstedt)5:43:52
2 Team Cube 5 (Anna-Sofie Noorgard/Christin Norgaard)at 1:05
3 Zwillingscraft-Ideal (Peggy Klose/Sandra Klose)12:40
4 Fiat/Rotwild (Kerstin Brachtendorf/Daniele Troesch)29:55
5 Giant Swiss Ladies (Barbara Merkofer/Margrit Jörg)47:35
14 Uxbridge (Karin Welsh/Karen Rowsell)5:16:07
Men
1 Team Vaude-Simplon 1 (Andreas Strobel /Markus Kaufmann )5:07:43
2 Craft and Friends (Kraler Martin/Verbnjak Heinz)at 0:01.3
3 Team Bulls (Platt Karl/Sahm Stefan)0:01.7
4 Fiat/Rotwild (Silvio Wieltschnig/Thomas Nicke)0:50
5 Team idworx-offtraxx.net (Björn Papstein/Holger Sievers)0:51
6 Team Vaude-Simplon 2 (Jan Schmidt/Benjamin Schmieg)0:56
7 Rothaus - Cube 1 (Benjamin Rudiger/Matthias Bettinger) 6:05
8 Rothaus - Cube 2 (Frank Lehmann/Uwe Hardter 8:14
9 Team TEXPA-Simplon (Pscheidl Alexander/Schneidawind Christian)8:14
10 thömus-trek team (Flurin Riedi/Christian Biffiger)12:47
49 Team Craft/Hayes Brake/Mongoose (Thomas Lloyd/Dwayne Kress )52:03
Mixed
1 Institut Ftan/Velo Franz Univega (Werner Fischer/Milena Landtwing)5:43:51
2 Team Stöckli Wädenswil (Anita Steiner/Cornel Bamert)at 10:08
3 Die Königskinder 69 (Andrea Kuster/Lar Vollmer)17:44
4 R & R Sport (Jon Richardson/Sara MacDonald)18:08
5 Rothaus - Cube 3 (Heike Hundertmark/Sam Baeten)25:21
28 RAM2 (Maris Tosi/Roy Custodio)1:56:15
65 Trans Rockies Warriors (Colleen Ast/Clive Burke)5:16:08
Master
1 Team KTM (Ekkehard Dörschlag/Heinz Zörweg)5:08:54
2 Scott-adidas-Naturns (Walter Platzgummer/Johann Grasegger)at 1:40
3 Team Generali (Siegfried Hochenwarter/Georg Koch)7:19
4 Team goX (Andi Schatz/Andreas Bühler)15:53
5 ZellwegerArchitektenThun (Hansjürg Gerber/Daniel Feuz)25:40
122 muscat tears (Larry Michienzi /Peter Male)3:43:36
Senior Master
1 ept connect (Ferdinand Ganser/Georg Niggl)5:45:01
2 Giant Swiss D'Ãœrner Oldies (Walter Ehrler/Marcel Arnold)at 5:42
3 Maghagati (Core Silvio/Maltauro Ruggero)12:49
4 Team Syngenta Prairie Boys (Bill Benson /Don Sissons )25:19
5 BBT BüliBikeTigers (Jiri Cesal/Urs Güntensperger)45:07
Stage 6: Naturns to Kaltern, 97.36 km
Women
1 Team Rocky Mountain ( Alison Sydor/Pia Sundstedt)5:56:10
2 Team Cube 5 (Anna-Sofie Noorgard/Christin Norgaard)at 3:44
3 Fiat/Rotwild (Kerstin Brachtendorf/Daniele Troesch)38:17
4 Team Scott/ Torskov Sport (Gunn Hilleren/Monika Olofssen)54:29
5 Giant Swiss Ladies (Barbara Merkofer/Margrit Jörg)1:01:44
DNS Uxbridge (Karin Welsh/Karen Rowsell)
Men
1 Team Bulls (Platt Karl/Sahm Stefan)4:53:02
2 Craft and Friends (Kraler Martin/Verbnjak Heinz)at 8:26
3 Team idworx-offtraxx.net (Björn Papstein/Holger Sievers)10:15
4 Rothaus - Cube 2 (Frank Lehmann/Uwe Hardter 11:12
5 Team Vaude-Simplon 1 (Andreas Strobel /Markus Kaufmann )12:55
6 Fiat/Rotwild (Silvio Wieltschnig/Thomas Nicke)18:09
6 Team Rocky Mountain (Carsten Bresser/ Daniel Gathof)18:09
8 Intersport Eybl (MichaelSchwaiger/Götz Markus)23:31
9 Rothaus - Cube 1 (Benjamin Rudiger/Matthias Bettinger) 26:32
10 Zwillingscraft-Ideal Men I (Michael Schuschardt/Marco Schätzing)26:52
276 Team Craft/Hayes Brake/Mongoose (Thomas Lloyd/Dwayne Kress )6:06:57
Mixed
1 Institut Ftan/Velo Franz Univega (Werner Fischer/Milena Landtwing)6:01:41
2 Rothaus - Cube 3 (Heike Hundertmark/Sam Baeten)at 6:10
3 R & R Sport (Jon Richardson/Sara MacDonald)6:29
4 Team Stöckli Wädenswil (Anita Steiner/Cornel Bamert)14:57
5 Zwillingscraft-Ideal-Mixed (Claudia Till/Franz Trattler)28:15
25 RAM2 (Maris Tosi/Roy Custodio)2:05:13
62 Trans Rockies Warriors (Colleen Ast/Clive Burke)4:58:18
Masters
1 Team KTM (Ekkehard Dörschlag/Heinz Zörweg)5:16:53
2 Scott-adidas-Naturns (Walter Platzgummer/Johann Grasegger)at 6:30
3 Team Generali (Siegfried Hochenwarter/Georg Koch)9:55
4 Team Cube 3 (Udo Bölts/Werner Wagner)20:49
5 Team goX (Andi Schatz/Andreas Bühler)25:04
97 muscat tears (Larry Michienzi /Peter Male)3:28:52
Senior Masters
1 ept connect (Ferdinand Ganser/Georg Niggl)5:55:10
2 Giant Swiss D'Ãœrner Oldies (Walter Ehrler/Marcel Arnold)at 4:56
3 Team Syngenta Prairie Boys (Bill Benson /Don Sissons )29:14
4 Scott Team Heilenmann/MOM grand Masters (Gerhard Moll/Alfred Jocher)44:15
5 Maghagati (Core Silvio/Maltauro Ruggero)46:58
GC
Women
1 Team Rocky Mountain ( Alison Sydor/Pia Sundstedt)27:47:51
2 Team Cube 5 (Anna-Sofie Noorgard/Christin Norgaard)at 35:47
3 Fiat/Rotwild (Kerstin Brachtendorf/Daniele Troesch)2:42:46
4 Giant Swiss Ladies (Barbara Merkofer/Margrit Jörg)3:48:33
5 Team Scott/ Torskov Sport (Gunn Hilleren/Monika Olofssen)5:18:41
Men
1 Team Bulls (Platt Karl/Sahm Stefan)23:45.57
2 Craft and Friends (Kraler Martin/Verbnjak Heinz)at 14:42
3 Team Vaude-Simplon 1 (Andreas Strobel /Markus Kaufmann )39:35
4 Rothaus - Cube 2 (Frank Lehmann/Uwe Hardter 45:49
5 Team idworx-offtraxx.net (Björn Papstein/Holger Sievers)51:10
6 Fiat/Rotwild (Silvio Wieltschnig/Thomas Nicke)55:13
7 Rothaus - Cube 1 (Benjamin Rudiger/Matthias Bettinger) 58:27
8 Team Vaude-Simplon 2 (Schmidt Jan/Schmieg Benjamin)1:12:56
9 Team Rocky Mountain (Carsten Bresser/ Daniel Gathof)1:15:19
10 Team TEXPA-Simplon (Pscheidl Alexander/Schneidawind Christian)1:26:05
124 Team Craft/Hayes Brake/Mongoose (Thomas Lloyd/Dwayne Kress )9:35:01
Mixed
1 Institut Ftan/Velo Franz Univega (Werner Fischer/Milena Landtwing)28:00.42
2 Team Stöckli Wädenswil (Anita Steiner/Cornel Bamert)at 33:34
3 R & R Sport (Jon Richardson/Sara MacDonald)1:34:36
4 Rothaus - Cube 3 (Heike Hundertmark/Sam Baeten)1:55:46
5 Zwillingscraft-Ideal-Mixed (Claudia Till/Franz Trattler)2:01:40
33 RAM2 (Maris Tosi/Roy Custodio)11:26:17
64 Trans Rockies Warriors (Colleen Ast/Clive Burke)25:50:50
Masters
1 Team KTM (Ekkehard Dörschlag/Heinz Zörweg)24:34:28
2 Scott-adidas-Naturns (Walter Platzgummer/Johann Grasegger)at 32:05
3 Team Generali (Siegfried Hochenwarter/Georg Koch)48:40
4 Team Cube 3 (Udo Bölts/Werner Wagner)1:58:11
5 Team goX (Andi Schatz/Andreas Bühler)2:15:23
102 muscat tears (Larry Michienzi /Peter Male)16:05:55
Senior Masters
1 ept connect (Ferdinand Ganser/Georg Niggl)27:47:26
2 Giant Swiss D'Ãœrner Oldies (Walter Ehrler/Marcel Arnold)at 27:51
3 Maghagati (Core Silvio/Maltauro Ruggero)1:51:55
4 Team Syngenta Prairie Boys (Bill Benson /Don Sissons )3:10:41
5 BBT BüliBikeTigers (Jiri Cesal/Urs Güntensperger)3:14:23



 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
BikeSports - November 17
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login