Canadian Cyclist
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
D'Ornellas Nov 19 (+8624)
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
Spec We Win Road CC1 Oct 6
 

Daily News


 

September 13/08 8:33 am - Schladming World Cup: Results from Women's DH Semi's and Final, Men's Semi's


Posted by Editoress on 09/13/08
 

Schladming World Cup Final 4X Austria

Women QualifyingTimeDiff
1 Rachel Atherton (GBr) Animal Commencal 4:45.980
2 Floriane Pugin (Fra) Playbiker - Iron Horse4:56.4310.45
3 Tracy Moseley (GBr) Kona5:00.6414.66
4 Sabrina Jonnier (Fra) Team Maxxis5:07.5921.61
5 Petra Bernhard (Aut)5:14.4128.43
6 Helen Gaskell (GBr)5:19.0733.09
7 Fionn Griffiths (GBr) Norco World Team5:21.8435.86
8 Emmeline Ragot (Fra) Suspension Center5:23.3937.41
9 Claire Buchar (Can)5:24.2738.29
10 Anita Molcik (Aut) 4 Elements Yeti/Hotec/Rsp5:28.7142.73
11 Myriam Nicole (Fra)5:29.1143.13
12 Elisa Canepa (Ita) Playbiker - Iron Horse5:37.3451.36
13 Mio Suemasa (Jpn) MS-Intense Factory-Racing5:37.5751.59
14 Emilie Siegenthaler (Sui) Suspension Center5:37.8851.90
15 Silja Stadler (Sui)5:38.9652.98
16 Dalma Kiss (Hun)5:41.0455.06
17 Diana Marggraff (Ecu)5:41.4055.42
18 Miriam Ruchti (Sui) Sport Promotion5:43.3357.35
19 Birgit Braumann (Aut)5:49.901:03.92
20 Harriet Rucknagel (Ger)5:50.961:04.98
21 Helene Valerie Fruhwirth (Aut)5:52.991:07.01
22 Sarah Newman (GBr)5:56.801:10.82
23 Jessica Stone (GBr)5:58.941:12.96
24 Sandra Rubesam (Ger)6:09.301:23.32
25 Jaymie Mart (Bar)6:20.321:34.34
26 Elke Rabeder (Aut)6:30.351:44.37
27 Katarina Tothova (Cze)6:33.041:47.06
28 Antje Kramer (Ger)6:37.631:51.65
29 Leoni-Caro. Dickerhoff (Ger) Ixs Sports Division Racing Team6:52.402:06.42
30 Helena Boskova (Svk)7:44.782:58.80
DNS Katy Curd (GBr)
DNS Anneke Beerten (Ned) MS-Intense Factory-Racing
Women Final
1 Rachel Atherton (GBr) Animal Commencal4:47.21
2 Floriane Pugin (Fra) Playbiker - Iron Horse5:00.88
3 Sabrina Jonnier (Fra) Team Maxxis5:01.33
4 Tracy Moseley (GBr) Kona5:04.05
5 Emmeline Ragot (Fra) Suspension Center5:04.94
6 Fionn Griffiths (GBr) Norco World Team5:10.07
7 Helen Gaskell (GBr)5:12.41
8 Petra Bernhard (Aut)5:14.54
9 Claire Buchar (Can)5:19.51
10 Anita Molcik (Aut) 4 Elements Yeti/Hotec/Rsp5:25.39
11 Miriam Ruchti (Sui) Sport Promotion5:27.48
12 Diana Marggraff (Ecu)5:30.18
13 Elisa Canepa (Ita) Playbiker - Iron Horse5:40.91
14 Myriam Nicole (Fra)5:42.84
15 Birgit Braumann (Aut)5:43.79
16 Harriet Rucknagel (Ger)5:49.02
17 Dalma Kiss (Hun)5:49.82
18 Emilie Siegenthaler (Sui) Suspension Center6:02.98
19 Silja Stadler (Sui)6:03.34
20 Mio Suemasa (Jpn) MS-Intense Factory-Racing11:29.80
Men Qualifying
1 Samuel Blenkinsop (NZl) Yeti Fox Shox Factory Race Team4:10.27
2 Brendan Fairclough (GBr) Monster Energy / Iron Horse4:10.76
3 Gee Atherton (GBr) Animal Commencal4:11.02
4 Samuel Hill (Aus) Monster Energy / Iron Horse4:11.48
5 Steve Peat (GBr) Santa Cruz Syndicate4:15.04
6 Greg Minnaar (RSA) Santa Cruz Syndicate4:15.68
7 Fabien Barel (Fra) Subaru Mountain Bike Pro Team4:16.13
8 Justin Leov (NZl) Yeti Fox Shox Factory Race Team4:20.72
9 Chris Kovarik (Aus) Chain Reaction Cycles/Intense4:21.11
10 Ruaridh Cunningham (GBr) Chain Reaction Cycles/Intense4:21.70
11 Nathan Rennie (Aus) Santa Cruz Syndicate4:21.91
12 Mickael Pascal (Fra) Msc Bikes4:21.94
13 Nathan Rankin (NZl) Playbiker - Iron Horse4:22.10
14 Oscar Saiz Castane (Esp) Giant Mountain Bike Team4:22.85
15 Luke Strobel (USA) Team Maxxis4:22.96
16 Julien Camellini (Fra) Chain Reaction Cycles/Intense4:23.07
17 Boris Tetzlaff (Aut) Solid AClass Factory Team4:23.11
18 Fabien Pedemanaud (Fra) Team Pyrenees Morewood4:23.47
19 Ben Ineson (GBr) Reverse Components4:23.72
20 Marc Beaumont (GBr) Team Bike Radar4:24.01
21 Mitchell Delfs (Aus) Kenda Tomac4:24.10
22 Rémi Thirion (Fra) Team Sunn4:24.15
23 Bernat Guardia Pascual (Esp) Msc Bikes4:24.24
24 Aaron Holmes Gwin (USA) Yeti Fox Shox Factory Race Team4:24.49
25 Andrew Neethling (RSA) GT Bicycles / Mongoose Bicycles4:24.52
26 Joseph Smith (GBr) Tomac Factory Racing4:24.78
27 Dan Atherton (GBr) Animal Commencal4:25.41
28 Filip Polc (Svk) Kenda Tomac4:25.47
29 David Vazquez Lopez (Esp) Lapierre Dh Powered By Saab Salomon4:25.52
30 Amiel Cavalier (Aus) Giant Mountain Bike Team4:25.75
31 Florent Payet (Fra) Subaru Mountain Bike Pro Team4:26.50
32 Damien Spagnolo (Fra) Subaru Mountain Bike Pro Team4:27.11
33 Lorenzo Suding (Ita) Playbiker - Iron Horse4:27.73
34 Thibaut Ruffin (Fra)4:27.77
35 Marcus Klausmann (Ger) Team Ghost International4:28.71
36 Markus Pekoll (Aut) Solid AClass Factory Team4:29.75
37 Sam Dale (GBr) Cannondale Factory Racing4:29.75
38 Pierre Charles Georges (Fra)4:30.23
39 Steve Smith (Can)4:30.26
40 Marco Bugnone (Ita)4:30.28
41 Joe Barnes (GBr)4:30.80
42 Nick Beer (Sui) Ixs Sports Division Racing Team4:30.94
43 Herman Olund (Swe)4:31.02
44 Neil Donoghue (GBr) Team Bike Radar4:31.37
45 Pasqual Canals Flix (Esp) Massi4:31.50
46 Danny Hart (GBr) Lapierre Dh Powered By Saab Salomon4:31.50
47 Adam Vagner (Cze)4:31.59
48 Nico Vink (Bel) Dolphin-Trek Mountainbike Racing Team4:31.74
49 Ben Baker (GBr) Printexpress Uk Mtb Team4:32.76
50 Jared Rando (Aus) Giant Mountain Bike Team4:32.99
51 Cédric Gracia (Fra) Commencal - Furious - Oakley Team4:33.07
52 Marcel Beer (Sui) Ixs Sports Division Racing Team4:33.08
53 Georg Sieder (Aut) Solid AClass Factory Team4:33.10
54 Espen Johnsen (Nor)4:33.72
55 Samuel Zbinden (Sui) Argentina Bike Gravity Team4:34.44
56 David Smith (GBr)4:34.64
57 Ralph Jones (GBr)4:34.95
58 Ben Reid (Irl)4:35.16
59 Antonio Ferreiro Pajuelo (Esp) Massi4:35.19
60 Adam Brayton (GBr) Playbiker - Iron Horse4:35.20
61 Ben Cathro (GBr) Mojo Orange4:35.48
62 Toni Berg (Fin)4:35.49
63 Michael Skinner (NZl) Playbiker - Iron Horse4:35.60
64 Jorge Aguin Castro (Esp)4:35.92
65 Cyrille Kurtz (Fra)4:36.05
66 Vlastimil Hyncica (Cze)4:36.18
67 Aki Färm (Fin)4:36.30
68 Thomas Braithwaite (GBr)4:36.45
69 Bryn Atkinson (Aus) GT Bicycles / Mongoose Bicycles4:36.51
70 Alan Beggin (Ita)4:36.78
71 Benny Strasser (Ger) Ixs Sports Division Racing Team4:36.91
72 Duncan Riffle (USA) Cannondale Factory Racing4:36.92
73 Rémy Charrier (Fra) Team Sunn4:36.96
74 Mathieu Troquier (Fra) Solid AClass Factory Team4:37.26
75 Andreas Sieber (Ger) Solid AClass Factory Team4:37.28
76 David Eme (Fra)4:37.38
77 Rowan Sorrell (GBr)4:37.57
78 Rhys Willemse (Aus) Tomac Factory Racing4:37.97
79 Fabien Cousinie (Fra)4:38.16
80 Daniel Wolfe (Irl)4:38.40


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Coach Chris November 19
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login