Canadian Cyclist Cervelo R3 24/7 1 - May 2
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Giro Factor CC - April 7
 

Daily News


 

October 6/08 6:55 am - Cross on the Rock 2008


Posted by Editoress on 10/6/08
 

Cross on the Rock 2008 - Race #2: Cameron Cross October 5th, Victoria. B.C.

Organized by the Island Racing Club in Victoria
Brought to you by Multi-Sport Promotions

Beginner Women 6 Laps
1 Errine Willock (Webcor - Victoria)0:34:48
2 Amanda Wakeling (Eatmore - Courtney)-1 Lap
3 Lisa Levesque (Ind - Victoria)-1 Lap
4 Amy Grue (Experience Cycling Club - Duncan)-2 Laps
5 Sarah Hall (Experience Cycling Club - Duncan)-2 Laps
6 Una Farrar (Triple Shot - Victoria)-2 Laps
7 Joanna Fox (Triple Shot - Victoria)-2 Laps
1st Lap Lighthouse Brewery Prime: Amanda Wakeling
Beginner Men 6 Laps
1 Niels Steiner (Ind - Victoria)0:31:26
2 Chris George (Ind - Victoria)at 2:03
3 Gerry Huizinga (IRC-Cameron Law - Victoria)3:19
4 Lister Farrar (Ind - Victoria)3:20
5 Derek Prout (Ind - Victoria)3:27
6 Erin Thomas (IRC-NTC - Victoria)3:29
7 Hicham Elamini (Frontrunners - Victoria)3:50
8 Shepard Stewart (Ind - Nanaimo)5:23
9 David Mercer (Velo Velociraptor - Victoria)-1 Lap
10 Jeff Wynne (Aviawest - Victoria)-1 Lap
11 Clifford De Scheppar (Ind - Victoria)-1 Lap
12 Anthony Yue (Ind - Victoria)-1 Lap
13 Mike Pearson (Riders - Sidney)-1 Lap
14 Christopher MacLeod (Ind - Victoria)-2 Laps
15 Eloi Batista (Ind - Victoria)-2 Laps
16 Mark Planiden (Ind - Victoria)-2 Laps
DNF Ryan Wakelin (Ind - Victoria)
1st Lap Lighthouse Brewery Prime: Neils Steiner
Intermediate Men 7 Laps
1 Nick Holatko (CVCC)(Hack and Chop) - Comox)0:45:00
2 Michael Harvey (Ind - Courtenay)at 1:23
3 Derek McMaster (Ind - Victoria)1:50
4 Tony Zarsadias (Ind - Victoria)2:10
5 Raymond Tse (Ind - Victoria)2:29
6 Kevin Knock (Everti-Experience Cycle Club - Cowichan Bay)3:09
7 Dan Scott (Oak Bay Bikes-Victoria - Victoria)3:15
8 Hugh Thompson (Ind - Victoria)3:22
9 Guy Gensey (Ind - Victoria)3:52
10 Morgan Harker (Ind - Victoria)4:06
11 Kurt Knock (Everti-Experience Cycle Club - Duncan)4:32
12 Drent Stubbs (Schwalbe - Victoria)4:58
13 Glen Wakenling (Eatmore - Courtenay)5:06
14 Daryl Chase (Heathy Habbits-Ozzies - Port Alberni)5:12
15 Dave Shishkoff (Organic Athlete - Victoria)5:35
16 Matt Dilay (IRC-Cameron Law - Victoria)5:46
17 David Huntley (Experience Cycling Club - Duncan)5:46
18 Rollin Rabien (Dr. Walker - Victoria)6:13
19 Derek Brain (Experience Cycling Club - Cobble Hill)6:13
20 Frank Holatko (CVCC - Comox)8:05
21 Andy Pitre (Me - Victoria)-1 Lap
22 Derek Steel (Arrowsmith - Nanaimo)-1 Lap
23 Brian Kuhn (Experience Cycling Club - Duncan)-1 Lap
DNF Jamie Emery (Action Motorcycles - North Saanich)
DNF Patrick Burnham (Oak Bay Bikes-Nanaimo - Nanaimo)
1st Lap Lighthouse Brewery Prime (Root Beer): Nick Holatko
Converse Chuck Taylor most Aggressive Rider: Tony Zarsadias (Root Beer): Nick Holatko
Masters Men 7 Laps
1 Steve Bachop (IRC/Cameron Law - Victoria)0:42:13
2 Sean Cruckshank (Aviawest - Victoria)at 1:55
3 Jason Eagles (IRC/Cameron Law - Victoria)2:10
4 Aaron Desseault (Russ Hays - Victoria)2:12
5 Sean Lunny (Oak Bay Bikes-Nanaimo - Nanaimo)2:57
6 Jim Pearson (Aviawest - Victoria)3:21
7 Peter Wellsman (Riders Cycling Club - Victoria)3:30
8 John Lowen (Arrowsmith Cycling Club - Nanaimo)3:42
9 Bill McMillan (Nanaimo MTB Club - Nanaimo)4:17
10 Barry Remple (Oak Bay Bikes-Victoria - Victoria)4:31
11 Andrew McLearen (NONA - Nanaimo)4:51
12 Rick Thiessen (UROC - Victoria)6:00
13 Chris "Boom Boom" Birch (Fat Daddy - Ladysmith)5:58
14 Tony Wakelin (Ind - Victoria)5:47
15 Trevor Perkins (Ind - Courtenay)-1 Lap
16 Norm Barmeiver (Ind - Vancouver)-1 Lap
17 Derek Tripp (IRC/Cameron Law - Victoria)-1 Lap
18 Dave Nowak (THC - Comox)-1 Lap
DNF Paul Brend (IRC/Cameron Law - Victoria)
1st Lap Lighthouse Brewery Prime: Sean Cruckshank
Converse Chuck Taylor most Aggressive Rider: Dave Nowak
Women 7 Laps
1 Dawn Anderson (Everti-OBB - Victoria)0:43:55
2 Jaymie McGowan (OakBay Bikes Victoria - Victoria)at 5:15
3 Kristen Magnussen (Arrowsmith Cycling Club - Parksville)5:44
4 Bobbie Taylor (Arrowsmith Cycling Club - Nanaimo)6:09
5 Glenowyn Carlson (Riders Cycles - Victoria)-1 Lap
6 Liz Flawse (UROC - Courtenay)-2 Laps
7 Katie Duncan Rabien (OBB - Victoria)-2 Laps
1st Lap Lighthouse Brewery Prime: Dawn Anderson
Converse Chuck Taylor most Aggressive Rider: Dawn Anderson
Expert 10 Laps
1 Geoff Kabush (Maxxis - Victoria)0:56:54
2 Russell Anderson (Oak Bay Bikes-Everti - Victoria)at 3:50
3 Normon Thibault (Frontrunners - Nanaimo)4:14
4 Andrew Brown (CVCC4:23
5 Simon Tremblay (Giant-Summit Cycles - Cowichan Bay)4:47
6 Stephen Kilshaw (Oak Bay Bikes-Victoria - Victoria)4:57
7 Wendy Simms (KONA - Nanaimo)5:53
8 Vaughn Hildebrand (IRC/Cameron Law - Victoria)-1 Lap
9 Jeff Beeston (Trail Bicycles - Comox)-1 Lap
10 Trevor Jones (Experience Cycling Club - Shawnigan Lake)-1 Lap
11 Terry McKall (Ind - Victoria)-1 Lap
1st Lap Lighthouse Brewery Prime: Russel Anderson
Converse Chuck Taylor most Aggressive Rider: Stephen Kilshaw


NEXT RACE: Providence Cross in Duncan. October 19th.

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7451) - Oct 21
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login