Canadian Cyclist ARG banner 247-2 Sept 17.14
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
D'Ornellas Blk Friday (+8928) Nov 26
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
OGC Giro Factor CC2 - April 7
 

Daily News


 

October 20/08 12:25 pm - Cross on the Rock Race #3


Posted by Editor on 10/20/08
 

Cross on the Rock Race #3 - Duncan, B.C.

Experience Cross - Duncan, B.C.
October 19, 2008
Organized by: Experience Cycling Club
Brought to you by Multi-Sport Promotions: www.island-multi-sports.com

SPONSORED BY:
Oak Bay Bikes
Cycle Lambert
Frontrunners Nanaimo
FSA
KONA
Howard Johnson
Crankbrothers
Converse All Star
Lighthouse Brewery Company
Aviawest
eNVy

Local Supporting Bike Shop:
Experience Cycling

SPECIAL THANKS TO: Coffee on the Moon and Providence Farm

NEXT RACES: Double Cross Weekend!! November 1st, Cumberland. November 2nd, Errington.

Beginner Women - 4 laps
1 Amanda Wakeling (Eatmore)34:35
2 Jen Erlendson (Cycrowski Sisters)at 2:18
3 Sarah Hall (Experience Cycling Club)5:09
4 Kerrii Brownie (Cycrowski Sisters)-1 Lap
5 Crystal Coulombe (Oak Bay Bikes-Nanaimo)-1 Lap
6 Amy Grue (Experience Cycling Club)-1 Lap
1st Lap Lighthouse Brewery Prime: Amanda Wakeling
Beginner Men - 4 laps
1 Shepard Stewart0:30:25
2 Halldor Gunnersonat 0:34
3 Hicham Elamini (Frontrunners)1:32
4 Roy Kregoskly (Arrowsmith)1:48
5 Jeffery Wynne (Aviawest)3:33
6 Mike Pearson (Island Triathlon)4:33
7 Paul Gowland6:30
8 Malcolm Farrow (ORCA)7:23
9 Taylor Smith (Oak Bay Bikes-Nanaimo)7:42
1st Lap Lighthouse Brewery Prime: Shepherd Stewart
Intermediate Men - 6 laps
1 Dan Scott (Oak Bay Bikes-Victoria)39:30
2 Michael Harveyat 2:02
3 Jamie Emery (Action Motorcycles)2:12
4 Matt Dawes (Oak Bay Bikes-Nanaimo)2:30
5 David Huntley (Experience Cycling Club)2:52
6 Kenyan Campbell3:07
7 Brent Stubbs (Schwalbe)3:23
8 Raymond Tse (Webcor)3:30
9 Roland Rabien (Dr. Walker)3:40
10 Ian Beveridge3:45
11 Kevin Knock (Everti-Experience Cycle Club)3:52
12 Nick Holatko (Team Hack and Chop)4:00
13 Guy Gensey (Russ Hayes)4:08
14 Morgan Harker (Cross Boyzs)4:17
15 Dave Stevenson (Experience Cycling Club)4:31
16 Mike Pollock (Everti-Experience Cycle Club)4:38
17 Colin Anderson4:40
18 Niels Steines4:51
19 Mike Sevcov (Nanaimo Bicycle Club)4:58
20 Dave Shishkoff (Organic Athlete)6:15
21 Tony Winter (Oak Bay Bikes-Nanaimo)6:40
22 Chris George (PT Performing)7:06
23 Aaron Thomas (IRC-NTC)7:20
24 Derek Brain (Experience Cycling Club)7:45
25 Paul Kane (Cross Boyzs)7:50
26 Jeff Hunford-1 Lap
27 Derek Steel (Arrowsmith Cycling Club)-1 Lap
28 Patrick Burnham (Oak Bay Bikes-Nanaimo)-1 Lap
29 Glen Morris (Everti-Experience Cycle Club)-1 Lap
DNF Brian Kuhn (Experience Cycling Club)
DNF Tony Zarsadias
DNF Derek Prout (Cross Boyzs)
1st Lap Lighthouse Brewery Prime: Dan Scott (given to his OLDER brother)
Converse Chuck Taylor most Aggressive Rider: Nick Holatko
Masters Men - 7 laps
1 Steve Bachop (IRC/Cameron Law)43:59
2 Sean Lunny (Oak Bay Bikes-Nanaimo)at 0:32
3 Stefan Jakobsen (Frontrunners)1:32
4 Aaron Desseault (Russ Hays)2:01
5 Peter Wellsman (Riders Cycling Club)2:47
6 Rick Thiessen (UROC)3:07
7 Jason Eagles (IRC/Cameron Law)3:14
8 Bill McMillan (Nanaimo MTB Club)3:44
9 Dave Nowak (UROC (Hack and Chop))4:23
10 Matt Dilay (IRC/Cameron Law)4:35
11 Paul Brend (IRC/Cameron Law)4:43
12 Andrew McLaren4:55
13 Barry Rempel (Oak Bay Bikes-Victoria)5:56
14 Derek Tripp (IRC/Cameron Law)6:38
15 Kurt Knock (Everti Bikes)6:46
16 Chris "Legs" Birtch (Fat Daddy)-1 Lap
17 Tony Wakelin (Oak Bay Bikes-Victoria)-1 Lap
18 Bryn Shapperd (Arrowsmith)-1 Lap
19 Sean Cruickshank (Aviawest)-1 Lap
20 Michael Addiscott (Arrowsmith Cycling Club)-1 Lap
1st Lap Lighthouse Brewery Prime: Sean Lunny
Converse Chuck Taylor most Aggressive Rider: Stefan Jakobsen
Women - 7 laps
1 Dawn Anderson (Everti-OBB)45:28
2 Errine Willock (Webcor Cycling)at 2:44
3 Tanya Berg (Oak Bay Bikes-Victoria)3:25
4 Lisa Ludwig (Oak Bay Bikes-Victoria)3:45
5 Jaymie McGowan (Oak Bay Bikes-Victoria)4:45
6 Kristen Magnusson (Arrowsmith Cycling Club)6:01
7 Liz Flawze (U ROC)-1 Lap
8 Jen Erlendson (Cycrowski Sisters)-2 Laps
9 Katie Duncan Rabien (Oak Bay Bikes-Victoria)-2 Laps
1st Lap Lighthouse Brewery Prime: Dawn Anderson
Converse Chuck Taylor most Aggressive Rider: Lisa Ludwig
Expert - 10 laps
1 Russell Anderson (Oak Bay Bikes-Everti)1:01:09
2 Jeff Reimer (Arrowsmith Cyclinc Club)at 1:58
3 Normon Thibault (Frontrunners)2:12
4 Jonathan Braunstein (Aviawest)2:16
5 Jonathan Benskin (Hardcore Cycling)3:15
6 Dan Scott (Oak Bay Bikes-Victoria)3:27
7 Simon Tremblay (Giant-Summit Cycles)3:38
8 Vaughn Hildebrand (IRC/Cameron Law)3:41
9 Jeff Beeston (Trail Bicycles)7:00
10 Kevin Knock (Everti)-1 Lap
11 Tony Zarsadias-1 Lap
DNF Trevor Jones (Experience Cycling Club)
DNF Stephen Kilshaw (Oak Bay Bikes-Victoria)
1st Lap Lighthouse Brewery Prime: Jeff Reimer
Converse Chuck Taylor most Aggressive Rider: Jonathan Benskin


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Coach Chris November 19
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login