Canadian Cyclist ARG banner 247-1 Sept 17.14
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
IMBA Canada
 

Daily News


 

November 2/08 9:32 am - Track World Cup #1 - Men's Day 2 results


Posted by Editoress on 11/2/08
 

Track World Cup #1 - Men Day 2 - Manchester, Great Britain

Men's Sprint
 
Qualifying
1 Jason Kenny (GBr) Team Sky + HD 10.14
2 David Daniell (GBr) Great Britain 10.17
3 Shane Perkins (Aus) Australia 10.17
4 Lukasz Kwiatkowski (Pol) Poland 10.25
5 Matthew Crampton (GBr) Great Britain 10.25
6 Craig Maclean (GBr) Plowman Craven Racing Team 10.26
7 Michael D'almeida (Fra) Us Creteil 10.27
8 Andriy Vynokurov (Ukr) Ukraine 10.30
9 Francois Pervis (Fra) Cofidis 10.32
10 Kazunari Watanabe (Jpn) Japan 10.34
11 Mathias Stumpf (Ger) Germany 10.35
12 Wen Hao Li (Chn) China 10.43
13 Adam Ptacnik (Cze) Czech Republic 10.45
14 Teun Mulder (Ned) Netherlands 10.46
15 Sebastian Doehrer (Ger) Germany 10.47
15 Quentin Lafargue (Fra) Cofidis 10.47
17 Qi Tang (Chn) Max Success Pro Cycling 10.47
18 Andrea Guardini (Ita) Italy 10.61
19 Charlie Conord (Fra) Us Creteil 10.62
20 Hodei Mazquiaran Uria (Esp) Cespa Euskadi 10.65
21 Christopher Sellier (Tri) Trinidad &Tobago 10.70
22 Pavel Yakushevskiy (Rus) Russia 10.72
23 Gaddy Chaid (RSA) South Africa 10.73
24 David Alonso Castillo (Esp) Spain 10.73
25 Maciej Bielecki (Pol) Poland 10.75
26 Zafeirios Volikakis (Gre) Greece 10.76
27 Yuriy Tsyupyk (Ukr) Ukraine 10.78
28 Vasileios Galanis (Gre) Greece 10.79
29 Stoyan Vasev (Rus) Russia 10.80
30 Juan Peralta Gascon (Esp) Calapie Reyno de Navarra 10.81
31 Itmar Esteban Herraiz (Esp) Catalunya 10.99
32 David Askurava (Geo) Georgia 11.00
33 Pablo Galan Carrasco (Esp) Spain 11.06
34 Jean Christiaan Smith (RSA) Willie Engelbrecht Team 11.38
35 Michal Rohon (Svk) Slovakia 11.40
36 Roman Jajcay (Svk) Slovakia 11.78
DNS Luca Ceci (Ita) Italy
DNS Cedric Stoller (Sui) Switzerland
 
1/8 Final
 
Heat 1
1 Jason Kenny (GBr) Team Sky + HD 11.06
2 Quentin Lafargue (Fra) Cofidis
 
Heat 2
1 David Daniell (GBr) Great Britain 10.95
2 Sebastian Doehrer (Ger) Germany
 
Heat 3
1 Shane Perkins (Aus) Australia 10.70
2 Teun Mulder (Ned) Netherlands
 
Heat 4
1 Adam Ptacnik (Cze) Czech Republic 11.10
2 Lukasz Kwiatkowski (Pol) Poland
 
Heat 5
1 Matthew Crampton (GBr) Great Britain 10.68
2 Wen Hao Li (Chn) China
 
Heat 6
1 Mathias Stumpf (Ger) Germany 10.71
2 Craig Maclean (GBr) Plowman Craven Racing Team
 
Heat 7
1 Michael D'almeida (Fra) Us Creteil 10.46
2 Kazunari Watanabe (Jpn) Japan
 
Heat 8
1 Francois Pervis (Fra) Cofidis 10.76
2 Andriy Vynokurov (Ukr) Ukraine
 
Quarterfinals
 
Heat 1
1 Jason Kenny (GBr) Team Sky + HD 10.82 10.96
2 Francois Pervis (Fra) Cofidis
 
Heat 2
1 Michael D'almeida (Fra) Us Creteil 10.79 10.77
2 David Daniell (GBr) Great Britain
 
Heat 3
1 Shane Perkins (Aus) Australia 10.63 10.47
2 Mathias Stumpf (Ger) Germany
 
Heat 4
1 Matthew Crampton (GBr) Great Britain 10.73 10.79
2 Adam Ptacnik (Cze) Czech Republic
 
Quarterfinals B
 
Heat 1
1 Quentin Lafargue (Fra) Cofidis 10.89
2 Andriy Vynokurov (Ukr) Ukraine
 
Heat 2
1 Kazunari Watanabe (Jpn) Japan 11.25
REL Sebastian Doehrer (Ger) Germany
 
Heat 3
1 Teun Mulder (Ned) Netherlands
DNS Craig Maclean (GBr) Plowman Craven Racing Team
 
Heat 4
1 Wen Hao Li (Chn) China 10.87
2 Lukasz Kwiatkowski (Pol) Poland
 
Semifinals B
 
Heat 1
1 Wen Hao Li (Chn) China 10.89
2 Quentin Lafargue (Fra) Cofidis
 
Heat 2
1 Kazunari Watanabe (Jpn) Japan 11.11
2 Teun Mulder (Ned) Netherlands
 
Finals B
 
Heat 2
9 Kazunari Watanabe (Jpn) Japan 10.92
10 Wen Hao Li (Chn) China
 
Heat 1
11 Teun Mulder (Ned) Netherlands 11.14
12 Quentin Lafargue (Fra) Cofidis
 
5th - 8th Final
 
5 David Daniell (GBr) Great Britain 10.80
6 Francois Pervis (Fra) Cofidis
7 Adam Ptacnik (Cze) Czech Republic
8 Mathias Stumpf (Ger) Germany
 
Gold Medal Final
1 Jason Kenny (GBr) Team Sky + HD 10.545 10.848
2 Shane Perkins (Aus) Australia
 
Bronze Medal Final
1 Matthew Crampton (GBr) Great Britain 10.736 10.775
2 Michael D'almeida (Fra) Us Creteil  
 
Final Standings
1 Jason Kenny (GBr) Team Sky + HD
2 Shane Perkins (Aus) Australia
3 Matthew Crampton (GBr) Great Britain
4 Michael D'almeida (Fra) Us Creteil
5 David Daniell (GBr) Great Britain
6 Francois Pervis (Fra) Cofidis
7 Adam Ptacnik (Cze) Czech Republic
8 Mathias Stumpf (Ger) Germany
9 Kazunari Watanabe (Jpn) Japan
10 Wen Hao Li (Chn) China
11 Teun Mulder (Ned) Netherlands
12 Quentin Lafargue (Fra) Cofidis
13 Lukasz Kwiatkowski (Pol) Poland
14 Craig Maclean (GBr) Plowman Craven Racing Team
15 Andriy Vynokurov (Ukr) Ukraine
16 Sebastian Doehrer (Ger) Germany
17 Qi Tang (Chn) Max Success Pro Cycling
18 Andrea Guardini (Ita) Italy
19 Charlie Conord (Fra) Us Creteil
20 Hodei Mazquiaran Uria (Esp) Cespa Euskadi
21 Christopher Sellier (Tri) Trinidad &Tobago
22 Pavel Yakushevskiy (Rus) Russia
23 Gaddy Chaid (RSA) South Africa
24 David Alonso Castillo (Esp) Spain
25 Maciej Bielecki (Pol) Poland
26 Zafeirios Volikakis (Gre) Greece
27 Yuriy Tsyupyk (Ukr) Ukraine
28 Vasileios Galanis (Gre) Greece
29 Stoyan Vasev (Rus) Russia
30 Juan Peralta Gascon (Esp) Calapie Reyno de Navarra
31 Itmar Esteban Herraiz (Esp) Catalunya
32 David Askurava (Geo) Georgia
33 Pablo Galan Carrasco (Esp) Spain
34 Jean Christiaan Smith (RSA) Willie Engelbrecht Team
35 Michal Rohon (Svk) Slovakia
36 Roman Jajcay (Svk) Slovakia


Men's Team Pursuit
 
Qualifying
1 Great Britain (Steven Burke/Edward Clancy/Thomas Geraint/Robert Hayles) 3:59.54
2 Denmark (Michael Faerk Christensen/Casper Jorgensen/Daniel Kreutzfeldt/Jenserik Madsen) 4:02.80
3 Lokomotiv (Artur Ershov/Valery Kaykov/Leonid Krasnov/Vladimir Shchekunov) 4:07.12
4 Netherlands (Ismael Kip/Pim Ligthart/Peter Schep/Wim Stroetinga) 4:07.83
5 Ukraine (Roman Kononenko/Lyubomyr Polatayko/Vitaliy Shchedov/Sergiy Lagkuti) 4:08.70
6 Germany (Robert Bengsch/Henning Bommel/Marcel Kalz/Roger Kluge) 4:08.89
7 Spain (Pablo Aitor Bernal Rosique/Unai Elorriaga Zubiaur/David Muntaner Juaneda/Eloy Teruel Rovira) 4:09.75
8 Russia (Kirill Baranov/Ivan Kovalev/Alexander Petrovskiy/Sergey Kolesnikov) 4:10.16
9 Belgium (Kenny De Ketele/Ingmar De Poortere/Tim Mertens/Maarten Vlasselaer) 4:10.32
10 Colombia (Juan Esteban Arango Carvajal/Arles Antonio Castro Laverde/Weimar Alfonso Roldan Ortiz/Jaime Suaza Lopez) 4:11.29
11 Team 100% Me (Mark Christian/Andrew Fenn/Luke Rowe/Erick Rowsell) 4:13.48
12 Poland (Piotr Kasperkiewicz/Adrian Kuriek/Pawel Brylowski/Dawid Glowacki) 4:14.28
13 Italy (Omar Bertazzo/Alex Buttazzoni/Davide Cimolai/Elia Viviani) 4:14.44



Final Standings

1 Great Britain (caught 2nd place)
2 Denmark
3 Netherlands
4 Lokomotiv
5 Ukraine
6 Germany
7 Spain
8 Russia
9 Belgium
10 Colombia
11 Team 100% Me
12 Poland
13 Italy

Men's Points Race
 
Qualifying
 
Heat 1
1 Chris Newton (GBr) Great Britain 10 points
2 Leonid Krasnov (Rus) Lokomotiv 8
3 Eloy Teruel Rovira (Esp) Spain 7
4 Pim Ligthart (Ned) Netherlands 6
5 Mykhaylo Radionov (Ukr) Comanche Professional Team 4
6 Walter Fernando Perez (Arg) Argentina 3
7 Vojtech Hacecky (Cze) Czech Republic 2
8 Ho Ting Kwok (HKg) Hong Kong Pro Cycling 1
9 Jozef Zabka (Svk) Slovakia 0
10 Nolan Hoffman (RSA) South Africa -9
11 Olaf Pollack (Ger) Germany -13
12 Damien Gaudin (Fra) Bouygues Telecom -16
13 Sergei Sakavets (Blr) Belarus -17
DNF Inaki Anzizar (Esp) Calapie Reyno de Navarra
DNF Tomasz Krysztofik (Pol) Alks Stal Grudziaduz
 
Heat 2
1 Elia Viviani (Ita) Italy 66 points
2 King Wai Cheung (HKg) Hong Kong 45
3 Glenn O'Shea (Aus) Team Toshiba 41
4 Ivan Kovalev (Rus) Russia 28
5 Jesper Morkov (Den) Denmark 27
6 Roman Kononenko (Ukr) Ukraine 25
7 Carlos Herrero (Esp) Catalunya 24
8 Iljo Keisse (Bel) Belgium 24
9 Evan Oliphant (GBr) Plowman Craven Racing Team 23
10 Ronan Guinaudeau (Fra) France 22
11 Jiri Hochmann (Cze) Asc Dukla Praha 20
12 Lukasz Bujko (Pol) Poland 9
13 Weimar Alfonso Roldan Ortiz (Col) Colombia 6
14 Tristan Marquet (Sui) Switzerland 3
DNF Iban Leanizbarrutia Cruz (Esp) Cespa Euskadi
DNF Abdul Quayum Davids (RSA) Willie Engelbrecht Team
 
Final
1 Chris Newton (GBr) 58 points
2 Eloy Teruel Rovira (Esp) 38
3 Iljo Keisse (Bel) 36
4 Elia Viviani (It) 10
5 Glenn O'Shea (Aus) 10
6 Walter Fernando Perez (Arg) 8
7 Pim Ligthart (Ned) 7
8 Nolan Hoffman (RSA) 7
9 Olaf Pollack (Ger) 7
10 Ho Ting Kwok (HKg) 4
11 Vojtech Hacecky (Cze) 3
12 Jozef Zabka (Slo) 2
13 Leonid Krasnov (Rus) 1
14 Mykhaylo Radionov (Ukr) -19
15 Carlos Herrero (Esp) -20
16 Ronan Guinaudeau (Fra) -20
17 Evan Oliphant (GBr) -20
18 Jesper Morkov (Den) -20
19 Roman Kononenko (Ukr) -20
20 King Wai Cheung (HKg) -20
DNF Jiri Hochmann (Cze)
DNF Ivan Kovalev (Rus)


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7451) - Oct 21
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login