Canadian Cyclist
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Camelback CC2 - April 7
 

Daily News


 

December 12/08 8:47 am - Track World Cup #3 Day 2 results


Posted by Editoress on 12/12/08
 

Track World Cup #3 - Cali Colombia

Day 2

Women's Points Race (80 laps)
Final
1 Giorgia Bronzini (Italy)22
2 Yumari Gonzalez Valdivieso (Cuba)19
3 Tara Whitten (Canada)10
4 Elena Chalykh (Russia)7
5 Andrea Botero (Colombia)7
6 Svetlana Paulikaite (Lithuania)5
7 Gema Pascual Torrecilla (Spain)3
8 Jessica Fernanda Jurado (Mexico)2
9 Elise Van Hage (Netherlands)2
10 Debora Galvez Lopez (Spain)1
11 Xiao Juan Diao (Hong Kong)0
12 Paola Maria Salazar Rabbe (Guatemala)0
13 Dalilia Rodriguez (Cuba)0
14 Marta Tagliaferro (Italy)20
DNF Alena Amialyusik (Belarus)
DNF Aksana Papko (Belarus)
DNF Wan Yiu Wong (Hong Kong)
DNF Jenny Rios (Mexico)
DNS Angie Gonzalez (Venezuela)


Women's 500m TT
1 Simona Krupeckaite (Lithuania)33.681
2 Lisandra Guerra Rodriguez (Cuba)34.055
3 Sandie Clair (France)34.123
4 Kaarle Mcculloch (Toshiba)34.616
5 Kristina Vogel (Germany)35.549
6 Wai Sze Lee (Hong Kong)35.619
7 Huang Ting Ying (Taiwan)35.7
8 Lulu Zheng (China)35.773
9 Fang Tian (Giant Pro Cycling)36.145
10 Marines Chiquinquira Prada Rodriguez (Venezuela)37.072
11 Aleksandra Drejgier (Poland)37.348
12 Ana Rafaela Vasel Kosak (Brazil)39.958
DNS Diana Maria Garcia Orrego (Colombia)
Men's Keirin
First Round
Heat 1
1 Carsten Bergemann (Germany)
2 Leonardo Narvaez Romero (Colombia)
3 José Antonio Escuredo Raimondez (Spain)
4 Valentin Sauitsky (Russia)
5 Haseem McLean (Trinidad and Tobago)
6 Diego Vargas (Argentina)
Heat 2
1 Kévin Sireau (Cofidis)
2 Yuriy Tsyupyk (Ukraine)
3 Eduardo Torres Avelar (El Salvador)
4 Adam Duvendeck (Hawk Relay Cycling)
5 Itmar Esteban Herraiz (Catalunya)
DNF Edward Dawkins (New Zealand)
Heat 3
1 Angel Pulgar (Venezuela)
2 Jason Niblett (Toshiba)
3 Barry Forde (Barbados)
4 Ryuji Ishikura (Japan)
5 Alejandro Mainat (Cuba)
REL Juan Peralta Gascon (Calapie-Reyno De Navarra)
First 2 riders in each heat qualify to second round, remainder to first round repechage (
First Round Repechage
Heat 1
1 José Antonio Escuredo Raimondez (Spain)
2 Haseem McLean (Trinidad and Tobago)
3 Adam Duvendeck (Hawk Relay Cycling)
4 Alejandro Mainat (Cuba)
5 Ryuji Ishikura (Japan)
Heat 2
1 Valentin Sauitsky (Russia)
2 Juan Peralta Gascon (Calapie-Reyno De Navarra)
3 Barry Forde (Barbados)
4 Eduardo Torres Avelar (El Salvador)
5 Itmar Esteban Herraiz (Catalunya)
6 Diego Vargas (Argentina)
Second Round
Heat 1
1 Carsten Bergemann (Germany)
2 Jason Niblett (Toshiba)
3 José Antonio Escuredo Raimondez (Spain)
4 Adam Duvendeck (Hawk Relay Cycling)
5 Juan Peralta Gascon (Calapie-Reyno De Navarra)
REL Yuriy Tsyupyk (Ukraine)
Heat 2
1 Barry Forde (Barbados)
2 Leonardo Narvaez Romero (Colombia)
3 Angel Pulgar (Venezuela)
4 Haseem Mclean (Trinidad and Tobago)
REL Kévin Sireau (Cofidis)
REL Valentin Sauitsky (Russia)
Final
Final 1-6
1 Leonardo Narvaez Romero (Colombia)
2 Jason Niblett (Toshiba)
3 Barry Forde (Barbados)
4 Angel Pulgar (Venezuela)
5 José Antonio Escuredo Raimondez (Spain)
6 Carsten Bergemann (Germany)
Final 7-12
7 Kévin Sireau (Cofidis)
8 Adam Duvendeck (Hawk Relay Cycling)
9 Haseem Mclean (Trinidad and Tobago)
10 Yuriy Tsyupyk (Ukraine)
11 Valentin Sauitsky (Russia)
12 Juan Peralta Gascon (Calapie-Reyno De Navarra


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login