Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 1 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
OGC Giro Factor CC - April 7
 

Daily News


 

June 23/99 10:43 am - National ITT Results


Posted by Editor on 06/23/99
 

National Time Trial Championships

These results came in by fax and we had to hand enter them, thus the delay. The Editor will be in Sherbrooke for the Criteriums and Road races, so live updates will commence on Friday.

Masters Women

1. Wendy Van Der Weyden QC VCOM 34:28.26
2. Chantal Lemieux ON D'Ornellas 34:44.71

Masters Men 30-39

1. Michael Moore ON mississauga 42:32
2. James Ferguson QC OBC 42:40
3. Craig Burge QC West of Quebec Wheelers 42:51
4. Benoit Leveillee QC Xenacom 43:08
5. Simon-Pierre Cote QC Cycles Performance 43:32
6. Terence Dahms AB Bow Cycle Republik 43:59
7. Mike Grzelewski ON Thunder Bay 44:01
8. Stephane Croft QC Ind. 44:27
9. Robert Francoeur QC Ind. 45:40
10. Brian Jones QC Cycles Performance 45:42
11. Juan Marco QC VCOM 45:53
12. Michel Poulin QC Oryx 45:56
13. Gary Nadeau QC Pacific Sunset Velo 46:06
14. Luc Provencher QC 47:29
15. David Wiseman QC Saeco 48:20
16. Robin Bolduc QC Equipe Velo Summet 50:12

Masters Men 40-49

1. Garth Marken AB Bicisport Calgary 42:35
2. Marc Lapointe QC Medico Sportif 43:05
3. Gary EdwardsMB Fast Old Guys 43:05
4. Denys Mantha QC VCOM 44:33
5. Michele Martignago ON Ind. 44:50
6. Allan Wilims QC Spinning 45:29
7. Michel Lecerte QC VCOM 46:02
8. Reid Carter ON Thunder Bay 46:11
9. Bruce Little QC VCOM 46:40
10. David Watson AB Velo City 47:09
11. Richard Vincent QC Cycles Performance 47:16
12. Francois Beauchemin QC VCOM 47:50
13. Gilbert Marois QC Ind. 52:51

Masters Men 50-59

1. John Phillipson QC VCOM 32:27
2. Chris Springer ON Ind. 32:38
3. Roger Lessard QC Oryx 32:50
4. Pierre Paiement QC VCOM 33:56
5. Paul Weiser QC OBC 34:02
6. Gary Romkey ON OBC 35:16
7. Jean-Guy Lemire QC Spinning 36:08
8. Gilles Charrette QC Spinning 36:13
9. Henryk-Cesarey Maszewski QC Sherbrooke CC 37:15
10. Herbert Nebbs QC VCOM 40:55

Masters Men 60+

1. Guy Jarry QC Spinning 34:47
2. Normand Sheil ON OBC 38:02
3. Fred Schonenberger QC Spinning 38:56
4. Murray Dean ON Kingston Velo 45:50 (note: born 1919!)

Junior Women

1. Genevieve Jeanson QC Espoirs de Laval Naya 21:16
2. Jenny Trew AB NCTDC 25:23
3. Julie Masson QC Sherbrooke/Sugoi/Vezar 25:32
4. Lisa Sweeney BC 26:02
5. Florence Hamel QC Beauport 26:38
6. Catherine Poullot-Bernard QC Ste Foy-Metro 26:47
7. Laura Yolsten AB NCTDC 27:47
8. Laura Ringdahl AB NCTDC 28:18
9. Trsha Milner AB NCTDC 28:51

Junior Men

1. Charlie Gorman ON Intersport 30:28
2. Dominique Rollin QC Espoirs de Laval-Naya 30:42
3. Zachary Davis AB Team Alberta 30:58
4. Eric Dube QC Espoirs de Laval-Naya 31:12
5. Oliver Gilbert QC Saeco 31:20
6. Murray Carter MB Seacor Jana 31:32
7. Nicolai Gellaka QC Espoirs de Laval-Naya 31:32
8. Matt Becker MB Seacor Jana 32:00
9. Mathieu Bedard QC Optimum 32:03
10. Rod Bullock QC Lethbridge Headwinds 32:05
11. Colin Burn ON OBC 32:09
12. Mathieu Belliveau QC Saeco 32:16
13. Benoit Maheu QC Optimum 32:22
14. Phillippe Roy ON OBC 32:31
15. Pierre-Oliver Bolly QC Saeco 32:37
16. Francois Parisian QC Saeco 32:38
17. Chris Reid ON Ontario Provincial 33:00
18. Peter Sanowar ON Ontario Provincial 33:04
19. Nicolas Thouin QC Espoirs de Hull 33:26
20. Jeremy Olivier QC Espoirs de Laval 33:54
21. Mathieu Villeneuve QC Espoirs de Hull 33:54
22. Ryan McKenzie AB NCTDC 33:57
23. Matthew Bonin ON Maple Leaf 35:18
24. Dave Johns AB NCTDC 35:21
25. Joel Regimbald MB Winnipeg B.C. 35:59
26. Jordan Standeven ON Maple Leaf 37:34
27. Mike Loiselle ON Maple Leaf 38:41
28. Philippe Viau-Dupuis QC Oerlikon 44:02
29. Desmond Bilek AB NCTDC 50:03

Espoir Men

1. Charles Dionne QC Degree Radio Energie 39:26
2. Pascal Choquette QC Degree Radio Energie 40:25
3. Nat Faulkner ON JetFuel Vitasoy 40:39
4. James Cruickshank AB Bow Cycle Republik 41:48
5. Cory Lange BC Basic Sport Nutrition 42:51
6. Alexandre Bernard QC Espoirs de Laval-Naya 42:55
7. Phillippe Rollin QC Espoirs de Laval-Naya 43:04
8. Martin St-Laurent QC Degree Radio Energie 43:26
9. Jonathan Tremblay QC Espoirs de Laval-Naya 44:08
10. Jean-Charles Pinsonneault QC Degree Radio Energie 51:44
11. Marc-Andre Salois QC Degree Radio Energie 53:12

Senior Women

1. Clara Hughes MB Saturn 30:35
2. Anne Samplonius ON Intersport 31:30
3. Lyne Bessette QC Saturn 31:35
4. Linda Jackson ON Timex 31:38
5. Erin Carter MB Seacor Jana 32:21
6. Sue Palmer-Komar ON Elita 32:40
7. Annie Gariepy QC Elita 32:46
8. Leah Goldstein BC Physical Culture 33:07
9. Andrea hannos BC BC Team 33:13
10. Amy Jarvis ON Intersport 34:09
11. Nicole Gingles ON Emerald Velo 34:10
12. Cybil DiGuistini BC Elita 34:20
13. Heather Cole ON Ind. 34:21
14. Stacey Spencer BC Fuji Racing 34:54
15. Julie Hutsebaut QC Intersport 35:21
16. Melanie Dorion QC Elita 35:39
17. Julia Bradley ON Team Ontario 35:46
18. Patrizia Cavazzoni ON Scary Fast 35:53
19. Myriam Desrosiers QC Elita 37:45
20. Emmanuelle Dube QC Vezar-Sugoi 38:04
21. Marie-Claude Lafond QC Vezar-Sugoi 39:03
22. Corinne Harms SK Saskatoon Cycledelia 39:19

Elite Men

1. Eric Wohlberg ON Shaklee 55:26
2. Brian Walton BC Saturn 56:48
3. Peter Wedge NB Degree Radio Energie 58:58
4. Sylvain Beauchamps QC Degree Radio Energie 59:17
5. Heath Cockburn ON JetFuel-Vitasoy 59:47*
6. Matt Anand AB Saturn 59:56*
7. Andrew Randell ON JetFuel Vitasoy 1:00:39
8. Ray Duggan ON Saeco 1:01:15
9. Jesse Keefer BC Trek-VW 1:01:25
10. Guillaume Belzile QC Espoirs de Laval-Naya 1:01:47
11. Karl Dessureault QC Saeco 1:02:32
12. Bruce Davison ON Ontario Team 1:02:37
13. Robin Balilie SK Saskatoon Cycledelia Bike Doctor 1:03:08
14. Vern Iskayskas AB Bici Sports Calgary 1:03:58
15. Craig DeVeer ON Mississauga 1:04:34
16. Adam Faulkner BC Kings North International 1:04:39
17. Mark Kaufmann MB Seacor Jana 1:04:43
18. Sebastien Paradis QC Dynamiks Contrecoeur 1:06:01
19. Martin Savard QC Sarrefour Chevrolet 1:06:37
20. Martin Labelle QC Ind. 1:06:49
21. Marc Addisson QC Saeco 1:06:52
22. Benoit Poirier QC Despel-Guru 1:06:55
23. Alexander Buffa QC OBC 1:07:08
24. Stephan Tremblay QC Saeco 1:07:49
25. Menno Hubregise SK Saskatoon Cycledelia 1:07;56
26. Eric Allen QC Saeco 1:08:49
27. Etienne Leduc QC Cycles-Royal 1:09:13
28. Martin Boisvert QC Sherbrooke 1:10:29
29. Dan Peters MB Olympia 1:11:03
20. Lyall Beattye ON Ind. 1:14:13

* Note: There was some discrepancy regarding 5th/6th, with Heath Cockburn's result handwritten in. We will confirm asap.

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7748) - Oct 28
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login