Canadian Cyclist Cervelo R3 24/7 1 - May 2
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
OGC Giro Factor CC2 - April 7
 

Daily News


 

January 22/09 10:15 am - Tour Down Under: Stage 3


Posted by Editoress on 01/22/09
 

Tour Down Under Stage 3
Report courtesy organizers

A dramatic day of racing on stage three of the 2009 Tour Down Under has ended with Queensland's Allan Davis (Quickstep) still in the ochre race leader's jersey, but only after a superb chase to regain the race in the wake of an early crash.

Davis also had to wait for a countback by officials after Rabobank's Graeme Brown (AUS) won the stage and scored a ten second bonus outsprinting Davis who collected a six second time bonus to leave the Australian pair locked on time at the top of the classification.

"Hats off to my team, definitely a team victory; there was an awesome break up the road it went early, had everyone in it that should have been in it but I held the boys up a bit and they just rode unreal and put themselves in a line - they'll be coming in about 30 minutes - I think they were that tired but in the end Matty Hayman did an unreal job," said Brown. "I'm ecstatic about the win and the team has worked really hard all day.

"It was originally supposed to be for Matt Hayman but he came with me to the finish and did an unbelievable job."

To break the tie between Brown and Davis for the overall lead officials added together the riders' placings on each of the three stages contested so far with Davis (6th, 1st and 2nd) ending with a total of nine while Brown (1st, 2nd and 15th) had a total of 18. The tie break awards the race lead to the rider with the lowest aggregate.

"That was probably one of the hardest stages I've done here in years - my day started with a crash into a motorbike - with Andre Greipel," said Davis. "I just followed him and there was a parked motorbike on the left hand side.

"Andre I know was going to hit it, so I moved over to the right but he hit it and his bike just flew out in front of me and Nick Roche and we both went down, which was unfortunate cause it was a time when the race was really splitting up and we had no friends there today," he said. " I'd like to thank my team because without them I'd still be coming, yeah - so once we got back on we made sure we stayed in the front (and) there was another big crash and we were lucky to miss that one - but second again so it's not too bad."

Third across the line at the end of the 136km stage from the Adelaide suburb of Unley, along the Fleurieu Peninsula to Victor Harbor was South Australian Stuart O'Grady (Saxo Bank) who now sits third overall, five seconds back.

"I am happy with how things progressed today," said O'Grady. "The conditions were hard, when I knew it was blowing a gale out there today, I know the area and I knew that it would get nasty and it did.

"Normally this is one of the easier days on paper and it turned out to be one of the hardest of the tour."

The same crash that felled Davis sent last year's winner Germany's Andre Greipel (Columbia - High Road) to hospital suffering a dislocated right shoulder. He also needed stitches in his right arm, left leg and surgery under local anaesthetic to treat a deep cut in his right elbow. He will fly back to Germany on Friday for an operation on his shoulder and is expected to be out of action for up to 12 weeks to recover from the surgery.

Gale force, blustery conditions played havoc with the race today as riders struggled to find a wheel and a place out of the wind which blew at them from all directions but it didn't deter the fans with police estimating 88,000 turned out today.

The early kilometres saw the peloton contend with some tough, testing climbs prompting a flurry of attacks but the one that stuck featured a host of heavy weight contenders. Lance Armstrong (Astana) , Michael Rogers (Columbia High Road), Stuart O'Grady (Saxo Bank) and Matthew Lloyd (Silence Lotto)were just four for of the favourites in a 14 strong pack that boasted riders from 12 teams.

Davis' Fuji Servetto team worked to get him back in the race after his crash and Rabobank, having missed the break, got organised on the front to try and bridge the gap to the leaders. The pace and confusion saw the race split apart with the lead group kilometres ahead of the tail lights.

For the next fifty kilometres the leaders maintained a buffer of around a minute and a half. At the first SA Lotteries Sprint at Meadows (57km) Matthew Wilson (UniSA-Australia) scored the points and a three second time bonus with O'Grady scoring a two second time bonus for second across the line and MIchael Rogers a one second bonus for his third place.

After the sprint Garmin-Slipstream, who had also missed the break, joined Rabobank on the front of the chasing peloton and they began to gain ground on the 14 leaders. Not enough though to stop the lead posse contesting the second SA Lotteries Sprint at Goolwa (92km) where O'Grady surged to the front for a three second time bonus ahead of Wilson and Rogers.

But as the race headed into the final forty kilometres the leaders were caught.

"We were very concerned, the team rode for nearly 80 km to bring the break back, we got them right near Goolwa," said Brown. "When they hit the head wind, it is hard to ride on the front when you hit the head wind when you are in the breakaway."

The regrouping of the peloton sparked a number of opportunistic attacks. Belgian Glenn D'Hollander (Silence Lotto) struck out on his own and soon after Australia Cameron Meyer (Garmin Slipstream) rode after him catching and passing him as the race neared the second and final Skoda King of the Mountain of the day at Crows Nest (92km). Meyer crested the summit first with D'Hollander second, Frenchman Moncoutie (Cofidis) third. Markel Irizar claimed the fourth place points and in the process took over the lead in the climber's classification from his Euskaltel Euskadi team mate, Andoni LaFuente.

Meyer, 21, who yesterday suffered a dislocated shoulder in a crash only to pop it back in himself, rejoin the race and finish the stage, was proving youth overcomes all as he forged ahead solo gaining almost a minute's lead with 30 kilometres to go. However the big boys in the bunch had other ideas and the scene was set for an evential sprint showdown that produced an Australian clean sweep of the placings.

As a result of the two crashes today nine riders abandoned the race leaving 124 to line up for tomorrow's 143 km stage four from Burnside Village through the Barossa Valley winegrowing region to Angaston.

Stage 3: Unley to Victor Harbor, 136 km
1 Graeme Brown (Aus) Rabobank3:15:35
2 Allan Davis (Aus) Quick Step
3 Stuart O'Grady (Aus) Team Saxo Bank
4 George Hincapie (USA) Team Columbia - High Road
5 Luis Leon Sanchez Gil (Esp) Caisse d'Epargne
6 Martin Elmiger (Sui) Ag2r La Mondiale
7 Jose Joaquin Rojas Gil (Esp) Caisse d'Epargne
8 Alexandre Pichot (Fra) Bbox Bouygues Telecom
9 Mauro Santambrogio (Ita) Lampre - N.G.C.
10 Mickael Cherel (Fra) Francaise Des Jeux
11 Christian Knees (Ger) Team Milram
12 Jens Voigt (Ger) Team Saxo Bank
13 Aleksandr Kuchynski (Blr) Liquigas
14 Kasper Klostergaard Larsen (Den) Team Saxo Bank
15 Nicolas Roche (Irl) Ag2r La Mondiale
16 Simon Clarke (Aus) UniSA
17 Markel Irizar Aranburu (Esp) Euskaltel - Euskadi
18 Matthew Wilson (Aus) UniSA
19 Vincent Jerome (Fra) Bbox Bouygues Telecom
20 Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Slipstream
21 William Walker (Aus) Fuji-Servetto
22 Mathew Hayman (Aus) Rabobank
23 Jussi Veikkanen (Fin) Francaise Des Jeux
24 Adam Hansen (Aus) Team Columbia - High Road
25 Michael Rogers (Aus) Team Columbia - High Road
26 Thomas Rohregger (Aut) Team Milram
27 Wesley Sulzberger (Aus) Francaise Des Jeux
28 Mathieu Perget (Fra) Caisse d'Epargne
29 Alexander Efimkin (Rus) Ag2r La Mondiale
30 Jesus Hernandez (Esp) Astana
31 Anders Lund (Den) Team Saxo Bank
32 Lance Armstrong (USA) Astana
33 Pablo Lastras Garcia (Esp) Caisse d'Epargne
34 Francesco Reda (Ita) Quick Step
35 Christian Meier (Can) Garmin-Slipstream
36 Jeremy Roy (Fra) Francaise Des Jeux
37 Javier Meg’as Leal (Esp) Fuji-Servetto
38 Perrig Quemeneur (Fra) Bbox Bouygues Telecom
39 Oscar Pereiro Sio (Esp) Caisse d'Epargne
40 Steve Morabito (Sui) Astana
41 Matthew Lloyd (Aus) Silence - Lotto
42 Sebastien Hinault (Fra) Ag2r La Mondiale
43 Trent Lowe (Aus) Garmin-Slipstream
44 Frederik Willems (Bel) Liquigas
45 Glenn d'Hollander (Bel) Silence - Lotto
46 David Moncoutie (Fra) Cofidis
47 Imanol Erviti Ollo (Esp) Caisse d'Epargneall s.t.
48 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step0:32
49 Matthew Goss (Aus) Team Saxo Bank4:30
50 Gregory Henderson (NZl) Team Columbia - High Road
51 David Loosli (Sui) Lampre - N.G.C.
52 Matteo Bono (Ita) Lampre - N.G.C.
53 Cameron Meyer (Aus) Garmin-Slipstreamall s.t.
54 Matthieu Sprick (Fra) Bbox Bouygues Telecom7:17
55 Mathieu Drujon (Fra) Caisse d'Epargne
56 Tom Leezer (Ned) Rabobankboth s.t.
57 Rick Flens (Ned) Rabobank9:35
58 Jos Van Emden (Ned) Rabobank
59 Dries Devenyns (Bel) Quick Step
60 Tom Stubbe (Bel) Silence - Lottoall s.t.
61 Chris Sutton (Aus) Garmin-Slipstream21:49
62 Jack Bobridge (Aus) UniSA
63 Yoann Offredo (Fra) Francaise Des Jeux
64 Jonas Ljungblad (Swe) Silence - Lotto
65 Alexandre Usov (Blr) Cofidis
66 Olivier Kaisen (Bel) Silence - Lotto
67 Davide Malacarne (Ita) Quick Step
68 Luca Barla (Ita) Team Milram
69 Stijn Vandenbergh (Bel) Team Katusha
70 Jacopo Guanieri (Ita) Liquigas
71 Florent Brard (Fra) Cofidis
72 Aaron Kemps (Aus) UniSA
73 Stef Clement (Ned) Rabobank
74 Rene Mandri (Est) Ag2r La Mondiale
75 Gianni Da Ros (Ita) Liquigas
76 Alexandr Pliuschin (Mda) Ag2r La Mondiale
77 Vladimir Efimkin (Rus) Ag2r La Mondiale
78 Kurt Hovelijnck (Bel) Quick Step
79 Kenny De Haes (Bel) Team Katusha
80 Vitaliy Buts (Ukr) Lampre - N.G.C.
81 Mickael Buffaz (Fra) Cofidis
82 Volodymyr Zagorodniy (Ukr) Lampre - N.G.C.
83 Julien El Fares (Fra) Cofidis
84 Scott Davis (Aus) UniSA
85 Andrea Grendene (Ita) Lampre - N.G.C.
86 Guillaume Blot (Fra) Cofidis
87 Ronny Scholz (Ger) Team Milram
88 Martin Muller (Ger) Team Milram
89 Francesco Chicchi (Ita) Liquigas
90 Robbie McEwen (Aus) Team Katusha
91 Sergio De Lis (Esp) Euskaltel - Euskadi
92 Claudio Corioni (Ita) Liquigas
93 Nikolay Trusov (Rus) Team Katusha
94 Maciej Bodnar (Pol) Liquigas
95 I–aki Isasi Flores (Esp) Euskaltel - Euskadi
96 Aitor Hernandez Gutierrez (Esp) Euskaltel - Euskadi
97 Emanuele Bindi (Ita) Lampre - N.G.C.
98 Julian Dean (NZl) Garmin-Slipstream
99 Mark Renshaw (Aus) Team Columbia - High Road
100 Hubert Schwab (Sui) Quick Step
101 Serguei Klimov (Rus) Team Katusha
102 Gert Steegmans (Bel) Team Katusha
103 Josu Agirre Aseginolaza (Esp) Euskaltel - Euskadi
104 Joan Horrach Rippoll (Esp) Team Katusha
105 Rony Martias (Fra) Bbox Bouygues Telecom
106 Travis Meyer (Aus) UniSA
107 Timmy Duggan (USA) Garmin-Slipstream
108 Mathieu Claude (Fra) Bbox Bouygues Telecom
109 Laurent Lefevre (Fra) Bbox Bouygues Telecom
110 Davide Vigan˜ (Ita) Fuji-Servetto
111 Ivan Dominquez (Cub) Fuji-Servetto
112 Mario Aerts (Bel) Silence - Lotto
113 Hilton Clarke (Aus) Fuji-Servetto
114 Pieter Jacobs (Bel) Silence - Lotto
115 Pablo Urtasun (Esp) Euskaltel - Euskadi
116 Andoni Lafuente (Esp) Euskaltel - Euskadi
117 Jose Luis Rubiera Vigil (Esp) Astana
118 Willem Stroetinga (Ned) Team Milram
119 Maxim Iglinsky (Kaz) Astana
120 Assan Bazayev (Kaz) Astana
121 Nicki S¿rensen (Den) Team Saxo Bank
122 Frank Hoj (Den) Team Saxo Bank
123 Bernhard Eisel (Aut) Team Columbia - High Road
124 Rein Taaramae (Est) Cofidisall s.t.
DNF Andre Greipel (Ger) Team Columbia - High Road
DNF Michael SchŠr (Sui) Astana
DNF Remy Di Gregorio (Fra) Francaise Des Jeux
DNF Timothy Gudsell (NZl) Francaise Des Jeux
DNF Markus Eichler (Ger) Team Milram
DNF Kai Reus (Ned) Rabobank
DNF Daniele Nardello (Ita) Fuji-Servetto
DNF Ermanno Capelli (Ita) Fuji-Servetto
DNF Baden Cooke (Aus) UniSA
GC
1 Allan Davis (Aus) Quick Step10:47:11
2 Graeme Brown (Aus) Rabobankat s.t.
3 Stuart O'Grady (Aus) Team Saxo Bank0:05
4 Martin Elmiger (Sui) Ag2r La Mondiale0:14
5 Michael Rogers (Aus) Team Columbia - High Road0:18
6 Matthew Wilson (Aus) UniSA0:19
7 Mauro Santambrogio (Ita) Lampre - N.G.C.0:20
8 Jose Joaquin Rojas Gil (Esp) Caisse d'Epargne
9 Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Slipstream
10 Jussi Veikkanen (Fin) Francaise Des Jeux
11 Mickael Cherel (Fra) Francaise Des Jeux
12 George Hincapie (USA) Team Columbia - High Road
13 Mathew Hayman (Aus) Rabobank
14 Wesley Sulzberger (Aus) Francaise Des Jeuxall s.t.
15 Nicolas Roche (Irl) Ag2r La Mondiale0:24
16 Christian Knees (Ger) Team Milram
17 Luis Leon Sanchez Gil (Esp) Caisse d'Epargne
18 Mathieu Perget (Fra) Caisse d'Epargne
19 Vincent Jerome (Fra) Bbox Bouygues Telecom
20 Matthew Lloyd (Aus) Silence - Lottoall s.t.
21 Markel Irizar Aranburu (Esp) Euskaltel - Euskadi0:27
22 William Walker (Aus) Fuji-Servetto0:28
23 Kasper Klostergaard Larsen (Den) Team Saxo Bank0:29
24 Anders Lund (Den) Team Saxo Bank
25 Jeremy Roy (Fra) Francaise Des Jeux
26 Sebastien Hinault (Fra) Ag2r La Mondiale
27 Pablo Lastras Garcia (Esp) Caisse d'Epargne
28 Thomas Rohregger (Aut) Team Milram
29 Christian Meier (Can) Garmin-Slipstream
30 Alexander Efimkin (Rus) Ag2r La Mondiale
31 Imanol Erviti Ollo (Esp) Caisse d'Epargne
32 Aleksandr Kuchynski (Blr) Liquigas
33 Javier Meg’as Leal (Esp) Fuji-Servetto
34 Trent Lowe (Aus) Garmin-Slipstream
35 Simon Clarke (Aus) UniSA
36 Oscar Pereiro Sio (Esp) Caisse d'Epargne
37 Jens Voigt (Ger) Team Saxo Bank
38 Jesus Hernandez (Esp) Astana
39 Lance Armstrong (USA) Astana
40 Steve Morabito (Sui) Astanaall s.t.
41 Glenn d'Hollander (Bel) Silence - Lotto0:49
42 Perrig Quemeneur (Fra) Bbox Bouygues Telecom0:55
43 Francesco Reda (Ita) Quick Step1:05
44 Alexandre Pichot (Fra) Bbox Bouygues Telecom1:09
45 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step1:32
46 David Moncoutie (Fra) Cofidis1:36
47 Adam Hansen (Aus) Team Columbia - High Road1:58
48 Frederik Willems (Bel) Liquigas4:55
49 Matthew Goss (Aus) Team Saxo Bank6:03
50 Mathieu Drujon (Fra) Caisse d'Epargne7:46
51 Tom Leezer (Ned) Rabobank7:56
52 Dries Devenyns (Bel) Quick Step10:24
53 Tom Stubbe (Bel) Silence - Lotto10:27
54 Rick Flens (Ned) Rabobank11:16
55 Matteo Bono (Ita) Lampre - N.G.C.11:47
56 David Loosli (Sui) Lampre - N.G.C.s.t.
57 Jos Van Emden (Ned) Rabobank12:02
58 Gregory Henderson (NZl) Team Columbia - High Road16:27
59 Mickael Buffaz (Fra) Cofidis22:09
60 Olivier Kaisen (Bel) Silence - Lotto22:12
61 I–aki Isasi Flores (Esp) Euskaltel - Euskadi22:13
62 Alexandre Usov (Blr) Cofidis22:18
63 Luca Barla (Ita) Team Milram
64 Rony Martias (Fra) Bbox Bouygues Telecom
65 Emanuele Bindi (Ita) Lampre - N.G.C.
66 Pieter Jacobs (Bel) Silence - Lotto
67 Alexandr Pliuschin (Mda) Ag2r La Mondiale
68 Julien El Fares (Fra) Cofidis
69 Yoann Offredo (Fra) Francaise Des Jeux
70 Davide Vigan˜ (Ita) Fuji-Servetto
71 Rene Mandri (Est) Ag2r La Mondiale
72 Martin Muller (Ger) Team Milram
73 Vladimir Efimkin (Rus) Ag2r La Mondiale
74 Maciej Bodnar (Pol) Liquigas
75 Josu Agirre Aseginolaza (Esp) Euskaltel - Euskadi
76 Aitor Hernandez Gutierrez (Esp) Euskaltel - Euskadi
77 Hilton Clarke (Aus) Fuji-Servetto
78 Serguei Klimov (Rus) Team Katusha
79 Hubert Schwab (Sui) Quick Step
80 Mario Aerts (Bel) Silence - Lotto
81 Jose Luis Rubiera Vigil (Esp) Astana
82 Laurent Lefevre (Fra) Bbox Bouygues Telecomall s.t.
83 Robbie McEwen (Aus) Team Katusha22:31
84 Travis Meyer (Aus) UniSA22:41
85 Stef Clement (Ned) Rabobank22:44
86 Cameron Meyer (Aus) Garmin-Slipstream22:50
87 Nicki S¿rensen (Den) Team Saxo Banks.t.
88 Ronny Scholz (Ger) Team Milram22:52
89 Jack Bobridge (Aus) UniSA22:54
90 Davide Malacarne (Ita) Quick Step23:00
91 Joan Horrach Rippoll (Esp) Team Katusha23:12
92 Kurt Hovelijnck (Bel) Quick Step23:19
93 Frank Hoj (Den) Team Saxo Bank25:34
94 Matthieu Sprick (Fra) Bbox Bouygues Telecom25:37
95 Scott Davis (Aus) UniSA25:51
96 Nikolay Trusov (Rus) Team Katusha
97 Timmy Duggan (USA) Garmin-Slipstream
98 Volodymyr Zagorodniy (Ukr) Lampre - N.G.C.
99 Stijn Vandenbergh (Bel) Team Katusha
100 Vitaliy Buts (Ukr) Lampre - N.G.C.
101 Rein Taaramae (Est) Cofidisall s.t.
102 Claudio Corioni (Ita) Liquigas27:01
103 Gianni Da Ros (Ita) Liquigas27:04
104 Maxim Iglinsky (Kaz) Astanas.t.
105 Aaron Kemps (Aus) UniSA28:00
106 Gert Steegmans (Bel) Team Katusha28:15
107 Assan Bazayev (Kaz) Astanas.t.
108 Jacopo Guanieri (Ita) Liquigas29:05
109 Andrea Grendene (Ita) Lampre - N.G.C.29:06
110 Mark Renshaw (Aus) Team Columbia - High Road30:13
111 Chris Sutton (Aus) Garmin-Slipstream33:46
112 Willem Stroetinga (Ned) Team Milram
113 Jonas Ljungblad (Swe) Silence - Lottoboth s.t.
114 Guillaume Blot (Fra) Cofidis36:38
115 Andoni Lafuente (Esp) Euskaltel - Euskadi40:05
116 Kenny De Haes (Bel) Team Katusha40:09
117 Bernhard Eisel (Aut) Team Columbia - High Road
118 Francesco Chicchi (Ita) Liquigas
119 Sergio De Lis (Esp) Euskaltel - Euskadi
120 Pablo Urtasun (Esp) Euskaltel - Euskadi
121 Florent Brard (Fra) Cofidis
122 Julian Dean (NZl) Garmin-Slipstreamall s.t.
123 Mathieu Claude (Fra) Bbox Bouygues Telecom47:36
124 Ivan Dominquez (Cub) Fuji-Servetto1:00:41
Points GC
1 Stuart O'Grady (Aus) Team Saxo Bank18 pts
2 Allan Davis (Aus) Quick Step14
3 Graeme Brown (Aus) Rabobank14
4 Olivier Kaisen (Bel) Silence - Lotto12
5 Aaron Kemps (Aus) UniSA12
6 Matthew Wilson (Aus) UniSA10
7 Guillaume Blot (Fra) Cofidis8
8 Andoni Lafuente (Esp) Euskaltel - Euskadi8
9 Martin Elmiger (Sui) Ag2r La Mondiale4
10 Michael Rogers (Aus) Team Columbia - High Road4
11 Markel Irizar Aranburu (Esp) Euskaltel - Euskadi4
12 William Walker (Aus) Fuji-Servetto2
Mountains GC
1 Markel Irizar Aranburu (Esp) Euskaltel - Euskadi38 pts
2 Andoni Lafuente (Esp) Euskaltel - Euskadi38
3 Olivier Kaisen (Bel) Silence - Lotto24
4 Cameron Meyer (Aus) Garmin-Slipstream16
5 Aitor Hernandez Gutierrez (Esp) Euskaltel - Euskadi14
6 Thomas Rohregger (Aut) Team Milram12
7 Glenn d'Hollander (Bel) Silence - Lotto12
8 Guillaume Blot (Fra) Cofidis12
9 Stuart O'Grady (Aus) Team Saxo Bank8
10 William Walker (Aus) Fuji-Servetto8
11 Simon Clarke (Aus) UniSA8
12 David Moncoutie (Fra) Cofidis8
13 Aaron Kemps (Aus) UniSA8
14 Mathieu Perget (Fra) Caisse d'Epargne6
15 Jack Bobridge (Aus) UniSA6
16 George Hincapie (USA) Team Columbia - High Road4
17 Jeremy Roy (Fra) Francaise Des Jeux4
18 Bernhard Eisel (Aut) Team Columbia - High Road4
Young Rider GC
1 Jose Joaquin Rojas Gil (Esp) Caisse d'Epargne10:47:31
2 Mickael Cherel (Fra) Francaise Des Jeux
3 Wesley Sulzberger (Aus) Francaise Des Jeuxboth at s.t.
4 William Walker (Aus) Fuji-Servetto0:08
5 Anders Lund (Den) Team Saxo Bank0:09
6 Christian Meier (Can) Garmin-Slipstream
7 Simon Clarke (Aus) UniSAboth s.t.
8 Matthew Goss (Aus) Team Saxo Bank5:43
9 Tom Leezer (Ned) Rabobank7:36
10 Jos Van Emden (Ned) Rabobank11:42
11 Luca Barla (Ita) Team Milram21:58
12 Pieter Jacobs (Bel) Silence - Lotto
13 Alexandr Pliuschin (Mda) Ag2r La Mondiale
14 Julien El Fares (Fra) Cofidis
15 Yoann Offredo (Fra) Francaise Des Jeux
16 Maciej Bodnar (Pol) Liquigasall s.t.
17 Travis Meyer (Aus) UniSA22:21
18 Cameron Meyer (Aus) Garmin-Slipstream22:30
19 Jack Bobridge (Aus) UniSA22:34
20 Davide Malacarne (Ita) Quick Step22:40
21 Nikolay Trusov (Rus) Team Katusha25:31
22 Vitaliy Buts (Ukr) Lampre - N.G.C.
23 Rein Taaramae (Est) Cofidisboth s.t.
24 Gianni Da Ros (Ita) Liquigas26:44
25 Jacopo Guanieri (Ita) Liquigas28:45
26 Andrea Grendene (Ita) Lampre - N.G.C.28:46
27 Willem Stroetinga (Ned) Team Milram33:26
28 Guillaume Blot (Fra) Cofidis36:18
29 Andoni Lafuente (Esp) Euskaltel - Euskadi39:45
30 Sergio De Lis (Esp) Euskaltel - Euskadi39:49
Team GC
1 Team Columbia - High Road32:22:33
2 Francaise des Jeuxat s.t.
3 Caisse d'Epargne0:08
4 Ag2r La Mondiale0:11
5 Team Saxo Bank0:16
6 Garmin - Slipstream0:18
7 Bbox Bouygues Telecom0:22
8 Astana0:27
9 Quick Step1:06
10 Rabobank7:13
11 Silence - Lotto9:57
12 Lampre - N.G.C.12:51
13 Uni SA22:02
14 Team Milram22:11
15 Fuji - Servetto22:16
16 Liquigas26:42
17 Cofidis43:56
18 Euskaltel - Euskadi44:00
19 Team Katusha1:07:01


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7748) - Oct 28
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login