Canadian Cyclist Quebec tourism Banner 24/7 - April 16
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Giro Factor CC - April 7
 

Daily News


 

March 7/09 23:41 pm - Vuelta Mexico Telmex: Stage 7


Posted by Editoress on 03/7/09
 

Stage 7 results

Stage 7: Huichapan to Pachuca, Hidalgo, 158 km
1 Florencio Ramos (Mex) Tecos De La Universidad Autonoma De Guadalajara 3:23:38
2 Shawn Milne (USA) Team Type 1 at 0:50
3 Luis Fernando Macias (Mex) Mexican National Team
4 Rafael Valls (Esp) Burgos Monumental - Castilla Y Leon both s.t.
5 Tyler Hamilton (USA) Rockracing 0:59
6 Floyd Landis (USA) Ouch Presented By Maxxis 1:04
7 Christopher Barton (USA) US National Team 5:40
8 Thomas Bertolini (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli 5:41
9 Joaquin Sobrino (Esp) Burgos Monumental - Castilla Y Leon
10 Cesar Vaquera (Mex) Orven
11 Mauricio Frazer (Arg) Arenas Tlaxcala
12 Fausto Fognini (Ita) Amica Chips - Knauf
13 David Vitoria (Sui) Rockracing
14 Jackson Rodriguez (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
15 Ignacio Sarabia (Mex) Mexican National Team
16 Byron Guama (Ecu) Burgos Monumental - Castilla Y Leon
17 Kirk Carlsen (USA) US National Team
18 Jose Ramon Aguirre (Mex) Canel's Turbo
19 Denis Bertolini (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
20 Enrique Mata (Esp) Burgos Monumental - Castilla Y Leon
21 Epifanio Cortes (Mex) Arenas Tlaxcala
22 Glen Alan Chadwick (NZl) Rockracing
23 Jorge Pancoatl (Mex) Region 1 Puebla Tlaxcala
24 Gerardo Soto (Mex) Region 1 Puebla Tlaxcala
25 Jose De Jesus Gomez (Mex) Canel's Turbo
26 Guy East (USA) Trek Livestrong
27 Uriel Clara (Mex) Canel's Turbo
28 Juan Pabl Magallanes (Mex) Mexican National Team
29 Fabio Calabria (Aus) Team Type 1
30 Valery Kobzarenko (Ukr) Team Type 1
31 Rafael Escarcega (Mex) Region 3 Estado De Mexico
32 Peter Stetina (USA) US National Team
33 Carlos Cruz (Mex) Region 4 Oaxaca Chocolate Mayordomo
34 Marco Anto Escarcega (Mex) Arenas Tlaxcala
35 Edgardo Lugo (Mex) Region 3 Estado De Mexico
36 Gilberto Simoni (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
37 Alfredo Cruz (Mex) Region 2 Occidente
38 Arturo Peña (Mex) Region 2 Occidente
39 Arnold Alcolea (Cub) Cuban National Team
40 Hector Hugo Rangel (Mex) Canel's Turbo
41 Rodolfo Fernandez (Mex) Orven
42 Austin Carroll (USA) US National Team
43 Colby Pearce (USA) US National Team
44 Ivan Carbajal (Mex) Region 4 Oaxaca Chocolate Mayordomo
45 Enrique Gutierrez (Esp) Rockracing
46 Gregorio Ladino (Col) Tecos De La Universidad Autonoma De Guadalajara
47 Alfredo Gabino (Mex) Region 3 Estado De Mexico
48 Taylor Shelden (USA) US National Team
49 Taylor Phinney (USA) Trek Livestrong
50 Jesus Zarate (Mex) Tecos De La Universidad Autonoma De Guadalajara
51 Carlos José Ochoa (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
52 Rodolfo Avila (Mex) Region 3 Estado De Mexico
53 Alien Garcia (Cub) Cuban National Team
54 Carlos Lopez (Mex) Canel's Turbo
55 Jose De Gonzalez (Mex) Region 3 Estado De Mexico
56 Ryan Bauman (USA) Trek Livestrong
57 Elio Frausto (Mex) Region 4 Oaxaca Chocolate Mayordomo
58 Francisco Matamoros (Mex) Tecos De La Universidad Autonoma De Guadalajara
59 Bernardo Colex (Mex) Mexican National Team
60 Bjorn Selander (USA) Trek Livestrong
61 Adonis Cardoso (Cub) Cuban National Team
62 Leonardo Moser (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli
63 Alvaro Antoni Argiro (Arg) Arenas Tlaxcala
64 David Tanner (Aus) Rockracing
65 Antonio Aldape (Mex) Mexican National Team
66 Eder Arenas (Mex) Mexican National Team
67 John Fredy Parra (Col) Tecos De La Universidad Autonoma De Guadalajara
68 Luis Pulido (Mex) Mexican National Team
69 Luis Alejand Zamudio (Mex) Tequila Afamado
70 Karl Menzies (Aus) Ouch Presented By Maxxis
71 Alberto Huitzil (Mex) Region 1 Puebla Tlaxcala
72 Ian Macgregor (USA) Team Type 1
73 Benjamin King (USA) Trek Livestrong
74 Vicenzo Garofolo (Ita) Amica Chips - Knauf
75 Eddy Ratti (Ita) Amica Chips - Knauf
76 Christopher Jones (USA) Team Type 1
77 Omar Cervantes (Mex) Tecos De La Universidad Autonoma De Guadalajara
78 Bradley White (USA) Ouch Presented By Maxxis
79 Andrew Pinfold (Can) Ouch Presented By Maxxis
80 Roman Kilun (USA) Ouch Presented By Maxxis
81 Manuel Hernandez (Mex) Orven
82 Keven Lacombe (Can) Planet Energy
83 Sergio Hernandez (USA) Rockracing
84 Jonathan MCarty (USA) Ouch Presented By Maxxis
85 Ryan Roth (Can) Planet Energy
86 Cameron Evans (Can) Ouch Presented By Maxxis
87 Christopher Baldwin (USA) Rockracing all s.t.
88 Joel Alamillo (Mex) Arenas Tlaxcala 6:06
89 Simon Ortega (Mex) Arenas Tlaxcala
90 Yeinier Lopez (Cub) Cuban National Team both s.t.
91 Julio Alberto Perez (Mex) Canel's Turbo 6:18
92 Arquimedes Lam (Mex) Tecos De La Universidad Autonoma De Guadalajara 6:38
93 Lizardo Benitez (Cub) Cuban National Team 9:05
94 Yordeng Crespo (Cub) Cuban National Team s.t.
95 Cody Campbell (Can) Trek Livestrong 19:38
96 Francesco Rivera (Ita) Amica Chips - Knauf
97 Luis Alberto Muñoz (Mex) Region 1 Puebla Tlaxcala
98 Uri Martins (Mex) Region 4 Oaxaca Chocolate Mayordomo
99 Alejandro Morales (Mex) Region 3 Estado De Mexico
100 Mario Chapul (Mex) Region 1 Puebla Tlaxcala
101 Gavriel Epstein (Can) Tequila Afamado
102 Jose Abraham Centeno (Mex) Tequila Afamado
103 Felipe Montiel (Mex) Region 2 Occidente
104 Juan Ramon Juarez (Mex) Tequila Afamado
105 Radames Treviño (Mex) Orven
106 Jorge Lopez (Mex) Region 4 Oaxaca Chocolate Mayordomo
107 Marco Antonio Rios (Mex) Orven
108 Bruno Langlois (Can) Planet Energy
109 Ricardo Tapia (Mex) Region 4 Oaxaca Chocolate Mayordomo all s.t.
DNF Ivan Melero (Esp) Burgos Monumental - Castilla Y Leon
DNF Keir Plaice (Can) Planet Energy
DNF Domingo Gonzalez (Mex) Orven
 
GC
1 Jackson Rodriguez (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli 30:43:23
2 Carlos Lopez (Mex) Canel's Turbo at 0:30
3 David Vitoria (Sui) Rockracing 0:42
4 Ignacio Sarabia (Mex) Mexican National Team 0:47
5 Glen Alan Chadwick (NZl) Rockracing 0:53
6 Jose De Jesus Gomez (Mex) Canel's Turbo 1:02
7 Bernardo Colex (Mex) Mexican National Team s.t.
8 Leonardo Moser (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli 1:14
9 Gilberto Simoni (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli 2:08
10 Enrique Gutierrez (Esp) Rockracing 2:18
11 Gregorio Ladino (Col) Tecos De La Universidad Autonoma De Guadalajara 2:21
12 Byron Guama (Ecu) Burgos Monumental - Castilla Y Leon 2:23
13 Valery Kobzarenko (Ukr) Team Type 1 2:30
14 Peter Stetina (USA) US National Team
15 Alfredo Gabino (Mex) Region 3 Estado De Mexico both s.t.
16 Juan Pabl Magallanes (Mex) Mexican National Team 2:42
17 Rafael Valls (Esp) Burgos Monumental - Castilla Y Leon 4:15
18 Carlos José Ochoa (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli 4:18
19 Hector Hugo Rangel (Mex) Canel's Turbo 4:53
20 Alvaro Antoni Argiro (Arg) Arenas Tlaxcala 6:29
21 Jorge Pancoatl (Mex) Region 1 Puebla Tlaxcala 6:38
22 Epifanio Cortes (Mex) Arenas Tlaxcala 6:51
23 Arnold Alcolea (Cub) Cuban National Team 6:52
24 Florencio Ramos (Mex) Tecos De La Universidad Autonoma De Guadalajara 7:08
25 Eder Arenas (Mex) Mexican National Team 7:19
26 Jose Ramon Aguirre (Mex) Canel's Turbo 7:32
27 Julio Alberto Perez (Mex) Canel's Turbo 7:44
28 Christopher Baldwin (USA) Rockracing 7:54
29 Kirk Carlsen (USA) US National Team 8:14
30 John Fredy Parra (Col) Tecos De La Universidad Autonoma De Guadalajara 8:54
31 Jesus Zarate (Mex) Tecos De La Universidad Autonoma De Guadalajara 18:05
32 Rodolfo Fernandez (Mex) Orven 18:09
33 Luis Fernando Macias (Mex) Mexican National Team 19:33
34 Yeinier Lopez (Cub) Cuban National Team 19:46
35 Francisco Matamoros (Mex) Tecos De La Universidad Autonoma De Guadalajara 24:11
36 Roman Kilun (USA) Ouch Presented By Maxxis 24:56
37 Cesar Vaquera (Mex) Orven 25:46
38 Uriel Clara (Mex) Canel's Turbo 27:26
39 Arquimedes Lam (Mex) Tecos De La Universidad Autonoma De Guadalajara 28:16
40 Floyd Landis (USA) Ouch Presented By Maxxis 29:08
41 Taylor Shelden (USA) US National Team 30:26
42 Luis Alejand Zamudio (Mex) Tequila Afamado 31:16
43 Luis Pulido (Mex) Mexican National Team 31:33
44 Ryan Bauman (USA) Trek Livestrong 31:34
45 Jonathan Pat Mccarty (USA) Ouch Presented By Maxxis 33:54
46 Tyler Hamilton (USA) Rockracing 34:35
47 Bradley White (USA) Ouch Presented By Maxxis 34:40
48 Rafael Escarcega (Mex) Region 3 Estado De Mexico 35:28
49 Shawn Milne (USA) Team Type 1 37:49
50 Arturo Peña (Mex) Region 2 Occidente 39:22
51 Edgardo Lugo (Mex) Region 3 Estado De Mexico 40:26
52 Alberto Huitzil (Mex) Region 1 Puebla Tlaxcala 41:52
53 Antonio Aldape (Mex) Mexican National Team 45:34
54 Christopher Jones (USA) Team Type 1 47:07
55 Karl Menzies (Aus) Ouch Presented By Maxxis 48:13
56 Sergio Hernandez (USA) Rockracing 49:49
57 Joel Alamillo (Mex) Arenas Tlaxcala 50:27
58 Elio Frausto (Mex) Region 4 Oaxaca Chocolate Mayordomo 50:47
59 Cameron Evans (Can) Ouch Presented By Maxxis 53:39
60 Fausto Fognini (Ita) Amica Chips - Knauf 54:23
61 Eddy Ratti (Ita) Amica Chips - Knauf 55:07
62 Ryan Roth (Can) Planet Energy 56:34
63 Bjorn Selander (USA) Trek Livestrong 59:43
64 Ian MacGregor (USA) Team Type 1 59:44
65 Juan Ramon Juarez (Mex) Tequila Afamado 1:01:17
66 Gerardo Soto (Mex) Region 1 Puebla Tlaxcala 1:04:41
67 Jose Abraham Centeno (Mex) Tequila Afamado 1:05:25
68 Alien Garcia (Cub) Cuban National Team 1:06:13
69 Yordeng Crespo (Cub) Cuban National Team 1:09:37
70 Adonis Cardoso (Cub) Cuban National Team 1:10:48
71 Omar Cervantes (Mex) Tecos De La Universidad Autonoma De Guadalajara 1:12:30
72 Thomas Bertolini (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli 1:13:39
73 Christopher Barton (USA) US National Team 1:14:00
74 Rodolfo Avila (Mex) Region 3 Estado De Mexico 1:14:36
75 Lizardo Benitez (Cub) Cuban National Team 1:15:25
76 Andrew Pinfold (Can) Ouch Presented By Maxxis 1:15:32
77 Marco Antonio Rios (Mex) Orven 1:15:33
78 Joaquin Sobrino (Esp) Burgos Monumental - Castilla Y Leon 1:17:12
79 Alfredo Cruz (Mex) Region 2 Occidente 1:17:40
80 Marco Anto Escarcega (Mex) Arenas Tlaxcala 1:18:07
81 Carlos Cruz (Mex) Region 4 Oaxaca Chocolate Mayordomo 1:18:11
82 Taylor Phinney (USA) Trek Livestrong 1:20:53
83 Enrique Mata (Esp) Burgos Monumental - Castilla Y Leon 1:20:56
84 Simon Ortega (Mex) Arenas Tlaxcala 1:23:37
85 Vicenzo Garofolo (Ita) Amica Chips - Knauf 1:24:52
86 Benjamin King (USA) Trek Livestrong 1:27:46
87 Jose De Gonzalez (Mex) Region 3 Estado De Mexico 1:28:29
88 Manuel Hernandez (Mex) Orven 1:28:44
89 Colby Pearce (USA) US National Team 1:28:56
90 Jorge Lopez (Mex) Region 4 Oaxaca Chocolate Mayordomo 1:31:39
91 Fabio Calabria (Aus) Team Type 1 1:31:43
92 Guy East (USA) Trek Livestrong 1:38:09
93 David Tanner (Aus) Rockracing 1:38:46
94 Radames Treviño (Mex) Orven 1:43:26
95 Felipe Montiel (Mex) Region 2 Occidente 1:46:40
96 Alejandro Morales (Mex) Region 3 Estado De Mexico 1:46:54
97 Denis Bertolini (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli 1:48:06
98 Luis Alberto Muñoz (Mex) Region 1 Puebla Tlaxcala 1:48:56
99 Uri Martins (Mex) Region 4 Oaxaca Chocolate Mayordomo 1:50:31
100 Ricardo Tapia (Mex) Region 4 Oaxaca Chocolate Mayordomo 1:51:00
101 Mauricio Frazer (Arg) Arenas Tlaxcala 1:52:03
102 Bruno Langlois (Can) Planet Energy 1:54:28
103 Francesco Rivera (Ita) Amica Chips - Knauf 2:00:51
104 Gavriel Epstein (Can) Tequila Afamado 2:01:23
105 Keven Lacombe (Can) Planet Energy 2:01:53
106 Austin Carroll (USA) US National Team 2:03:13
107 Ivan Carbajal (Mex) Region 4 Oaxaca Chocolate Mayordomo 2:08:41
108 Mario Chapul (Mex) Region 1 Puebla Tlaxcala 2:12:31
109 Cody Campbell (Can) Trek Livestrong 2:13:24
 
Best Young Rider GC
1 Peter Stetina (USA) US National Team 30:45:53
2 Rafael Valls (Esp) Burgos Monumental - Castilla Y Leon at 1:45
3 Jose Ramon Aguirre (Mex) Canel's Turbo 5:02
4 Kirk Carlsen (USA) US National Team 5:44
5 Cesar Vaquera (Mex) Orven 23:16
6 Taylor Shelden (USA) US National Team 27:56
7 Ryan Bauman (USA) Trek Livestrong 29:04
8 Rafael Escarcega (Mex) Region 3 Estado De Mexico 32:58
9 Arturo Peña (Mex) Region 2 Occidente 36:52
10 Alberto Huitzil (Mex) Region 1 Puebla Tlaxcala 39:22
11 Bjorn Selander (USA) Trek Livestrong 57:13
12 Thomas Bertolini (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni - Androni Giocattoli 1:11:09
13 Christopher Barton (USA) US National Team 1:11:30
14 Alfredo Cruz (Mex) Region 2 Occidente 1:15:10
15 Taylor Phinney (USA) Trek Livestrong 1:18:23
16 Simon Ortega (Mex) Arenas Tlaxcala 1:21:07
17 Benjamin King (USA) Trek Livestrong 1:25:16
18 Jorge Lopez (Mex) Region 4 Oaxaca Chocolate Mayordomo 1:29:09
19 Fabio Calabria (Aus) Team Type 1 1:29:13
20 Guy East (USA) Trek Livestrong 1:35:39
21 Radames Treviño (Mex) Orven 1:40:56
22 Alejandro Morales (Mex) Region 3 Estado De Mexico 1:44:24
23 Luis Alberto Muñoz (Mex) Region 1 Puebla Tlaxcala 1:46:26
24 Uri Martins (Mex) Region 4 Oaxaca Chocolate Mayordomo 1:48:01
25 Austin Carroll (USA) US National Team 2:00:43
26 Ivan Carbajal (Mex) Region 4 Oaxaca Chocolate Mayordomo 2:06:11
27 Mario Chapul (Mex) Region 1 Puebla Tlaxcala 2:10:01
28 Cody Campbell (Can) Trek Livestrong 2:10:54
 
Team GC
1 Rockracing 92:06:51
2 Mexican National Team 92:07:18
3 Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 92:13:13
4 Canel's Turbo 92:13:58
5 Tecos De La Universidad Autonoma De Guadalajara 92:24:09
6 USA National Team 92:51:18
7 Arenas Tlaxcala 93:09:13
8 Burgos Monumental - Castilla Y Leon 93:15:41
9 Cuba National Team 93:15:58
10 Region 3 Estado De Mexico De Mexico 93:20:01
11 Ouch Presented By Maxxis 93:21:55
12 Team Type 1 93:22:14
13 Orven 93:54:23
14 Region 1 94:03:20
15 Tequila Afamado 94:39:03
16 Region 4 Oaxaca Chocolate Mayordomo Chocolate Mayordomo 94:53:09
17 Trek Livestrong 95:02:19
18 Amica Chips 95:23:33
19 Region 2 95:34:55
20 Planet Energy 96:47:27

 

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7451) - Oct 21
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login