Canadian Cyclist ARG banner 247-2 Sept 17.14
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
D'Ornellas Nov 19 (+8624)
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
ARG banner CC1 Sept 17.14
 

Daily News


 

March 8/09 21:53 pm - Vuelta Mexico Telmex: Stage 8 Won by Pinfold, report and full results


Posted by Editoress on 03/8/09
 

OUCH Pro Cycling Team press release

In front of tens of thousands of fans in the heart of one of the world's most populous cities, Canadian Andrew Pinfold of the OUCH Pro Cycling Team Presented by Maxxis finished off a perfectly executed lead-out with the sprint win in the final stage of la Vuelta Mexico. It was the team's second stage win of the eight-day race.

Pinfold was on the tail end of a full lead-out train, with the winning effort coming at the end of a 77km stage that saw the team help control the race from start to finish.

"Right from the start, we sent Brad White and Pat McCarty to the front to help the Serramenti-Diquigiovanni team of race leader Jackson Rodriguez keep control of the race," said OUCH Presented by Maxxis directeur sportif Mike Tamayo.

When a nine-rider break went up the road, it was OUCH Presented by Maxxis that led the chase to bring it back with about 15 km to go.

"With six kilometers to go, we took over," Tamayo said.

The team sent Floyd Landis, Cameron Evans, Karl Menzies, Roman Kilun and Pinfold to the front to join McCarty and White and lined it up. "It's great to have that kind of horsepower up front for a lead-out," Tamayo added.

Going into the final kilometer, Kilun was on the front, with Menzies and Pinfold glued to his wheel. Kilun dropped off the duo at about 450 meters to go. Menzies dialed it up, taking Pinfold through the sweeping turn around the landmark Independence Monument on El Paseo de la Reforma in the heart of the city and giving him a clear shot to the line.

Pinfold easily bested the Burgos Monumental duo of Joaquin Sobrino and Enrique Mata.

"I had Roman and Karl looking after me. And when Karl goes like that, you can't help but win," Pinfold said. "The guys rode amazing. Everyone did their jobs today. When that happens, so do the wins."

Menzies carried enough momentum after his lead-out to come through in 6th place on the stage.

Stage 8: Reforma Federal District Circuit, 76.8 km
1 Andrew Pinfold Can) Ouch Presented By Maxxis 1:36:48
2 Joaquin Sobrino (Esp) Burgos Monumental - Castilla Y Leon
3 Enrique Mata (Esp) Burgos Monumental - Castilla Y Leon
4 Keven Lacombe (Can) Planet Energy
5 Marco Antonio Rios (Mex) Orven
6 Karl Menzies (Aus) Ouch Presented By Maxxis
7 Luis Fernando Macias (Mex) Mexican National Team
8 David Tanner (Aus) Rockracing
9 Francesco Rivera (Ita) Amica Chips - Knauf
10 Juan Pabl Magallanes (Mex) Mexican National Team
11 Shawn Milne (USA) Team Type 1
12 Kirk Carlsen (USA) US National Team
13 Denis Bertolini (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
14 Cesar Vaquera (Mex) Orven
15 Jose Ramon Aguirre (Mex) Canel's Turbo
16 Christopher Barton (USA) US National Team
17 Thomas Bertolini (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
18 Mauricio Frazer (Arg) Arenas Tlaxcala
19 Valery Kobzarenko (Ukr) Team Type 1
20 Fausto Fognini (Ita) Amica Chips - Knauf
21 Jorge Pancoatl (Mex) Region 1 Puebla Tlaxcala
22 Bjorn Selander (USA) Trek Livestrong
23 Jose de Jesus Gomez (Mex) Canel's Turbo
24 Ignacio Sarabia (Mex) Mexican National Team
25 Arturo Peña (Mex) Region 2 Occidente
26 Bernardo Colex (Mex) Mexican National Team
27 Benjamin King (USA) Trek Livestrong
28 Rodolfo Fernandez (Mex) Orven
29 Fabio Calabria (Aus) Team Type 1
30 Hector Hugo Rangel (Mex) Canel's Turbo
31 Elio Frausto (Mex) Region 4 Oaxaca Chocolate Mayordomo
32 Adonis Cardoso (Cub) Cuban National Team
33 Ivan Carbajal (Mex) Region 4 Oaxaca Chocolate Mayordomo
34 David Vitoria (Sui) Rockracing
35 Gavriel Epstein (Can) Tequila Afamado
36 Byron Guama (Ecu) Burgos Monumental - Castilla Y Leon
37 Ricardo Tapia (Mex) Region 4 Oaxaca Chocolate Mayordomo
38 John Fredy Parra (Col) Tecos De La Universidad Autonoma De Guadalajara
39 Gerardo Soto (Mex) Region 1 Puebla Tlaxcala
40 Peter Stetina (USA) US National Team
41 Enrique Gutierrez (Esp) Rockracing
42 Jesus Zarate (Mex) Tecos De La Universidad Autonoma De Guadalajara
43 Rafael Escarcega (Mex) Region 3 Estado De Mexico
44 Carlos Cruz (Mex) Region 4 Oaxaca Chocolate Mayordomo
45 Lizardo Benitez (Cub) Cuban National Team
46 Luis Pulido (Mex) Mexican National Team
47 Simon Ortega (Mex) Arenas Tlaxcala
48 Jackson Rodriguez (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
49 Epifanio Cortes (Mex) Arenas Tlaxcala
50 Rafael Valls (Esp) Burgos Monumental - Castilla Y Leon
51 Alejandro Morales (Mex) Region 3 Estado De Mexico
52 Taylor Shelden (USA) US National Team
53 Cody Campbell (Can) Trek Livestrong
54 Ryan Bauman (USA) Trek Livestrong
55 Colby Pearce (USA) US National Team
56 Alfredo Gabino (Mex) Region 3 Estado De Mexico
57 Arnold Alcolea (Cub) Cuban National Team
58 Gregorio Ladino (Col) Tecos De La Universidad Autonoma De Guadalajara
59 Glen Alan Chadwick (NZl) Rockracing
60 Christopher Baldwin (USA) Rockracing
61 Ian Macgregor (USA) Team Type 1
62 Austin Carroll (USA) US National Team
63 Carlos Lopez (Mex) Canel's Turbo
64 Francisco Matamoros (Mex) Tecos De La Universidad Autonoma De Guadalajara
65 Alien Garcia (Cub) Cuban National Team
66 Manuel Hernandez (Mex) Orven
67 Eder Arenas (Mex) Mexican National Team
68 Uri Martins (Mex) Region 4 Oaxaca Chocolate Mayordomo
69 Alfredo Cruz (Mex) Region 2 Occidente
70 Uriel Clara (Mex) Canel's Turbo
71 Alberto Huitzil (Mex) Region 1 Puebla T
72 Leonardo Moser (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
73 Jose de Jes Gonzalez (Mex) Region 3 Estado De Mexico
74 Gilberto Simoni (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
75 Vicenzo Garofolo (Ita) Amica Chips - Knauf
76 Eddy Ratti (Ita) Amica Chips - Knauf
77 Felipe Montiel (Mex) Region 2 Occidente
78 Luis Alejand Zamudio (Mex) Tequila Afamado
79 Tyler Hamilton (USA) Rockracing
80 Carlos José Ochoa (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
81 Antonio Aldape (Mex) Mexican National Team
82 Omar Cervantes (Mex) Tecos De La Universidad Autonoma De Guadalajara
83 Mario Chapul (Mex) Region 1 Puebla T
84 Luis Alberto Muñoz (Mex) Region 1 Puebla T
85 Rodolfo Avila (Mex) Region 3 Estado De Mexico
86 Radames Treviño (Mex) Orven
87 Jose Abraham Centeno (Mex) Tequila Afamado
88 Florencio Ramos (Mex) Tecos De La Universidad Autonoma De Guadalajara
89 Jorge Lopez (Mex) Region 4 Oaxaca C
90 Guy East (USA) Trek Livestrong
91 Bruno Langlois (Can) Planet Energy
92 Julio Alberto Perez (Mex) Canel's Turbo
93 Cameron Evans (Can) Ouch Presented By Maxxis
94 Alvaro Antoni Argiro (Arg) Arenas Tlaxcala
95 Yeinier Lopez (Cub) Cuban National Team all s.t.
96 Roman Kilun (USA) Ouch Presented By Maxxis 0:16
97 Yordeng Crespo (Cub) Cuban National Team
98 Arquimedes Lam (Mex) Tecos De La Universidad Autonoma De Guadalajara both s.t.
99 Bradley White (USA) Ouch Presented By Maxxis 0:20
100 Ryan Roth (Can) Planet Energy s.t.
101 Floyd Landis (USA) Ouch Presented By Maxxis 0:35
102 Joel Alamillo (Mex) Arenas Tlaxcala 0:38
103 Juan Ramon Juarez (Mex) Tequila Afamado 0:51
104 Christopher Jones (USA) Team Type 1 1:28
105 Sergio Hernandez (USA) Rockracing 2:18
106 Jonathan Pat Mccarty (USA) Ouch Presented By Maxxis 2:20
107 Marco Anto Escarcega (Mex) Arenas Tlaxcala 10:34
108 Edgardo Lugo (Mex) Region 3 Estado De Mexico 10:34
 
Final GC
1 Jackson Rodriguez (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 32:20:11
2 Carlos Lopez (Mex) Canel's Turbo at 0:30
3 David Vitoria (Sui) Rockracing 0:42
4 Ignacio Sarabia (Mex) Mexican National Team 0:47
5 Glen Alan Chadwick (NZl) Rockracing 0:53
6 Jose de Jesus Gomez (Mex) Canel's Turbo 1:02
7 Bernardo Colex (Mex) Mexican National Team 1:02
8 Leonardo Moser (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 1:14
9 Gilberto Simoni (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 2:08
10 Enrique Gutierrez (Esp) Rockracing 2:18
11 Gregorio Ladino (Col) Tecos De La Universidad Autonoma De Guadalajara 2:21
12 Byron Guama (Ecu) Burgos Monument 2:23
13 Valery Kobzarenko (Ukr) Team Type 1 2:30
14 Peter Stetina (USA) US National Team 2:30
15 Alfredo Gabino (Mex) Region 3 Estado De Mexico 2:30
16 Juan Pablo Magallanes (Mex) Mexican National Team 2:42
17 Rafael Valls (Esp) Burgos Monument 4:15
18 Carlos José Ochoa (Ven) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 4:18
19 Hector Hugo Rangel (Mex) Canel's Turbo 4:53
20 Alvaro Antonio Argiro (Arg) Arenas Tlaxcala 6:29
21 Jorge Pancoatl (Mex) Region 1 Puebla Tlaxcala 6:38
22 Epifanio Cortes (Mex) Arenas Tlaxcala 6:51
23 Arnold Alcolea (Cub) Cuban National Team 6:52
24 Florencio Ramos (Mex) Tecos De La Universidad Autonoma De Guadalajara 7:08
25 Eder Arenas (Mex) Mexican National Team 7:19
26 Jose Ramon Aguirre (Mex) Canel's Turbo 7:32
27 Julio Alberto Perez (Mex) Canel's Turbo 7:44
28 Christopher Baldwin (USA) Rockracing 7:54
29 Kirk Carlsen (USA) US National Team 8:14
30 John Fredy Parra (Col) Tecos De La Universidad Autonoma De Guadalajara 8:54
31 Jesus Zarate (Mex) Tecos De La Universidad Autonoma De Guadalajara 18:05
32 Rodolfo Fernandez (Mex) Orven 18:09
33 Luis Fernando Macias (Mex) Mexican National Team 19:33
34 Yeinier Lopez (Cub) Cuban National Team 19:46
35 Francisco Matamoros (Mex) Tecos De La Universidad Autonoma De Guadalajara 24:11
36 Roman Kilun (USA) Ouch Presented By Maxxis 25:12
37 Cesar Vaquera (Mex) Orven 25:46
38 Uriel Clara (Mex) Canel's Turbo 27:26
39 Arquimedes Lam (Mex) Tecos De La Universidad Autonoma De Guadalajara 28:32
40 Floyd Landis (USA) Ouch Presented By Maxxis 29:43
41 Taylor Shelden (USA) US National Team 30:26
42 Luis Alejandro Zamudio (Mex) Tequila Afamado 31:16
43 Luis Pulido (Mex) Mexican National Team 31:33
44 Ryan Bauman (USA) Trek Livestrong 31:34
45 Tyler Hamilton (USA) Rockracing 34:35
46 Bradley White (USA) Ouch Presented By Maxxis 35:00
47 Rafael Escarcega (Mex) Region 3 Estado De Mexico 35:28
48 Jonathan Patric Mccarty (USA) Ouch Presented By Maxxis 36:14
49 Shawn Milne (USA) Team Type 1 37:49
50 Arturo Peña (Mex) Region 2 Occide 39:22
51 Alberto Huitzil (Mex) Region 1 Puebla Tlaxcala 41:52
52 Antonio Aldape (Mex) Mexican National Team 45:34
53 Karl Menzies (Aus) Ouch Presented By Maxxis 48:13
54 Christopher Jones (USA) Team Type 1 48:35
55 Elio Frausto (Mex) Region 4 Oaxaca Chocolate Mayordomo 50:47
56 Edgardo Lugo (Mex) Region 3 Estado De Mexico 51:00
57 Joel Alamillo (Mex) Arenas Tlaxcala 51:05
58 Sergio Hernandez (USA) Rockracing 52:07
59 Cameron Evans (Can) Ouch Presented By Maxxis 53:39
60 Fausto Fognini (Ita) Amica Chips - Knauf 54:23
61 Eddy Ratti (Ita) Amica Chips - Knauf 55:07
62 Ryan Roth (Can) Planet Energy 56:54
63 Bjorn Selander (USA) Trek Livestrong 59:43
64 Ian MacGregor (USA) Team Type 1 59:44
65 Juan Ramon Juarez (Mex) Tequila Afamado 1:02:08
66 Gerardo Soto (Mex) Region 1 Puebla Tlaxcala 1:04:41
67 Jose Abraham Centeno (Mex) Tequila Afamado 1:05:25
68 Alien Garcia (Cub) Cuban National Team 1:06:13
69 Yordeng Crespo (Cub) Cuban National Team 1:09:53
70 Adonis Cardoso (Cub) Cuban National Team 1:10:48
71 Omar Cervantes (Mex) Tecos De La Universidad Autonoma De Guadalajara 1:12:30
72 Thomas Bertolini (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 1:13:39
73 Christopher Barton (USA) US National Team 1:14:00
74 Rodolfo Avila (Mex) Region 3 Estado De Mexico 1:14:36
75 Lizardo Benitez (Cub) Cuban National Team 1:15:25
76 Andrew Pinfold (Can) Ouch Presented By Maxxis 1:15:32
77 Marco Antonio Rios (Mex) Orven 1:15:33
78 Joaquin Sobrino (Esp) Burgos Monument 1:17:12
79 Alfredo Cruz (Mex) Region 2 Occide 1:17:40
80 Carlos Cruz (Mex) Region 4 Oaxaca Chocolate Mayordomo 1:18:11
81 Enrique Mata (Esp) Burgos Monument 1:20:56
82 Simon Ortega (Mex) Arenas Tlaxcala 1:23:37
83 Vicenzo Garofolo (Ita) Amica Chips - Knauf 1:24:52
84 Benjamin King (USA) Trek Livestrong 1:27:46
85 Jose de Jesus Gonzalez (Mex) Region 3 Estado De Mexico 1:28:29
86 Marco Antonio Escarcega (Mex) Arenas Tlaxcala 1:28:41
87 Manuel Hernandez (Mex) Orven 1:28:44
88 Colby Pearce (USA) US National Team 1:28:56
89 Jorge Lopez (Mex) Region 4 Oaxaca Chocolate Mayordomo 1:31:39
90 Fabio Calabria (Aus) Team Type 1 1:31:43
91 Guy East (USA) Trek Livestrong 1:38:09
92 David Tanner (Aus) Rockracing 1:38:46
93 Radames Treviño (Mex) Orven 1:43:26
94 Felipe Montiel (Mex) Region 2 Occide 1:46:40
95 Alejandro Morales (Mex) Region 3 Estado De Mexico 1:46:54
96 Denis Bertolini (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 1:48:06
97 Luis Alberto Muñoz (Mex) Region 1 Puebla Tlaxcala 1:48:56
98 Uri Martins (Mex) Region 4 Oaxaca Chocolate Mayordomo 1:50:31
99 Ricardo Tapia (Mex) Region 4 Oaxaca Chocolate Mayordomo 1:51:00
100 Mauricio Frazer (Arg) Arenas Tlaxcala 1:52:03
101 Bruno Langlois (Can) Planet Energy 1:54:28
102 Francesco Rivera (Ita) Amica Chips - Knauf 2:00:51
103 Gavriel Epstein (Can) Tequila Afamado 2:01:23
104 Keven Lacombe (Can) Planet Energy 2:01:53
105 Austin Carroll (USA) US National Team 2:03:13
106 Ivan Carbajal (Mex) Region 4 Oaxaca Chocolate Mayordomo 2:08:41
107 Mario Chapul (Mex) Region 1 Puebla Tlaxcala 2:12:31
108 Cody Campbell (Can) Trek Livestrong 2:13:24
 
Young Rider GC
1 Peter Stetina (USA) US National Team 32:22:41
2 Rafael Valls (Esp) Burgos Monument at 1:45
3 Jose Ramon Aguirre (Mex) Canel's Turbo 5:02
4 Kirk Carlsen (USA) US National Team 5:44
5 Cesar Vaquera (Mex) Orven 23:16
6 Taylor Shelden (USA) US National Team 27:56
7 Ryan Bauman (USA) Trek Livestrong 29:04
8 Rafael Escarcega (Mex) Region 3 Estado De Mexico 32:58
9 Arturo Peña (Mex) Region 2 Occide 36:52
10 Alberto Huitzil (Mex) Region 1 Puebla Tlaxcala 39:22
11 Bjorn Selander (USA) Trek Livestrong 57:13
12 Thomas Bertolini (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 1:11:09
13 Christopher Barton (USA) US National Team 1:11:30
14 Alfredo Cruz (Mex) Region 2 Occide 1:15:10
15 Simon Ortega (Mex) Arenas Tlaxcala 1:21:07
16 Benjamin King (USA) Trek Livestrong 1:25:16
17 Jorge Lopez (Mex) Region 4 Oaxaca Chocolate Mayordomo 1:29:09
18 Fabio Calabria (Aus) Team Type 1 1:29:13
19 Guy East (USA) Trek Livestrong 1:35:39
20 Radames Treviño (Mex) Orven 1:40:56
21 Alejandro Morales (Mex) Region 3 Estado De Mexico 1:44:24
22 Luis Alberto Muñoz (Mex) Region 1 Puebla Tlaxcala 1:46:26
23 Uri Martins (Mex) Region 4 Oaxaca Chocolate Mayordomo 1:48:01
24 Austin Carroll (USA) US National Team 2:00:43
25 Ivan Carbajal (Mex) Region 4 Oaxaca Chocolate Mayordomo 2:06:11
26 Mario Chapul (Mex) Region 1 Puebla Tlaxcala 2:10:01
27 Cody Campbell (Can) Trek Livestrong 2:10:54
 
Team GC
1 Rock Racing 96:57:15
2 Mexican National Team 96:57:42
3 Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 97:03:37
4 Canel's Turbo 97:04:22
5 Tecos De La Universidad Autonoma De Guadalajara 97:14:33
6 US National Team 97:41:42
7 Arenas Tlaxcala 97:59:37
8 Burgos Monumental - Castilla Y Leon 98:06:05
9 Cuban National Team 98:06:22
10 Region 3 Estado De Mexico 98:10:25
11 Ouch Presented By Maxxis 98:12:19
12 Team Type 1 98:12:38
13 Orven 98:44:47
14 Region 1 Puebla Tlaxcala 98:53:44
15 Tequila Afamado 99:29:27
16 Region 4 Oaxaca Chocolate Mayordomo 99:43:33
17 Trek Livestrong 99:52:43
18 Amica Chips - Knauf 100:13:57
19 Region 2 Occidente 100:25:19
20 Planet Energy 101:38:11
 
Climber GC
1 David Vitoria 55 pts
2 Juan Pablo Magallanes 51
3 Christopher Jones 49
4 Hector Hugo Rangel 40
5 John Fredy Parra 34
6 Glen Alan Chadwick 23
7 Francesco Rivera 23
8 Carlos Lopez 21
9 Christopher Baldwin 20
10 Arquimedes Lam 19
11 Tyler Hamilton 19
12 Rafael Valls 18
13 Eddy Ratti 17
14 Jackson Rodriguez 16
15 Luis Fernando Macias 16
16 Andrew Pinfold 15
17 Shawn Milne 13
18 Francisco Matamoros 12
19 Florencio Ramos 11
20 Bernardo Colex 10
21 Karl Menzies 9
22 Cameron Evans 9
23 Gilberto Simoni 8
24 Gregorio Ladino 8
25 Bradley White 8
26 Peter Stetina 7
27 Floyd Landis 7
28 Rafael Escarcega 7
29 Simon Ortega 7
30 Ignacio Sarabia 6
31 Jorge Lopez 6
32 David Tanner 6
33 Byron Guama 5
34 Roman Kilun 5
35 Uriel Clara 4
36 Arnold Alcolea 3
37 Sergio Hernandez 3
38 Enrique Gutierrez 2
 
Combative GC
1 Karl Menzies 37 pts
2 Francesco Rivera 26
3 Christopher Jones 16
4 Andrew Pinfold 15
5 Peter Stetina 14
6 Luis Fernando Macias 12
7 John Fredy Parra 8
8 Cameron Evans 8
9 Juan Pablo Magallanes 8
10 Tyler Hamilton 8
11 Sergio Hernandez 8
12 Manuel Hernandez 8
13 Antonio Aldape 7
14 Guy East 7
15 David Vitoria 6
16 Glen Alan Chadwick 6
17 Arquimedes Lam 6
18 Valery Kobzarenko 5
19 Florencio Ramos 5
20 Christopher Baldwin 5
21 Omar Cervantes 5
22 Lizardo Benitez 5
23 Rafael Valls 5
24 Simon Ortega 5
25 Jesus Zarate 3
26 Floyd Landis 3
27 Shawn Milne 3
28 Eddy Ratti 3
29 Hector Hugo Rangel 2
30 Epifanio Cortes 2
31 Rodolfo Fernandez 2
32 Francisco Matamoros 2
33 Bradley White 2

 

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Coach Chris November 19
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login