Canadian Cyclist Spec We Win Road 247 Oct 6
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
D'Ornellas Blk Friday (+8928) Nov 26
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
Spec We Win Road CC2 Oct 6
 

Daily News


 

March 14/09 12:17 pm - Paris-Nice (France) Stage 7


Posted by Editoress on 03/14/09
 

Stage 7: Manosque to Fayence 191 km
1 Luis Leon Sanchez (Esp) Caisse d'Epargne 4:43:34
2 Antonio Colom (Esp) Team Katusha at 0:50
3 Frank Schleck (Lux) Team Saxo Bank
4 Sylvain Chavanel (Fra) Quick Step both s.t.
5 Jens Voigt (Ger) Team Saxo Bank 0:56
6 David Moncoutie (Fra) Cofidis 1:31
7 Hubert Dupont (Fra) Ag2r La Mondiale
8 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Silence-Lotto
9 Christophe Moreau (Fra) Agritubel
10 Amaël Moinard (Fra) Cofidis
11 Aitor Hernandez (Esp) Euskaltel - Euskadi
12 Christophe Le Mevel (Fra) Française Des Jeux
13 Yury Trofimov (Rus) BBox Bouygues Telecom
14 Maxime Monfort (Bel) Team Columbia - Highroad
15 Juan Manuel Garate (Esp) Rabobank
16 Jakob Fuglsang (Den) Team Saxo Bank
17 Sandy Casar (Fra) Française Des Jeux
18 Pierre Rolland (Fra) BBox Bouygues Telecom
19 Jonathan Hivert (Fra) Skil-Shimano
20 Manuele Mori (Ita) Lampre - N.G.C.
21 Chris Anker Sørensen (Den) Team Saxo Bank
22 Kevin Seeldrayers (Bel) Quick Step
23 Juan José Oroz (Esp) Euskaltel - Euskadi all s.t.
24 Rinaldo Nocentini (Ita) Ag2r La Mondiale 1:39
25 David Lopez Garcia (Esp) Caisse d'Epargne 2:00
26 Roman Kreuziger (Cze) Liquigas 2:05
27 Gorka Verdugo (Esp) Euskaltel - Euskadi s.t.
28 David Millar (GBr) Garmin - Slipstream 2:36
29 Christian Vandevelde (USA) Garmin - Slipstream
30 Karsten Kroon (Ned) Team Saxo Bank
31 Vladimir Efimkin (Rus) Ag2r La Mondiale all s.t.
32 Christophe Riblon (Fra) Ag2r La Mondiale 2:43
33 Alberto Contador (Esp) Astana 2:53
34 Juan Antonio Flecha (Esp) Rabobank 2:55
35 Cadel Evans (Aus) Silence-Lotto 3:15
36 Martin Velits (Svk) Team Milram
37 Vladimir Karpets (Rus) Team Katusha 4:55
38 Yaroslav Popovych (Ukr) Astana 7:20
39 Alexandr Kolobnev (Rus) Team Saxo Bank
40 Christian Knees (Ger) Team Milram
41 Markus Fothen (Ger) Team Milram
42 Bram Tankink (Ned) Rabobank
43 Evgeni Petrov (Rus) Team Katusha
44 Alexandre Botcharov (Rus) Team Katusha
45 Aleksandr Kuschynski (Blr) Liquigas
46 Albert Timmer (Ned) Skil-Shimano
47 Cyril Gautier (Fra) BBox Bouygues Telecom
48 Nicolas Roche (Irl) Ag2r La Mondiale
49 David Loosli (Sui) Lampre - N.G.C.
50 Stephane Goubert (Fra) Ag2r La Mondiale
51 Carlos Barredo (Esp) Quick Step
52 Mathieu Perget (Fra) Caisse d'Epargne
53 Thomas Peterson (USA) Garmin - Slipstream
54 Daniel Moreno Fernandez (Esp) Caisse d'Epargne
55 Sébastien Joly (Fra) Française Des Jeux all s.t.
56 Joan Horrach (Esp) Team Katusha 11:13
57 Oscar Pereiro Sio (Esp) Caisse d'Epargne
58 Francesco Gavazzi (Ita) Lampre - N.G.C.
59 Stijn Vandenbergh (Bel) Team Katusha
60 Christophe Laurent (Fra) Agritubel
61 Thomas Rohregger (Aut) Team Milram
62 Kort de Koen (Ned) Skil-Shimano
63 Theo Eltink (Ned) Skil-Shimano
64 Sébastien Hinault (Fra) Ag2r La Mondiale
65 Alexandre Pichot (Fra) BBox Bouygues Telecom
66 Nicolas Vogondy (Fra) Agritubel
67 Matthieu Ladagnous (Fra) Française Des Jeux
68 Imanol Erviti (Esp) Caisse d'Epargne
69 Stéphane Auge (Fra) Cofidis
70 Daniel Navarro (Esp) Astana
71 Andreï Amador (CRc) Caisse d'Epargne
72 Haimar Zubeldia (Esp) Astana
73 Matthew Lloyd (Aus) Silence-Lotto
74 Inaki Isasi (Esp) Euskaltel - Euskadi
75 Xavier Florencio (Esp) Cervelo Test Team all s.t.
76 Murilo Antoniobil Fischer (Bra) Liquigas 19:57
77 Frederik Willems (Bel) Liquigas
78 Jurgen van de Walle (Bel) Quick Step
79 Gustav Larsson (Swe) Team Saxo Bank
80 Nicki Sørensen (Den) Team Saxo Bank
81 Geoffroy Lequatre (Fra) Agritubel
82 Cyril Lemoine (Fra) Skil-Shimano
83 Floris Goesinnen (Ned) Skil-Shimano
84 Maxime Bouet (Fra) Agritubel
85 Nikita Eskov (Rus) Team Katusha
86 Kévin Van Impe (Bel) Quick Step
87 Olivier Bonnaire (Fra) BBox Bouygues Telecom
88 Yann Huguet (Fra) Agritubel
89 Damien Monier (Fra) Cofidis
90 Jérôme Pineau (Fra) Quick Step
91 Marco Bandiera (Ita) Lampre - N.G.C.
92 Heinrich Haussler (Ger) Cervelo Test Team
93 Alan Perez (Esp) Euskaltel - Euskadi
94 Rein Taaramae (Est) Cofidis all s.t.
95 Marcus Burghardt (Ger) Team Columbia - Highroad 21:33
96 Wilfried Cretskens (Bel) Silence-Lotto
97 Sébastien Turgot (Fra) BBox Bouygues Telecom
98 Michael Schär (Sui) Astana
99 Markel Irizar (Esp) Euskaltel - Euskadi
100 Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis
101 Marco Pinotti (Ita) Team Columbia - Highroad
102 Michael Barry (Can) Team Columbia - Highroad
103 Alexandr Dyachenko (Kaz) Astana
104 Benjamin Noval Gonzalez (Esp) Astana
105 Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank
106 Sergio Paulinho (Por) Astana
107 Nick Nuyens (Bel) Rabobank
108 Tony Martin (Ger) Team Columbia - Highroad
109 Jürgen Roelandts (Bel) Silence-Lotto
110 Jérémy Roy (Fra) Française Des Jeux
111 Martin Müller (Ger) Team Milram
112 Hayden Roulston (NZl) Cervelo Test Team
113 Mathew Hayman (Aus) Rabobank
114 Niki Terpstra (Ned) Team Milram
115 Piet Rooijakkers (Ned) Skil-Shimano
116 Matthias Russ (Ger) Team Milram
117 Danny Pate (USA) Garmin - Slipstream
118 Mirco Lorenzetto (Ita) Lampre - N.G.C.
119 Jeremy Hunt (GBr) Cervelo Test Team
120 Trent Lowe (Aus) Garmin - Slipstream all s.t.
 
GC
1 Luis Leon Sanchez (Esp) Caisse d'Epargne 28:05:45
2 Sylvain Chavanel (Fra) Quick Step at 1:09
3 Frank Schleck (Lux) Team Saxo Bank 1:21
4 Alberto Contador (Esp) Astana 1:50
5 Jens Voigt (Ger) Team Saxo Bank 1:59
6 Antonio Colom (Esp) Team Katusha 2:16
7 Kevin Seeldrayers (Bel) Quick Step 2:29
8 Jonathan Hivert (Fra) Skil-Shimano 2:57
9 Yury Trofimov (Rus) BBox Bouygues Telecom 3:37
10 Christophe Le Mevel (Fra) Française Des Jeux 4:00
11 Christophe Moreau (Fra) Agritubel 4:44
12 Maxime Monfort (Bel) Team Columbia - Highroad 5:06
13 Sandy Casar (Fra) Française Des Jeux 5:13
14 Juan Manuel Garate (Esp) Rabobank 5:14
15 Roman Kreuziger (Cze) Liquigas 6:12
16 Rinaldo Nocentini (Ita) Ag2r La Mondiale 6:40
17 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Silence-Lotto
18 Juan José Oroz (Esp) Euskaltel - Euskadi 6:59
19 David Millar (GBr) Garmin - Slipstream 7:03
20 Vladimir Efimkin (Rus) Ag2r La Mondiale 8:15
21 Vladimir Karpets (Rus) Team Katusha 9:29
22 Amaël Moinard (Fra) Cofidis 11:07
23 Gorka Verdugo (Esp) Euskaltel - Euskadi 11:39
24 Pierre Rolland (Fra) BBox Bouygues Telecom 11:42
25 Christian Knees (Ger) Team Milram 12:56
26 Markus Fothen (Ger) Team Milram 13:21
27 Bram Tankink (Ned) Rabobank 13:49
28 David Lopez Garcia (Esp) Caisse d'Epargne 13:56
29 Yaroslav Popovych (Ukr) Astana 14:12
30 Cadel Evans (Aus) Silence-Lotto 14:40
31 Albert Timmer (Ned) Skil-Shimano 14:59
32 David Moncoutie (Fra) Cofidis 15:34
33 Jakob Fuglsang (Den) Team Saxo Bank 16:24
34 Carlos Barredo (Esp) Quick Step 16:44
35 Chris Anker Sørensen (Den) Team Saxo Bank 17:53
36 Hubert Dupont (Fra) Ag2r La Mondiale 17:55
37 Thomas Rohregger (Aut) Team Milram 17:57
38 Juan Antonio Flecha (Esp) Rabobank 18:29
39 Christian Vandevelde (USA) Garmin - Slipstream 19:40
40 Thomas Peterson (USA) Garmin - Slipstream 20:07
41 Sébastien Joly (Fra) Française Des Jeux 21:46
42 Inaki Isasi (Esp) Euskaltel - Euskadi 22:13
43 Alexandre Botcharov (Rus) Team Katusha 22:50
44 Theo Eltink (Ned) Skil-Shimano 24:05
45 Manuele Mori (Ita) Lampre - N.G.C. 24:06
46 Karsten Kroon (Ned) Team Saxo Bank 24:13
47 Kort de Koen (Ned) Skil-Shimano 25:11
48 Evgeni Petrov (Rus) Team Katusha 26:35
49 Matthieu Ladagnous (Fra) Française Des Jeux 26:52
50 Alexandr Kolobnev (Rus) Team Saxo Bank 27:08
51 Andreï Amador (CRc) Caisse d'Epargne 27:16
52 Stephane Goubert (Fra) Ag2r La Mondiale 27:55
53 Geoffroy Lequatre (Fra) Agritubel 28:13
54 Rein Taaramae (Est) Cofidis 28:26
55 Aleksandr Kuschynski (Blr) Liquigas 28:55
56 Yann Huguet (Fra) Agritubel 29:19
57 Jérôme Pineau (Fra) Quick Step 29:23
58 Francesco Gavazzi (Ita) Lampre - N.G.C. 29:43
59 Nicolas Vogondy (Fra) Agritubel 29:58
60 Daniel Moreno Fernandez (Esp) Caisse d'Epargne 30:22
61 Nicolas Roche (Irl) Ag2r La Mondiale 30:44
62 Alexandre Pichot (Fra) BBox Bouygues Telecom 30:45
63 Frederik Willems (Bel) Liquigas 30:49
64 Joan Horrach (Esp) Team Katusha
65 Haimar Zubeldia (Esp) Astana 31:18
66 Mathieu Perget (Fra) Caisse d'Epargne 31:25
67 Aitor Hernandez (Esp) Euskaltel - Euskadi 31:43
68 Sébastien Hinault (Fra) Ag2r La Mondiale 33:06
69 David Loosli (Sui) Lampre - N.G.C. 33:18
70 Matthew Lloyd (Aus) Silence-Lotto 34:01
71 Cyril Gautier (Fra) BBox Bouygues Telecom 35:11
72 Imanol Erviti (Esp) Caisse d'Epargne 35:42
73 Heinrich Haussler (Ger) Cervelo Test Team 37:03
74 Oscar Pereiro Sio (Esp) Caisse d'Epargne 38:22
75 Daniel Navarro (Esp) Astana 38:31
76 Murilo Antoniobil Fischer (Bra) Liquigas 38:35
77 Marcus Burghardt (Ger) Team Columbia - Highroad 39:41
78 Martin Velits (Svk) Team Milram 40:07
79 Nicki Sørensen (Den) Team Saxo Bank 40:47
80 Mirco Lorenzetto (Ita) Lampre - N.G.C. s.t.
81 Hayden Roulston (NZl) Cervelo Test Team 41:17
82 Cyril Lemoine (Fra) Skil-Shimano 41:55
83 Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank 42:26
84 Christophe Laurent (Fra) Agritubel 42:40
85 Maxime Bouet (Fra) Agritubel 43:46
86 Nick Nuyens (Bel) Rabobank 43:56
87 Sébastien Turgot (Fra) BBox Bouygues Telecom 44:00
88 Mathew Hayman (Aus) Rabobank 44:22
89 Stéphane Auge (Fra) Cofidis 44:33
90 Danny Pate (USA) Garmin - Slipstream 46:21
91 Kévin Van Impe (Bel) Quick Step 47:01
92 Markel Irizar (Esp) Euskaltel - Euskadi 47:26
93 Xavier Florencio (Esp) Cervelo Test Team 48:54
94 Jeremy Hunt (GBr) Cervelo Test Team 49:43
95 Jürgen Roelandts (Bel) Silence-Lotto 50:36
96 Marco Bandiera (Ita) Lampre - N.G.C. 50:49
97 Jérémy Roy (Fra) Française Des Jeux 50:52
98 Christophe Riblon (Fra) Ag2r La Mondiale 51:46
99 Floris Goesinnen (Ned) Skil-Shimano 52:46
100 Michael Barry (Can) Team Columbia - Highroad 53:32
101 Olivier Bonnaire (Fra) BBox Bouygues Telecom 54:50
102 Benjamin Noval Gonzalez (Esp) Astana 55:24
103 Gustav Larsson (Swe) Team Saxo Bank 55:25
104 Wilfried Cretskens (Bel) Silence-Lotto 55:57
105 Michael Schär (Sui) Astana 56:01
106 Marco Pinotti (Ita) Team Columbia - Highroad 56:03
107 Tony Martin (Ger) Team Columbia - Highroad
108 Damien Monier (Fra) Cofidis 56:19
109 Martin Müller (Ger) Team Milram 56:24
110 Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis 57:02
111 Niki Terpstra (Ned) Team Milram 57:21
112 Stijn Vandenbergh (Bel) Team Katusha 57:24
113 Sergio Paulinho (Por) Astana 57:42
114 Alan Perez (Esp) Euskaltel - Euskadi 59:14
115 Jurgen van de Walle (Bel) Quick Step 59:26
116 Nikita Eskov (Rus) Team Katusha 1:03:43
117 Matthias Russ (Ger) Team Milram 1:09:24
118 Piet Rooijakkers (Ned) Skil-Shimano 1:12:39
119 Trent Lowe (Aus) Garmin - Slipstream 1:15:57
120 Alexandr Dyachenko (Kaz) Astana 1:22:46

 

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Coach Chris November 19
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login