Canadian Cyclist Spec We Win Road 247 Oct 6
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
D'Ornellas Xmas (+9516) Nov 29
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
Spec We Win Road CC2 Oct 6
 

Daily News


 

March 15/09 12:18 pm - Paris-Nice (France) Stage 8


Posted by Editoress on 03/15/09
 

Stage 8: Nice to Nice, 119km
1 Antonio Colom (Esp) Team Katusha 2:47:49
2 Alberto Contador (Esp) Astana s.t.
3 Fränk Schleck (Lux) Team Saxo Bank 0:01
4 Jonathan Hivert (Fra) Skil-Shimano 0:17
5 Christophe Moreau (Fra) Agritubel
6 Sylvain Chavanel (Fra) Quick Step
7 Juan Manuel Garate (Esp) Rabobank
8 Mevel Christophe Le (Fra) Française Des Jeux
9 Jens Voigt (Ger) Team Saxo Bank
10 Sandy Casar (Fra) Française Des Jeux
11 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Silence-Lotto
12 Maxime Monfort (Bel) Team Columbia - Highroad
13 Christian Vandevelde (USA) Garmin - Slipstream
14 Yury Trofimov (Rus) BBox Bouygues Telecom
15 Kevin Seeldrayers (Bel) Quick Step
16 Luis-Leon Sanchez (Esp) Caisse d'Epargne
17 Cadel Evans (Aus) Silence-Lotto all s.t.
18 David Lopez Garcia (Esp) Caisse d'Epargne 0:22
19 Matthieu Ladagnous (Fra) Française Des Jeux 1:32
20 Pierre Rolland (Fra) BBox Bouygues Telecom
21 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
22 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale
23 Cyril Gautier (Fra) BBox Bouygues Telecom
24 Gorka Verdugo (Esp) Euskaltel - Euskadi
25 Evgeni Petrov (Rus) Team Katusha all s.t.s.t.
26 Aleksandr Kuschynski (Blr) Liquigas 3:09
27 Maxime Bouet (Fra) Agritubel
28 Francesco Gavazzi (Ita) Lampre - N.G.C.
29 Matthew Lloyd (Aus) Silence-Lotto
30 Christian Knees (Ger) Team Milram
31 Aitor Hernandez (Esp) Euskaltel - Euskadi
32 David Loosli (Sui) Lampre - N.G.C.
33 Heinrich Haussler (Ger) Cervelo Test Team
34 Stephane Goubert (Fra) AG2R La Mondiale
35 Yaroslav Popovych (Ukr) Astana
36 Rein Taaramae (Est) Cofidis
37 Juan José Oroz (Esp) Euskaltel - Euskadi
38 Thomas Peterson (USA) Garmin - Slipstream all s.t.
39 Jakob Fuglsang (Den) Team Saxo Bank 5:20
40 Mathieu Perget (Fra) Caisse d'Epargne
41 Juan Antonio Flecha (Esp) Rabobank both s.t.
42 Stijn Vandenbergh (Bel) Team Katusha 6:02
43 Marco Bandiera (Ita) Lampre - N.G.C. 11:54
44 Trent Lowe (Aus) Garmin - Slipstream
45 Oscar Pereiro Sio (Esp) Caisse d'Epargne
46 Jérôme Pineau (Fra) Quick Step
47 Karsten Kroon (Ned) Team Saxo Bank all s.t.
48 Marco Pinotti (Ita) Team Columbia - Highroad 13:00
49 Tony Martin (Ger) Team Columbia - Highroad
50 Koen de Kort (Ned) Skil-Shimano
51 Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank
52 Floris Goesinnen (Ned) Skil-Shimano
53 Xavier Florencio (Esp) Cervelo Test Team
54 Manuele Mori (Ita) Lampre - N.G.C.
55 Vladimir Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale
56 Nikita Eskov (Rus) Team Katusha
57 Alexandre Botcharov (Rus) Team Katusha
58 Alexandre Pichot (Fra) BBox Bouygues Telecom
59 Gustav Larsson (Swe) Team Saxo Bank
60 Olivier Bonnaire (Fra) BBox Bouygues Telecom
61 Cyril Lemoine (Fra) Skil-Shimano
62 Jérémy Roy (Fra) Française Des Jeux
63 Hayden Roulston (NZl) Cervelo Test Team
64 Daniel Navarro (Esp) Astana
65 Alexandr Dyachenko (Kaz) Astana
66 Inaki Isasi (Esp) Euskaltel - Euskadi
67 Chris Sørensen (Den) Team Saxo Bank
68 Frederik Willems (Bel) Liquigas
69 Murilo Fischer (Bra) Liquigas
70 David Moncoutié (Fra) Cofidis
71 Markus Fothen (Ger) Team Milram
72 Martin Velits (Svk) Team Milram
73 Nicolas Vogondy (Fra) Agritubel
74 Jurgen van de Walle (Bel) Quick Step
75 Carlos Barredo (Esp) Quick Step
76 Amaël Moinard (Fra) Cofidis
77 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step
78 Daniel Moreno Fernandez (Esp) Caisse d'Epargne all s.t.
79 Nicki Sørensen (Den) Team Saxo Bank 14:06
80 Michael Barry (Can) Team Columbia - Highroad
81 Thomas Rohregger (Aut) Team Milram
82 Joan Horrach (Esp) Team Katusha
83 Vladimir Karpets (Rus) Team Katusha
84 Alan Perez (Esp) Euskaltel - Euskadi
85 Christophe Laurent (Fra) Agritubel
86 Theo Eltink (Ned) Skil-Shimano
87 Albert Timmer (Ned) Skil-Shimano
88 Niki Terpstra (Ned) Team Milram
89 Damien Monier (Fra) Cofidis
90 Nicolas Roche (Irl) AG2R La Mondiale
91 Geoffroy Lequatre (Fra) Agritubel
92 Jeremy Hunt (GBr) Cervelo Test Team all s.t.
HD Piet Rooijakkers (Ned) Skil-Shimano
HD Sébastien Hinault (Fra) AG2R La Mondiale
HD Imanol Erviti (Esp) Caisse d'Epargne
DNF Matthias Russ (Ger) Team Milram
DNF Martin Müller (Ger) Team Milram
DNF Mirco Lorenzetto (Ita) Lampre - N.G.C.
DNF Yann Huguet (Fra) Agritubel
DNF Sébastien Turgot (Fra) BBox Bouygues Telecom
DNF Markel Irizar (Esp) Euskaltel - Euskadi
DNF Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis
DNF Stéphane Auge (Fra) Cofidis
DNF Roman Kreuziger (Cze) Liquigas
DNF Marcus Burghardt (Ger) Team Columbia - Highroad
DNF Alexandr Kolobnev (Rus) Team Saxo Bank
DNF Sébastien Joly (Fra) Française Des Jeux
DNF Andreï Amador (CRc) Caisse d'Epargne
DNF Haimar Zubeldia (Esp) Astana
DNF Michael Schär (Sui) Astana
DNF Sergio Paulinho (Por) Astana
DNF Benjamin Noval (Esp) Astana
DNF Danny Pate (USA) Garmin - Slipstream
DNF David Millar (GBr) Garmin - Slipstream
DNF Nick Nuyens (Bel) Rabobank
DNF Mathew Hayman (Aus) Rabobank
DNF Jürgen Roelandts (Bel) Silence-Lotto
DNF Wilfried Cretskens (Bel) Silence-Lotto
DNF Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale
DNS Bram Tankink (Ned) Rabobank
 
Final GC
1 Luis-Leon Sanchez (Esp) Caisse d'Epargne 30:53:51
2 Fränk Schleck (Lux) Team Saxo Bank at 1:00
3 Sylvain Chavanel (Fra) Quick Step 1:09
4 Alberto Contador (Esp) Astana 1:24
5 Antonio Colom (Esp) Team Katusha 1:47
6 Jens Voigt (Ger) Team Saxo Bank 1:59
7 Kevin Seeldrayers (Bel) Quick Step 2:29
8 Jonathan Hivert (Fra) Skil-Shimano 2:57
9 Yury Trofimov (Rus) BBox Bouygues Telecom 3:37
10 Mevel Christophe Le (Fra) Française Des Jeux 4:00
11 Christophe Moreau (Fra) Agritubel 4:44
12 Maxime Monfort (Bel) Team Columbia - Highroad 5:06
13 Sandy Casar (Fra) Française Des Jeux 5:13
14 Juan Manuel Garate (Esp) Rabobank 5:14
15 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Silence-Lotto 6:40
16 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale 7:53
17 Juan José Oroz (Esp) Euskaltel - Euskadi 9:51
18 Gorka Verdugo (Esp) Euskaltel - Euskadi 12:54
19 Pierre Rolland (Fra) BBox Bouygues Telecom 12:57
20 David Lopez Garcia (Esp) Caisse d'Epargne 14:01
21 Cadel Evans (Aus) Silence-Lotto 14:40
22 Christian Knees (Ger) Team Milram 15:47
23 Yaroslav Popovych (Ukr) Astana 17:04
24 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale 19:10
25 Christian Vandevelde (USA) Garmin - Slipstream 19:40
26 Vladimir Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale 20:58
27 Jakob Fuglsang (Den) Team Saxo Bank 21:27
28 Thomas Peterson (USA) Garmin - Slipstream 22:59
29 Vladimir Karpets (Rus) Team Katusha 23:18
30 Juan Antonio Flecha (Esp) Rabobank 23:32
31 Amaël Moinard (Fra) Cofidis 23:50
32 Markus Fothen (Ger) Team Milram 26:04
33 Evgeni Petrov (Rus) Team Katusha 27:50
34 Matthieu Ladagnous (Fra) Française Des Jeux 28:07
35 David Moncoutié (Fra) Cofidis 28:17
36 Albert Timmer (Ned) Skil-Shimano 28:48
37 Carlos Barredo (Esp) Quick Step 29:27
38 Chris Sørensen (Den) Team Saxo Bank 30:36
39 Stephane Goubert (Fra) AG2R La Mondiale 30:47
40 Rein Taaramae (Est) Cofidis 31:18
41 Thomas Rohregger (Aut) Team Milram 31:46
42 Aleksandr Kuschynski (Blr) Liquigas 31:47
43 Francesco Gavazzi (Ita) Lampre - N.G.C. 32:35
44 Aitor Hernandez (Esp) Euskaltel - Euskadi 34:35
45 Inaki Isasi (Esp) Euskaltel - Euskadi 34:56
46 Alexandre Botcharov (Rus) Team Katusha 35:33
47 Karsten Kroon (Ned) Team Saxo Bank 35:47
48 David Loosli (Sui) Lampre - N.G.C. 36:10
49 Cyril Gautier (Fra) BBox Bouygues Telecom 36:26
50 Mathieu Perget (Fra) Caisse d'Epargne 36:28
51 Manuele Mori (Ita) Lampre - N.G.C. 36:49
52 Matthew Lloyd (Aus) Silence-Lotto 36:53
53 Theo Eltink (Ned) Skil-Shimano 37:54
54 Koen de Kort (Ned) Skil-Shimano s.t.
55 Heinrich Haussler (Ger) Cervelo Test Team 39:55
56 Jérôme Pineau (Fra) Quick Step 41:00
57 Geoffroy Lequatre (Fra) Agritubel 42:02
58 Nicolas Vogondy (Fra) Agritubel 42:41
59 Daniel Moreno Fernandez (Esp) Caisse d'Epargne 43:05
60 Alexandre Pichot (Fra) BBox Bouygues Telecom 43:28
61 Frederik Willems (Bel) Liquigas 43:32
62 Nicolas Roche (Irl) AG2R La Mondiale 44:33
63 Joan Horrach (Esp) Team Katusha 44:38
64 Maxime Bouet (Fra) Agritubel 46:38
65 Oscar Pereiro Sio (Esp) Caisse d'Epargne 49:59
66 Daniel Navarro (Esp) Astana 51:14
67 Murilo Fischer (Bra) Liquigas 51:18
68 Martin Velits (Svk) Team Milram 52:50
69 Hayden Roulston (NZl) Cervelo Test Team 54:00
70 Nicki Sørensen (Den) Team Saxo Bank 54:36
71 Cyril Lemoine (Fra) Skil-Shimano 54:38
72 Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank 55:09
73 Christophe Laurent (Fra) Agritubel 56:29
74 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step 59:44
75 Xavier Florencio (Esp) Cervelo Test Team 1:01:37
76 Marco Bandiera (Ita) Lampre - N.G.C. 1:02:26
77 Stijn Vandenbergh (Bel) Team Katusha 1:03:09
78 Jeremy Hunt (GBr) Cervelo Test Team 1:03:32
79 Jérémy Roy (Fra) Française Des Jeux 1:03:35
80 Floris Goesinnen (Ned) Skil-Shimano 1:05:29
81 Michael Barry (Can) Team Columbia - Highroad 1:07:21
82 Olivier Bonnaire (Fra) BBox Bouygues Telecom 1:07:33
83 Gustav Larsson (Swe) Team Saxo Bank 1:08:08
84 Marco Pinotti (Ita) Team Columbia - Highroad 1:08:46
85 Tony Martin (Ger) Team Columbia - Highroad s.t.
86 Damien Monier (Fra) Cofidis 1:10:08
87 Niki Terpstra (Ned) Team Milram 1:11:10
88 Jurgen van de Walle (Bel) Quick Step 1:12:09
89 Alan Perez (Esp) Euskaltel - Euskadi 1:13:03
90 Nikita Eskov (Rus) Team Katusha 1:16:26
91 Trent Lowe (Aus) Garmin - Slipstream 1:27:34
92 Alexandr Dyachenko (Kaz) Astana 1:35:29


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Coach Chris November 19
 
BikeSports Xmas Dec 3
 
ARG button Sept 17.14
 

 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login