Canadian Cyclist ARG banner 247-2 Sept 17.14
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
IMBA Canada
 

Daily News


 

March 29/09 16:19 pm - Trofeo Alfredo Binda - Comune di Cittiglio: Women's World Cup


Posted by Editoress on 03/29/09
 

Photos by CJ Farquharson www.WomensCycling.net HERE

Women's World Cup #1 (Italy)
1 Marianne Vos (Ned) Dutch National Team 3:18:02
2 Emma Karolina Johansson (Swe) Red Sun Cycling Team at s.t.
3 Kristin Armstrong Savola (USA) Cervelo Test Team 3:34
4 Eva Lutz (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung s.t.
5 Kirsten Wild (Ned) Cervelo Test Team 4:15
6 Loes Gunnewijk (Ned) Team Flexpoint  
7 Suzanne de Goede (Ned) Equipe Nürnberger Versicherung  
8 Chantal Blaak (Ned) Dutch National Team  
9 Marina Jaunatre (Fra) French National Team  
10 Martine Bras (Ned) Selle Italia Ghezzi  
11 Cathrine Delfosse (Bel) Lotto-Belisol Ladiesteam  
12 Andrea Bosman (Ned) Dutch National Team  
13 Sophie Creux (Fra) French National Team  
14 Linda Melanie Villumsen (Den) Team Columbia Highroad Women  
15 Yulia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu - Colnago  
16 Alona Andruk (Ukr) Safi -Pasta Zara Titanedi  
17 Grace Verbeke (Bel) Lotto-Belisol Ladiesteam  
18 Sarah Duster (Ger) Cervelo Test Team  
19 Annemiek van Vleuten (Ned) Dutch National Team  
20 Alice Marmorini (Ita) Fenixs  
21 Vicki Whitelaw (Aus) Vision 1 Racing  
22 Tania Belvederesi (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago  
23 Josana Andreu Marta Vila (Esp) Team CMax Dila  
24 Ludivine Henrion (Bel) Red Sun Cycling Team  
25 Nicole Brandli (Sui) Bigla Cycling Team  
26 Kristin McGrath (USA) US National Team  
27 Christel Ferrier-Bruneau (Fra) Vision 1 Racing  
28 Susanne Ljungskog (Swe) Team Flexpoint  
29 Emma Silversider (GBr) Lotto-Belisol Ladiesteam  
30 Martina Ruzickova (Cze) Team Uniqa - Elk  
31 Noemi Cantele (Ita) Bigla Cycling Team  
32 Jennifer Hohl (Sui) Bigla Cycling Team  
33 Elena Berlato (Ita) Safi -Pasta Zara Titanedi  
34 Rosane Kirk (Bra) S.C. Michela Fanini Record Rox  
35 Christiane Soeder (Aut) Cervelo Test Team  
36 Claudia Hausler (Ger) Cervelo Test Team  
37 Inga Cilvinaite (Ltu) Safi -Pasta Zara Titanedi  
38 Eleonora Patuzzo (Ita) Safi -Pasta Zara Titanedi  
39 Trixi Worrack (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung  
40 Aune Karin (Swe) Fenixs  
41 Daniela Pintarelli (Aut) Team Uniqa - Elk  
42 Chantal Beltman (Ned) Team Columbia Highroad Women  
43 Fabiana Luperini (Ita) Selle Italia Ghezzi  
44 Lea Davison (USA) US National Team  
45 Modesta Vzesniauskaite (Ltu) Bigla Cycling Team  
46 Martina Corazza (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago  
47 Bianca Purat (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung  
48 Luise Keller (Ger) Team Columbia Highroad Women  
49 Edita Unguryte (Ltu) USC Chirio Forno d'Asolo  
50 Oxana Kozonchuk (Rus) Selle Italia Ghezzi  
51 Sigrid Corneo (Slo) Selle Italia Ghezzi  
52 Petra Dijkman (Ned) Red Sun Cycling Team  
53 Emma Pooley (GBr) Cervelo Test Team all s.t.
DNF Nicole Cooke (GBr) Vision 1 Racing  
DNF Katherine Bates (Aus) Team Columbia Highroad Women  
DNF Marlen Johrend (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung  
DNF Bettina Kuhn (Sui) Bigla Cycling Team  
DNF Karin Thurig (Sui) Bigla Cycling Team  
DNF Gloria Presti (Ita) Selle Italia Ghezzi  
DNF Marina Romoli (Ita) Selle Italia Ghezzi  
DNF Emanuela Azzini (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago  
DNF Eleonora Suelotto (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago  
DNF Trine Schmidt (Den) Team Flexpoint  
DNF Iris Slappendel (Ned) Team Flexpoint  
DNF Paulina Brzezna (Pol) Red Sun Cycling Team  
DNF Mascha Pijnenborg (Ned) Red Sun Cycling Team  
DNF Laure Werner (Bel) Red Sun Cycling Team  
DNF Mazaga Iturriagaechevarria Eneritz (Esp) Safi -Pasta Zara Titanedi  
DNF Diana Ziliute (Ltu) Safi -Pasta Zara Titanedi  
DNF Nicole Cooke (GBr) Vision 1 Racing  
DNF Debby Van den Berg (Ned) Vision 1 Racing  
DNF Gabriella Day (GBr) Vision 1 Racing  
DNF Aurore Verhoeven (Fra) Vision 1 Racing  
DNF Elise Depoorter (Bel) Lotto-Belisol Ladiesteam  
DNF Rochelle Gilmore (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam  
DNF Kim Schoonbaert (Bel) Lotto-Belisol Ladiesteam  
DNF Edita Pucinskaite (Ltu) Team CMax Dila  
DNF Alice Donadoni (Ita) Team CMax Dila  
DNF Saneila Biagi (Ita) Team CMax Dila  
DNF Francesca Faustini (Ita) Team CMax Dila  
DNF Silvia Tirado Marquez (Esp) Team CMax Dila  
DNF Daiva Tuslaite (Ltu) USC Chirio Forno d'Asolo  
DNF Egle Zablockyte (Ltu) USC Chirio Forno d'Asolo  
DNF Silva Fernandes Clemilda (Bra) USC Chirio Forno d'Asolo  
DNF Souza Fernandes Venia (Bra) USC Chirio Forno d'Asolo  
DNF Edita Janeliunaite (Ltu) USC Chirio Forno d'Asolo  
DNF Natalia Boyarskaya (Rus) Fenixs  
DNF Urte Juodvalkyte (Ltu) Fenixs  
DNF Catherine Williamson (GBr) Fenixs  
DNF Nadezhda Vlasova (Rus) Fenixs  
DNF Erika Vilunaite (Ltu) S.C. Michela Fanini Record Rox  
DNF Flavia Oliveira (USA) S.C. Michela Fanini Record Rox  
DNF Carmen McNellis (USA) S.C. Michela Fanini Record Rox  
DNF Carly Hibberd (Aus) S.C. Michela Fanini Record Rox  
DNF Giulia Lazzerini (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox  
DNF Theresia Schober Bernadette (Aut) Team Uniqa - Elk  
DNF Manuela Grunzweil (Aut) Team Uniqa - Elk  
DNF Stefanie Degle (Ger) Team Uniqa - Elk  
DNF Valentina Carretta (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line  
DNF Chiara Rozzini (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line  
DNF Alessandra D'Ettorre (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line  
DNF Jennifer Fiori (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line  
DNF Laura Pisaneschi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line  
DNF Francesca Tognali (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line  
DNF Hanna Amend (Ger) German National Team  
DNF Virginia Hennig (Ger) German National Team  
DNF Jana Schemmer (Ger) German National Team  
DNF Anna Bianca Schnitzmeier (Ger) German National Team  
DNF Denise Zuckermandel (Ger) German National Team  
DNF Adrie Visser (Ned) Dutch National Team  
DNF Monique Van De Ree (Ned) Dutch National Team  
DNF Ally Stacher (USA) US National Team  
DNF Jessica Phillips (USA) US National Team  
DNF Emmanuelle Merlot (Fra) French National Team  
DNF Beatrice Thomas (Fra) French National Team  
DNF Melanie Bravard (Fra) French National Team  
DNF Audrey Cordon (Fra) French National Team  
DNF Sophie Creux (Fra) French National Team  
DNF Ine Beyen (Bel) Belgian National Team  
DNF Sjoukje Dufoer (Bel) Belgian National Team  
DNF Maaike Polspoel (Bel) Belgian National Team  
DNF Tine Ghyselinck (Bel) Belgian National Team  
DNF Loes Sels (Bel) Belgian National Team  
DNF Katrien Van Looy (Bel) Belgian National Team  
DNF Polona Batagelj (Slo) Slovenian National Team  
DNF Ziva Verbic (Slo) Slovenian National Team  
DNF Andreja Godec (Slo) Slovenian National Team  
DNF Petra Zrimsek (Slo) Slovenian National Team  
DNF Alenka Novak (Slo) Slovenian National Team  
DNF Ajda Opeka (Slo) Slovenian National Team  
DNF Monika Kiraly (Hun) Hungarian National Team  
DNF Anita Kenyo (Hun) Hungarian National Team  
DNF Veronika Katonane Simon (Hun) Hungarian National Team  
DNF Sara Vidakovich (Hun) Hungarian National Team  
DNF Adrienn Gyurjan (Hun) Hungarian National Team

 

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7451) - Oct 21
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login