Canadian Cyclist ARG banner 247-1 Sept 17.14
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
D'Ornellas Nov 19 (+8624)
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
OGC Giro Factor CC - April 7
 

Daily News


 

April 5/09 22:18 pm - Vuelta Ciclista del Uruguay: Stage 3


Posted by Editoress on 04/5/09
 

Stage 3 results from the Vuelta Ciclista del Uruguay

Stage 3: San Jacinto to Durazno, 179.5km
1 Jack Keough (USA) Kelly Benefits Strategies 4:21:40
2 Mario Alfredo Sasso (Uru) Dolores Cicles Club
3 Oscar Grau (Esp) Cosaor-Costa De Azah
4 José Luis Miraglia (Uru) Alas Rojas
5 Armando Cárdenas (Col) Orbea-America
6 Esteban Andrés Jukich (Uru) Cruz Del Sur
7 Carlos Calcerrada (Uru) Barrio Artigas 33
8 Alien Garcia (Cub) Cuban National Team
9 Alvaro Tardaguila (Uru) Dolores Cicles Club
10 Alex Candelario (USA) Kelly Benefits Strategies
11 Lizardo Benitez (Cub) Cuban National Team
12 Kleber Ramos (Bra) Brazilian National Team
13 Raphael H. Mancini (Bra) Brazilian National Team
14 Charly Vives (Can) Planet Energy
15 Juan Andrés Ramirez (Uru) Cruz Del Sur
16 Eric Boily (Can) Planet Energy
17 Victor Ulzen (Ger) Norland Hamburg
18 Miguel A. Díaz (Col) Orbea-America
19 Edson L. De Rezende. (Bra) Avai Florianopolis
20 Maxi. Hernandez (Uru) Palmirense Cicles Cl
21 Wilder S. Miraballes (Uru) Barrio Artigas 33
22 Vagner Fernandez (Uru) Alas Rojas
23 Roberto Pinheiro (Bra) Brazilian National Team
24 Fernando Méndez (Uru) Cruz Del Sur
25 Jonathan Mumford (USA) Kelly Benefits Strategies
26 Gonzalo Jos Tagliabue (Uru) Champagnat Sprinter
27 Ramiro Cabrera (Uru) Avai Florianopolis
28 Javier Lindner (Arg) Acme Cycling Team
29 Daniel C. Soeiro (Bra) Brazilian National Team
30 Felix Castro (Col) Orbea-America
31 Flavio Cardoso (Bra) Brazilian National Team
32 Pablo Daniel Pintos (Uru) Champagnat Sprinter
33 Arnold Alcolea (Cub) Cuban National Team
34 Diego Garavito (USA) Latino Cycing
35 Luis Sepúlveda (Chi) Chilean National Team
36 Mark Batty (Can) Planet Energy
37 Christian Leben (Ger) Norland Hamburg
38 Emanuel Yanes (Uru) Villa Teresa
39 Juan Pablo Doti (USA) Latino Cycing
40 Néstor Fabián Pias (Uru) Champagnat Sprinter
41 Mateo Martín Sasso (Uru) Dolores Cicles Club
42 Leandro Ferraz (Uru) C.C. San Antonio
43 Gustavo I. Perez (Arg) Acme Cycling Team
44 Ricardo Guedez (Uru) Fenix
45 Nelson J. Rodriguez (Uru) Barrio Artigas 33
46 Mariano Cefer De Fino (Uru) Villa Teresa
47 Daniel Fuentes (Uru) Olimpico Juvenil
48 Luis Miguel Lema (Uru) C.C. San Antonio
49 Nazario Martin (Uru) Olimpico Juvenil
50 Claudio Granizal (Uru) Cruz Del Sur
51 Javier Quintana (Uru) Peñarol De Maldonado
52 Magno Do Prado (Bra) Brazilian National Team
53 Emerson Corujo (Uru) C.C. San Antonio
54 Raul Granjel (Cub) Cuban National Team
55 Luis A. Mejia (Col) Orbea-America
56 Ignacio Olivera (Uru) Amanecer
57 Adonis Cardoso (Cub) Cuban National Team
58 Mario Desarraga (Esp) Cosaor-Costa De Azah
59 Emilio Asconegui (USA) Latino Cycing
60 Richard Mascarañas (Uru) Alas Rojas
61 Luis Ernesto Aquino (Uru) Barrio Artigas 33
62 Joan Manuel De Souza (Uru) Dolores Cicles Club
63 Esteban A. Nolla (Uru) Con Los Mismo Colore
64 Diego Raúl Fernandez (Uru) Cruz Del Sur
65 Cono Miguel Barrios (Uru) Palmirense Cicles Cl
66 Mario Patalagoytia (Arg) Acme Cycling Team
67 Federico Perfecto (Uru) Amanecer
68 Diego Martinez (Uru) C.C. San Antonio
69 Jöel Dion-Poitras (Can) Planet Energy
70 Gilberto Veiga (Bra) Avai Florianopolis
71 Jair Dos Santos (Bra) Avai Florianopolis
72 Gustavo Fco. Cozzi (Uru) C.C. San Antonio
73 Luis A. Saavedra (Uru) Champagnat Sprinter
74 Christian M. Larrama (Uru) Dolores Cicles Club
75 Adrian Sart (Esp) Cosaor-Costa De Azah
76 Sergio Sebasti Corujo (Uru) C.C. San Antonio
77 Luis Alberto Martínez (Uru) Villa Teresa
78 Hector Morales (Uru) Av.Artigas Guichon
79 Ryan Anderson (Can) Kelly Benefits Strategies
80 Javier Moreira (Uru) Olimpico Juvenil
81 Gregory Duarte (Uru) Champagnat Sprinter
82 Oscar E. Dominguez (Uru) Barrio Artigas 33
83 Raúl Andrés Sasso (Uru) Dolores Cicles Club
84 Yennier Lopez (Cub) Cuban National Team
85 Oscar Valencia (Chi) Chilean National Team
86 Hernán J. Cline (Uru) Alas Rojas
87 Scott Zwizanskiy (USA) Kelly Benefits Strategies
88 Guillermo Miconi (Arg) Acme Cycling Team
89 Alvaro Fabián Suárez (Uru) Con Los Mismo Colore
90 Guillermo Ferrer (Esp) Cosaor-Costa De Azah
91 William Germán Mesa (Uru) Olimpico Juvenil
92 Carles Herrero (Esp) Cosaor-Costa De Azah
93 Vicente Perales (Esp) Cosaor-Costa De Azah
94 Adolfo Treabochi (USA) Latino Cycing
95 Gerardo Rodriguez (Col) Orbea-America
96 Marcelo De Los Santos (Uru) Fenix
97 Rodrigo Nascimento (Bra) Avai Florianopolis
98 Federico Pagani (Arg) Villa Teresa
99 Daniel Juarez (Arg) Acme Cycling Team
100 Elmar Hantzsch (Ger) Norland Hamburg
101 Adrian Paiz (Uru) Cruz Del Sur
102 Patricio Almonacid (Chi) Chilean National Team
103 Tomás A. Margalef (Uru) Alas Rojas
104 Andrew Hunt (Can) Planet Energy
105 Marcelo Moser (Bra) Avai Florianopolis
106 Pedro Palma (Chi) Chilean National Team
107 Nemesio García (Uru) Fenix
108 Ruben Daniel Mercant (Uru) C.C. Carmelo
109 Milton Ariel Wynant (Uru) Champagnat Sprinter
110 Washignton Rodriguez (Uru) Alas Rojas
111 Ramiro Ovidio Osorio (Uru) Palmirense Cicles Cl
112 Jonathan Sundt (USA) Kelly Benefits Strategies
113 Keir Plaice (Can) Planet Energy
114 Marcelo A. Couget (Uru) C.C. Carmelo
115 Duvan Agudelo (Col) Orbea-America
116 Lucas Lopardo (Arg) Acme Cycling Team all s.t.
117 Carlos Wares (Uru) Peñarol De Maldonado A 0:28
118 Jonathan A. Morales (Uru) Con Los Mismo Colore A s.t.
119 Julio E. Rodriguez (Uru) Con Los Mismo Colore A 0:31
120 Antonio Luque (Uru) Arco Iris 0:43
121 Oliver Stock (Ger) Norland Hamburg
122 Diego Vera (Chi) Chilean National Team
123 Pedro Ramiro Castex (Uru) Amanecer all s.t.
124 Luis Alberto Callero (Uru) C.C. Carmelo 1:30
125 Jorge Adelbio Soto (Uru) Villa Teresa s.t.
126 Torsten Wambold (Ger) Norland Hamburg 5:58
127 Julio Edgardo Santos (Uru) C.C. Carmelo 9:06
128 Alejandro Rodríguez (Uru) Av.Artigas Guichon 10:55
129 Alberto César Cuitiño (Uru) C.C. Carmelo
130 Cristian R. Saboredo (Uru) Av.Artigas Guichon
131 Gonzalo Miranda (Chi) Chilean National Team
132 Facundo Lionel Bazzi (Arg) Olimpico Juvenil
133 Emile Abraham (USA) Latino Cycing all s.t.
 
GC
1 Jonathan Mumford (USA) Kelly Benefits Strategies 12:01:49
2 José Luis Miraglia (Uru) Alas Rojas at 0:08
3 Alien Garcia (Cub) Cuban National Team 0:12
4 Vagner Fernandez (Uru) Alas Rojas 0:14
5 Ricardo Guedez (Uru) Fenix 0:16
6 Miguel A. Díaz (Col) Orbea-America 0:22
7 Gonzalo Jos Tagliabue (Uru) Champagnat Sprinter 0:27
8 Mariano Cefer De Fino (Uru) Villa Teresa 0:27
9 Esteban Andrés Jukich (Uru) Cruz Del Sur 0:29
10 Pablo Daniel Pintos (Uru) Champagnat Sprinter 0:30
11 Daniel C. Soeiro (Bra) Brazilian National Team 0:31
12 Emilio Asconegui (USA) Latino Cycing 0:45
13 Federico Pagani (Arg) Villa Teresa 1:56
14 Richard Mascarañas (Uru) Alas Rojas 1:57
15 Jorge Adelbio Soto (Uru) Villa Teresa 1:58
16 Scott Zwizanskiy (USA) Kelly Benefits Strategies 2:10
17 Magno Do Prado (Bra) Brazilian National Team 2:11
18 Daniel Fuentes (Uru) Olimpico Juvenil 2:13
19 Alvaro Tardaguila (Uru) Dolores Cicles Club 2:22
20 Alex Candelario (USA) Kelly Benefits Strategies 2:25
21 Néstor Fabián Pias (Uru) Champagnat Sprinter 2:29
22 Roberto Pinheiro (Bra) Brazilian National Team 2:32
23 Arnold Alcolea (Cub) Cuban National Team 2:32
24 Gonzalo Miranda (Chi) Chilean National Team 2:32
25 Raul Granjel (Cub) Cuban National Team 2:35
26 Tomás A. Margalef (Uru) Alas Rojas 2:35
27 Raphael H. Mancini (Bra) Brazilian National Team 2:39
28 Jack Keough (USA) Kelly Benefits Strategies 2:39
29 Mario Alfredo Sasso (Uru) Dolores Cicles Club 2:39
30 Oscar E. Dominguez (Uru) Barrio Artigas 33 2:39
31 Washignton Rodriguez (Uru) Alas Rojas 2:39
32 Ryan Anderson (Can) Kelly Benefits Strategies 2:41
33 Luis Miguel Lema (Uru) C.C. San Antonio 2:43
34 Luis Sepúlveda (Chi) Chilean National Team 2:45
35 Guillermo Ferrer (Esp) Cosaor-Costa De Azah 2:45
36 Lizardo Benitez (Cub) Cuban National Team 2:48
37 Carlos Calcerrada (Uru) Barrio Artigas 33 2:50
38 Juan Andrés Ramirez (Uru) Cruz Del Sur 2:50
39 Mark Batty (Can) Planet Energy 2:50
40 Christian Leben (Ger) Norland Hamburg 2:50
41 Luis Alberto Martínez (Uru) Villa Teresa 2:50
42 Mario Desarraga (Esp) Cosaor-Costa De Azah 2:50
43 Duvan Agudelo (Col) Orbea-America 2:50
44 Hector Morales (Uru) Av.Artigas Guichon 2:50
45 Felix Castro (Col) Orbea-America 2:50
46 Joan Manuel De Souza (Uru) Dolores Cicles Club 2:50
47 Javier Moreira (Uru) Olimpico Juvenil 2:50
48 Raúl Andrés Sasso (Uru) Dolores Cicles Club 2:50
49 Vicente Perales (Esp) Cosaor-Costa De Azah 2:50
50 Hernán J. Cline (Uru) Alas Rojas 2:54
51 Flavio Cardoso (Bra) Brazilian National Team 2:55
52 Adonis Cardoso (Cub) Cuban National Team 2:55
53 Mateo Martín Sasso (Uru) Dolores Cicles Club 2:55
54 Gregory Duarte (Uru) Champagnat Sprinter 2:55
55 Carles Herrero (Esp) Cosaor-Costa De Azah 2:55
56 Armando Cárdenas (Col) Orbea-America 2:59
57 Federico Perfecto (Uru) Amanecer 2:59
58 Adrian Sart (Esp) Cosaor-Costa De Azah 2:59
59 Pedro Palma (Chi) Chilean National Team 2:59
60 Kleber Ramos (Bra) Brazilian National Team 3:00
61 Oscar Grau (Esp) Cosaor-Costa De Azah 3:02
62 Luis A. Saavedra (Uru) Champagnat Sprinter 3:04
63 Guillermo Miconi (Arg) Acme Cycling Team 3:14
64 Juan Pablo Doti (USA) Latino Cycing 3:19
65 Leandro Ferraz (Uru) C.C. San Antonio 3:23
66 Gilberto Veiga (Bra) Avai Florianopolis 3:26
67 Fernando Méndez (Uru) Cruz Del Sur 3:28
68 Gerardo Rodriguez (Col) Orbea-America 3:28
69 Mario Patalagoytia (Arg) Acme Cycling Team 3:33
70 Cono Miguel Barrios (Uru) Palmirense Cicles Cl 3:39
71 Christian M. Larrama (Uru) Dolores Cicles Club 3:40
72 Luis Ernesto Aquino (Uru) Barrio Artigas 33 3:45
73 Yennier Lopez (Cub) Cuban National Team 3:45
74 Claudio Granizal (Uru) Cruz Del Sur 3:49
75 Emile Abraham (USA) Latino Cycing 3:58
76 Keir Plaice (Can) Planet Energy 4:11
77 Oscar Valencia (Chi) Chilean National Team 4:32
78 Diego Raúl Fernandez (Uru) Cruz Del Sur 4:37
79 Ramiro Cabrera (Uru) Avai Florianopolis 4:49
80 Diego Garavito (USA) Latino Cycing 6:01
81 Jöel Dion-Poitras (Can) Planet Energy 6:20
82 Adolfo Treabochi (USA) Latino Cycing 6:36
83 Nelson J. Rodriguez (Uru) Barrio Artigas 33 6:37
84 Andrew Hunt (Can) Planet Energy 6:48
85 Wilder S. Miraballes (Uru) Barrio Artigas 33 6:55
86 Patricio Almonacid (Chi) Chilean National Team 7:12
87 Luis A. Mejia (Col) Orbea-America 7:30
88 Pedro Ramiro Castex (Uru) Amanecer 7:41
89 Marcelo De Los Santos (Uru) Fenix 10:14
90 Adrian Paiz (Uru) Cruz Del Sur 10:14
91 Gustavo I. Perez (Arg) Acme Cycling Team 11:31
92 Eric Boily (Can) Planet Energy 15:54
93 Alvaro Fabián Suárez (Uru) Con Los Mismo Colore 24:17
94 Nemesio García (Uru) Fenix 24:31
95 Rodrigo Nascimento (Bra) Avai Florianopolis 24:36
96 Milton Ariel Wynant (Uru) Champagnat Sprinter 24:36
97 Maxi. Hernandez (Uru) Palmirense Cicles Cl 24:53
98 Marcelo Moser (Bra) Avai Florianopolis 26:50
99 Victor Ulzen (Ger) Norland Hamburg 26:54
100 Nazario Martin (Uru) Olimpico Juvenil 26:54
101 William Germán Mesa (Uru) Olimpico Juvenil 26:54
102 Daniel Juarez (Arg) Acme Cycling Team 26:54
103 Esteban A. Nolla (Uru) Con Los Mismo Colore 27:12
104 Ignacio Olivera (Uru) Amanecer 27:14
105 Jonathan Sundt (USA) Kelly Benefits Strategies 27:14
106 Diego Martinez (Uru) C.C. San Antonio 27:18
107 Emerson Corujo (Uru) C.C. San Antonio 27:25
108 Diego Vera (Chi) Chilean National Team 27:39
109 Torsten Wambold (Ger) Norland Hamburg 32:52
110 Lucas Lopardo (Arg) Acme Cycling Team 40:42
111 Facundo Lionel Bazzi (Arg) Olimpico Juvenil 41:58
112 Javier Lindner (Arg) Acme Cycling Team 42:02
113 Charly Vives (Can) Planet Energy 42:05
114 Jair Dos Santos (Bra) Avai Florianopolis 42:11
115 Edson L. De Rezende. (Bra) Avai Florianopolis 42:18
116 Sergio Sebasti Corujo (Uru) C.C. San Antonio 42:23
117 Gustavo Fco. Cozzi (Uru) C.C. San Antonio 42:26
118 Luis Alberto Callero (Uru) C.C. Carmelo 42:40
119 Ramiro Ovidio Osorio (Uru) Palmirense Cicles Cl 44:50
120 Emanuel Yanes (Uru) Villa Teresa 46:15
121 Ruben Daniel Mercant (Uru) C.C. Carmelo 46:27
122 Jonathan A. Morales (Uru) Con Los Mismo Colore 55:31
123 Marcelo A. Couget (Uru) C.C. Carmelo 55:56
124 Elmar Hantzsch (Ger) Norland Hamburg 57:33
125 Cristian R. Saboredo (Uru) Av.Artigas Guichon 58:04
126 Javier Quintana (Uru) Peñarol De Maldonado 1:01:26
127 Carlos Wares (Uru) Peñarol De Maldonado 1:02:04
128 Oliver Stock (Ger) Norland Hamburg 1:02:51
129 Julio E. Rodriguez (Uru) Con Los Mismo Colore 1:02:53
130 Antonio Luque (Uru) Arco Iris 1:07:43
131 Alberto César Cuitiño (Uru) C.C. Carmelo 1:12:39
132 Alejandro Rodríguez (Uru) Av.Artigas Guichon 1:13:00
133 Julio Edgardo Santos (Uru) C.C. Carmelo 1:21:29

 

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Coach Chris November 19
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login