Canadian Cyclist Cervelo R3 24/7 2 - May 2
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Giro Factor CC2 - April 7
 

Daily News


 

April 6/09 23:48 pm - Vuelta Ciclista del Uruguay: Stage 4


Posted by Editoress on 04/6/09
 

Stage 4 results

Stage 4: Ismael Cortinas to Fray Bentos, 163.8km
1 Jack Keough (USA) Kelly Benefits Strategies 3:59:37
2 Vagner Fernandez (Uru) Alas Rojas
3 Oscar Grau (Esp) Cosaor-Costa De Azah
4 Victor Ulzen (Ger) Norland Hamburg
5 Mateo Martín Sasso (Uru) Dolores Cicles Club
6 Alien Garcia (Cub) Cuban National Team
7 Miguel A. Díaz (Col) Orbea-America
8 Daniel Fuentes (Uru) Olimpico Juvenil
9 Esteban Andrés Jukich (Uru) Cruz Del Sur
10 Gilberto Veiga (Bra) Avai Florianopolis
11 Raphael H. Mancini (Bra) Brazilian National Team
12 Pedro Ramiro Castex (Uru) Amanecer
13 Diego Raúl Fernandez (Uru) Cruz Del Sur
14 Christian Leben (Ger) Norland Hamburg
15 Carlos Calcerrada (Uru) Barrio Artigas 33
16 Federico Perfecto (Uru) Amanecer
17 Ramiro Cabrera (Uru) Avai Florianopolis
18 Lizardo Benitez (Cub) Cuban National Team
19 Hector Morales (Uru) Av.Artigas Guichon
20 Claudio Granizal (Uru) Cruz Del Sur
21 Leandro Ferraz (Uru) C.C. San Antonio
22 Juan Andrés Ramirez (Uru) Cruz Del Sur
23 Oscar Valencia (Chi) Chilean National Team
24 Wilder S. Miraballes (Uru) Barrio Artigas 33
25 Oscar E. Dominguez (Uru) Barrio Artigas 33
26 Daniel C. Soeiro (Bra) Brazilian National Team
27 Gustavo I. Perez (Arg) Acme Cycling Team
28 Jonathan Mumford (USA) Kelly Benefits Strategies
29 Luis A. Mejia (Col) Orbea-America
30 Diego Garavito (USA) Latino Cycing
31 Arnold Alcolea (Cub) Cuban National Team
32 Adrian Sart (Esp) Cosaor-Costa De Azah
33 Ricardo Guedez (Uru) Fenix
34 Fernando Méndez (Uru) Cruz Del Sur
35 Emanuel Yanes (Uru) Villa Teresa
36 Néstor Fabián Pias (Uru) Champagnat Sprinter
37 Gonzalo Jos Tagliabue (Uru) Champagnat Sprinter
38 Marcelo De Los Santos (Uru) Fenix
39 José Luis Miraglia (Uru) Alas Rojas
40 Felix Castro (Col) Orbea-America
41 Vicente Perales (Esp) Cosaor-Costa De Azah
42 Raúl Andrés Sasso (Uru) Dolores Cicles Club
43 Esteban A. Nolla (Uru) Con Los Mismo Colore
44 Ruben Daniel Mercant (Uru) C.C. Carmelo
45 Mariano Cefer De Fino (Uru) Villa Teresa
46 Luis Miguel Lema (Uru) C.C. San Antonio
47 Eric Boily (Can) Planet Energy
48 Nazario Martin (Uru) Olimpico Juvenil
49 Magno Do Prado (Bra) Brazilian National Team
50 Raul Granjel (Cub) Cuban National Team
51 Guillermo Miconi (Arg) Acme Cycling Team
52 Luis Alberto Martínez (Uru) Villa Teresa
53 Armando Cárdenas (Col) Orbea-America
54 Luis Ernesto Aquino (Uru) Barrio Artigas 33
55 Jöel Dion-Poitras (Can) Planet Energy
56 Christian M. Larrama (Uru) Dolores Cicles Club
57 Alex Candelario (USA) Kelly Benefits Strategies
58 Ryan Anderson (Can) Kelly Benefits Strategies
59 Pablo Daniel Pintos (Uru) Champagnat Sprinter
60 Charly Vives (Can) Planet Energy
61 Emerson Corujo (Uru) C.C. San Antonio
62 Luis A. Saavedra (Uru) Champagnat Sprinter
63 Jair Dos Santos (Bra) Avai Florianopolis
64 Richard Mascarañas (Uru) Alas Rojas
65 Joan Manuel De Souza (Uru) Dolores Cicles Club
66 Mario Alfredo Sasso (Uru) Dolores Cicles Club
67 Hernán J. Cline (Uru) Alas Rojas
68 Nemesio García (Uru) Fenix
69 Nelson J. Rodriguez (Uru) Barrio Artigas 33
70 Luis Sepúlveda (Chi) Chilean National Team
71 Javier Quintana (Uru) Peñarol De Maldonado
72 Gregory Duarte (Uru) Champagnat Sprinter
73 Torsten Wambold (Ger) Norland Hamburg
74 Emile Abraham (USA) Latino Cycing
75 Javier Moreira (Uru) Olimpico Juvenil
76 Javier Lindner (Arg) Acme Cycling Team
77 Scott Zwizanskiy (USA) Kelly Benefits Strategies
78 Diego Martinez (Uru) C.C. San Antonio
79 Jorge Adelbio Soto (Uru) Villa Teresa
80 Adonis Cardoso (Cub) Cuban National Team
81 Sergio Sebasti Corujo (Uru) C.C. San Antonio
82 William Germán Mesa (Uru) Olimpico Juvenil
83 Emilio Asconegui (USA) Latino Cycing
84 Tomás A. Margalef (Uru) Alas Rojas
85 Washignton Rodriguez (Uru) Alas Rojas
86 Gerardo Rodriguez (Col) Orbea-America
87 Ignacio Olivera (Uru) Amanecer
88 Federico Pagani (Arg) Villa Teresa
89 Adolfo Treabochi (USA) Latino Cycing
90 Alvaro Fabián Suárez (Uru) Con Los Mismo Colore
91 Juan Pablo Doti (USA) Latino Cycing
92 Alvaro Tardaguila (Uru) Dolores Cicles Club
93 Yennier Lopez (Cub) Cuban National Team
94 Patricio Almonacid (Chi) Chilean National Team
95 Marcelo Moser (Bra) Avai Florianopolis
96 Daniel Juarez (Arg) Acme Cycling Team
97 Milton Ariel Wynant (Uru) Champagnat Sprinter
98 Elmar Hantzsch (Ger) Norland Hamburg
99 Mario Desarraga (Esp) Cosaor-Costa De Azah
100 Carles Herrero (Esp) Cosaor-Costa De Azah
101 Guillermo Ferrer (Esp) Cosaor-Costa De Azah all s.t.
102 Andrew Hunt (Can) Planet Energy 0:12
103 Gustavo Fco. Cozzi (Uru) C.C. San Antonio 0:13
104 Jonathan Sundt (USA) Kelly Benefits Strat A
105 Mark Batty (Can) Planet Energy both s.t.
106 Rodrigo Nascimento (Bra) Avai Florianopolis 0:14
107 Flavio Cardoso (Bra) Brazilian National Team 0:15
108 Keir Plaice (Can) Planet Energy s.t.
109 Roberto Pinheiro (Bra) Brazilian National Team 0:19
110 Kleber Ramos (Bra) Brazilian National Team s.t.
111 Lucas Lopardo (Arg) Acme Cycling Team 0:24
112 Gonzalo Miranda (Chi) Chilean National Team 0:35
113 Ramiro Ovidio Osorio (Uru) Palmirense Cicles Cl A 0:37
114 Maxi. Hernandez (Uru) Palmirense Cicles Cl A
115 Cono Miguel Barrios (Uru) Palmirense Cicles Cl A both s.t.
116 Pedro Palma (Chi) Chilean National Team 0:55
117 Jonathan A. Morales (Uru) Con Los Mismo Colore A 01:56
118 Adrian Paiz (Uru) Cruz Del Sur s.t.
119 Edson L. De Rezende. (Bra) Avai Florianopolis 2:27
120 Cristian R. Saboredo (Uru) Av.Artigas Guichon 4:10
121 Facundo Lionel Bazzi (Arg) Olimpico Juvenil 4:51
122 Alejandro Rodríguez (Uru) Av.Artigas Guichon 5:10
123 Luis Alberto Callero (Uru) C.C. Carmelo
124 Marcelo A. Couget (Uru) C.C. Carmelo
125 Carlos Wares (Uru) Peñarol De Maldonado A
126 Antonio Luque (Uru) Arco Iris all s.t.
127 Alberto César Cuitiño (Uru) C.C. Carmelo 5:37
128 Julio Edgardo Santos (Uru) C.C. Carmelo s.t.
129 Diego Vera (Chi) Chilean National Team 7:16
130 Oliver Stock (Ger) Norland Hamburg 8:27
131 Duvan Agudelo (Col) Orbea-America 17:10
132 Julio E. Rodriguez (Uru) Con Los Mismo Colore A 31:24
 
GC
1 Jonathan Mumford (USA) Kelly Benefits Strategies 16:01:26
2 Vagner Fernandez (Uru) Alas Rojas at 0:08
3 José Luis Miraglia (Uru) Alas Rojas 0:s.t.
4 Alien Garcia (Cub) Cuban National Team 0:12
5 Ricardo Guedez (Uru) Fenix 0:16
6 Miguel A. Díaz (Col) Orbea-America 0:22
7 Gonzalo Jos Tagliabue (Uru) Champagnat Sprinter 0:27
8 Mariano Cefer De Fino (Uru) Villa Teresa s.t.
9 Esteban Andrés Jukich (Uru) Cruz Del Sur 0:29
10 Pablo Daniel Pintos (Uru) Champagnat Sprinter 0:30
11 Daniel C. Soeiro (Bra) Brazilian National Team 0:31
12 Emilio Asconegui (USA) Latino Cycing 0:45
13 Jorge Adelbio Soto (Uru) Villa Teresa 1:56
14 Federico Pagani (Arg) Villa Teresa s.t.
15 Richard Mascarañas (Uru) Alas Rojas 1:57
16 Scott Zwizanskiy (USA) Kelly Benefits Strategies 2:10
17 Magno Do Prado (Bra) Brazilian National Team 2:11
18 Daniel Fuentes (Uru) Olimpico Juvenil 2:13
19 Alvaro Tardaguila (Uru) Dolores Cicles Club 2:22
20 Alex Candelario (USA) Kelly Benefits Strategies 2:25
21 Jack Keough (USA) Kelly Benefits Strategies 2:29
22 Néstor Fabián Pias (Uru) Champagnat Sprinter s.t.
23 Arnold Alcolea (Cub) Cuban National Team 2:32
24 Raul Granjel (Cub) Cuban National Team 2:35
25 Tomás A. Margalef (Uru) Alas Rojas s.t.
26 Raphael H. Mancini (Bra) Brazilian National Team 2:39
27 Oscar E. Dominguez (Uru) Barrio Artigas 33
28 Mario Alfredo Sasso (Uru) Dolores Cicles Club  
29 Washignton Rodriguez (Uru) Alas Rojas all s.t.
30 Ryan Anderson (Can) Kelly Benefits Strategies 2:41
31 Luis Miguel Lema (Uru) C.C. San Antonio 2:43
32 Luis Sepúlveda (Chi) Chilean National Team 2:45
33 Guillermo Ferrer (Esp) Cosaor-Costa De Azah s.t.
34 Lizardo Benitez (Cub) Cuban National Team 2:48
35 Joan Manuel De Souza (Uru) Dolores Cicles Club s.t.
36 Luis Alberto Martínez (Uru) Villa Teresa 2:49
37 Carlos Calcerrada (Uru) Barrio Artigas 33 2:50
38 Juan Andrés Ramirez (Uru) Cruz Del Sur
39 Christian Leben (Ger) Norland Hamburg
40 Hector Morales (Uru) Av.Artigas Guichon
41 Felix Castro (Col) Orbea-America
42 Raúl Andrés Sasso (Uru) Dolores Cicles Club
43 Mario Desarraga (Esp) Cosaor-Costa De Azah
44 Javier Moreira (Uru) Olimpico Juvenil
45 Vicente Perales (Esp) Cosaor-Costa De Azah all s.t.
46 Roberto Pinheiro (Bra) Brazilian National Team 2:51
47 Gregory Duarte (Uru) Champagnat Sprinter 2:52
48 Hernán J. Cline (Uru) Alas Rojas 2:53
49 Mateo Martín Sasso (Uru) Dolores Cicles Club 2:55
50 Adonis Cardoso (Cub) Cuban National Team
51 Carles Herrero (Esp) Cosaor-Costa De Azah both s.t.
52 Oscar Grau (Esp) Cosaor-Costa De Azah 2:58
53 Armando Cárdenas (Col) Orbea-America 2:59
54 Federico Perfecto (Uru) Amanecer s.t.
55 Adrian Sart (Esp) Cosaor-Costa De Azah 2:59
56 Mark Batty (Can) Planet Energy 3:03
57 Luis A. Saavedra (Uru) Champagnat Sprinter 3:04
58 Gonzalo Miranda (Chi) Chilean National Team 3:07
59 Flavio Cardoso (Bra) Brazilian National Team 3:10
60 Guillermo Miconi (Arg) Acme Cycling Team 3:14
61 Kleber Ramos (Bra) Brazilian National Team 3:19
62 Juan Pablo Doti (USA) Latino Cycing s.t.
63 Leandro Ferraz (Uru) C.C. San Antonio 3:23
64 Gilberto Veiga (Bra) Avai Florianopolis 3:26
65 Fernando Méndez (Uru) Cruz Del Sur 3:28
66 Gerardo Rodriguez (Col) Orbea-America s.t.
67 Christian M. Larrama (Uru) Dolores Cicles Club 3:40
68 Luis Ernesto Aquino (Uru) Barrio Artigas 33 3:45
69 Yennier Lopez (Cub) Cuban National Team s.t.
70 Claudio Granizal (Uru) Cruz Del Sur 3:49
71 Pedro Palma (Chi) Chilean National Team 3:54
72 Emile Abraham (USA) Latino Cycing 3:55
73 Cono Miguel Barrios (Uru) Palmirense Cicles Cl 4:16
74 Keir Plaice (Can) Planet Energy 4:26
75 Oscar Valencia (Chi) Chilean National Team 4:32
76 Diego Raúl Fernandez (Uru) Cruz Del Sur 4:37
77 Ramiro Cabrera (Uru) Avai Florianopolis 4:49
78 Diego Garavito (USA) Latino Cycing 6:01
79 Jöel Dion-Poitras (Can) Planet Energy 6:20
80 Adolfo Treabochi (USA) Latino Cycing 6:36
81 Andrew Hunt (Can) Planet Energy s.t.
82 Nelson J. Rodriguez (Uru) Barrio Artigas 33 6:37
83 Wilder S. Miraballes (Uru) Barrio Artigas 33 6:55
84 Patricio Almonacid (Chi) Chilean National Team 7:12
85 Luis A. Mejia (Col) Orbea-America 7:30
86 Pedro Ramiro Castex (Uru) Amanecer 7:41
87 Marcelo De Los Santos (Uru) Fenix 10:14
88 Adrian Paiz (Uru) Cruz Del Sur s.t.
89 Gustavo I. Perez (Arg) Acme Cycling Team 11:31
90 Eric Boily (Can) Planet Energy 15:54
91 Duvan Agudelo (Col) Orbea-America 20:00
92 Alvaro Fabián Suárez (Uru) Con Los Mismo Colore 24:17
93 Nemesio García (Uru) Fenix 24:31
94 Milton Ariel Wynant (Uru) Champagnat Sprinter 24:36
95 Rodrigo Nascimento (Bra) Avai Florianopolis 24:50
96 Maxi. Hernandez (Uru) Palmirense Cicles Cl 25:30
97 Marcelo Moser (Bra) Avai Florianopolis 26:50
98 Victor Ulzen (Ger) Norland Hamburg 26:54
99 Nazario Martin (Uru) Olimpico Juvenil s.t.
100 William Germán Mesa (Uru) Olimpico Juvenil 26:54
101 Daniel Juarez (Arg) Acme Cycling Team s.t.
102 Esteban A. Nolla (Uru) Con Los Mismo Colore 27:12
103 Ignacio Olivera (Uru) Amanecer 27:14
104 Diego Martinez (Uru) C.C. San Antonio 27:18
105 Emerson Corujo (Uru) C.C. San Antonio 27:25
106 Jonathan Sundt (USA) Kelly Benefits Strategies 27:27
107 Torsten Wambold (Ger) Norland Hamburg 32:52
108 Diego Vera (Chi) Chilean National Team 34:55
109 Lucas Lopardo (Arg) Acme Cycling Team 41:06
110 Javier Lindner (Arg) Acme Cycling Team 42:02
111 Charly Vives (Can) Planet Energy 42:05
112 Jair Dos Santos (Bra) Avai Florianopolis 42:11
113 Sergio Sebasti Corujo (Uru) C.C. San Antonio 42:23
114 Gustavo Fco. Cozzi (Uru) C.C. San Antonio 42:39
115 Edson L. De Rezende. (Bra) Avai Florianopolis 44:45
116 Ramiro Ovidio Osorio (Uru) Palmirense Cicles Cl 45:27
117 Emanuel Yanes (Uru) Villa Teresa 46:15
118 Ruben Daniel Mercant (Uru) C.C. Carmelo 46:27
119 Facundo Lionel Bazzi (Arg) Olimpico Juvenil 46:49
120 Luis Alberto Callero (Uru) C.C. Carmelo 47:50
121 Jonathan A. Morales (Uru) Con Los Mismo Colore 57:27
122 Elmar Hantzsch (Ger) Norland Hamburg 57:33
123 Marcelo A. Couget (Uru) C.C. Carmelo 1:01:06
124 Javier Quintana (Uru) Peñarol De Maldonado 1:01:26
125 Cristian R. Saboredo (Uru) Av.Artigas Guichon 1:02:14
126 Carlos Wares (Uru) Peñarol De Maldonado 1:07:14
127 Oliver Stock (Ger) Norland Hamburg 1:11:18
128 Antonio Luque (Uru) Arco Iris 1:12:53
129 Alejandro Rodríguez (Uru) Av.Artigas Guichon 1:18:10
130 Alberto César Cuitiño (Uru) C.C. Carmelo 1:18:16
131 Julio Edgardo Santos (Uru) C.C. Carmelo 1:27:06
132 Julio E. Rodriguez (Uru) Con Los Mismo Colore 1:34:17

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login