Canadian Cyclist Spec We Win Road 247 Oct 6
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
D'Ornellas Blk Friday (+8928) Nov 26
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
ARG banner CC1 Sept 17.14
 

Daily News


 

April 8/09 10:23 am - Vuelta Ciclista del Uruguay: Stage 5


Posted by Editoress on 04/8/09
 

Stage 5 results

Stage 5 results

Stage 5: (April 7th): Young to Salto, 173:5km
1 Juan Pablo Doti (Arg) Latino Cycling 3:49:56
2 Hernán Cline (Uru) Alas Rojasa
3 Esteban A. Nolla (Uru) Con Los Mismos Colore
4 Lizardo Benitez (Cub) Cuban National Team
5 Gilberto Veiga De Gois (Bra) Avaí Florianopolis
6 Luis Alberto Martínez (Uru) Villa Teresa
7 Luis Ernesto Aquino (Uru) Barrio Artigas 33 all s.t.
8 Magno Do Prado (Bra) Brazilian National Team 0:04
9 Emilio Asconeguy (Uru) Latino Cycling 0:05
10 Pedro Ramiro Castex (Uru) Amanecer 0:13
11 Gonzalo Miranda (Chi) Chilean National Team
12 Oscar Grau (Esp) Cosaor – Costa De Azah
13 Emanuel Yanes (Uru) Villa Teresa
14 Armando Cárdenas (Col) Orbea América
15 Claudio Granizal (Uru) Cruz Del Sur
16 Esteban Jukich (Uru) Cruz Del Sur
17 Adrián Pais (Uru) Cruz Del Sur
18 Victor Ulzen (Ger) Norland Hamburg
19 Ricardo Guedez (Uru) Fénix
20 Juan Ramirez (Uru) Cruz Del Sur
21 Raphael H. Mancini (Bra) Brazilian National Team
22 Diego Fernandez (Uru) Cruz Del Sur
23 Emile Abraham (USA) Latino Cycling
24 Mateo Martín Sasso (Uru) Dolores Cicles Club
25 Ramos Kleber (Bra) Brazilian National Team
26 Roberto Pinheiro (Bra) Brazilian National Team
27 Marcelo De Los Santos (Uru) Fénix
28 Vagner Fernandez (Uru) Alas Rojasa
29 Fernando Mendez (Uru) Cruz Del Sur
30 José Luis Miraglia (Uru) Alas Rojasa
31 Carlos Calcerrada (Uru) Barrio Artigas 33
32 Edson De Rezende (Bra) Avaí Florianopolis
33 Jake Keough (USA) Kelly Benefit Strategies
34 Reid Mumford (USA) Kelly Benefit Strategies
35 Raúl Andrés Sasso (Uru) Dolores Cicles Club
36 Federico Perfecto (Uru) Amanecer
37 Miguel A. Díaz (Col) Orbea América
38 Gonzalo Jos Tagliabue (Uru) Champagnat Sprinter
39 Nazario Martin (Uru) Olimpico Juvenil
40 Wilder S. Miraballes (Uru) Barrio Artigas 33
41 Arnold Alcolea (Cub) Cuban National Team
42 Pablo Daniel Pintos (Uru) Champagnat Sprinter
43 Mariano Cefer De Fino (Uru) Villa Teresa
44 Adonis Cardoso (Cub) Cuban National Team
45 Joan Manuel De Souza (Uru) Dolores Cicles Club
46 Luis A. Saavedra (Uru) Champagnat Sprinter
47 Flavio Cardoso (Bra) Brazilian National Team
48 Daniel Fuentes (Uru) Olimpico Juvenil
49 Richard Mascarañas (Uru) Alas Rojasa
50 Alien Garcia (Cub) Cuban National Team
51 Felix Castro (Col) Orbea América
52 Cono Miguel Barrios (Uru) Palmirense
53 Gregory Duarte (Uru) Champagnat Sprinter
54 Andrew Hunt (Can) Planet Energy
55 Jöel Dion-Poitras (Can) Planet Energy
56 Charly Vives (Can) Planet Energy
57 Guillermo Miconi (Arg) Acme Cycling Team
58 Facundo Lionel Bazzi (Arg) Olimpico Juvenil
59 Ramiro Cabrera (Uru) Avaí Florianopolis
60 Luis Miguel Lema (Uru) C.C. San Antonio
61 Luis A. Mejia (Col) Orbea América
62 Torsten Wambold (Ger) Norland Hamburg
63 Mario Alfredo Sasso (Uru) Dolores Cicles Club
64 Nemesio García (Uru) Fénix
65 Oscar Valencia (Chi) Chilean National Team
66 Christian Leben (Ger) Norland Hamburg
67 Jorge Adelbio Soto (Uru) Villa Teresa
68 Maxi. Hernandez (Uru) Palmirense
69 Oscar E. Dominguez (Uru) Barrio Artigas 33
70 Gustavo Cozzi (Uru) C.C. San Antonio
71 Jair Dos Santos (Bra) Avaí Florianopolis
72 Daniel C. Soeiro (Bra) Brazilian National Team
73 William Germán Mesa (Uru) Olimpico Juvenil
74 Sebastián Corujo (Uru) C.C. San Antonio
75 Scott Zwizanski (USA) Kelly Benefit Strategies
76 Diego Martinez (Uru) C.C. San Antonio
77 Christian M. Larrama (Uru) Dolores Cicles Club
78 Mark Batty (Can) Planet Energy
79 Ruben Daniel Mercant (Uru) C.C. Carmelo
80 Pedro Palma (Chi) Chilean National Team
81 Nelson J. Rodriguez (Uru) Barrio Artigas 33
82 Federico Pagani (Arg) Villa Teresa
83 Raul Granjel (Cub) Cuban National Team
84 Luis Sepúlveda (Chi) Chilean National Team
85 Emerson Corujo (Uru) C.C. San Antonio
86 Néstor Fabián Pias (Uru) Champagnat Sprinter
87 Héctor Morales (Uru) Avenida Artigas De Guichon
88 Gustavo Perez (Arg) Acme Cycling Team
89 Javier Moreira (Uru) Olimpico Juvenil
90 Yennier Lopez (Cub) Cuban National Team
91 Alvaro Fabián Suárez (Uru) Con Los Mismos Colore
92 Agustín Margalef (Uru) Alas Rojasa
93 Ignacio Olivera (Uru) Amanecer
94 Vicente Perales (Esp) Cosaor – Costa De Azah
95 Javier Lindner (Arg) Acme Cycling Team
96 Eric Boily (Can) Planet Energy
97 Keir Plaice (Can) Planet Energy
98 Ryan Anderson (Can) Kelly Benefit Strategies
99 Alex Candelario (USA) Kelly Benefit Strategies
100 Marcelo Moser (Bra) Avaí Florianopolis
101 Gerardo Rodriguez (Col) Orbea América
102 Eleno Rodriguez (Uru) Alas Rojasa
103 Adolfo Trabocchi (Arg) Latino Cycling
104 Leandro Ferraz (Uru) C.C. San Antonio
105 Patricio Almonacid (Chi) Chilean National Team
106 Rodrigo Do Nascimento (Bra) Avaí Florianopolis
107 Diego Garavito (USA) Latino Cycling
108 Guillermo Ferrer (Esp) Cosaor – Costa De Azah
109 Milton Ariel Wynant (Uru) Champagnat Sprinter
110 Mario Desarraga (Esp) Cosaor – Costa De Azah
111 Ramiro Ovidio Osorio (Uru) Palmirense
112 Adrian Sart (Esp) Cosaor – Costa De Azah
113 Julio E. Rodriguez (Uru) Con Los Mismos Colore
114 Javier Quintana (Uru) Peñarol Cycles De Maldonado
115 Diego Vera (Chi) Chilean National Team
116 Carles Herrero (Esp) Cosaor – Costa De Azah
117 Franco Lopardo (Arg) Acme Cycling Team
118 Luis Alberto Callero (Uru) C.C. Carmelo all s.t.
119 Jonathan A. Morales (Uru) Con Los Mismos Colore 0:35
120 Carlos Wares (Uru) Peñarol Cycles De Maldonado 0:37
121 Elmar Hantzsch (Ger) Norland Hamburg
122 Cristian Saboredo (Uru) Avenida Artigas De Guichon both s.t.
123 Alejandro Rodriguez (Uru) Avenida Artigas De Guichon 0:41
124 Alberto César Cuitiño (Uru) C.C. Carmelo 0:45
125 Marcelo A. Couget (Uru) C.C. Carmelo
126 Julio Edgardo Santos (Uru) Barrio Artigas 33 both s.t.
127 Jonathan Sundt (USA) Kelly Benefit Strategies 0:55
128 Daniel Juárez (Arg) Acme Cycling Team 1:01
129 Antonio Luque (Uru) Arco Iris De Montevideo 1:16
130 Oliver Stock (Ger) Norland Hamburg 1:42
 
GC
1 Reid Mumford (USA) Kelly Benefit Strategies 19:51:35
2 Vagner Fernandez (Uru) Alas Rojasa at 0:08
3 José Luis Miraglia (Uru) Alas Rojasa s.t.
4 Alien Garcia (Cub) Cuban National Team 0:12
5 Ricardo Guedez (Uru) Fénix 0:16
6 Miguel A. Díaz (Col) Orbea América 0:22
7 Gonzalo Jos Tagliabue (Uru) Champagnat Sprinter 0:27
8 Mariano Cefer De Fino (Uru) Villa Teresa s.t.
9 Esteban Jukich (Uru) Cruz Del Sur 0:29
10 Pablo Daniel Pintos (Uru) Champagnat Sprinter 0:30
11 Daniel C. Soeiro (Bra) Brazilian National Team 0:31
12 Emilio Asconeguy (Uru) Latino Cycling 0:37
13 Jorge Adelbio Soto (Uru) Villa Teresa 1:56
14 Federico Pagani (Arg) Villa Teresa s.t.
15 Richard Mascarañas (Uru) Alas Rojasa 1:57
16 Magno Do Prado (Bra) Brazilian National Team 1:59
17 Scott Zwizanski (USA) Kelly Benefit Strategies 2:10
18 Daniel Fuentes (Uru) Olimpico Juvenil 2:13
19 Alex Candelario (USA) Kelly Benefit Strategies 2:25
20 Jake Keough (USA) Kelly Benefit Strategies 2:29
21 Néstor Fabián Pias (Uru) Champagnat Sprinter s.t.
22 Hernán Cline (Uru) Alas Rojasa 2:31
23 Arnold Alcolea (Cub) Cuban National Team 2:32
24 Lizardo Benitez (Cub) Cuban National Team 2:34
25 Raul Granjel (Cub) Cuban National Team 2:35
26 Agustín Margalef (Uru) Alas Rojasa s.t.
27 Luis Alberto Martínez (Uru) Villa Teresa 2:36
28 Raphael H. Mancini (Bra) Brazilian National Team 2:39
29 Oscar E. Dominguez (Uru) Barrio Artigas 33
30 Mario Alfredo Sasso (Uru) Dolores Cicles Club
31 Eleno Rodriguez (Uru) Alas Rojasa all s.t.
32 Ryan Anderson (Can) Kelly Benefit Strategies 2:41
33 Luis Miguel Lema (Uru) C.C. San Antonio 2:43
34 Luis Sepúlveda (Chi) Chilean National Team 2:45
35 Guillermo Ferrer (Esp) Cosaor – Costa De Azah s.t.
36 Joan Manuel De Souza (Uru) Dolores Cicles Club 2:48
37 Carlos Calcerrada (Uru) Barrio Artigas 33 2:50
38 Juan Ramirez (Uru) Cruz Del Sur
39 Christian Leben (Ger) Norland Hamburg
40 Felix Castro (Col) Orbea América
41 Héctor Morales (Uru) Avenida Artigas De Guichon
42 Raúl Andrés Sasso (Uru) Dolores Cicles Club
43 Javier Moreira (Uru) Olimpico Juvenil
44 Mario Desarraga (Esp) Cosaor – Costa De Azah
45 Vicente Perales (Esp) Cosaor – Costa De Azah all s.t.
46 Roberto Pinheiro (Bra) Brazilian National Team 2:51
47 Juan Pablo Doti (Arg) Latino Cycling s.t.
48 Gregory Duarte (Uru) Champagnat Sprinter 2:52
49 Mateo Martín Sasso (Uru) Dolores Cicles Club 2:55
50 Adonis Cardoso (Cub) Cuban National Team
51 Carles Herrero (Esp) Cosaor – Costa De Azah both s.t.
52 Oscar Grau (Esp) Cosaor – Costa De Azah 2:58
53 Armando Cárdenas (Col) Orbea América 2:59
54 Federico Perfecto (Uru) Amanecer
55 Adrian Sart (Esp) Cosaor – Costa De Azah both s.t.
56 Mark Batty (Can) Planet Energy 3:03
57 Luis A. Saavedra (Uru) Champagnat Sprinter 3:04
58 Gonzalo Miranda (Chi) Chilean National Team 3:07
59 Flavio Cardoso (Bra) Brazilian National Team 3:10
60 Gilberto Veiga De Gois (Bra) Avaí Florianopolis 3:13
61 Guillermo Miconi (Arg) Acme Cycling Team 3:14
62 Ramos Kleber (Bra) Brazilian National Team 3:19
63 Leandro Ferraz (Uru) C.C. San Antonio 3:23
64 Fernando Mendez (Uru) Cruz Del Sur 3:28
65 Gerardo Rodriguez (Col) Orbea América s.t.
66 Luis Ernesto Aquino (Uru) Barrio Artigas 33 3:32
67 Christian M. Larrama (Uru) Dolores Cicles Club 3:40
68 Yennier Lopez (Cub) Cuban National Team 3:45
69 Claudio Granizal (Uru) Cruz Del Sur 3:49
70 Pedro Palma (Chi) Chilean National Team 3:54
71 Emile Abraham (USA) Latino Cycling 3:55
72 Cono Miguel Barrios (Uru) Palmirense 4:16
73 Keir Plaice (Can) Planet Energy 4:26
74 Oscar Valencia (Chi) Chilean National Team 4:32
75 Diego Fernandez (Uru) Cruz Del Sur 4:37
76 Ramiro Cabrera (Uru) Avaí Florianopolis 4:49
77 Diego Garavito (USA) Latino Cycling 6:01
78 Jöel Dion-Poitras (Can) Planet Energy 6:20
79 Adolfo Trabocchi (Arg) Latino Cycling 6:36
80 Andrew Hunt (Can) Planet Energy s.t.
81 Nelson J. Rodriguez (Uru) Barrio Artigas 33 6:37
82 Wilder S. Miraballes (Uru) Barrio Artigas 33 6:55
83 Patricio Almonacid (Chi) Chilean National Team 7:12
84 Luis A. Mejia (Col) Orbea América 7:30
85 Pedro Ramiro Castex (Uru) Amanecer 7:41
86 Marcelo De Los Santos (Uru) Fénix 10:14
87 Adrián Pais (Uru) Cruz Del Sur s.t.
88 Gustavo Perez (Arg) Acme Cycling Team 11:31
89 Eric Boily (Can) Planet Energy 15:54
90 Alvaro Fabián Suárez (Uru) Con Los Mismos Colore 24:17
91 Nemesio García (Uru) Fénix 24:31
92 Milton Ariel Wynant (Uru) Champagnat Sprinter 24:36
93 Rodrigo Do Nascimento (Bra) Avaí Florianopolis 24:50
94 Maxi. Hernandez (Uru) Palmirense 25:30
95 Marcelo Moser (Bra) Avaí Florianopolis 26:50
96 Victor Ulzen (Ger) Norland Hamburg 26:54
97 Nazario Martin (Uru) Olimpico Juvenil
98 William Germán Mesa (Uru) Olimpico Juvenil both s.t.
99 Esteban A. Nolla (Uru) Con Los Mismos Colore 26:55
100 Ignacio Olivera (Uru) Amanecer 27:14
101 Diego Martinez (Uru) C.C. San Antonio 27:18
102 Emerson Corujo (Uru) C.C. San Antonio 27:25
103 Daniel Juárez (Arg) Acme Cycling Team 27:42
104 Jonathan Sundt (USA) Kelly Benefit Strategies 28:09
105 Torsten Wambold (Ger) Norland Hamburg 32:52
106 Diego Vera (Chi) Chilean National Team 34:55
107 Franco Lopardo (Arg) Acme Cycling Team 41:06
108 Javier Lindner (Arg) Acme Cycling Team 42:02
109 Charly Vives (Can) Planet Energy 42:05
110 Jair Dos Santos (Bra) Avaí Florianopolis 42:11
111 Sebastián Corujo (Uru) C.C. San Antonio 42:23
112 Gustavo Cozzi (Uru) C.C. San Antonio 42:39
113 Edson De Rezende (Bra) Avaí Florianopolis 44:45
114 Ramiro Ovidio Osorio (Uru) Palmirense 45:27
115 Emanuel Yanes (Uru) Villa Teresa 46:15
116 Ruben Daniel Mercant (Uru) C.C. Carmelo 46:27
117 Facundo Lionel Bazzi (Arg) Olimpico Juvenil 46:49
118 Luis Alberto Callero (Uru) C.C. Carmelo 47:50
119 Jonathan A. Morales (Uru) Con Los Mismos Colore 57:49
120 Elmar Hantzsch (Ger) Norland Hamburg 57:57
121 Javier Quintana (Uru) Peñarol Cycles De Maldonado 1:01:26
122 Marcelo A. Couget (Uru) C.C. Carmelo 1:01:38
123 Cristian Saboredo (Uru) Avenida Artigas De Guichon 1:02:38
124 Carlos Wares (Uru) Peñarol Cycles De Maldonado 1:07:38
125 Oliver Stock (Ger) Norland Hamburg 1:12:47
126 Antonio Luque (Uru) Arco Iris De Montevideo 1:13:56
127 Alejandro Rodriguez (Uru) Avenida Artigas De Guichon 1:18:38
128 Alberto César Cuitiño (Uru) C.C. Carmelo 1:18:48
129 Julio Edgardo Santos (Uru) Barrio Artigas 33 1:27:38
130 Julio E. Rodriguez (Uru) Con Los Mismos Colore 1:34:17

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Coach Chris November 19
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login