Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 1 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
Spec We Win Road CC2 Oct 6
 

Daily News


 

April 9/09 21:36 pm - Vuelta Ciclista del Uruguay: Stage 7


Posted by Editoress on 04/9/09
 

Results from the 7th stage

Stage 7: Mercedes to Dolores ITT, 33.6km
1 Scott Zwizanskiy (USA) Kelly Benefits Strategies 0:49:31
2 Jonathan Mumford (USA) Kelly Benefits Strategies at 1:24
3 Raúl Andrés Sasso (Uru) Dolores Cicles Club 1:26
4 Ramiro Cabrera (Uru) Avai Florianopolis 1:57
5 Luis Sepúlveda (Chi) Chilean National Team 2:03
6 Magno Do Prado (Bra) Brazilian National Team 2:13
7 Flavio Cardoso (Bra) Brazilian National Team 2:14
8 Richard Mascarañas (Uru) Alas Rojas 2:32
9 Alex Candelario (USA) Kelly Benefits Strat A 2:35
10 Daniel Fuentes (Uru) Olimpico Juvenil 2:37
11 Mariano Cefer De Fino (Uru) Villa Teresa 2:49
12 Luis Alberto Martínez (Uru) Villa Teresa 2:50
13 Juan Pablo Doti (USA) Latino Cycing 3:08
14 Arnold Alcolea (Cub) Cuban National Team 3:23
15 Vagner Fernandez (Uru) Alas Rojas 3:25
16 Néstor Fabián Pias (Uru) Champagnat Sprinter 3:28
17 Ricardo Guedez (Uru) Fenix 3:32
18 Jorge Adelbio Soto (Uru) Villa Teresa 3:42
19 Adolfo Treabochi (USA) Latino Cycing 3:48
20 Washignton Rodriguez (Uru) Alas Rojas 4:15
21 Tomás A. Margalef (Uru) Alas Rojas 4:23
22 Guillermo Miconi (Arg) Acme Cycling Team 4:35
23 Carles Herrero (Esp) Cosaor-Costa De Azah A 4:47
24 Mario Alfredo Sasso (Uru) Dolores Cicles Club 4:47
25 Nelson J. Rodriguez (Uru) Barrio Artigas 33 4:48
26 Gonzalo Jos Tagliabue (Uru) Champagnat Sprinter 5:12
27 Miguel A. Díaz (Col) Orbea-America 5:17
28 Alien Garcia (Cub) Cuban National Team 5:28
29 José Luis Miraglia (Uru) Alas Rojas 5:29
30 Hernán J. Cline (Uru) Alas Rojas 5:29
31 Mateo Martín Sasso (Uru) Dolores Cicles Club 5:31
32 Federico Pagani (Arg) Villa Teresa 5:33
33 Hector Morales (Uru) Av.Artigas Guichon 5:35
34 Christian M. Larrama (Uru) Dolores Cicles Club 5:38
35 Emilio Asconegui (USA) Latino Cycing 6:08
36 Oscar E. Dominguez (Uru) Barrio Artigas 33 6:13
37 Andrew Hunt (Can) Planet Energy 6:17
38 Gustavo I. Perez (Arg) Acme Cycling Team 6:35
39 Yennier Lopez (Cub) Cuban National Team 6:41
40 Joan Manuel De Souza (Uru) Dolores Cicles Club 6:46
41 Emanuel Yanes (Uru) Villa Teresa 6:59
42 Gilberto Veiga (Bra) Avai Florianopolis 7:02
43 Gregory Duarte (Uru) Champagnat Sprinter 7:10
44 Eric Boily (Can) Planet Energy 7:20
45 Luis Ernesto Aquino (Uru) Barrio Artigas 33 7:23
46 Gustavo Fco. Cozzi (Uru) C.C. San Antonio 7:27
47 Mark Batty (Can) Planet Energy 7:27
48 Ryan Anderson (Can) Kelly Benefits Strat A 7:31
49 Federico Perfecto (Uru) Amanecer 7:33
50 Milton Ariel Wynant (Uru) Champagnat Sprinter 7:39
51 Jöel Dion-Poitras (Can) Planet Energy 7:43
52 Claudio Granizal (Uru) Cruz Del Sur 7:45
53 Carlos Calcerrada (Uru) Barrio Artigas 33 7:47
54 Nemesio García (Uru) Fenix 7:56
55 Diego Raúl Fernandez (Uru) Cruz Del Sur 7:56
56 Pablo Daniel Pintos (Uru) Champagnat Sprinter 8:06
57 Javier Moreira (Uru) Olimpico Juvenil 8:14
58 Juan Andrés Ramirez (Uru) Cruz Del Sur 8:22
59 Rodrigo Nascimento (Bra) Avai Florianopolis 8:23
60 Christian Leben (Ger) Norland Hamburg 8:24
61 Jair Dos Santos (Bra) Avai Florianopolis 8:26
62 Raul Granjel (Cub) Cuban National Team 8:29
63 Luis A. Saavedra (Uru) Champagnat Sprinter 8:35
64 Jonathan Sundt (USA) Kelly Benefits Strat A 8:38
65 Adrian Paiz (Uru) Cruz Del Sur 8:41
66 Charly Vives (Can) Planet Energy 8:45
67 Lizardo Benitez (Cub) Cuban National Team 8:48
68 Esteban Andrés Jukich (Uru) Cruz Del Sur 8:49
69 Facundo Lionel Bazzi (Arg) Olimpico Juvenil 8:59
70 Jonathan A. Morales (Uru) Con Los Mismo Colore A 9:03
71 Daniel C. Soeiro (Bra) Brazilian National Team 9:09
72 Adonis Cardoso (Cub) Cuban National Team 9:10
73 Daniel Juarez (Arg) Acme Cycling Team 9:10
74 Marcelo De Los Santos (Uru) Fenix 9:21
75 Mario Desarraga (Esp) Cosaor-Costa De Azah A 9:35
76 Vicente Perales (Esp) Cosaor-Costa De Azah A 9:35
77 Gerardo Rodriguez (Col) Orbea-America 9:37
78 Maxi. Hernandez (Uru) Palmirense Cicles Cl A 9:39
79 Alvaro Fabián Suárez (Uru) Con Los Mismo Colore A 9:43
80 Jack Keough (USA) Kelly Benefits Strat A 9:44
81 Raphael H. Mancini (Bra) Brazilian National Team 9:59
82 Fernando Méndez (Uru) Cruz Del Sur 10:01
83 Cono Miguel Barrios (Uru) Palmirense Cicles Cl A 10:05
84 Luis Miguel Lema (Uru) C.C. San Antonio 10:09
85 Ignacio Olivera (Uru) Amanecer 10:10
86 Pedro Ramiro Castex (Uru) Amanecer 10:15
87 Victor Ulzen (Ger) Norland Hamburg 10:46
88 Marcelo A. Couget (Uru) C.C. Carmelo 10:51
89 Gonzalo Miranda (Chi) Chilean National Team 10:54
90 Leandro Ferraz (Uru) C.C. San Antonio 10:59
91 Felix Castro (Col) Orbea-America 10:59
92 Cristian R. Saboredo (Uru) Av.Artigas Guichon 11:22
93 Nazario Martin (Uru) Olimpico Juvenil 11:30
94 William Germán Mesa (Uru) Olimpico Juvenil 11:35
95 Emile Abraham (USA) Latino Cycing 11:36
96 Julio Edgardo Santos (Uru) C.C. Carmelo 11:41
97 Carlos Wares (Uru) Peñarol De Maldonado A 11:49
98 Keir Plaice (Can) Planet Energy 11:51
99 Ruben Daniel Mercant (Uru) C.C. Carmelo 11:53
100 Pedro Palma (Chi) Chilean National Team 11:57
101 Oscar Grau (Esp) Cosaor-Costa De Azah A 12:00
102 Esteban A. Nolla (Uru) Con Los Mismo Colore A 12:06
103 Edson L. De Rezende. (Bra) Avai Florianopolis 12:23
104 Sergio Sebasti Corujo (Uru) C.C. San Antonio 12:29
105 Elmar Hantzsch (Ger) Norland Hamburg 12:34
106 Roberto Pinheiro (Bra) Brazilian National Team 12:38
107 Emerson Corujo (Uru) C.C. San Antonio 12:41
108 Adrian Sart (Esp) Cosaor-Costa De Azah A 12:47
109 Alejandro Rodríguez (Uru) Av.Artigas Guichon 13:00
110 Diego Martinez (Uru) C.C. San Antonio 13:06
111 Ramiro Ovidio Osorio (Uru) Palmirense Cicles Cl A 13:20
112 Luis A. Mejia (Col) Orbea-America 13:20
113 Armando Cárdenas (Col) Orbea-America 13:32
114 Oscar Valencia (Chi) Chilean National Team 13:36
115 Torsten Wambold (Ger) Norland Hamburg 13:44
116 Kleber Ramos (Bra) Brazilian National Team 13:50
117 Javier Quintana (Uru) Peñarol De Maldonado A 13:55
118 Guillermo Ferrer (Esp) Cosaor-Costa De Azah A 14:22
119 Wilder S. Miraballes (Uru) Barrio Artigas 33 14:33
120 Patricio Almonacid (Chi) Chilean National Team 14:44
121 Diego Garavito (USA) Latino Cycing 14:55
122 Antonio Luque (Uru) Arco Iris 15:57
123 Javier Lindner (Arg) Acme Cycling Team 16:13
124 Julio E. Rodriguez (Uru) Con Los Mismo Colore A 17:11
125 Diego Vera (Chi) Chilean National Team 17:25
126 Marcelo Moser (Bra) Avai Florianopolis 17:55
 
GC
1 Jonathan Mumford (USA) Kelly Benefits Strategies 24:51:30
2 Scott Zwizanskiy (USA) Kelly Benefits Strategies at 0:46
3 Ricardo Guedez (Uru) Fenix 1:45
4 Mariano Cefer De Fino (Uru) Villa Teresa 1:52
5 Vagner Fernandez (Uru) Alas Rojas 2:06
6 Magno Do Prado (Bra) Brazilian National Team 2:13
7 Raúl Andrés Sasso (Uru) Dolores Cicles Club 2:17
8 Richard Mascarañas (Uru) Alas Rojas 2:30
9 Luis Sepúlveda (Chi) Chilean National Team 3:24
10 Daniel Fuentes (Uru) Olimpico Juvenil 3:26
11 Jorge Adelbio Soto (Uru) Villa Teresa 3:29
12 José Luis Miraglia (Uru) Alas Rojas 3:32
13 Alex Candelario (USA) Kelly Benefits Strategies 3:36
14 Gonzalo Jos Tagliabue (Uru) Champagnat Sprinter 3:40
15 Juan Pablo Doti (USA) Latino Cycing 3:58
16 Flavio Cardoso (Bra) Brazilian National Team 4:00
17 Luis Alberto Martínez (Uru) Villa Teresa 4:02
18 Miguel A. Díaz (Col) Orbea-America 4:15
19 Alien Garcia (Cub) Cuban National Team 4:16
20 Arnold Alcolea (Cub) Cuban National Team 4:31
21 Néstor Fabián Pias (Uru) Champagnat Sprinter 4:31
22 Emilio Asconegui (USA) Latino Cycing 5:21
23 Ramiro Cabrera (Uru) Avai Florianopolis 5:22
24 Washignton Rodriguez (Uru) Alas Rojas 5:30
25 Tomás A. Margalef (Uru) Alas Rojas 5:33
26 Federico Pagani (Arg) Villa Teresa 6:02
27 Mario Alfredo Sasso (Uru) Dolores Cicles Club 6:02
28 Guillermo Miconi (Arg) Acme Cycling Team 6:25
29 Carles Herrero (Esp) Cosaor-Costa De Azah 6:33
30 Hernán J. Cline (Uru) Alas Rojas 6:36
31 Hector Morales (Uru) Av.Artigas Guichon 7:01
32 Mateo Martín Sasso (Uru) Dolores Cicles Club 7:02
33 Pablo Daniel Pintos (Uru) Champagnat Sprinter 7:12
34 Oscar E. Dominguez (Uru) Barrio Artigas 33 7:28
35 Esteban Andrés Jukich (Uru) Cruz Del Sur 7:54
36 Christian M. Larrama (Uru) Dolores Cicles Club 7:54
37 Joan Manuel De Souza (Uru) Dolores Cicles Club 8:10
38 Daniel C. Soeiro (Bra) Brazilian National Team 8:16
39 Gregory Duarte (Uru) Champagnat Sprinter 8:37
40 Ryan Anderson (Can) Kelly Benefits Strategies 8:48
41 Gilberto Veiga (Bra) Avai Florianopolis 8:51
42 Adolfo Treabochi (USA) Latino Cycing 9:00
43 Yennier Lopez (Cub) Cuban National Team 9:02
44 Mark Batty (Can) Planet Energy 9:06
45 Federico Perfecto (Uru) Amanecer 9:08
46 Carlos Calcerrada (Uru) Barrio Artigas 33 9:13
47 Luis Ernesto Aquino (Uru) Barrio Artigas 33 9:31
48 Raul Granjel (Cub) Cuban National Team 9:40
49 Javier Moreira (Uru) Olimpico Juvenil 9:40
50 Juan Andrés Ramirez (Uru) Cruz Del Sur 9:48
51 Christian Leben (Ger) Norland Hamburg 9:50
52 Lizardo Benitez (Cub) Cuban National Team 9:58
53 Nelson J. Rodriguez (Uru) Barrio Artigas 33 10:01
54 Claudio Granizal (Uru) Cruz Del Sur 10:10
55 Luis A. Saavedra (Uru) Champagnat Sprinter 10:15
56 Adonis Cardoso (Cub) Cuban National Team 10:41
57 Jack Keough (USA) Kelly Benefits Strategies 10:49
58 Mario Desarraga (Esp) Cosaor-Costa De Azah 11:01
59 Vicente Perales (Esp) Cosaor-Costa De Azah 11:01
60 Diego Raúl Fernandez (Uru) Cruz Del Sur 11:09
61 Raphael H. Mancini (Bra) Brazilian National Team 11:14
62 Luis Miguel Lema (Uru) C.C. San Antonio 11:28
63 Gerardo Rodriguez (Col) Orbea-America 11:41
64 Andrew Hunt (Can) Planet Energy 11:54
65 Fernando Méndez (Uru) Cruz Del Sur 12:05
66 Felix Castro (Col) Orbea-America 12:25
67 Gonzalo Miranda (Chi) Chilean National Team 12:37
68 Jöel Dion-Poitras (Can) Planet Energy 12:39
69 Cono Miguel Barrios (Uru) Palmirense Cicles Cl 12:57
70 Leandro Ferraz (Uru) C.C. San Antonio 12:58
71 Oscar Grau (Esp) Cosaor-Costa De Azah 13:34
72 Roberto Pinheiro (Bra) Brazilian National Team 14:05
73 Emile Abraham (USA) Latino Cycing 14:07
74 Adrian Sart (Esp) Cosaor-Costa De Azah 14:22
75 Pedro Palma (Chi) Chilean National Team 14:27
76 Armando Cárdenas (Col) Orbea-America 15:07
77 Guillermo Ferrer (Esp) Cosaor-Costa De Azah 15:43
78 Kleber Ramos (Bra) Brazilian National Team 15:45
79 Pedro Ramiro Castex (Uru) Amanecer 16:32
80 Gustavo I. Perez (Arg) Acme Cycling Team 16:42
81 Oscar Valencia (Chi) Chilean National Team 16:44
82 Adrian Paiz (Uru) Cruz Del Sur 17:31
83 Marcelo De Los Santos (Uru) Fenix 18:11
84 Luis A. Mejia (Col) Orbea-America 19:26
85 Diego Garavito (USA) Latino Cycing 19:32
86 Wilder S. Miraballes (Uru) Barrio Artigas 33 20:04
87 Patricio Almonacid (Chi) Chilean National Team 20:32
88 Eric Boily (Can) Planet Energy 21:50
89 Keir Plaice (Can) Planet Energy 26:27
90 Milton Ariel Wynant (Uru) Champagnat Sprinter 30:51
91 Nemesio García (Uru) Fenix 31:03
92 Rodrigo Nascimento (Bra) Avai Florianopolis 32:04
93 Alvaro Fabián Suárez (Uru) Con Los Mismo Colore 32:36
94 Maxi. Hernandez (Uru) Palmirense Cicles Cl 33:45
95 Daniel Juarez (Arg) Acme Cycling Team 35:28
96 Ignacio Olivera (Uru) Amanecer 36:00
97 Jonathan Sundt (USA) Kelly Benefits Strategies 36:04
98 Victor Ulzen (Ger) Norland Hamburg 36:16
99 Nazario Martin (Uru) Olimpico Juvenil 37:00
100 William Germán Mesa (Uru) Olimpico Juvenil 37:05
101 Esteban A. Nolla (Uru) Con Los Mismo Colore 37:37
102 Emerson Corujo (Uru) C.C. San Antonio 38:42
103 Diego Martinez (Uru) C.C. San Antonio 39:00
104 Marcelo Moser (Bra) Avai Florianopolis 43:21
105 Torsten Wambold (Ger) Norland Hamburg 45:34
106 Gustavo Fco. Cozzi (Uru) C.C. San Antonio 48:42
107 Jair Dos Santos (Bra) Avai Florianopolis 49:13
108 Charly Vives (Can) Planet Energy 49:26
109 Emanuel Yanes (Uru) Villa Teresa 51:50
110 Sergio Sebasti Corujo (Uru) C.C. San Antonio 53:28
111 Facundo Lionel Bazzi (Arg) Olimpico Juvenil 54:24
112 Edson L. De Rezende. (Bra) Avai Florianopolis 56:04
113 Javier Lindner (Arg) Acme Cycling Team 56:51
114 Ruben Daniel Mercant (Uru) C.C. Carmelo 56:56
115 Diego Vera (Chi) Chilean National Team 1:03:14
116 Jonathan A. Morales (Uru) Con Los Mismo Colore 1:06:01
117 Ramiro Ovidio Osorio (Uru) Palmirense Cicles Cl 1:08:12
118 Elmar Hantzsch (Ger) Norland Hamburg 1:09:22
119 Cristian R. Saboredo (Uru) Av.Artigas Guichon 1:12:36
120 Marcelo A. Couget (Uru) C.C. Carmelo 1:13:53
121 Carlos Wares (Uru) Peñarol De Maldonado 1:18:03
122 Javier Quintana (Uru) Peñarol De Maldonado 1:26:15
123 Alejandro Rodríguez (Uru) Av.Artigas Guichon 1:35:49
124 Antonio Luque (Uru) Arco Iris 1:39:21
125 Julio Edgardo Santos (Uru) C.C. Carmelo 1:51:34
126 Julio E. Rodriguez (Uru) Con Los Mismo Colore 2:02:42

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7748) - Oct 28
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login