Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 1 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
ARG XC8 -Restart May 16
 

Daily News


 

April 11/09 9:20 am - Pietermaritzburg MTB World Cup: Men's XC full results


Posted by Editoress on 04/11/09
 

Men: 37.1 km (7 laps)
1 José Antonio Hermida Ramos (Esp) Multivan Merida Biking Team 1:55:03
2 Julien Absalon (Fra) Orbea at 0:32
3 Burry Stander* (RSA) Specialized Factory Racing 0:52
4 Christoph Sauser (Sui) Specialized Factory Racing 1:17
5 Wolfram Kurschat (Ger) Topeak Ergon Racing Team 1:20
6 Nino Schurter (Sui) Scott-Swisspower MTB-Racing 2:01
7 Jean-Christophe Peraud (Fra) Massi 3:40
8 Lukas Flückiger (Sui) Trek World Racing 3:56
9 Roel Paulissen (Bel) Cannondale Factory Racing 4:19
10 Mathias Flückiger* (Sui) Trek World Racing 4:30
11 Stéphane Tempier (Fra) TX Active Bianchi 4:35
12 Florian Vogel (Sui) Scott-Swisspower MTB-Racing 4:43
13 Martin Gujan (Sui) Cannondale Factory Racing 4:49
14 Jaroslav Kulhavy (Cze) 5:07
15 Moritz Milatz (Ger) Multivan Merida Biking Team 5:14
16 Christoph Soukup (Aut) Merida Biking Team 5:24
17 Ivan Alvarez Gutierrez (Esp) Giant Italia Team 5:45
18 Rudi Van Houts (Ned) Multivan Merida Biking Team 5:51
19 Jochen Kass (Ger) Multivan Merida Biking Team 5:54
20 Liam Killeen (GBr) Trek World Racing 5:58
21 Alexis Vuillermoz* (Fra) Lapierre International 6:15
22 Oliver Beckingsale (GBr) Giant Mountain Bike Team GMT 6:24
23 Todd Wells (USA) Specialized Factory Racing 6:30
24 Hector Leonardo Paez Leon (Col) TX Active Bianchi 6:42
25 Cédric Ravanel (Fra) Lapierre International 6:58
26 Ruben Ruzafa Cueto (Esp) Orbea 7:15
27 Carlos Coloma Nicolas (Esp) MSC Bikes 7:22
28 Inaki Lejarreta Errasti (Esp) Orbea 7:45
29 Samuel Schultz (USA) Subaru-Gary Fisher 8:22
30 Geoff Kabush (Can) Team Maxxis-Rocky Mountain Bicycles 8:56
31 Jürg Graf (Sui) Felt International MTB Team 9:57
32 Andrea Tiberi (Ita) TX Active Bianchi 10:17
33 Pierre Geoffroy Plantet (Fra) Lapierre International 10:28
34 Marc Colom (Fra) 10:47
35 Sergiy Rusenko (Ukr) ISD Cycling Team 10:51
36 Connor Mcconvey* (Irl) Felt International MTB Team 10:55
37 Jiri Friedl (Cze) Merida Biking Team 11:06
38 Robert Mennen (Ger) 11:07
39 Dries Govaerts* (Bel) Lingier-Versluys Team 11:11
40 Emil Lindgren (Swe) Felt International MTB Team 11:13
41 Daniel Mcconnell (Aus) Torq Performance Nutrition 11:26
42 Cristian Cominelli* (Ita) TX Active Bianchi 11:31
43 Yader Zoli (Ita) Torpado-4US 11:46
44 Lukas Kaufmann* (Sui) 11:48
45 Umberto Corti (Ita) Team CBE Tecnoimpianti A.S.D. 12:01
46 Ludovic Dubau (Fra) 12:05
47 Silvio Bundi (Sui) Giant Mountain Bike Team GMT 12:27
48 Guillaume Vinit* (Fra) Team Scott Valloire Galibier 12:39
49 Adam Craig (USA) Giant Mountain Bike Team GMT 12:45
50 Hannes Metzler (Aut) 12:59
51 Bjorn Brems (Bel) Team Saeco 13:09
52 Balz Weber (Sui) DS-Rennsport 13:37
53 Milan Spesny (Cze) Ceska Sporitelna MTB 13:48
54 Nicola Rohrbach (Sui) Central Ghost Pro Team 13:55
55 Juan Pedro Trujillo Hernandez (Esp) Cemelorca-Trek-Lorca Taller Del Tiempo 13:56
56 Roan Exelby (RSA) 13:56
57 François Bailly Maitre (Fra) Team Scott Valloire Galibier 14:09
58 Lachlan Norris* (Aus) Discovertasmania.com 14:51
59 Andrew Blair (Aus) 14:57
60 Severin Disch* (Sui) Giant Mountain Bike Team GMT 15:17
61 Dario Alejandro Gasco* (Arg) Massi 15:26
62 Frank Schotman (Ned) 16:17
63 Michael Broderick (USA) Kenda Seven 16:28
64 Jan Skarnitzl (Cze) Giant Mountain Bike Team GMT 16:49
65 Fabien Canal* (Fra) Lapierre International -1LAP
66 Andreas Kugler (Sui) Felt International MTB Team -1LAP
67 Bas Peters (Ned) -1LAP
68 Chris Jongewaard (Aus) Trek-Brentjens Mountainbike Racing Team -1LAP
69 Johnny Kritzinger (RSA) -1LAP
70 Barry Wicks (USA) Kona -1LAP
71 Renay Groustra (RSA) -1LAP
72 Thomas Dietsch (Fra) Team Bulls -1LAP
73 Maxime Marotte (Fra) BH-Suntour -1LAP
74 Heiko Gutmann* (Ger) -1LAP
75 Periklis Ilias (Gre) ISD Cycling Team -1LAP
76 Stefan Sahm (Ger) Team Bulls -1LAP
77 Rene Tann (Ger) -1LAP
78 Nathan Haas* (Aus) Discovertasmania.com -1LAP
79 Alban Lakata (Aut) Topeak Ergon Racing Team -1LAP
80 Kashi Leuchs (NZl) Felt International MTB Team -1LAP
81 Matthys Beukes* (RSA) -1LAP
82 Kris Sneddon (Can) Kona -1LAP
83 Karl Platt (Ger) Team Bulls -2LAP
84 Frank Beemer* (Ned) Trek-Brentjens Mountainbike Racing Team -2LAP
85 Charlton Durie* (Aus) Discovertasmania.com -2LAP
86 Marc Bassingthwaighte (Nam) -2LAP
87 Craig Paul (RSA) -2LAP
88 Martin Fanger* (Sui) Giant Mountain Bike Team GMT -2LAP
89 Alexander Gehbauer* (Aut) -2LAP
90 Josef Kamler* (Cze) Ceska Sporitelna MTB -2LAP
91 Philip Buys* (RSA) -2LAP
92 Matous Ulman (Cze) Scott & Hagget MTB Team -2LAP
93 Joel Graf (Sui) Felt International MTB Team -2LAP
94 Erik Kleinhans (RSA) -2LAP
95 Thomas Nicke (Ger) -2LAP
96 Brandon Stewart (RSA) -2LAP
97 Ryan Sherlock (Irl) -2LAP
98 Max Knox* (RSA) -3LAP
99 Vivien Legastelois* (Fra) BH-Suntour -3LAP
100 Kristian Hynek (Cze) Scott & Hagget MTB Team -3LAP
101 Robert Gehbauer* (Aut) Multivan Merida Biking Team -3LAP
102 Raphael Gagne* (Can) Team Maxxis-Rocky Mountain Bicycles -4LAP
103 Nathan Byukusenge (Rwa) -4LAP
104 Hugo Caetane* (Mri) -4LAP
105 Poloko Makara (Les) -4LAP
106 Orbert Chembe* (Zam) -5LAP
107 Trust Munangandu (Zam) -6LAP

 

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
BikeSports - November 17
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login