Canadian Cyclist
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Camelback CC - April 7
 

Daily News


 

May 3/09 11:57 am - Houffalize World Cup: Men's XC full results


Posted by Editoress on 05/3/09
 

Men: Start Loop + 5 Laps: 39.1 km
1 Julien Absalon (Fra) Orbea 1:51:34
2 Wolfram Kurschat (Ger) Topeak Ergon Racing Team at 0:15
3 Ralph Näf (Sui) Multivan Merida Biking Team 0:52
4 Burry Stander * (RSA) Specialized Factory Racing 1:15
5 Jean-Christophe Peraud (Fra) Massi 1:26
6 José Antonio Hermida Ramos (Esp) Multivan Merida Biking Team 1:31
7 Sergio Mantecon Gutierrez (Esp) Cemelorca-Trek-Lorca Taller Del Tiempo 1:54
8 Marco Aurelio Fontana (Ita) Cannondale Factory Racing 2:16
9 Moritz Milatz (Ger) Multivan Merida Biking Team 2:22
10 Roel Paulissen (Bel) Cannondale Factory Racing 2:45
11 Christoph Sauser (Sui) Specialized Factory Racing 3:03
12 Stéphane Tempier (Fra) TX Active Bianchi 3:12
13 Nino Schurter (Sui) Scott-Swisspower MTB-Racing 3:22
14 Alexis Vuillermoz * (Fra) Lapierre International 3:23
15 Manuel Fumic (Ger) Fumic.Brothers.International 3:36
16 Florian Vogel (Sui) Scott-Swisspower Mtb-Racing 3:48
17 Hector Leonardo Paez Leon (Col) TX Active Bianchi 4:13
18 Cédric Ravanel (Fra) Lapierre International 4:46
19 Chris Jongewaard (Aus) Trek-Brentjens Mountainbike Racing Team 5:02
20 Jochen Kass (Ger) Multivan Merida Biking Team 5:21
21 Umberto Corti (Ita) Team CBETecnoimpianti A.S.D. 5:23
22 Jaroslav Kulhavy (Cze) Rubena-Specialized 5:43
23 Martin Gujan (Sui) Cannondale Factory Racing 5:51
24 Inaki Lejarreta Errasti (Esp) Orbea 5:54
25 Emil Lindgren (Swe) Felt International MTB Team 6:04
26 Rudi Van Houts (Ned) Multivan Merida Biking Team 6:43
27 Andrea Tiberi (Ita) Tx Active Bianchi 6:46
28 Ivan Alvarez Gutierrez (Esp) Giant Italia Team 7:00
29 Adam Craig (USA) Giant Mountain Bike Team GMT 7:06
30 Ruben Ruzafa Cueto (Esp) Orbea 7:17
31 Lado Fumic (Ger) Fumic.Brothers.International 7:31
32 Jiri Friedl (Cze) Merida Biking Team 7:39
33 Filip Eberl (Cze) 7:41
34 Johnny Cattaneo (Ita) 7:52
35 Lukas Flückiger (Sui) Trek World Racing 7:55
36 Christof Bischof (Sui) Isd Cycling Team 8:00
37 Anders Hovdenes * (Nor) Team Etto Hoydahl 8:08
38 Cristian Cominelli * (Ita) Tx Active Bianchi 8:09
39 Periklis Ilias (Gre) Isd Cycling Team 8:21
40 Bas Peters (Ned) 8:23
41 Thomas Litscher * (Sui) Sks M.I.G. Team 8:25
42 Marek Galinski (Pol) Jbg-2 Professional MTB Team 8:26
43 Derek Zandstra (Can) 3Rox Racing
8:30
44 Milan Spesny (Cze) Ceska Sporitelna Mtb 8:41
45 Geoff Kabush (Can) Team Maxxis-Rocky Mountain Bicycles 8:45
46 Robert Mennen (Ger) 8:52
47 Pierre Geoffroy Plantet (Fra) Lapierre International 9:03
48 Sergiy Rusenko (Ukr) Isd Cycling Team 9:09
49 Jan Skarnitzl (Cze) Giant Mountain Bike Team GMT 9:21
50 Paolo Cesar Montoya Cantillo (CRc) Giant Italia Team 9:28
51 Irjan Luttenberg * (Ned) 9:36
52 Ludovic Dubau (Fra) 9:37
53 Hannes Metzler (Aut) 9:39
54 Kohei Yamamoto (Jpn) 9:42
55 Guillaume Vinit * (Fra) Team Scott Valloire Galibier 9:46
56 Karl Markt (Aut) Srm Stevens Team 9:48
57 Lachlan Norris * (Aus) Discovertasmania.Com 9:51
58 Nicolas Vermeulen (Bel) Lingier-Versluys Team 10:05
59 Klaus Nielsen (Den) 10:12
60 François Bailly Maitre (Fra) Team Scott Valloire Galibier 10:22
61 Lukas Kaufmann * (Sui) 10:24
62 Mirko Pirazzoli (Ita) Isd Cycling Team 10:26
63 Miguel Martinez (Fra) 10:31
64 Oliver Beckingsale (GBr) Giant Mountain Bike Team GMT 10:31
65 Connor Mcconvey * (Irl) Felt International MTB Team 10:33
66 Kristian Hynek (Cze) Scott & Hagget MTB Team 10:57
67 Fabian Giger * (Sui) Sks M.I.G. Team 11:06
68 Magnus Darvell (Swe) 11:14
69 Patrik Gallati * (Sui) Scott-Swisspower Mtb-Racing 11:26
70 Juan Pedro Trujillo Hernandez (Esp) Cemelorca-Trek-Lorca Taller Del Tiempo 11:31
71 Jimmy Tielens (Bel) Team Saeco 11:34
72 Marcel Wildhaber (Sui) Scott-Swisspower Mtb-Racing 11:36
73 Igor Bogdan (Ukr) 11:44
74 Peter Sagan * (Svk) 11:51
75 Alejandro Diaz De La Pena Lopez (Esp) 12:00
76 Maxime Marotte (Fra) BH-Suntour 12:07
77 Niels Wubben * (Ned) 12:13
78 Mattias Wengelin * (Swe) 12:18
79 David Lozano Riba * (Esp) Cemelorca-Trek-Lorca Taller Del Tiempo 12:28
80 Marco Arnold * (Sui) 12:35
81 Fabien Canal * (Fra) Lapierre International 12:36
82 Martin Fanger * (Sui) Giant Mountain Bike Team GMT 12:37
83 Frank Beemer * (Ned) Trek-Brentjens Mountainbike Racing Team 12:54
84 Filip Meirhaeghe (Bel) 13:03
85 Dario Alejandro Gasco * (Arg) Massi 13:08
86 Marc Colom (Fra) 13:19
87 Sebastien Carabin * (Bel) Lingier-Versluys Team 13:20
88 Bjorn Brems (Bel) Team Saeco 13:23
89 Andras Parti (Hun) Srm Stevens Team 13:47
90 Dariusz Batek (Pol) 14:07
91 Jelmer Pietersma (Ned) Trek-Brentjens Mountainbike Racing Team 14:20
92 Cristobal Silva Ibaceta (Chi) 14:25
93 Pascal Meyer * (Sui) Sks M.I.G. Team 14:31
94 Giuseppe Lamastra (Ita) 14:35
95 Anthony Grenet * (Fra) 15:04
96 Arnaud Grosjean (Fra) 15:21
97 Ondrej Cink * (Cze) Merida Biking Team 15:33
98 Torsten Marx (Ger) DS-Rennsport 15:47
99 Frank Schotman (Ned) 15:48
100 Zdenek Stybar (Cze) 15:56
101 Mattias Nilsson * (Swe) 16:04
102 Patrick Gaudy (Bel) 16:12
103 Erik Groen * (Ned) De Brink-Ten Tusscher 16:15
104 Joris Massaer (Bel) 16:24
105 Catriel Andres Soto * (Arg) Infotre - Leecougan 16:29
106 Pascal Schmutz * (Sui) 16:33
107 Julien Saussac * (Fra) BH-Suntour 16:34
108 Nicolas Jeantet * (Ita) Team CBETecnoimpianti A.S.D. 16:49
109 Henk Jaap Moorlag * (Ned) De Brink-Ten Tusscher 16:50
110 Shlomi Haimy * (Isr) 16:57
111 Jianhua Ji (Chn) 16:59
112 Jérémy Huguenin * (Sui) 17:04
113 Jonathan Galante (Fra) 17:05
114 Tad Elliott * (USA) 17:12
115 Evgeniy Nikolaev * (Rus) 17:16
116 Kevin Van Hoovels (Bel) 17:22
117 Luka Mezgec * (Slo) Mbk Orbea 17:26
118 Robert Gehbauer * (Aut) Multivan Merida Biking Team 17:32
119 Adam Morka (Can) 17:36
120 Severin Disch * (Sui) Giant Mountain Bike Team GMT 17:42
122 Kornel Osicki * (Pol) Jbg-2 Professional MTB Team 18:00
123 Pascal Hossay * (Bel) 18:09
124 Laurent Mineur * (Bel) 18:20
125 Rene Tann (Ger) 18:46
126 Luka Kodra (Slo) Mbk Orbea 18:54
127 Alexis Chenevier * (Fra) Team Scott Valloire Galibier 18:56
128 Samuel Schultz (USA) Subaru-Gary Fisher 18:57
129 Rob Vangenechten * (Bel) Team Saeco 18:57
130 Chun Hing Chan (Hkg) 19:05
131 Olivier Maignan (Fra) 19:41
132 Matous Ulman (Cze) Scott & Hagget MTB Team 19:53
133 Andi Weinhold (Ger) 19:59
134 Jonas De Backer * (Bel) 20:19
135 Ben Henderson (Aus) 20:25
136 Zhiqiang Duan (Chn) 20:40
137 Tim Lemmers * (Ned) De Brink-Ten Tusscher 20:55
138 Evgeniy Pechenin (Rus) Format-Udmurtia 21:27
139 Vivien Legastelois * (Fra) BH-Suntour 21:50
140 Roan Exelby (RSA) 21:59
141 Freddy Betremieux * (Fra) BH-Suntour 22:23
142 Marco Minnaard * (Ned) De Brink-Ten Tusscher 23:25
143 Michael Broderick (USA) -1LAP
144 Tim Ottens (Ned) -1LAP
145 Anders Ljungberg (Swe) -1LAP
146 Cal Britten * (Aus) Torq Performance Nutrition -1LAP
147 Rob Squire * (USA) -1LAP
148 Thibaut Bellanger * (Fra) -1LAP
149 Thomas Lapeyrie * (Fra) Team Scott Valloire Galibier -1LAP
150 Matej Nepustil * (Cze) Ceska Sporitelna Mtb -1LAP
151 Jo Thorson Nordskar * (Nor) Team Etto Hoydahl -1LAP
152 Sebastian Szraucner * (Ger) -1LAP
153 Andrew Blair (Aus) -1LAP
154 Lee Williams (GBr) -1LAP
155 Erik Nellen * (Ned) -1LAP
156 Romain Gihoul * (Bel) -1LAP
157 Nathan Haas * (Aus) Discovertasmania.Com -1LAP
158 Rafal Hebisz (Pol) -1LAP
159 Samuele Porro * (Ita) Team CBETecnoimpianti A.S.D. -1LAP
160 Bjorn Rondelez (Bel) Lingier-Versluys Team -1LAP
161 Tim Wijnants * (Bel) Trek-Brentjens Mountainbike Racing Team -1LAP
162 Barry Wicks (USA) Kona -1LAP
163 Raphael Gagne * (Can) Team Maxxis-Rocky Mountain Bicycles -1LAP
164 Ethan Gilmour * (USA) -1LAP
165 Axel Bult (Ned) De Brink-Ten Tusscher -1LAP
166 Jakub Magnusek * (Cze) Ceska Sporitelna Mtb -1LAP
167 Christopher Maletz (Ger) -1LAP
168 Tom Hoekman (Ned) -2LAP
169 Mikhail Baryshnikov * (Rus) -2LAP
170 Abdulkadir Kelleci (Tur) -2LAP
171 Henri Ojala (Fin) -2LAP
172 Leon De Jong (Ned) -2LAP
173 Jelmer Jubbega * (Ned) De Brink-Ten Tusscher -2LAP
174 Laurent Evrard * (Bel) -2LAP
175 Boris Vasilyev (Rus) Format-Udmurtia -2LAP
176 Daniel Kaufmann * (Sui) -2LAP
177 Simon Qvortrup * (Den) -2LAP
178 Keiichi Tsujiura (Jpn) -2LAP
179 John Groves (Aus) -2LAP
180 German Dorhmann * (Arg) Infotre - Leecougan -2LAP
181 Abdurrahman Dandal * (Tur) -3LAP
DNF Henrique Avancini * (Bra) Isd Cycling Team
DNF Balz Weber (Sui) Ds-Rennsport
DNF Christoph Soukup (Aut) Merida Biking Team
DNF Pierre Lebreton (Fra) BH-Suntour
DNF Daniel Mcconnell (Aus) Torq Performance Nutrition
DNF Yader Zoli (Ita) Torpado-4us
DNF Carlos Coloma Nicolas (Esp) Msc Bikes
DNF Tony Longo (Ita)
DNF Simon Scheiber * (Aut) Sunshine Racers Asv Nals
DNF Jürg Graf (Sui) Felt International MTB Team
DNF Kris Sneddon (Can) Kona
DNF Juri Ragnoli * (Ita) Felt International MTB Team
DNF Mathias Flückiger * (Sui) Trek World Racing
DNF Nicola Rohrbach (Sui) Central Ghost Pro Team
DNF Josef Kamler * (Cze) Ceska Sporitelna Mtb
DNF Oleksandr Kachanov * (Ukr)
DNF Calle Friberg (Swe)
DNF Ludovic Mottet (Bel)
DNF Adrian Brzozka * (Pol) Jbg-2 Professional MTB Team
DNF Martin Loo * (Est)
DNF Jeremy Horgan-Kobelski (USA) Subaru-Gary Fisher
DNF Kevin Kane * (USA)
DNS Todd Wells (USA) Specialized Factory Racing
DNS Dries Govaerts * (Bel) Lingier-Versluys Team


*= U23

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7451) - Oct 21
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login