Canadian Cyclist Cervelo R3 24/7 2 - May 2
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
Spec We Win Road CC2 Oct 6
 

Daily News


 

May 10/09 18:52 pm - ZM Zigzag-by-the-lake Crit


Posted by Editoress on 05/10/09
 

ZM Zigzag-by-the-lake Crit
Presented by ZM Cycle & Fitness & City of Toronto
Sunday May 10th, Toronto, Ontario

Cadet Men - 28.9 km (Average Speed 35.8 km/h)
1 Travis Samuel (Mazurcoaching.com - RMU17) 0:48:28
2 Kyle Rupay (La Bicicletta / J. Lindeberg - RMU17) at s.t.
3 Woody Marrouch (Independent - RMU17) 3:51
DNF Fin Lemaitre (ZM Cycle Fitness - RMU17)
DNS Jason King (Coach Chris.Ca / Ted Velikonja - RMU17)
 
Elite 4 Men - 28.9 km (Average Speed 35.9 km/h)
1 Andrew Zimcik (Independent - RME.4) 0:48:22
2 John Stephenson (Independent - RME.4) at 0:06
3 Glenn Blundell (Dark Horse Flyers - RME.4) 0:06
4 Matt Azevedo (Independent - RMU23.4) 5:51
5 Craig Dawson (Independent - RME.4) 7:01
DNF Andrew Paradowski (Midweek Cycling Club - RME.4)
NP Denis Thang (Independent - RME.4)
 
Master 3 Men - 28.9 km (Average Speed 35.9 km/h)
1 Krzysztof Kurzawinski (Kurzawinski Coach - RMMB.3) 0:48:22
2 Stanislaw Bielak (Wheels Of Bloor - RMMC.1) at 0:06
3 Richard Ugalde (Racer Sportif/Mattamy Homes - RMMB.3)
4 Martin Pitts (Cyclepath Oakville - RMMB.3)
5 Jeffrey Poulsen (St. Catharines Cycling Club - RMMB.3)
6 Gary Cluett (ZM Cycle & Fitness Cycling Clu - RMMC.3)
7 Peter Cahill (Dark Horse Flyers - RMMB.3)
8 Eric Sanders (Wheels Of Bloor - RMMB.3)
9 Emile Martin (Dark Horse Flyers - RMMA.3)
10 Mark Kremblewski (Dark Horse Flyers - RMMC.3)
11 Greg Myhal (MBRC.org - Gears - RMMC.3)
12 Leszek Wawrow (Independent - RMMA.3) all s.t.
13 David Currie (Independent - RMM.3) 1:58
14 Karim Marrouch (Lapdogs Cycling Club - RMMB.3) 3:44
15 Brian Malone (Independent - RMM.3) 8:00
16 Art Adams (London Centennial Wheelers - RMMC.3) 9:03
DNF David Conroy (La Bicicletta / J. Lindeberg - RMMB.3)
NP Stephen Jackson (Dark Horse Flyers - RMMC.3)
NP Ted Kemper (La Bicicletta / J. Lindeberg - RMMB.3)
 
Junior Men - 30.6 km (Average Speed 33.3 km/h)
1 James Kim (Independent - RMJ) 0:55:09
2 Jordan Kremblewski (Dark Horse Flyers - RMJ) at 3:16
DNS Brandon Spencer (Peterborough Cycling Club - RMJ)
 
Elite 3 Men - 30.6 km (Average Speed 33.3 km/h)
1 Edgars Apse (Dark Horse Flyers - RME.3) 0:55:08
2 Jamie Smith (Ciclo Werks BMC - RME.3)
3 CHRIS Ellefson (Handlebars CC - RME.3)
4 John Stewart (The Hub Race Team - RME.3)
5 Derek Harnden (Peterborough Cycling Club - RMU23.3) all s.t.
6 Dawid Kurzawinski (Kurzawinski Coach - RMU23.3) 1:20
7 Camilo Mardara (Independent - RME.3) 2:19
8 Paul Parker (Dark Horse Flyers - RME.3) 3:15
9 Jason Macfarlane (Independent - RME.3) s.t.
10 Frank Stillo (La Bicicletta / J. Lindeberg - RME.3) 3:45
11 Eric Lee (Midweek Cycling Club - RME.3) 6:56
DNF David Delgado (D'ornellas Racing Team - RMU23.3)
DNF Matt Thomas (Ciclo Werks BMC - RME.3)
 
Master 2 Men - 39.1 km (Average Speed 33.7 km/h)
1 Marc Mazer (Midweek Cycling Club - RMMB.2) 1:09:42
2 Marc Booth (Beaches Cycling Club (Bcc) - RMMB.2)
3 Ernesto Alvarez (Midweek Cycling Club - RMMA.2)
4 Jason May (Speedriver.com - RMMA.2)
5 Michael Cumming (ZM Cycle & Fitness Cycling Clu - RMMB.2)
6 Leo St. Germain (Coach Chris.Ca / Ted Velikonja - RMMC.2)
7 Ian J. Scott (Wheels Of Bloor - RMMB.2)
8 Anthony Simpson (Mississauga Bicycle Racing Clu - RMM.2)
9 Dennis Giobbe (Giro Racing - RMMA.2)
10 Gary Fogelman (Above Threshold - RMMA.2) all s.t.
11 Chris Chambers (Team Race - RMMB.2) 0:05
12 Geoffrey Morgan (Midweek Cycling Club - RMMA.2) 0:20
13 Jonathan Mitchell (Z- Team - RMMB.2) 4:08
14 Jesse Demb (ZM Cycle & Fitness Cycling Clu - RMMA.2) s.t.
15 Joe Accardi (Giro Racing - RMMB.2) 4:31
16 Mirko Gojic (Midweek Cycling Club - RMMA.2) 4:33
DNF Nigel Roberts (MBRC.org - Gears - RMMB.2)
DNF Amit Ghosh (Midweek Cycling Club - RMMA.2)
DNF Keith Williams (Independent - RMMB.2)
DNF Dennis Poort (Peterborough Cycling Club - RMMA.2)
NP Jeff Ker (Independent - RMMB.2)
 
Elite 1/2 Women - 39.1 km (Average Speed 33.6 km/h)
1 Christiane Knobbe (Team MCOR - RWE.1) 1:09:44
2 Rebecca Nelson (Independent - RWE.2) at 4:30
3 Paula Powell (Mazurcoaching.com - RWE.2) 4:34
 
Master 1 Men - 49.3 km (Average Speed 35.8 km/h)
1 Brent Aquino (Z- Team - RMMB.1) 1:22:37
2 Tony Abramavicius (Wheels Of Bloor - RMMC.1) at 0:09
3 Robert D`Amico (Z- Team - RMMB.1) 1:58
4 Paul Greene (Chain Reaction - RMMB.1) s.t.
5 Ed Makarchuk (Sound Solutions - RMMA.1) 2:05
6 William Kowalczyk (Racer Sportif/Mattamy Homes - RMMA.1) 2:15
7 Robert Chiocca (Racer Sportif/Mattamy Homes - RMMB.1)
8 Adrian Jackson (Giro Racing - RMMB.1)
9 Mike Peshko (Wheels Of Bloor - RMMB.1)
10 Mike Steed (Norco Evolution - RMMA.1)
11 Garnett Abbey (D'ornellas Racing Team - RMMB.1)
12 Matthias Schmidt (ZM Cycle & Fitness Cycling Clu - RMMA.1)
13 Roderick Olliver (Cyclocrossontario.com - RMMA.1)
14 James Mcewen (Midweek Cycling Club - RMMA.1) all s.t.
15 John Mcinulty (Racer Sportif/Mattamy Homes - RMMA.1) 2:22
16 Steven Smith (Coach Chris.Ca / Ted Velikonja - RMMA.1) 2:25
17 Vito Barbera (Giro Racing - RMMB.1) 2:28
18 Mark Polsinelli (Z- Team - RMMC.1) 2:32
19 Carlos Debarros (Sound Solutions - RMMA.1)
20 Bobby Mrvelj (Wheels Of Bloor - RMMB.1)
21 Eduardo Maset (Z- Team - RMMB.1)
22 Gregory T. Cushing (Z- Team - RMMB.1) all s.t.
DNS Peter Mogg (The Hub Race Team - RMMA.1)
NP Robert Fletcher (Trek Store Race Team - RMMB.1)
 
Elite 1/2 Men - 57.8 km (Average Speed 35.2 km/h)
1 Bryan Rusche (Dark Horse Flyers - RME.1) 1:38:32
2 James Macdonald (Dark Horse Flyers - RME.1) at 0:26
3 Paul Telisman (La Bicicletta / J. Lindeberg - RME.2) 0:31
4 Brent Aquino (Z- Team - RMMB.1) 0:34
5 Ed Veal (La Bicicletta / J. Lindeberg - RME.1) 0:43
6 Samuel Bail (La Bicicletta / J. Lindeberg - RME.2) 1:01
7 Thorben Wieditz (La Bicicletta / J. Lindeberg - RME.1) 1:11
8 Toni Fischer (Dark Horse Flyers - RME.2) s.t.
9 Erik Box (Garneau-Club Chaussures- Ogilv - RME.2) 1:16
10 Graham Shrive (Racer Sportif/Mattamy Homes - RME.2) 2:02
11 David Cramer (Team Mcor - RME.2) 2:53
DNF Ricardo Perea (Coach Chris.Ca / Ted Velikonja - RMU23.2)
DNF Darko Ficko (La Bicicletta / J. Lindeberg - RME.1)
DNF Tovi Heilbronn (Midweek Cycling Club - RME.2)
DNF Rodney Mcewan (Team Mcor - RME.1)

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+6469) - Sept 20
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login