Canadian Cyclist ARG banner 247-2 Sept 17.14
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
ARG banner CC1 Sept 17.14
 

Daily News


 

May 17/09 15:43 pm - Canada Cup #1 XC results and photos


Posted by Editor on 05/17/09
 

At the first Canada Cup earlier this afternoon in Baie Ste Paul, Emily Batty (Toronto Trek Store) and Derek Zandstra (3 Rox Racing) won the Elite cross-country races.  Batty took the women's race ahead of Amanda Sin (3 Rox Racing), with Catherine Vipond third.  Zandstra finished ahead of Andrew Watson in the Elite men's race.

 

Photos  courtesy Raphaël Gagné

 

Senior Women
1 Emily Batty (Can) Trek Store Race Team 1:52:05
2 Amanda Sin (Can) 3 Rox Racing 1:57:18
3 Catherine Vipond (Can) Norco Factory Team 1:58:59
4 Jean Ann McKirdy (Can) Local Ride Racing 2:01:12
5 Sandra Walter (Can) Local Ride Elite Womens MTB Team 2:02:06
6 Karine Travaillaud (Can) Cycles des Monts 2:03:07
7 Caroline Villeneuve (Can) Norco Factory Team 2:06:17
8 Kathleen Villeneuve (Can) Cycles des Monts 2:07:08
9 Marie-Claude Surprenant (Can) Xprezo 2:08:52
10 Josiane Mathieu (Can) Demers-Specialized 2:10:30
11 Melanie Vaughan (Can) Steed Cycles 2:10:56
12 Cindy Montambault (Can) Accro Vélo Val-dOr 2:12:30
13 Rébecca Beaumont (Can) Équipe du Québec/Cyclone Dalma 2:12:58
14 Katherine Short (Can) Ind 2:14:52
15 Cassandre Olivier-Lapierre (Can) CVM Subway-Génétik - 1 Lap
16 Marie Allaire (Can) Xprezo - 1 Lap
17 Andréanne Pichette (Can) CVM Subway-Génétik - 1 Lap
18 Anne-Marie Jobin (Can) Warrior Racing - 1 Lap
19 Stéphanie Lacoursière (Can) Cyclone dAlma - 1 Lap
20 Genevieve Larouche (Can) Xprezo - 2 Laps
21 Sarah Moore (Can) CVM Val-David - 2 Laps
DNF Justine Robidoux (Can) Indépendant
 
Senior Men
1 Derek Zandstra (Can) 3 Rox Racing 1:54:39
2 Andrew Watson (Can) Norco Factory Team 1:56:33
3 Julien Fillion (Can) Devinci 1:57:54
4 Matthew Hadley (Can) Xprezo 1:58:33
5 Léni Trudel (Can) Indépendant 1:58:36
6 Benoit Simard (Can) EMD SERONO SPECIALIZED 2:00:37
7 Eric Batty (Can) Trek Toronto 2:00:47
8 Craig Richey (Can) Blue Competition Cycles 2:00:57
9 Adam Morka (Can) Trek Store Race Team 2:01:41
10 Kris Sneddon (Can) Kona 2:02:41
11 Raphaël Gagné (Can) Team MAXXIS-Rocky Mountain Bicycles 2:03:33
12 Andrew Freye (USA) 29er Crew/Andrewfreye.com 2:04:17
13 Roddi Lega (Can) Pedalhead 2:04:39
14 Brian Bain (Can) CMC/Bow Cycle 2:04:45
15 Francis Morin (Can) Indépendant 2:05:23
16 Peter Glassford (Can) Trek Store Racing Team 2:05:35
17 Daniel Sessford (Can) Blue Competition Cycles 2:06:26
18 Thomas Skinner (Can) Oak Bay Bikes/Specialized 2:07:00
19 Ryan Atkins (Can) Team Ontario 2:08:18
20 Cameron Jette (Can) Team Ontario 2:08:37
21 Nathan Ringquist (USA) 3D Racing 2:08:53
22 Stu Alp (Can) Norco Factory 2:10:15
23 Simon Happy (Can) RST Vélosports 2:10:16
24 Marc-André Daigle (Can) Warrior Racing 2:10:45
25 Olivier Bordeleau (Can) Xprezo 2:11:09
26 Vincent Meunier (Can) EMD SERONO SPECIALIZED 2:11:28
27 Marc Plante (Can) LÉlite Vélozone 2:13:04
28 Steve Caillé (Can) La Cordée 2:13:11
29 Zachary Hughes (Can) Indépendant 2:13:28
30 John Burns (USA) Bikeman.com 2:13:42
31 Simon Lalancette (Can) Devinci 2:15:27
32 Patrick Mimeault (Can) La Vie Sportive 2:18:05
33 Robert Herber (USA) Dixonart.com 2:18:37
34 Sébastien Cadieux-Duval (Can) CVM Val-David - 1 Lap
35 Mathieu Bélanger Barrette (Can) CVM Subway-Génétik - 1 Lap
36 Simon Marchand (Can) Rocky Mountain Bicycles/ProCycle - 1 Lap
37 Gino Ricci (Can) Biogen Idec - 1 Lap
38 Charles Blanchet-Levesque (Can) CVM Subway-Génétik - 1 Lap
39 Matthew Paziuk (Can) Norco Evolution Team - 1 Lap
40 Luc Doiron (Can) Marin Bikes - 1 Lap
41 Yoan Lemieux-LaNeuville (Can) Indépendant - 1 Lap
42 Eric Jeannotte (Can) IGA Lambert/ACDA - 1 Lap
43 Julien Marceau (Can) CVM Subway-Génétik - 1 Lap
44 Pierre-Louis Chamberland (Can) CVM Val-David - 2 Laps
45 Pierre-Yves Nadeau (Can) Lessard Bicycles - 2 Laps
46 Imad Elghazal (Lib) Indépendant - 2 Laps
47 Jonathan Boucher (Can) CVM Subway-Génétik - 2 Laps
48 Nicolas Maltais (Can) Cyclone dAlma - 2 Laps
49 Jean-Philippe Thibault-Roberge (Can) CCS/Dalbix - 2 Laps
50 Julien Veilleux (Can) CVM Val-David - 2 Laps
51 Christian Fournier (Can) CVM Subway-Génétik - 2 Laps
52 Pascal Dumaresq (Can) CVM Normandin - 2 Laps
53 François-Charles Dumas (Can) Performance Vélo Lévy Honda -3 Laps
54 Charles Lachance (Can) CVM Normandin -3 Laps
55 Ben Bschaden (Can) Bicycle Nova Scotia -3 Laps
56 Mathieu Maltais (Can) Indépendant -3 Laps
DNF Stefan Widmer (Can) Rocky Mountain Bicycles Factory Team
DNF Louis-Rémy Marier (Can) Ryno Performance
DNF Adam Snyder (USA) Jamis / BikeZone
DNF Mathieu Boily-Tremblay (Can) Marin Bikes
 
Junior Women
1 Laura Bietola (Can) 3 Rox Racing 1:20:19
2 Kristina Laforge (Can) Cyclone dAlma 1:23:21
3 Cayley Brooks (Can) Team Ontario 1:23:54
4 Marjorie Lavoie (Can) CVM Val-David 1:25:00
5 Valérie Meunier (Can) Cyclone dAlma 1:25:41
6 Justine Morin (Can) CCS/Dalbix - 1 Lap
7 Natasha Oldcorn (Can) Jet Power - 1 Lap
8 Stéphanie Vialle (Can) CVM Val-David - 2 Laps
DNF Marie-Helaine Bradet (Can) Club cycliste Charlevoix
DNS Joanie Laflamme (Can) Accro Vélo Val-dOr
 
Junior Men
1 Mitch Bailey (Can) Team Ontario 1:44:50
2 Nicolas Tremblay (Can) Indépendant 1:46:56
3 Andrew LEspérance (Can) Cyclesmith/BNS 1:47:02
4 Léandre Bouchard (Can) Cyclone dAlma 1:47:39
5 Patrick Chartrand (Can) CVM Val-David 1:47:56
6 Xavier Perreault (Can) Accro Vélo Val-dOr 1:49:12
7 Alexis Cartier (Can) CVM Val-David 1:49:31
8 Jérémy Martin (Can) Lessard Bicycles 1:49:34
9 Steven Noble (Can) Team Ontario 1:49:56
10 Tyson Wagler (Can) Two Wheel Express 1:51:53
11 Jean-Philippe Côté (Can) Vélo Plein-Air 1:52:13
12 Evan McNeely (Can) J&J Cycle, Kingston 1:52:16
13 Antoine Caron (Can) CVM Subway-Génétik 1:52:56
14 Ryan Shaun MacDonald (Can) Bicycle Nova Scotia 1:57:38
15 Emmanuel Boily (Can) Cyclone dAlma 1:57:44
16 Sébastien Bourgault (Can) CVM Subway-Génétik 1:58:43
17 Martin Dessureault (Can) Gaspésien 2:00:32
18 Marc-André Desmeules (Can) Acidose Lactique 2:01:27
19 Yannick Lapierre (Can) CVM Val-David 2:01:31
20 Benoit Paradis Letarte (Can) CVM Subway-Génétik 2:01:35
21 Conor OBrien (Can) EMD SERONO SPECIALIZED 2:01:35
22 Steve Fréchette (Can) Indépendant 2:02:24
23 Samuel Dostie-Ménard (Can) Skinouk-VDM 2:06:45
24 Philippe Dépault (Can) Sportif Bromont 2:07:01
25 Nikita Touchette-Lebel (Can) Beauport 2:07:17
26 Guillaume Bauret (Can) Acidose Lactique 2:11:41
27 Sébastien Belisle (Can) RST Vélosports 2:12:49
28 Pascal Laprise-Demers (Can) Vélo 2 Max (St-Félicien) - 1 Lap
29 Vincent Caron (Can) CVM Subway-Génétik - 1 Lap
30 Samuel Gazaille (Can) VéloÉpic - 1 Lap
31 Hugo Vezina-Lampron (Can) Lessard Bicycles - 1 Lap
32 Steven Turcotte (Can) Lessard Bicycles - 1 Lap
33 Simon Gauthier (Can) Indépendant - 2 Laps
DNF Mathieu Gasse (Can) Vélo Plein-Air
DNF Jared Stafford (Can) Bikesports Racing
DNF Preston Wagler (Can) Two Wheel Express
DNF Simon Boisvert (Can) Le Yéti
DNF François Lehoux (Can) CVM Subway-Génétik
DNF Dominic Simard (Can) Acidose Lactique
DNS Guillaume Lessard (Can) Vélo Extrême St-Raymond

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7451) - Oct 21
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login