Canadian Cyclist
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
ARG XC8 -Restart May 16
 

Daily News


 

May 31/09 17:42 pm - Paris Roubaix Espoirs


Posted by Editoress on 05/31/09
 

Taylor Phinney wins the 43rd edition of the Paris Roubaix Espoirs. Teammate Cody Campbell finishes 33rd.

170 km
1 Taylor Phinney (Trek - Livestrong) 4:28:42
2 Nikola Aistrup (Team Capinordic)
3 Giorgio Brambilla (De Nardi Bergamasca)
4 Massimo Graziato (Team Parolin Bottoli Nordelettrica)
5 Jelle Wallays (Beveren 2000)
6 Jean-Lou Paiani (Comite Rhône Alpes)
7 Clinton Avery (PWS Eijssen)
8 Angelo Pagani (Team Parolin Bottoli Nordelettrica) all s.t.
9 Ronan Van Zandbeek (Van Vliet Ebh Elshof) 0:03
10 Thomas Guldhammer (Team Capinordic) s.t.
11 Thomas Sellebjerg (Team Capinordic) 0:07
12 Omar Bertazzo (Team Parolin Bottoli Nordelettrica) 0:29
13 Jarl Salomein (Beveren 2000) 0:36
14 Jochen Vankerckhoven (PWS Eijssen)
15 Ramon Sinkeldam (Rabobank)
16 Sam Bewley (Trek - Livestrong)
17 Raymond Kreder (Felt Holowesko Partners Garmin)
18 Jens Debusschere (PWS Eijssen)
19 Lars Vierbergen (Van Vliet Ebh Elshof)
20 Diego Aldegheri (De Nardi Bergamasca)
21 Alphonse Vermote (Beveren 2000) all s.t.
22 Jens Keukeleire (Wc Soenens Germond) 0:49
23 Jérôme Cousin (Vendee U)
24 Arnaud Jouffroy (Vendee U) both s.t.
25 Fabien Taillefer (Comite De Normandie) 1:08
26 Evaldas Siskevicius (Ef Vc La Pomme Marseille) 1:34
27 Jetse Bol (Rabobank)
28 Daniele Aldegheri (De Nardi Bergamasca)
29 Pierre Bourlot (Comite Rhône Alpes) all s.t.
30 Boris Zimine (C.C. Nogent Sur Oise) 1:36
31 Clément Calado (Team Wilo Agem 72)
32 Tim Haex (PWS Eijssen)
33 Cody Campbell (Trek - Livestrong) all s.t.
34 Kjell Vandriessche (New Heebra Lombarden) 1:39
35 Maurice Vrijmoed (Rabobank) 1:41
36 Daniel Summerhill (Felt Holowesko Partners Garmin) 1:52
37 Peter Salon (Felt Holowesko Partners Garmin) 3:51
38 Boy Vanpoppel (Rabobank) 6:08
39 Kirk Carlsen (Felt Holowesko Partners Garmin)
40 Wesley Kreder (Van Vliet Ebh Elshof)
41 Algirdas Mochus (C.C. Etupes)
42 Jesse Sergent (Trek - Livestrong)
43 Cole House (US National Team) all s.t.
44 Anthony Louis (E.C. Raismes Petite Forêt) 7:45
45 Lucca Albasini (Swiss National Team)
46 Kevin Verwaest (Wc Soenens Germond) both s.t.
47 Benoît Jarrier (Team Wilo Agem 72) 7:51
48 Julien Petilleau (Team Wilo Agem 72)
49 Matteo Pelucchi (Team Parolin Bottoli Nordelettrica) both s.t.
50 Pierre-Yves Sanlaville (Comite Rhône Alpes) 9:33
51 Sander Verhaeghe (New Heebra Lombarden) 11:34
52 Carroll Austin (Us National Team) 12:33
53 Nicolas Boisson (C.C. Etupes) 12:54
54 Laurent Bourgeois (C.C. Etupes)
55 Matthieu Beaumais (Comite De Normandie)
56 Fabien Schmidt (Comite De Bretagne)
57 Laurent Legac (Comite De Bretagne)
58 Joeri Adams (Rabobank)
59 Julien Taramarcaz (Swiss National Team) all s.t.
60 Lorenzo Derycke (WC Soenens Germond) 14:00
61 Jeroen Lepla (WC Soenens Germond)
62 Kevin Lava (WC Soenens Germond)
63 Mickaël Delabre (Comite Nord Pas De Calais)
64 Ryohei Komori (Trek - Livestrong)
65 Valentin Ghilbert (E.S.E.G. Douai)
66 Corentin Mauge (Team Wilo Agem 72) all s.t.
67 Romain Pillon (E.S.E.G. Douai) 14:31
68 Morten Hoberg (Team Capinordic) 15:01
69 Lars Jun (Van Vliet Ebh Elshof) 15:19
70 Florent Gougeard (Comite De Normandie) 20:30
71 Cyril Lebon (E.C. Raismes Petite Forêt) s.t.
72 Louis Verhelst (Beveren 2000) 20:39
73 Dennis Kreder (Van Vliet Ebh Elshof)
74 Sven Jodts (Beveren 2000)
75 Mats Boeve (Rabobank)
76 Davy De Scheemaeker (PWS Eijssen) all s.t.
77 Mathieu Bernaudeau (Vendee U) 20:41
78 Vincent Monvoisin (E.C. Raismes Petite Forêt) 21:01
79 Andrew Griffiths (New Heebra Lombarden) 21:19
80 Julian Kyer (Trek - Livestrong) 22:14
81 Alex Howes (Felt Holowesko Partners Garmin)
82 Mickaël Brochard (Ef Vc La Pomme Marseille) both s.t.
83 Stefan Vreugdenhil (Van Vliet Ebh Elshof) 22:36
84 Tony Tomasina (E.S.E.G. Douai) 23:31
85 Sylvain Cholleton (Comite Rhône Alpes) 23:34
86 Florent Mallegol (Comite De Bretagne) 25:12
87 Kevin Francillette (Vendee U)
88 Daniel Holloway (Felt Holowesko Partners Garmin)
89 Iggy Silva (Us National Team)
90 Chris Monteleone (US National Team)
91 Simon Frank (Swiss National Team)
92 Alexis Ansart (E.S.E.G. Douai)
93 Victor Steelandt (E.C. Raismes Petite Forêt) all s.t.


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
BikeSports - November 17
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login