Posted by Editoress on 05/31/09
Taylor Phinney wins the 43rd edition of the Paris Roubaix Espoirs. Teammate Cody Campbell finishes 33rd.
170 km | |
1 Taylor Phinney (Trek - Livestrong) | 4:28:42 |
2 Nikola Aistrup (Team Capinordic) | |
3 Giorgio Brambilla (De Nardi Bergamasca) | |
4 Massimo Graziato (Team Parolin Bottoli Nordelettrica) | |
5 Jelle Wallays (Beveren 2000) | |
6 Jean-Lou Paiani (Comite Rhône Alpes) | |
7 Clinton Avery (PWS Eijssen) | |
8 Angelo Pagani (Team Parolin Bottoli Nordelettrica) | all s.t. |
9 Ronan Van Zandbeek (Van Vliet Ebh Elshof) | 0:03 |
10 Thomas Guldhammer (Team Capinordic) | s.t. |
11 Thomas Sellebjerg (Team Capinordic) | 0:07 |
12 Omar Bertazzo (Team Parolin Bottoli Nordelettrica) | 0:29 |
13 Jarl Salomein (Beveren 2000) | 0:36 |
14 Jochen Vankerckhoven (PWS Eijssen) | |
15 Ramon Sinkeldam (Rabobank) | |
16 Sam Bewley (Trek - Livestrong) | |
17 Raymond Kreder (Felt Holowesko Partners Garmin) | |
18 Jens Debusschere (PWS Eijssen) | |
19 Lars Vierbergen (Van Vliet Ebh Elshof) | |
20 Diego Aldegheri (De Nardi Bergamasca) | |
21 Alphonse Vermote (Beveren 2000) | all s.t. |
22 Jens Keukeleire (Wc Soenens Germond) | 0:49 |
23 Jérôme Cousin (Vendee U) | |
24 Arnaud Jouffroy (Vendee U) | both s.t. |
25 Fabien Taillefer (Comite De Normandie) | 1:08 |
26 Evaldas Siskevicius (Ef Vc La Pomme Marseille) | 1:34 |
27 Jetse Bol (Rabobank) | |
28 Daniele Aldegheri (De Nardi Bergamasca) | |
29 Pierre Bourlot (Comite Rhône Alpes) | all s.t. |
30 Boris Zimine (C.C. Nogent Sur Oise) | 1:36 |
31 Clément Calado (Team Wilo Agem 72) | |
32 Tim Haex (PWS Eijssen) | |
33 Cody Campbell (Trek - Livestrong) | all s.t. |
34 Kjell Vandriessche (New Heebra Lombarden) | 1:39 |
35 Maurice Vrijmoed (Rabobank) | 1:41 |
36 Daniel Summerhill (Felt Holowesko Partners Garmin) | 1:52 |
37 Peter Salon (Felt Holowesko Partners Garmin) | 3:51 |
38 Boy Vanpoppel (Rabobank) | 6:08 |
39 Kirk Carlsen (Felt Holowesko Partners Garmin) | |
40 Wesley Kreder (Van Vliet Ebh Elshof) | |
41 Algirdas Mochus (C.C. Etupes) | |
42 Jesse Sergent (Trek - Livestrong) | |
43 Cole House (US National Team) | all s.t. |
44 Anthony Louis (E.C. Raismes Petite Forêt) | 7:45 |
45 Lucca Albasini (Swiss National Team) | |
46 Kevin Verwaest (Wc Soenens Germond) | both s.t. |
47 Benoît Jarrier (Team Wilo Agem 72) | 7:51 |
48 Julien Petilleau (Team Wilo Agem 72) | |
49 Matteo Pelucchi (Team Parolin Bottoli Nordelettrica) | both s.t. |
50 Pierre-Yves Sanlaville (Comite Rhône Alpes) | 9:33 |
51 Sander Verhaeghe (New Heebra Lombarden) | 11:34 |
52 Carroll Austin (Us National Team) | 12:33 |
53 Nicolas Boisson (C.C. Etupes) | 12:54 |
54 Laurent Bourgeois (C.C. Etupes) | |
55 Matthieu Beaumais (Comite De Normandie) | |
56 Fabien Schmidt (Comite De Bretagne) | |
57 Laurent Legac (Comite De Bretagne) | |
58 Joeri Adams (Rabobank) | |
59 Julien Taramarcaz (Swiss National Team) | all s.t. |
60 Lorenzo Derycke (WC Soenens Germond) | 14:00 |
61 Jeroen Lepla (WC Soenens Germond) | |
62 Kevin Lava (WC Soenens Germond) | |
63 Mickaël Delabre (Comite Nord Pas De Calais) | |
64 Ryohei Komori (Trek - Livestrong) | |
65 Valentin Ghilbert (E.S.E.G. Douai) | |
66 Corentin Mauge (Team Wilo Agem 72) | all s.t. |
67 Romain Pillon (E.S.E.G. Douai) | 14:31 |
68 Morten Hoberg (Team Capinordic) | 15:01 |
69 Lars Jun (Van Vliet Ebh Elshof) | 15:19 |
70 Florent Gougeard (Comite De Normandie) | 20:30 |
71 Cyril Lebon (E.C. Raismes Petite Forêt) | s.t. |
72 Louis Verhelst (Beveren 2000) | 20:39 |
73 Dennis Kreder (Van Vliet Ebh Elshof) | |
74 Sven Jodts (Beveren 2000) | |
75 Mats Boeve (Rabobank) | |
76 Davy De Scheemaeker (PWS Eijssen) | all s.t. |
77 Mathieu Bernaudeau (Vendee U) | 20:41 |
78 Vincent Monvoisin (E.C. Raismes Petite Forêt) | 21:01 |
79 Andrew Griffiths (New Heebra Lombarden) | 21:19 |
80 Julian Kyer (Trek - Livestrong) | 22:14 |
81 Alex Howes (Felt Holowesko Partners Garmin) | |
82 Mickaël Brochard (Ef Vc La Pomme Marseille) | both s.t. |
83 Stefan Vreugdenhil (Van Vliet Ebh Elshof) | 22:36 |
84 Tony Tomasina (E.S.E.G. Douai) | 23:31 |
85 Sylvain Cholleton (Comite Rhône Alpes) | 23:34 |
86 Florent Mallegol (Comite De Bretagne) | 25:12 |
87 Kevin Francillette (Vendee U) | |
88 Daniel Holloway (Felt Holowesko Partners Garmin) | |
89 Iggy Silva (Us National Team) | |
90 Chris Monteleone (US National Team) | |
91 Simon Frank (Swiss National Team) | |
92 Alexis Ansart (E.S.E.G. Douai) | |
93 Victor Steelandt (E.C. Raismes Petite Forêt) | all s.t. |
Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top |