Canadian Cyclist ARG banner 247-1 Sept 17.14
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
D'Ornellas Blk Friday (+8928) Nov 26
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
IMBA Canada
 

Daily News


 

June 3/09 22:31 pm - Le Tour du Grand Montreal - Stage 3 results


Posted by Editoress on 06/3/09
 

Results from Stage 3, Lachine ITT

Stage 3: Lachine ITT, 3.5 km
1 Regina Bruins (Ned) Cervelo Test Team 0:03:57
2 Kirsten Wild (Ned) Cervelo Test Team at 0:01
3 Eleonora Van Dijk (Ned) Team Columbia Highroad Women 0:08
4 Lauren Tamayo (USA) Team TIBCO 0:09
5 Trixi Worrack (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 0:11
6 Larissa Kleinmann (Ger) Team Mixte 2 MTN Energade-Liga Santa s.t.
7 Charlotte Becker (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 0:12
8 Alexis Rhodes (Aus) Webcor Builders
9 Judith Arndt (Ger) Team Columbia Highroad Women both s.t.
10 Hanka Kupfernagel (Ger) German National Team 0:13
11 Sara Mustonen (Swe) Team Hitec Products UCK 0:14
12 Erinne Willock (Can) Webcor Builders 0:15
13 Brooke Miller (USA) Team TIBCO
14 Vera Koedooder (Ned) Lotto-Belisol Ladiesteam both s.t.
15 Joelle Numainville (Can) ESGL93-GSD Gestion 0:16
16 Julie Beveridge (Can) Team TIBCO 0:17
17 Denise Zuckermandel (Ger) German National Team
18 Tiffany Cromwell (Aus) Colavita Sutter Homes
19 Suzanne De Goede (Ned) Equipe Nürnberger Versicherung
20 Nikki Butterfield (USA) Webcor Builders
21 Katheryn Mattis (USA) Webcor Builders
22 Amber Rais (USA) Team TIBCO all s.t.
23 Amber Halliday (Aus) Australian National Team 0:18
24 Elke Gebhardt (Ger) German National Team
25 Martina Ruzickova (Cze) Team Uniqa-ELK both s.t.
26 Bridie O'donnell (Aus) Australian National Team 0:19
27 Carla Swart (RSA) Team Mixte 2 MTN Energade-Liga Santa s.t.
28 Kimberly Anderson (USA) Team Columbia Highroad Women 0:20
29 Denise Ramsden (Can) Canadian National Team s.t.
30 Mariss Van Der Merwe (RSA) Team Mixte 2 MTN Energade-Liga Santa 0:21
31 Davina Summers (Aus) Australian National Team
32 Chrissie Viljoen (RSA) Team Mixte 2 MTN Energade-Liga Santa
33 Véronique Labonté (Can) Équipe Cascades-ABC Cycles
34 Isabelle Söderberg (Swe) Team Hitec Products UCK
35 Catherine Cheatley (NZl) Colavita Sutter Homes all s.t.
36 Fransiska Merten (Ger) German National Team 0:22
37 Tina Pic (USA) Colavita Sutter Homes
38 Jenny Trew (Can) Canadian National Team both s.t.
39 Gloria Presti (Ita) Selle Italia Ghezzi 0:23
40 Bia Purath-Knoepfle (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung
41 Luisa Tamanini (Ita) Selle Italia Ghezzi
42 Cherise Taylor (RSA) Team Mixte 2 MTN Energade-Liga Santa
43 Karol-Ann Canuel (Can) Specialized Mazda Samson
44 Eva Lutz (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung all s.t.
45 Linn Torp (Nor) Lotto-Belisol Ladiesteam 0:24
46 Kelly Benjamin (USA) Colavita Sutter Homes
47 Emma Rickards (Aus) Team TIBCO
48 Martine Bras (Ned) Selle Italia Ghezzi
49 Audrey Lemieux (Can) ESGL93-GSD Gestion
50 Nichole Wangsgard (USA) Colavita Sutter Homes
51 Mara Abbott (USA) Team Columbia Highroad Women all s.t.
52 Laura Dittman (Ger) German National Team 0:26
53 Kirsty Broun (Aus) Australian National Team s.t.
54 Giada Borgato (Ita) Selle Italia Ghezzi 0:27
55 Giuseppina Grassi (Mex) Mexican National Team
56 Veronica Leal (Mex ) Mexican National Team
57 Nathalie Lamborelle (Lux) Team Uniqa-ELK all s.t.
58 Danielle Bekkering (Ned) Team Hitec Products UCK 0:28
59 Daniela Pintarelli (Aut) Team Uniqa-ELK
60 Lauren Kitchen (Aus) Australian National Team
61 Agne Bagdonaviciute (Ltu) Selle Italia Ghezzi
62 Gina Grain (Can) Webcor Builders
63 Leda Cox (GBr) ESGL93-GSD Gestion all s.t.
64 Rochelle Gilmore (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam 0:29
65 Rachel Heal (GBr) Colavita Sutter Homes
66 Joanie Caron (Can) Équipe Cascades-ABC Cycles
67 Christine Majerus (Lux) ESGL93-GSD Gestion
68 Anna Milkowski (USA) Équipe Cascades-ABC Cycles
69 Margriet Kloppenburg (Den) Team Hitec Products UCK
70 Emma Pooley (GBr) Cervelo Test Team all s.t.
71 Carlee Taylor (Aus) Australian National Team 0:31
72 Anna Schnitzmeier (Ger) German National Team
73 Lucie Poulin (Can) Équipe Cascades-ABC Cycles both s.t.
74 Regina Schleicher (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 0:32
75 Sarah Stewart (Can) Canadian National Team s.t.
76 Véronique Bilodeau (Can) Équipe Cascades-ABC Cycles 0:33
77 Sophie Creux (Fra) ESGL93-GSD Gestion 0:34
78 Tone Hatteland (Nor) Team Hitec Products UCK
79 Emma Mackie (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam both s.t.
80 Mary Zider (USA) Specialized Mazda Samson 0:35
81 Andrea Bunnin (Can) Canadian National Team s.t.
82 Geneviève Gagnon (Can) Team Mixed 1 Québec / Colombia 0:36
83 Jennifer Letue (Fra) ESGL93-GSD Gestion s.t.
84 Line Foss (Nor) Team Hitec Products UCK 0:37
85 Jessica Jurado (Mex) Mexican National Team s.t.
86 Lauri Dupont-Renaud (Can) Team Mixed 1 Québec / Colombia 0:38
87 Lorenza Morfin (Mex) Mexican National Team s.t.
88 Pascale Schnider (Sui) Cervelo Test Team 0:39
89 Leah Guloien (Can) Canadian National Team
90 Carla Ryan (Aus) Cervelo Test Team both s.t.
91 Megan Rathwell (Can) Canadian National Team 0:40
92 Shanie Bergeron (Can) Team Mixed 1 Québec / Colombia
93 Mayra Rocha (Mex ) Mexican National Team both s.t.
94 Laura Bozzolo (Ita) Selle Italia Ghezzi 0:41
95 Mathilde Hupin (Can) Specialized Mazda Samson 0:42
96 Elisa Gagnon (Can) Specialized Mazda Samson s.t.
97 Valérie Crête (Can) Team Mixed 1 Québec / Colombia 0:46
98 Yessica Mendoza (Col) Team Mixte 2 MTN Energade-Liga Santa 0:51
99 Sarah Duster (Ger) Cervelo Test Team 1:03
100 Miriam Dominguez (Mex) Mexican National Team 1:06
DNS Anne Guzman (Can) Équipe Cascades-ABC Cycles

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Coach Chris November 19
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login