Canadian Cyclist Cervelo R3 24/7 1 - May 2
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Camelback CC - April 7
 

Daily News


 

June 6/09 17:39 pm - Fort William World Cup: 4X final and World Cup standings


Posted by Editoress on 06/6/09
 

Results from the final and World Cup standings after 4 events

Women
 
Big Final
1 Jill Kintner (USA) Red Bull/Intense/Crankbrothers
2 Caroline Buchanan (Aus)
3 Fionn Griffiths (GBr) Norco World Team
4 Melissa Buhl (USA) KHS
 
Small Final
5 Anneke Beerten (Ned) Suspension Center
6 Jana Horakova (Cze)
7 Anita Molcik (Aut)
8 Mio Suemasa (Jpn)
 
1/4 Finals
9 Rachel Seydoux (Sui)
10 Lucia Oetjen (Sui)
11 Katy Curd (GBr)
12 Steffi Marth (Ger)
13 Emmeline Ragot (Fra) Suspension Center
14 Joanna Petterson (RSA)
15 Charlie Phillips (GBr)
16 Helene Valerie Fruhwirth (Aut)
 
Men
 
Big Final
1 Jared Graves (Aus) Yeti Fox Shox Factory Race Team
2 Romain Saladini (Fra) Team Sunn
3 Lukas Mechura (Cze) Chain Reaction Cycles/Intense
4 Jurg Meijer (Ned)
 
Small Final
5 Michal Prokop (Cze)
6 Roger Rinderknecht (Sui) GT Bicycles
7 Pascal Seydoux (Sui)
8 Rafael Alvarez De Lara Lucas (Esp) Specialized Factory Racing
 
1/4 Finals
9 Guido Tschugg (Ger) Ghost A.T.G. Pro Team
10 Scott Beaumont (GBr) Rocky Mountain Uk
11 William Evans (GBr)
12 Lewis Lacey (GBr) Chain Reaction Cycles/Intense
13 Joost Wichman (Ned)
14 Dan Atherton (GBr) Animal Commencal
15 Johannes Fischbach (Ger) Ghost A.T.G. Pro Team
16 Will Longden (GBr)
 
1/8 Finals
17 Quentin Derbier (Fra)
18 Matej Vitko (Svk)
19 Sascha Meyenborg (Ger)
20 Joey Van Veghel (Ned)
21 David Graf (Sui)
22 Thomas Schäfer (Ger) Solid Aclass Factory Team
23 Daniel Yeomans (GBr)
24 Patrick Campbell-Jenner (GBr)
25 Filip Polc (Svk) MS Evil Racing
26 Kamil Tatarkovic (Cze)
27 Tom Dowie (GBr)
28 Michal Marosi (Cze)
29 Dominik Gspan (Sui)
30 Ludovic Gadois (Fra) Team Vario Racing
31 Bernard Kerr (GBr)
32 Werner Muther (Sui)
 
1/16 Finals
33 Javier Guijarro Villacieros (Esp) Xms-Devinci World Cup Team
34 Thomas Tokarczyk (USA)
35 Scott Roberts (GBr)
36 Petrik Brückner (Ger)
37 Duncan Ferris (GBr)
38 Matthieu Faury (Fra)
39 Richard Cunynghame (GBr)
40 Sidney Gerber (Sui)
41 Martin Frei (Sui)
42 Nicolas Gspan (Sui)
43 Dave Richardson (GBr)
44 Tom Knight (GBr)
45 Adrian Weiss (Sui) Scott 11
46 James Norton (GBr)
47 Bela Thalmann (Ger)
48 Kieran Mcavoy (GBr)
49 Adrian Kiener (Sui)
50 Heikki Hall (USA)
51 Ghislain Ricci (Fra)
52 Richard Norton (GBr)
53 Stefan Scherz (Ger)
54 Stephen Simms (GBr)
55 Jan Svub (Cze)
56 Mark Van Lankveld (Ned)
 
Standings
 
Women
1 Jill Kintner (USA) 270pts
2 Anneke Beerten (Ned) Suspension Center 255
3 Fionn Griffiths (GBr) Norco World Team 225
4 Jana Horakova (Cze) 185
5 Melissa Buhl (USA) 100
6 Romana Labounkova (Cze) 90
7 Caroline Buchanan (Aus) 85
8 Emmeline Ragot (Fra) Suspension Center 60
9 Anita Molcik (Aut) 30
10 Mio Suemasa (Jpn) 5
11 Rachel Seydoux (Sui) 5
12 Lucia Oetjen (Sui) 5
13 Helene Valerie Fruhwirth (Aut) 5
 
Men
1 Jared Graves (Aus) Yeti Fox Shox Factory Race Team 450pts
2 Romain Saladini (Fra) Team Sunn 240
3 Roger Rinderknecht (Sui) GT Bicycles 235
4 Joost Wichman (Ned) 201
5 Michal Prokop (Cze) 175
6 Dan Atherton (GBr) Animal Commencal 126
7 Luke Madill (Aus) GT Bicycles 100
8 Rafael Alvarez De Lara Lucas (Esp) Specialized Factory Racing 100
9 Lukas Mechura (Cze) Chain Reaction Cycles/Intense 94
10 Jurg Meijer (Ned) 91
11 Guido Tschugg (Ger) Ghost A.T.G. Pro Team 51
12 Tomas Slavik (Cze) 50
13 Johannes Fischbach (Ger) Ghost A.T.G. Pro Team 49
14 Scott Beaumont (GBr) Rocky Mountain Uk 47
15 Mickael Deldycke (Fra) 40
16 Cédric Gracia (Fra) 40
17 Filip Polc (Svk) MS Evil Racing 36
18 Pascal Seydoux (Sui) 30
19 Gee Atherton (GBr) Animal Commencal 30
20 Kamil Tatarkovic (Cze) 25
21 David Graf (Sui) 20
22 Sascha Meyenborg (Ger) 20
23 Quentin Derbier (Fra) 17
24 William Evans (GBr) 14
25 Joey Van Veghel (Ned) 14
26 Lewis Lacey (GBr) Chain Reaction Cycles/Intense 11
27 Patrick Campbell-Jenner (GBr) 11
28 Darryn Stow (RSA) 11
29 Michal Marosi (Cze) 8
30 Matej Vitko (Svk) 4
31 Will Longden (GBr) 2
32 Marek Pesko (Svk) 2
33 Adam Stasek (Cze) Ghost A.T.G. Pro Team 2
34 Premek Tejchman (Cze) 2

 

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
BikeSports - November 17
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login