Canadian Cyclist Spec We Win Road 247 Oct 6
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
D'Ornellas Nov 19 (+8624)
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
OGC Camelback CC - April 7
 

Daily News


 

June 6/09 20:08 pm - Milford-Picton Stage Race


Posted by Editoress on 06/6/09
 

Presented by Midweek Cycling Club

Stage 1: Milford - Point Peter Time Trial

Cadet Men (10 km) Average Speed 40.1 km/h
1 Jason Massicotte (Cyclepathmarkham.com - RMU17 ) 0:14:58
2 Travis Samuel (Mazurcoaching.com - RMU17 ) at 0:41.75
3 Kyle Rupay (La Bicicletta / J. Lindeberg - RMU17 ) 0:56.39
 
Elite 4 Men (20 km) Average Speed 37.7 km/h
1 Andrew Paradowski (Midweek Cycling Club - RME.4 ) 0:31:52
2 Christopher Lamont (Independent - RME.4 ) at 1:04.98
3 Carl Wilkins (Ottawa Bicycle Club - RME.4 ) 1:49.48
4 Aidan Moore (Lapdogs Cycling Club - RME.4 ) 1:51.64
5 Matt Azevedo (Independent - RMU23.4 ) 3:12.26
 
Master 3 Men (20 km) Average Speed 38.5 km/h
1 Krzysztof Kurzawinski (Kurzawinski Coach - RMMB.3 ) 0:31:11
2 Robert Massicotte (Cyclepathmarkham.com - RMMC.3 ) at 0:38.08
3 Sergei Konov (Ottawa Bicycle Club - RMMA.3 ) 0:40.40
4 David Chong (Lapdogs Cycling Club - RMMC.3 ) 1:32.72
5 Emilio Deagazio (Midweek Cycling Club - RMMB.3 ) 2:31.62
6 Marco Salvati (Midweek Cycling Club - RMMB.3 ) 2:37.92
7 Glenn Vollebregt (Independent - RMMB.3 ) 2:58.08
8 Gregory Anderson (Gears & Grinds Kingston - RMMA.3 ) 3:50.09
9 Donovan Williams (ZM Cycle & Fitness Cycling Clu - RMMB.3 ) 4:42.76
10 Ron Baines (Ciclo Werks BMC - RMMC.3 ) 4:50.46
11 Art Adams (Independent - RMMC.3 ) 7:08.79
DNS Andy D`Angelo (Bikesports Racing - RMMB.3)
 
Cadet Women (10 km) Average Speed 25.9 km/h
1 Tanya Paradowski (Midweek Cycling Club - RWU17 ) 0:23:08
 
Junior Women (20 km) Average Speed 35.5 km/h
1 Laura Bietola (3 Rox Racing - RWJ ) 0:33:49
 
Elite 3 Women (20 km) Average Speed 34.5 km/h
1 Emily Henkemans (Waterloo Cycling Club - RWE.3 ) 0:34:46
2 Patricia Careau (Independent - RWE.3 ) at 1:27.56
3 Renee Schroeder (Rocky Mounts - RWE.3 ) 2:42.99
DNS Christina Bouchard (The Hub/Devinci Cyclocross Team - RWE.3)
 
Master Women (20 km) Average Speed 35.5 km/h
1 Rhonda Hall-Couch (Coach Chris.ca / Ted Velikonja - RWMA ) 0:33:51
2 Arlene Marchildon (Independent - RWMA ) at 1:43.28
3 Sandra Deegan (Independent - RWMB ) 2:55.76
4 Samera Fares (Independent - RWMB ) 3:56.98
 
Junior Men (20 km) Average Speed 42.5 km/h
1 Matteo Dal-Cin (Pro Bike Pool Kuota - RMJ ) 0:28:15
2 Brandon Spencer (Peterborough Cycling Club - RMJ ) at 1:51.23
3 Jason King (Coach Chris.ca / Ted Velikonja - RMJ ) 2:19.93
4 Mathieu Despatie (Ride With Rendall - RMJ ) 2:32.98
5 David Campbell (Coach Chris.ca / Ted Velikonja - RMJ ) 5:12.70
 
Elite 3 Men (20 km) Average Speed 41.3 km/h
1 Philip Cates (Lapdogs Cycling Club - RME.3 ) 0:29:05
2 Jamie Smith (Ciclo Werks BMC - RME.3 ) at 0:22.95
3 Doug Hinan (Peterborough Cycling Club - RME.3 ) 0:30.72
4 Greg Bishop (Peterborough Cycling Club - RME.3 ) 1:05.56
5 Timothy Burton (Mbrc.Org - Gears - RMU23.3 ) 1:25.45
6 Frank Stillo (La Bicicletta / J. Lindeberg - RME.3 ) 1:27.45
7 Mark Cascella (Lapdogs Cycling Club - RME.3 ) 1:28.18
8 Dawid Kurzawinski (Kurzawinski Coach - RMU23.3 ) 2:41.80
9 Jason Grosse (Lapdogs Cycling Club - RME.3 ) 2:45.07
10 Charlie Philbrook (Ciclo Werks BMC - RME.3 ) 2:58.21
11 Kieran Andrews (Peterborough Cycling Club - RME.3 ) 3:24.56
12 Max Csikos (St. Catharines Cycling Club - RMU23.3 ) 3:29.26
13 Scott Milligan (Lapdogs Cycling Club - RME.3 ) 3:34.34
14 Brandon Tulloch (Ciclo Werks BMC - RME.3 ) 4:42.81
DNS Scott Wood (Peterborough Cycling Club - RME.3)
 
Master 2 Men (20 km) Average Speed 42.5 km/h
1 Chris Olson (EMD Serono - Specialized - RMMB.2 ) 0:28:14
2 Philip Palmer (La Bicicletta / J. Lindeberg - RMMB.2 ) at 1:16.34
3 George Hobson (ZM Cycle & Fitness Cycling Clu - RMMB.2 ) 1:24.51
4 Simon Smith (Ti Cycle Racing - RMMA.2 ) 1:29.52
5 Fred Pepper (Mazurcoaching.com - RMMB.2 ) 1:30.29
6 Keith Williams (Independent - RMMB.2 ) 1:43.49
7 Colin Funk (J & J Cycle - RMMC.2 ) 1:48.24
8 David Sugden (Les Rouleurs De L'outaouais - RMMB.2 ) 1:51.62
9 Sean Wright (The Cyclery - RMMB.2 ) 1:56.95
10 Gregory Wellman (Project Freeride - RMMB.2 ) 2:24.86
11 Michael Nuttall (Cycles London Racing Team - RMMA.2 ) 2:38.24
12 Glen Mccrone (Newmarket Eagles Cycling Club - RMMB.2 ) 2:43.06
13 Robert Orr (Ti Cycle Racing - RMMA.2 ) 2:54.53
14 Brian Kelly (Bikesports Cycling Club - RMMB.2 ) 2:59.64
15 Marc Mazer (Midweek Cycling Club - RMMB.2 ) 3:02.80
16 Roy Zucchetto (Team Pavan - RMMB.2 ) 3:04.65
17 Ernesto Alvarez (Midweek Cycling Club - RMMA.2 ) 3:06.73
18 Gary Fogelman (Above Threshold - RMMA.2 ) 4:03.88
19 Jason May (Speedriver.com - RMMA.2 ) 4:15.17
20 Steven Bonisteel (Ti Cycle Racing - RMMC.2 ) 4:27.72
21 Marc Booth (Beaches Cycling Club (Bcc) - RMMB.2 ) 4:47.23
22 Mauro Rizzardo (Z- Team - RMMA.2 ) 5:42.46
DNS Paul Heffler (Ottawa Bicycle Club - RMMB.2)
DNS Geoffrey Morgan (Midweek Cycling Club - RMMA.2)
 
Elite 1/2 Women (20 km) Average Speed 39.6 km/h
1 Merrill Collins (La Bicicletta / J. Lindeberg - RWE.1 ) 0:30:17
2 Krystal Jeffs (Team Ultralink - RWE.1 ) at 0:51.03
3 Sophie Matte (Stevens Presented By The Cycle - RWE.1 ) 0:58.65
4 Leigh Bianco (La Bicicletta / J. Lindeberg - RWE.1 ) 1:18.84
5 Alyssa Mellon (The Cyclery - RWE.2 ) 2:24.03
6 Sarah Coney (Ride With Rendall - RWE.2 ) 2:57.39
7 Christiane Knobbe (Team MCOR - RWE.1 ) 2:59.39
8 Wendy Blagdon (The Cyclery - RWE.2 ) 3:12.88
9 Lee Darling (Team Glotman Simpson Racing - RWE.1 ) 4:10.46
10 Carmen Diges (See/ Pinstripemystic - RWE.2 ) 5:43.41
 
Master 1 Men (20 km) Average Speed 43.1 km/h
1 Charlie Squires (Team London - RMMC.1 ) 0:27:52
2 Craig Hawkes (The Cyclery - RMMA.1 ) at 0:20.73
3 Peter Mogg (The Hub Race Team - RMMA.1 ) 0:22.53
4 Ed Makarchuk (Sound Solutions - RMMA.1 ) 0:33.77
5 Steve Proulx (The Cyclery - RMMB.1 ) 0:41.11
6 Craig Doucet (ZM Cycle & Fitness Cycling Clu - RMMB.1 ) 0:52.64
7 Stirling Mcarthur (Healing Cycle Bike Club - RMMA.1 ) 0:58.55
8 Matthias Schmidt (ZM Cycle & Fitness Cycling Clu - RMMA.1 ) 1:00.46
9 Bob Tomsic (Norco Evolution - RMMA.1 ) 1:32.74
10 Garnett Abbey (D'Ornellas Racing Team - RMMB.1 ) 1:37.24
11 Gregory T. Cushing (Z- Team - RMMB.1 ) 1:56.42
12 Malcolm Eade (D'Ornellas Racing Team - RMMB.1 ) 2:07.78
13 Andrew Stewart (Project Freeride - RMMB.1 ) 2:17.98
14 Oscar Retamal (Midweek Cycling Club - RMMA.1 ) 2:24.44
15 Bruce Krip (Healing Cycle Bike Club - RMMB.1 ) 2:38.82
16 Mike Steed (Norco Evolution - RMMA.1 ) 2:42.84
17 Andrew Hannaford (Project Freeride - RMMB.1 ) 3:20.20
18 Justen Winster (Norco Evolution - RMMA.1 ) 4:07.24
19 Mark Carli (Project Freeride - RMMA.1 ) 4:53.58
DNF Patrick Shea (Team London - RMMB.1)
DNS Mark Polsinelli (Z- Team - RMMC.1)
 
Elite 1/2 Men (20 km) Average Speed 45.3 km/h
1 Warren Macdonald (EMD Serono - Specialized - RME.2 ) 0:26:30
2 Bryson Bowers (Jet Fuel Coffee - RMU23.1 ) at 0:21.32
3 Mathew Bell (Equipe Volkswagon - RMU23.1 ) 0:25.74
4 Osmond Bakker (EMD Serono - Specialized - RME.1 ) 0:41.36
5 Darko Ficko (La Bicicletta / J. Lindeberg - RME.1 ) 0:49.38
6 Charly Vives (Planet Energy - RME.1 ) 0:51.17
7 Erik Box (Garneau-Club Chaussures- Ogilv - RME.2 ) 1:12.92
8 Jan Zak (Mazurcoaching.com - RMU23.2 ) 1:16.86
9 Adrian Huemmer (Mazurcoaching.com - RMU23.2 ) 1:25.29
10 Greg Reain (Ride With Rendall - RME.1 ) 1:30.80
11 Jamie Riggs (Jet Fuel Coffee - RMU23.1 ) 1:31.74
12 Douglas Van Den Ham (EMD Serono - Specialized - RME.2 ) 1:33.98
13 Kevin Massicotte (Cyclepathmarkham.com - RMU23.2 ) 1:37.59
14 John Stewart (The Hub Race Team - RME.2 ) 1:41.49
15 Jordan Cheyne (Mazurcoaching.com - RMU23.2 ) 1:49.89
16 Maxime Vives (Planet Energy - RME.1 ) 1:56.15
17 Evan Mundy (Team MCOR - RMU23.2 ) 1:57.05
18 Colin Reinholt (Racer Sportif/Mattamy Homes - RMU23.2 ) 2:04.75
19 Greg Zuliani (EMD Serono - Specialized - RME.2 ) 2:09.56
20 Kyle Fry (Team MCOR - RMU23.2 ) 2:19.17
21 Dave Byer (Jet Fuel Coffee - RME.1 ) 2:30.36
22 David Munden (Lightweight By Carbonsports - RME.1 ) 2:36.24
23 Marco Li (Team MCOR - RME.2 ) 2:41.85
24 Derrek Ivey (Team MCOR - RME.1 ) 2:48.04
25 Ryan Atkins (EMD Serono - Specialized - RMU23.2 ) 2:51.61
26 Justin Kitney (Racer Sportif/Mattamy Homes - RME.2 ) 3:32.48
27 Logan Cornel (Euro-Sports.ca/ Foodery Cyclin - RMU23.2 ) 3:35.58
28 Christopher Reid (Ride With Rendall - RME.2 ) 3:43.50
29 Derek Harnden (Peterborough Cycling Club - RMU23.2 ) 4:44.83
30 Kevin Hazzard (Jet Fuel Coffee - RMU23.1 ) 4:59.75
OTL Anthony Walsh (University College Dublin - RME.2 ) 6:28.94
DNS Charles Dumas (Team TVC/Village Cycle London - RME.2)

 

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Coach Chris November 19
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login