Canadian Cyclist Cervelo R3 24/7 1 - May 2
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Giro Factor CC2 - April 7
 

Daily News


 

June 22/09 10:14 am - Annapolis Valley MBA's Summer Solstice


Posted by Editoress on 06/22/09
 

Results for the 2009 Summer Solstice Race held at The Links, Woodville, Kings Country Nova Scotia

Hosted by The Annapolis Valley Mountain Bike Association


Category A
1. Andrew L'esperance, 1:43:53
2. Jamie Lamb, 1:46:15
3. Jonathon Burgess, 1:46:36
4. Martin Austin, 1:50:41
5. Ryan MacDonald, 1:5, 1:03
6. Jeff Simms, 1:53:44
7. Rob Klue, 2:0, 1:03
8. Billy Newell, 2:03:48
9. Randy Gray, 2:08:00
10. Adam Rose, 2:12:00
DNF Daryl Stewart
DNF Peter Ollerhead DNF
DNF Ben Bschaden DNF

Category B
1. Brandon Curry, 1:3, 1:16
2. Connor Scallion, 1:37:10
3. Isaac Benvie, 1:38:10
4. Brandon Miner, 1:4, 1:58
5. Sean McDonell, 1:42:00
6. Craig Lorge, 1:43:53
7. Enid Schaller, 1:44:13
8. Steven Weeks, 1:47:05
9. Roddie MacLean, 1:48:56
10. Clint Snell, 1:50:27
11. Greg Barr, 1:5, 1:37
12. Graeme Nott, 1:54:02
13. Lawrence MacNeil, 2:01:00
14. Scott Newell, 2:03:12
15. Jason Martin, 2:23:50
DNF Matthew Benvie DNF
DNF Justin MacDonald DNF

Category C
1. Dalton Benvie, 1:19:39
2. Alan Miner, 1:2, 1:45
3. Benn Boutilier, 1:22:34
4. Mike Hutchinson, 1:27:00
5. Roy Rasmussen, 1:28:59
6. Lonny Curry, 1:31:37
7. Parker Caudle, 1:31:50
8. Urs Ritter, 1:33:49
9. Frank Duorth , 1:44:50
10. Cam Uffimen Oomen , 1:46:19

Category F
1. Abby Boutilier, 1:06:53
2. Kristen Curry, 1:18:06

Under 15 Boys
1. Trevor MacIntosh, 0:56:25
2. Brent Noble, 0:59:49
3. Brett Rogers, 1:01:14
4. Nathan Caudle, 1:06:53
5. Brandon Gillespie, 1:07:24
6. Zachary Gate, 1:12:50
7. Jean Luc Bastarache, 1:15:34

Under 13 Boys
1. Luc Comeau, 0:30:01
2. Elijah Belliveau, 0:32:49
3. Garrett Johnson, 0:33:38

Under 13 Girls
1. Odette Comeau


Standings after 2 races

Cat A Race 1 Race 2 TTL Points
1 Andrew L'Esperance Cyclesmith) 99.99 100 199.99
2 Jamie Lamb (Cyclesmith) 100 97.18 197.18
3 Jonathan Burgess (Cyclesmith) 95.41 97.17 192.58
4 Jeff Simms (Hub Cycle Cycling) 95.4 91.16 186.56
5 Martin Austin (Cyclesmith) 91.21 93.64 184.85
6 Robert Klue (Cyclesmith) 85.57 85.14 170.71
7 Randy Gray (Cyclesmith) 81.38 80.48 161.86
8 Ed Rushton (Cyclesmith) 90.22 0 90.22
9 Daryl Stewart (Cyclesmith) 86.46 0 86.46
10 Ryan MacDonald 0 82.8 82.8
11 Christophe Cornellier (Cyclesmith) 80.58 0 80.58
12 Simon Myatt (Cyclesmith) 79.81 0 79.81
13 Eli Chiasson (Cyclesmith) 76.85 0 76.85
14 Ben Bschaden 0 0 0
 
Cat B Race 1 Race 2 TTL Points
1 Brandon Curry (Valley Stove & Cycle) 100 100 200
2 Brandon Miner (Valley Stove & Cycle) 98.58 90.1 188.68
3 Connor Scallion (Hub Cycle Cycling) 93.26 93.82 187.08
4 Issac Benvie (Hub Cycle Cycling) 92.01 92.86 184.87
5 Craig Lorge (Pictou County Racing) 86.26 88.35 174.61
6 Enid Schaller (Cyclesmith) 80.24 87.5 167.74
7 Roddie Maclean (Pictou County Racing) 81.19 84.26 165.45
8 Stephen Weeks (Pictou County Racing) 76.66 85.05 161.71
9 Greg Barr (Hub Cycle Cycling) 78.42 81.98 160.4
10 Clint Snell (Pictou County Racing) 76.67 82.73 159.4
11 Randy Comeau (Cyclesmith) 92 0 92
12 Justin McDonald (Pictou County Racing) 87.35 0 87.35
13 Matthew Benvie (Hub Cycle Cycling) 82.16 0 82.16
14 Anthony Lacopia (Cyclesmith) 82.15 0 82.15
15 Graeme Nott 0 79.83 79.83
16 Andrew Lowery (Cogeyed-Sportwheels) 76.68 0 76.68
17 Lawrence MacNeil 0 75.21 75.21
18 Craig Bezanson (Independent) 70.42 0 70.42
19 Matt Bernard (Independent) 52.68 0 52.68
 
Cat C Race 1 Race 2 TTL Points
1 Dalton Bonvie (Pictou County Racing) 100 100 200
2 Roy Rasmussen (Hub Cycle Cycling) 88.15 89.78 177.93
3 Lonny Curry (Independent) 86.68 86.82 173.5
4 Parker Caudle (Hub Cycle Cycling) 82.55 86.82 169.37
5 Urs Ritter (Independent) 82.54 84.95 167.49
6 Lucas McCulloch (Pictou County Racing) 98.14 0 98.14
7 Alan Miner (Independent) 0 97.53 97.53
8 Benn Boutilier 0 96.35 96.35
9 Derek Ozon (Cyclesmith) 72.24 0 72.24
 
Cat F Race 1 Race 2 TTL Points
1 Kristen Curry (Independent) 100 84.63 184.63
2 Abby Boutilier 0 100 100
 
U15 Men Race 1 Race 2 TTL Points
1 Trevor MacIntosh (Pictou County Racing) 100 100 200
2 Brent Noble (Hub Cycle Cycling) 98.33 94.91 193.24
3 Brandon Gillespie (Pictou County Racing) 89.39 83.59 172.98
4 Nathan Caudle (Hub Cycle Cycling) 81.94 84.85 166.79
5 Brett Rogers 0 91.81 91.81
6 Brandon Gray (Cyclesmith) 80.82 0 80.82
 
U13 Men Race 1 Race 2 TTL Points
1 Luc Comeau (Cyclesmith) 100 100 200
2 Garrett Johnson 0 90.9 90.9
3 Iain Myatt (Cyclesmith) 77.5 0 77.5
 
U13 Women Race 1 Race 2 TTL Points
Placing Name (Club)     Points
1 Odette Comeau (Cyclesmith) 100 100 200
2 Mackenzie Myatt (Cyclesmith) 97.16 0 97.16

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
BikeSports - November 17
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login