Canadian Cyclist Cervelo R3 24/7 2 - May 2
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Giro Factor CC - April 7
 

Daily News


 

July 5/09 10:05 am - Tour Cycliste International de Martinique


Posted by Editoress on 07/5/09
 

Kevin Field and John Large are in Martinique leading adevelopment team of U23 riders, riding as Team Quebec.

There are 6 riders on the team: Joel Dion-Poitras, Keir Plaice, James Larmer, Jean Sebastien Perron, Thomas Devischer and Stephen Keeping.

The tour is 9 days and 11 stages.

Stage 1 (July 4th): Riviere Salee to Riviere Salee, 125.6km
1 Kevin Reza (Vendée-U Pays de la Loire) 3:12:46
2 Tony Hurel (Vendée-U Pays de la Loire)
3 Maint Berkenbosch (Hollande) both s.t.
4 Benjamin Gault (Vendée-U Pays de la Loire) 0:29
5 Cyril Vincenti (U C Nantes Atlantique) 0:38
6 Ludovic Bret (U C Nantes Atlantique)  
7 Gwénael Teillet (U C Nantes Atlantique) both s.t.
8 Timothée Lefrancois (U C Nantes Atlantique) 4:29
9 Makoto Iijima (Bridgestone Anchor Japon) 7:41
10 Arnaud Jouffroy (Vendée-U Pays de la Loire) 7:41
11 Christophe Diguet (U C Nantes Atlantique) 7:41
12 Joel Dion-Poitras (Team Quebec) 7:41
13 Stéphane Stanislas (Région.1 E.C.D./A.E.C. Team) 7:41
14 Anthony Vignes (U C Nantes Atlantique) 7:41
15 Marc Flavien (Club Martinique) 7:41
16 Olivier Ragot (DIGICEL) 7:41
17 Ronald Marigny (DIGICEL) 7:41
18 Masaru Fukuhara (Bridgestone Anchor Japon) 7:41
19 Philippe Palmiste (Guadeloupe Team) 7:41
20 Cédric Eustache (Pédale Pilotine) 7:41
21 Emile Demazy (Club Martinique) 7:41
22 Christophe Angele (Club Martinique) 7:41
23 Christophe Betard (Club Martinique) 7:41
24 Mickaël Laurent (Club Martinique) 7:41
25 Loïc Lenerand (Région.2 ECSL/ASCCV Team) 7:41
26 Dimitri Deliot (Guadeloupe Team) 7:41
27 Josselin Maillet (Vendée-U Pays de la Loire) 7:41
29 Jonathan Dorby (Pédale Pilotine) 7:41
30 Jean Perron (Team Quebec) 7:41
32 Willy Coudin (Région.1 E.C.D./A.E.C. Team) 7:49
33 Valentin Schild (Suisse Romande Team) 7:49
34 Laurent Maudet (Région.3 CCS/CESMA Team) 7:57
35 John Charlotte (U.S.F Ville de Fort-de-France) 15:27
36 Arnold Valence (Région.3 CCS/CESMA Team) 15:27
37 Sidney Privat (Pédale Pilotine) 15:27
38 Jérome Derond (Pédale Pilotine) 15:27
40 Olivier Curier (Guadeloupe Team) 16:26
41 Kévin Godar (Région.3 CCS/CESMA Team) 16:26
42 Joann Ruffine (Guadeloupe Team) 16:26
43 Ronald Barzilaij (Hollande) 17:35
44 Mathieu Donzallaz (Suisse Romande Team) 17:38
45 Thomas Devisscher (Team Quebec) 17:38
46 Tim Nederlof (Hollande) 17:38
47 Stephen Keeping (Team Quebec) 17:38
48 Geert Dijkshoorn (Hollande) 17:38
49 Philippe Vilmaure (Pédale Pilotine) 17:38
50 Jean-François Tabar (Région.1 E.C.D./A.E.C. Team) 17:38
51 Romule Ternon (U.S.F Ville de Fort-de-France) 17:41
52 Jean-Philippe Quenette (Région.2 ECSL/ASCCV Team) 17:45
53 James Larmer (Team Quebec) 17:48
54 Lyautey Venitus (Région.2 ECSL/ASCCV Team) 17:48
55 Ney Mirande (Club Martinique) 17:48
56 Michaël Nonirit (U.S.F Ville de Fort-de-France) 17:48
57 Keir Plaice (Team Quebec) 17:48
58 Mitsunari Mitaki (Bridgestone Anchor Japon) 17:48
59 Yves Corminboeuf (Suisse Romande Team) 17:48
60 Sho Aikawa (Bridgestone Anchor Japon) 17:48
61 Yoshiaki Shimada (Bridgestone Anchor Japon) 17:48
62 Rultenbeek Van (Hollande) 17:48
63 Pierre Beuze (U.S.F Ville de Fort-de-France) 17:48
64 Masamichi Yamamoto (Bridgestone Anchor Japon) 17:48
65 Mathieu Bernaudeau (Vendée-U Pays de la Loire) 17:48
67 Johan Blaise (Région.1 E.C.D./A.E.C. Team) 20:30
68 Yann Moothamah (Région.3 CCS/CESMA Team) 20:30
69 Jean-Christophe Mergirie (DIGICEL) 20:30
70 Eddy Hierso (DIGICEL) 20:30
71 Martial Gene (Guadeloupe Team) 20:40
72 Lionel Cambel (Région.3 CCS/CESMA Team) 20:40
73 Johan Dibandi (Région.3 CCS/CESMA Team) 20:40
74 Louis Teplier (Guadeloupe Team) 20:40
75 Stéphane Lassere (Région.2 ECSL/ASCCV Team) 33:41
76 Frédérick Edouard (Région.2 ECSL/ASCCV Team) 33:41
77 Mathieu Rochat (Suisse Romande Team) 35:10
80 Nicolas Emelie (U.S.F Ville de Fort-de-France) 39:26
81 Ruddy Ramanich (DIGICEL) 40:10
82 Rudy Desire (DIGICEL) 44:08
83 Bernard Tabar (Région.1 E.C.D./A.E.C. Team) 45:01
84 Frédéric Brandenberger (Suisse Romande Team) 45:01
85 Maurits van der Ven (Hollande) 45:45

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7451) - Oct 21
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login