Canadian Cyclist ARG banner 247-1 Sept 17.14
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
Quebec tourism Banner CC - April 16
 

Daily News


 

July 6/09 15:27 pm - Tour of Austria: Stage 2


Posted by Editoress on 07/6/09
 

Columbia-HTC has racked up their second win in two days in the Tour of Austria after Michael Albasini powered away for an emphatic victory at the summit of the Kitzbuehler Horn climb.

Now Albasini takes over from Columbia-HTC teammate Andre Greipel as race leader.

"It was a spectacular victory. Michael managed to wear out all the other guys in a break on a really steep 10-kilometre final climb and finally he went for the win," commented team sports director Tristan Hoffman. "He and [Columbia-HTC teammate] Gert Dockx had been away most of the day in a 13-rider break that always looked like it might be able to stay clear, and that's what happened. But it was a real team effort because Gert did a lot of the work to ensure the break stayed away. Then Michael helped a bit because we wanted to be sure the move had a good few minutes at the bottom of the final climb. After the break started the ascent, Michael kept in front, and the group shrank to four and then two. He just wore them out! Finally Michael was able to win the stage, although it was close because a rider caught him with 200 metres to go. And now he's race leader as well."

Hoffman is hopeful that the team will be able to defend Albasini's lead in the race, which finishes next Sunday, but he recognizes the team will have to be very careful tactically. "We lost two riders today. Adam Hansen is sick and Kanstantsin Sivtsov pulled out because his wife is just about to give birth, so we'll have to play our cards right. Still, two wins in two days is a great result, and whatever happens it's been a very good race for us."

Albasini's victory was the second of the day for Columbia-HTC on Monday after Mara Abbott won stage three of the women's Giro d-Italia.

Report by Team Columbia-HTC

Stage 2: Landeck to Kitzbüheler Horn, 183.20 km
1 Michael Albasini (Sui) Team Columbia - HTC 4:18:21
2 Gianpaolo Caruso (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini D. at 0:05
3 Ruslan Pidgornyy (Ukr) ISD -Neri 0:38
4 Kevin Seeldrayers (Bel) Quick Step 0:42
5 Francesco Reda (Ita) Quick Step 1:09
6 Hubert Schwab (Sui) Quick Step 1:24
7 Stanislau Samoilav (Blr) Quick Step 1:28
8 Jelle Vanendert (Bel) Silence-Lotto 1:36
9 Benat Intxausti Elorriaga (Esp) Fuji-Servetto 1:46
10 Stefan Denifl (Aut) ELK Haus 1:50
11 Matthias Russ (Ger) Team Milram 2:10
12 Pieter Weening (Ned) Rabobank 2:19
13 Dario Cataldo (Ita) Quick Step 2:21
14 Wim Van Huffel (Bel) Team Vorarlberg - Corratec 2:27
15 Massimiliano Gentili (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini D. 2:44
16 Timothy Duggan (USA) Garmin - Slipstream 2:56
17 Dries Devenyns (Bel) Quick Step s.t.
18 Huub Duyn (Ned) Garmin - Slipstream 3:19
19 Morris Possoni (Ita) Team Columbia - HTC 3:26
20 Thomas Peterson (USA) Garmin - Slipstream s.t.
21 Robert Kiserlovski (Cro) Fuji-Servetto 3:28
22 Michael Pichler (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein 3:40
23 Luigi Sestilli (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini D. 3:48
24 Reto Hollenstein (Sui) Team Vorarlberg - Corratec 4:00
25 Elias Schmaeh (Sui) Team Vorarlberg - Corratec s.t.
26 Leonardo Bertagnolli (Ita) PVC Diquigiovanni 4:02
27 Matthias Brändle (Aut) ELK Haus 4:09
28 Oscar Pujol Munoz (Esp) Cervelo TestTeam 4:15
29 Luis Angel Mate Mardones (Esp) PVC Diquigiovanni 4:20
30 Jan Barta (Cze) KTM - Junkers 4:31
31 Alessandro Proni (Ita) ISD -Neri 4:40
32 Davide Ricci Bitti (Ita) ISD -Neri 5:10
33 Maxim Belkov (Rus) ISD -Neri 5:16
34 Martin Velits (Svk) Team Milram 5:20
35 Guennady Mikhaylov (Rus) Team Katusha 5:32
36 Bram Tankink (Ned) Rabobank 5:40
37 Dominik Roels (Ger) Team Milram s.t.
38 Emanuel Vona (Ita) ISD -Neri 5:43
39 Oscar Garcia-Casarrubios (Esp) Contentpolis-Ampo s.t.
40 Olivier Kaisen (Bel) Silence-Lotto 5:57
41 David Schöggl (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein 6:02
42 Riccardo Zoidl (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein 6:29
43 Ruben Reig Conejero (Esp) Contentpolis-Ampo 6:31
44 Juan Jose Cobo Acebo (Esp) Fuji-Servetto 6:34
45 Harald Starzengruber (Aut) ELK Haus s.t.
46 Gert Dockx (Bel) Team Columbia - HTC 7:11
47 Kai Reus (Ned) Rabobank 7:20
48 Koos Moerenhout (Ned) Rabobank 7:34
49 Serguei Klimov (Rus) Team Katusha 7:38
50 Marcus Burghardt (Ger) Team Columbia - HTC 7:48
51 Josef Kugler (Aut) KTM - Junkers 7:52
52 Rupert Probst (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein 7:59
53 Dominik Hrinkow (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein 8:05
54 Martin Reimer (Ger) Cervelo TestTeam 8:17
55 Christoph Sokoll (Aut) Team Vorarlberg - Corratec 8:23
56 Marco Velo (Ita) Quick Step 8:33
57 Dainius Kairelis (Ltu) Ceramica Flaminia - Bossini D.
58 Andre Greipel (Ger) Team Columbia - HTC both s.t.
59 Javier Echarri Marin (Esp) Contentpolis-Ampo 8:42
60 Stefan Rucker (Aut) ELK Haus 8:53
61 Markus Eibegger (Aut) ELK Haus s.t.
62 Sergio Dominguez Munoz (Esp) Contentpolis-Ampo 9:04
63 Jan Valach (Svk) ELK Haus 9:07
64 Mathew Hayman (Aus) Rabobank 9:13
65 Svein Tuft (Can) Garmin - Slipstream s.t.
66 Christopher Sutton (Aus) Garmin - Slipstream 9:15
67 Edward King (USA) Cervelo TestTeam
68 Ivan Rovny (Rus) Team Katusha
69 Ben Swift (GBr) Team Katusha all s.t.
70 Bram De Groot (Ned) Rabobank 9:20
71 Stefan Probst (Aut) KTM - Junkers 9:44
72 Joaquin Novoa Menedez (Esp) Cervelo TestTeam 9:50
73 Rene Haselbacher (Aut) Team Vorarlberg - Corratec 9:52
74 Stefan Pöll (Aut) KTM - Junkers s.t.
75 Luca Mirenda G. (Ita) ISD -Neri 0:10:16
76 Michiel Elijzen (Ned) Silence-Lotto 10:17
77 Martin Riska (Svk) RC ARBÖ Wels Gourmetfein 10:33
78 Philipp Ludescher (Aut) Team Vorarlberg - Corratec
79 Luca Barla (Ita) Team Milram both s.t.
80 Marcel Sieberg (Ger) Team Columbia - HTC 10:42
81 Fredrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto
82 Thomas Fothen (Ger) Team Milram
83 Alexander Serov (Rus) Team Katusha all s.t.
84 Michael Knopf (Aut) KTM - Junkers 10:54
85 Kilian Patour (Fra) Garmin - Slipstream 11:01
86 Jonas Ljungblad (Swe) Silence-Lotto 11:14
87 Hannes Gründlinger (Aut) KTM - Junkers 11:16
88 Claudio Jose Casas Gallego (Esp) Contentpolis-Ampo 11:33
89 Markus Eichler (Ger) Team Milram 11:37
90 Sebastian Siedler (Ger) Team Vorarlberg - Corratec s.t.
91 Gabriel Rasch (Nor) Cervelo TestTeam 11:39
92 Cristiano Fumagalli (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini D. 11:43
93 Ermanno Capelli (Ita) Fuji-Servetto 11:52
94 Peter Pichler (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein 11:57
95 Werner Riebenbauer (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein
96 Ian Stannard (GBr) ISD -Neri both s.t.
97 Christian Kux (Ger) Team Milram 12:31
98 Harald Morscher (Aut) Team Vorarlberg - Corratec 12:36
99 Steffen Radochla (Ger) ELK Haus 12:43
100 Björn Thurau (Ger) ELK Haus 12:45
101 Rick Flens (Ned) Rabobank 13:04
102 Eloy Teruel Rovira (Esp) Contentpolis-Ampo s.t.
103 Denis Galimzyanov (Rus) Team Katusha 13:35
104 Laszlo Bodrogi (Fra) Team Katusha s.t.
105 Alessandro Bertolini (Ita) PVC Diquigiovanni 13:48
106 Leonardo Moser (Ita) PVC Diquigiovanni 13:53
107 Bart Dockx (Bel) Silence-Lotto 14:13
108 Paolo Bailetti (Ita) Fuji-Servetto 14:14
109 Rafael Serrano Fernandez (Esp) Contentpolis-Ampo 14:19
110 Robert Gaszmayr (Aut) KTM - Junkers 15:00
111 Cristiano Benenati (Ita) ISD -Neri 15:05
112 Xavier Florencio Cabre (Esp) Cervelo TestTeam 15:26
113 William Frischkorn (USA) Garmin - Slipstream
114 Jeremy Hunt (GBr) Cervelo TestTeam both s.t.
115 Petr Lechner (Cze) KTM - Junkers 15:31
116 Gorik Gardeyn (Bel) Silence-Lotto 16:02
117 Artur Gajek (Ger) Team Milram 16:06
118 Roy Sentjens (Bel) Silence-Lotto s.t.
119 Francesco Ginanni (Ita) PVC Diquigiovanni 16:18
120 Thomas Vedel Kvist (Den) Quick Step 17:20
121 Pedro Jose Vera Alcaraz (Esp) Contentpolis-Ampo 17:58
122 Luca Solari (Ita) PVC Diquigiovanni 18:34
123 Graeme Brown (Aus) Rabobank 19:22
124 Cameron Wurf (Aus) Fuji-Servetto s.t.
125 Adriano Angeloni (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini D. 20:20
126 Filippo Simeoni (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini D. s.t.
127 Manuel Belletti (Ita) PVC Diquigiovanni 20:28
128 Daniel Fleeman (GBr) Cervelo TestTeam 20:40
129 Javier Megias Leal (Esp) Fuji-Servetto 20:45
130 Bernardo Riccio (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini D. s.t.
131 Luca Celli (Ita) PVC Diquigiovanni 20:59
 
GC
1 Michael Albasini (Sui) Team Columbia - HTC 7:33:14
2 Gianpaolo Caruso (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini D. at 0:09
3 Ruslan Pidgornyy (Ukr) ISD -Neri 0:44
4 Kevin Seeldrayers (Bel) Quick Step 0:52
5 Francesco Reda (Ita) Quick Step 1:19
6 Hubert Schwab (Sui) Quick Step 1:34
7 Stanislau Samoilav (Blr) Quick Step 1:38
8 Jelle Vanendert (Bel) Silence-Lotto 1:46
9 Benat Intxausti Elorriaga (Esp) Fuji-Servetto 1:56
10 Stefan Denifl (Aut) ELK Haus 2:00
11 Matthias Russ (Ger) Team Milram 2:20
12 Pieter Weening (Ned) Rabobank 2:29
13 Dario Cataldo (Ita) Quick Step 2:31
14 Wim Van Huffel (Bel) Team Vorarlberg - Corratec 2:37
15 Massimiliano Gentili (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini D. 2:54
16 Dries Devenyns (Bel) Quick Step 3:06
17 Timothy Duggan (USA) Garmin - Slipstream s.t.
18 Huub Duyn (Ned) Garmin - Slipstream 3:29
19 Thomas Peterson (USA) Garmin - Slipstream 3:36
20 Morris Possoni (Ita) Team Columbia - HTC s.t.
21 Robert Kiserlovski (Cro) Fuji-Servetto 3:38
22 Michael Pichler (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein 3:50
23 Luigi Sestilli (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini D. 3:58
24 Reto Hollenstein (Sui) Team Vorarlberg - Corratec 4:10
25 Elias Schmaeh (Sui) Team Vorarlberg - Corratec s.t.
26 Leonardo Bertagnolli (Ita) PVC Diquigiovanni 4:12
27 Matthias Brändle (Aut) ELK Haus 4:19
28 Oscar Pujol Munoz (Esp) Cervelo TestTeam 4:25
29 Luis Angel Mate Mardones (Esp) PVC Diquigiovanni 4:30
30 Jan Barta (Cze) KTM - Junkers 4:41
31 Alessandro Proni (Ita) ISD -Neri 4:42
32 Davide Ricci Bitti (Ita) ISD -Neri 5:20
33 Martin Velits (Svk) Team Milram 5:21
34 Maxim Belkov (Rus) ISD -Neri 5:26
35 Guennady Mikhaylov (Rus) Team Katusha 5:42
36 Dominik Roels (Ger) Team Milram 5:50
37 Bram Tankink (Ned) Rabobank s.t.
38 Emanuel Vona (Ita) ISD -Neri 5:53
39 Oscar Garcia-Casarrubios (Esp) Contentpolis-Ampo s.t.
40 Olivier Kaisen (Bel) Silence-Lotto 6:07
41 David Schöggl (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein 6:12
42 Ruben Reig Conejero (Esp) Contentpolis-Ampo 6:41
43 Harald Starzengruber (Aut) ELK Haus 6:44
44 Juan Jose Cobo Acebo (Esp) Fuji-Servetto s.t.
45 Gert Dockx (Bel) Team Columbia - HTC 7:21
46 Riccardo Zoidl (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein 7:25
47 Kai Reus (Ned) Rabobank 7:30
48 Koos Moerenhout (Ned) Rabobank 7:44
49 Serguei Klimov (Rus) Team Katusha 7:48
50 Marcus Burghardt (Ger) Team Columbia - HTC 7:58
51 Josef Kugler (Aut) KTM - Junkers 8:02
52 Rupert Probst (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein 8:09
53 Dominik Hrinkow (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein 8:15
54 Martin Reimer (Ger) Cervelo TestTeam 8:23
55 Andre Greipel (Ger) Team Columbia - HTC 8:32
56 Christoph Sokoll (Aut) Team Vorarlberg - Corratec 8:33
57 Marco Velo (Ita) Quick Step 8:43
58 Dainius Kairelis (Ltu) Ceramica Flaminia - Bossini D. s.t.
59 Javier Echarri Marin (Esp) Contentpolis-Ampo 8:52
60 Stefan Rucker (Aut) ELK Haus 9:03
61 Markus Eibegger (Aut) ELK Haus s.t.
62 Sergio Dominguez Munoz (Esp) Contentpolis-Ampo 9:14
63 Jan Valach (Svk) ELK Haus 9:17
64 Svein Tuft (Can) Garmin - Slipstream s.t.
65 Mathew Hayman (Aus) Rabobank 9:23
66 Christopher Sutton (Aus) Garmin - Slipstream 9:25
67 Ben Swift (GBr) Team Katusha
68 Bram De Groot (Ned) Rabobank
69 Edward King (USA) Cervelo TestTeam
70 Ivan Rovny (Rus) Team Katusha all s.t.
71 Stefan Probst (Aut) KTM - Junkers 9:54
72 Joaquin Novoa Menedez (Esp) Cervelo TestTeam 10:00
73 Stefan Pöll (Aut) KTM - Junkers 10:01
74 Rene Haselbacher (Aut) Team Vorarlberg - Corratec 10:02
75 Luca Mirenda G. (Ita) ISD -Neri 10:25
76 Luca Barla (Ita) Team Milram 10:43
77 Martin Riska (Svk) RC ARBÖ Wels Gourmetfein
78 Philipp Ludescher (Aut) Team Vorarlberg - Corratec both s.t.
79 Thomas Fothen (Ger) Team Milram 10:52
80 Alexander Serov (Rus) Team Katusha
81 Fredrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto
82 Marcel Sieberg (Ger) Team Columbia - HTC all s.t.
83 Michiel Elijzen (Ned) Silence-Lotto 10:58
84 Michael Knopf (Aut) KTM - Junkers 11:03
85 Kilian Patour (Fra) Garmin - Slipstream 11:11
86 Jonas Ljungblad (Swe) Silence-Lotto 11:24
87 Hannes Gründlinger (Aut) KTM - Junkers 11:26
88 Claudio Jose Casas Gallego (Esp) Contentpolis-Ampo 11:43
89 Sebastian Siedler (Ger) Team Vorarlberg - Corratec 11:47
90 Markus Eichler (Ger) Team Milram s.t.
91 Gabriel Rasch (Nor) Cervelo TestTeam 11:49
92 Ermanno Capelli (Ita) Fuji-Servetto 12:02
93 Cristiano Fumagalli (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini D. 12:03
94 Werner Riebenbauer (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein 12:07
95 Ian Stannard (GBr) ISD -Neri
96 Peter Pichler (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein both s.t.
97 Christian Kux (Ger) Team Milram 12:41
98 Harald Morscher (Aut) Team Vorarlberg - Corratec 12:46
99 Steffen Radochla (Ger) ELK Haus 12:53
100 Eloy Teruel Rovira (Esp) Contentpolis-Ampo 13:14
101 Rick Flens (Ned) Rabobank s.t.
102 Denis Galimzyanov (Rus) Team Katusha 13:45
103 Laszlo Bodrogi (Fra) Team Katusha s.t.
104 Alessandro Bertolini (Ita) PVC Diquigiovanni 13:58
105 Leonardo Moser (Ita) PVC Diquigiovanni 14:03
106 Bart Dockx (Bel) Silence-Lotto 14:23
107 Paolo Bailetti (Ita) Fuji-Servetto 14:24
108 Rafael Serrano Fernandez (Esp) Contentpolis-Ampo 14:29
109 Robert Gaszmayr (Aut) KTM - Junkers 15:10
110 Cristiano Benenati (Ita) ISD -Neri 15:15
111 William Frischkorn (USA) Garmin - Slipstream 15:36
112 Jeremy Hunt (GBr) Cervelo TestTeam
113 Xavier Florencio Cabre (Esp) Cervelo TestTeam both s.t.
114 Petr Lechner (Cze) KTM - Junkers 15:41
115 Gorik Gardeyn (Bel) Silence-Lotto 16:12
116 Roy Sentjens (Bel) Silence-Lotto 16:16
117 Artur Gajek (Ger) Team Milram s.t.
118 Francesco Ginanni (Ita) PVC Diquigiovanni 16:28
119 Thomas Vedel Kvist (Den) Quick Step 17:40
120 Pedro Jose Vera Alcaraz (Esp) Contentpolis-Ampo 18:18
121 Luca Solari (Ita) PVC Diquigiovanni 18:44
122 Graeme Brown (Aus) Rabobank 19:26
123 Cameron Wurf (Aus) Fuji-Servetto 19:32
124 Adriano Angeloni (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini D. 20:30
125 Filippo Simeoni (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini D. s.t.
126 Manuel Belletti (Ita) PVC Diquigiovanni 20:34
127 Daniel Fleeman (GBr) Cervelo TestTeam 20:50
128 Bernardo Riccio (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini D. 20:55
129 Javier Megias Leal (Esp) Fuji-Servetto s.t.
130 Luca Celli (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli 21:09


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7451) - Oct 21
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login