Canadian Cyclist Specialized Tarmac 24-7 2 - Aug 12
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
Specialized Tarmac CC1 - Aug 12
 

Daily News


 

July 7/09 22:19 pm - Giro Donne: Stage 4


Posted by Editoress on 07/7/09
 

Ina-Yoko Teutenberg has snapped up Columbia-HTC's second stage in two days in the Giro d'Italia Femminile on Tuesday - a win which takes her 2009 tally of first places to an impressive total of 20 victories.

Just one day after Columbia-HTC teammate Mara Abbott won on the Monteserra climb, the German champion took a strong bunch sprint win in the 109.2-kilometre stage in Porto San Elpidio, ahead of Holland's Kirsten Wilde and Italy's Monica Baccaille.

"I got 24 wins last year, which was the most I ever took in one year, so it's good to get to 20 at this point in the season. We'll see what happens now," Teutenberg said.
"Today was a pretty crazy, dangerous sprint, there were a lot of obstacles in the finale but I got through ok. It was hot, too, and there was a bit of a climb on the final circuit, but Judith [Arndt] gave me a good lead-out and I was in the right position. The team worked brilliantly for me, as always, and that makes it much easier."

Teutenberg said the last few kilometres not been easy, but that "normally riders try to get on my wheel and they give me a bit more space than maybe they would to other sprinters. That makes it a bit less tricky for me to hold my position when I'm going for the sprint, too."

Teutenberg took four Tour of Italy stages last year, but she's not overly optimistic about her chances of doing the same in 2009. "This year's route is totally different from 2008, much hillier overall and with five hard days in a row coming up now. Maybe I'll get in a break and try to win that way but it's difficult to say which day is best for that - perhaps the last!"

Team Columbia-HTC press release

Stage 4: Porto San Elpidio to Porto San Elpidio, 109.2km
1 Ina Yoko Teutenberg (Ger) Team Columbia-HTC Women 2:47:11
2 Kirsten Wild (Ned) Cervelo TestTeam
3 Monia Baccaille (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox
4 Giorgia Bronzini (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi
5 Brooke Miller (USA) US National Team
6 Rochelle Gilmore (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam
7 Alessandra D' Ettorre (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line
8 Suzanne De Goede (Ned) Equipe Nürnberger Versicherung
9 Shelley Olds (USA) US National Team
10 Martina Corazza (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago
11 Emma Mackie (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam
12 Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu - Colnago
13 Marta Tagliaferro (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line
14 Lauren Tamayo (USA) US National Team
15 Sarah Duster (Ger) Cervelo TestTeam
16 Megan Guarnier (USA) US National Team
17 Amber Neben (USA) Equipe Nürnberger Versicherung
18 Catherine Hare Willianson (GBr) Fenixs Edilsavino
19 Kaytee Boyd (NZl) Selle Italia Ghezzi
20 Nicole Brandli (Sui) Bigla Cycling Team
21 Judith Arndt (Ger) Team Columbia-HTC Women
22 Linda Melanie Villumsen (Den) Team Columbia-HTC Women
23 Sigrid Corneo (Slo) Selle Italia Ghezzi
24 Svetlana Bubnenkova (Rus) Fenixs Edilsavino
25 Noemi Cantele (Ita) Bigla Cycling Team
26 Claudia Hausler (Ger) Cervelo TestTeam
27 Edita Pucinskaite (Ltu) Gauss RDZ Ormu - Colnago
28 Marlen Johrend (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung all s.t.
29 Chantal Beltman (Ned) Team Columbia-HTC Women 0:07
30 Marta Vilajosana Andreu (Esp) Team Cmax Dila'
31 Kristin Armstrong (USA) Cervelo TestTeam
32 Lisa Racchetto (USA) Team System Data
33 Inga Cilvinaite (Ltu) Safi - Pasta Zara Titanedi
34 Trixi Worrack (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung
35 Silvia Valsecchi (Ita) Selle Italia Ghezzi
36 Tetyana Mykhaylova (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo
37 Tatiana Guderzo (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox
38 Tiffany Cromwell (Aus) Australia
39 Flavia Oliveira (Bra) S.C. Michela Fanini Record Rox
40 Monica Holler (Swe) Bigla Cycling Team
41 Jennifer Hohl (Sui) Bigla Cycling Team
42 Eleonora Patuzzo (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi
43 Alona Andruk (Ukr) Safi - Pasta Zara Titanedi
44 Gloria Presti (Ita) Selle Italia Ghezzi
45 Susanne Ljungskog (Swe) Team Flexpoint
46 Emma Pooley (GBr) Cervelo TestTeam
47 Elizabeth Armitstead (GBr) Lotto-Belisol Ladiesteam
48 Tatiana Antoshina (Rus) Gauss RDZ Ormu - Colnago
49 Erika Vilunaite (Ltu) Fenixs Edilsavino
50 Clemilda Fernandes Silva (Bra) USC Chirio Forno d'Asolo
51 Giuseppina Grassi (Mex) Selle Italia Ghezzi
52 Laura Bozzolo (Ita) Selle Italia Ghezzi
53 Lieselot Decroix (Bel) Cervelo TestTeam
54 Carla Ryan (Aus) Cervelo TestTeam
55 Luisa Tamanini (Ita) Selle Italia Ghezzi
56 Jennifer Fiori (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line
57 Tania Belvederesi (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago
58 Fabiana Luperini (Ita) Selle Italia Ghezzi
59 Aleaksandra Lohvinova (Blr) Team System Data
60 Amber Halliday (Aus) Australia
61 Uenia Fernades Da Souza (Bra) USC Chirio Forno d'Asolo
62 Mara Abbott (USA) Team Columbia-HTC Women
63 Charlotte Becker (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung
64 Veronica Andreasson (Swe) Bigla Cycling Team
65 Luise Keller (Ger) Team Columbia-HTC Women
66 Regina Schleicher (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung
67 Kimberly Anderson (USA) Team Columbia-HTC Women
68 Karin Aune (Swe) Fenixs Edilsavino
69 Modesta Vzesniauskaite (Ltu) Bigla Cycling Team
70 Valentina Carretta (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line
71 Siobhan Dervan (Irl) Fenixs Edilsavino all s.t.
72 Eneritz Iturriagaetxebarria Mazaga (Esp) Safi - Pasta Zara Titanedi 0:18
73 Diana Ziliute (Ltu) Safi - Pasta Zara Titanedi 0:19
74 Iris Slappendel (Ned) Team Flexpoint
75 Loes Gunnewijk (Ned) Team Flexpoint
76 Meredith Miller (USA) US National Team
77 Elena Berlato (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi all s.t.
78 Samantha Galassi (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:23
79 Vera Koedooder (Ned) Lotto-Belisol Ladiesteam 0:25
80 Patricia Schwager (Sui) Cervelo TestTeam s.t.
81 Olena Oliynik (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo 0:28
82 Laura Lorenza Morfin Macouzet (Mex) Fenixs Edilsavino
83 Chiara Vanni (Ita) Team Cmax Dila'
84 Alice Donadoni (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago
85 Saneila Biagi (Ita) Team Cmax Dila'
86 Valentina Bastianelli (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line
87 Ariadna Tudel Cuberes (And) Bizkaia - Durango - Champion System
88 Saskia Elemans (Ned) Team Flexpoint
89 Trine Schmidt (Den) Team Flexpoint
90 Katheryn Curi Mattis (USA) US National Team
91 Katharine Carroll (USA) US National Team all s.t.
92 Carlee Taylor (Aus) Australia 1:54
93 Tetyana Riabchenko (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo
94 Shara Gillon (Aus) Australia
95 Ana Belen Garcia Antequera (Esp) Bizkaia - Durango - Champion System all s.t.
96 Viktoria Vologdina (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo 3:08
97 Lauren Kitchen (Aus) Australia 3:13
98 Chiara Bortolus (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago
99 Simona Frapporti (Ita) USC Chirio Forno d'Asolo
100 Linn Torp (Nor) Lotto-Belisol Ladiesteam
101 Belinda Goss (Aus) Australia
102 Laura Pisaneschi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line
103 Chloe Hoskings (Aus) Australia
104 Bettina Kuhn (Sui) Bigla Cycling Team
105 Emanuela Azzini (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago
106 Alessandra Borchi (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi
107 Dorleta Zorrilla Braceras (Esp) Bizkaia - Durango - Champion System
108 Rosane Kirch (Bra) S.C. Michela Fanini Record Rox
109 Gema Pascual Torrecilla (Esp) Bizkaia - Durango - Champion System
110 Cristina Alcalde Huertanos (Esp) Bizkaia - Durango - Champion System
111 Andrea Graus (Aut) Bigla Cycling Team all s.t.
112 Chiara Rozzini (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 6:48
113 Liz Hatch (USA) Team System Data 8:20
114 Alena Dylko (Blr) Team System Data 13:22
115 Odette Bertolin (Ita) Team System Data 13:23
116 Francesca Faustini (Ita) Team Cmax Dila'
117 Sara Grifi (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox
118 Katherine Bates (Aus) Team Columbia-HTC Women
119 Alessia Quarta (Ita) Team Cmax Dila'
120 Silvia Tirado Marquez (Esp) Team Cmax Dila'
121 Marina Vinnikava (Blr) Team System Data
122 Mireia Epelde Bikendi (Esp) Bizkaia - Durango - Champion System
123 Giulia Lazzerini (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox
124 Urte Juodvalkyte (Ltu) Fenixs Edilsavino s.t.
125 Myfanwy Galloway (Aus) Australia 16:14
126 Diana Zamorano (Esp) Bizkaia - Durango - Champion System
DNS Anna Van Der Breggen (Ned) Team Flexpoint
DNF Edita Unguryte (Ltu) USC Chirio Forno d'Asolo
DNF Carly Hibberd (Aus) S.C. Michela Fanini Record Rox
DNF Silvia Trovellesi (Ita) Team System Data
DNF Zaira De Luca (Ita) Team System Data
 
GC
1 Emma Pooley (GBr) Cervelo TestTeam 8:53:33
2 Mara Abbott (USA) Team Columbia-HTC Women at 1:07
3 Claudia Hausler (Ger) Cervelo TestTeam 1:11
4 Judith Arndt (Ger) Team Columbia-HTC Women 1:27
5 Amber Neben (USA) Equipe Nürnberger Versicherung 1:33
6 Svetlana Bubnenkova (Rus) Fenixs Edilsavino 1:38
7 Edita Pucinskaite (Ltu) Gauss RDZ Ormu - Colnago 2:15
8 Carla Ryan (Aus) Cervelo TestTeam 3:04
9 Nicole Brandli (Sui) Bigla Cycling Team 3:27
10 Fabiana Luperini (Ita) Selle Italia Ghezzi 4:12
11 Tatiana Guderzo (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 4:43
12 Linda Melanie Villumsen (Den) Team Columbia-HTC Women 6:10
13 Tatiana Antoshina (Rus) Gauss RDZ Ormu - Colnago 6:42
14 Susanne Ljungskog (Swe) Team Flexpoint 7:03
15 Elizabeth Armitstead (GBr) Lotto-Belisol Ladiesteam 7:45
16 Kristin Armstrong (USA) Cervelo TestTeam 8:09
17 Elena Berlato (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi 8:23
18 Diana Ziliute (Ltu) Safi - Pasta Zara Titanedi 8:39
19 Luise Keller (Ger) Team Columbia-HTC Women 8:48
20 Tiffany Cromwell (Aus) Australia 8:56
21 Noemi Cantele (Ita) Bigla Cycling Team 9:17
22 Giuseppina Grassi (Mex) Selle Italia Ghezzi 10:36
23 Flavia Oliveira (Bra) S.C. Michela Fanini Record Rox 10:51
24 Valentina Carretta (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 11:03
25 Iris Slappendel (Ned) Team Flexpoint 11:12
26 Sigrid Corneo (Slo) Selle Italia Ghezzi 11:26
27 Marta Vilajosana Andreu (Esp) Team Cmax Dila' 11:28
28 Alona Andruk (Ukr) Safi - Pasta Zara Titanedi 11:33
29 Olena Oliynik (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo 12:25
30 Loes Gunnewijk (Ned) Team Flexpoint 12:48
31 Monia Baccaille (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 12:56
32 Shara Gillon (Aus) Australia 13:01
33 Karin Aune (Swe) Fenixs Edilsavino 14:01
34 Kimberly Anderson (USA) Team Columbia-HTC Women 14:03
35 Carlee Taylor (Aus) Australia 14:40
36 Amber Halliday (Aus) Australia 15:49
37 Rosane Kirch (Bra) S.C. Michela Fanini Record Rox 16:11
38 Luisa Tamanini (Ita) Selle Italia Ghezzi s.t.
39 Clemilda Fernandes Silva (Bra) USC Chirio Forno d'Asolo 16:14
40 Alessandra D' Ettorre (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 16:57
41 Ariadna Tudel Cuberes (And) Bizkaia - Durango - Champion System 17:20
42 Laura Lorenza Morfin Macouzet (Mex) Fenixs Edilsavino 18:25
43 Suzanne De Goede (Ned) Equipe Nürnberger Versicherung 18:34
44 Trixi Worrack (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 19:23
45 Charlotte Becker (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 19:24
46 Erika Vilunaite (Ltu) Fenixs Edilsavino 20:36
47 Samantha Galassi (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 20:37
48 Uenia Fernades Da Souza (Bra) USC Chirio Forno d'Asolo 20:46
49 Jennifer Fiori (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 20:52
50 Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu - Colnago 21:40
51 Ana Belen Garcia Antequera (Esp) Bizkaia - Durango - Champion System 21:51
52 Katheryn Curi Mattis (USA) US National Team 22:10
53 Kaytee Boyd (NZl) Selle Italia Ghezzi 22:21
54 Silvia Valsecchi (Ita) Selle Italia Ghezzi 22:27
55 Patricia Schwager (Sui) Cervelo TestTeam 22:31
56 Catherine Hare Willianson (GBr) Fenixs Edilsavino 22:35
57 Jennifer Hohl (Sui) Bigla Cycling Team 23:03
58 Vera Koedooder (Ned) Lotto-Belisol Ladiesteam 23:25
59 Laura Bozzolo (Ita) Selle Italia Ghezzi 23:29
60 Emma Mackie (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam 23:39
61 Chantal Beltman (Ned) Team Columbia-HTC Women 26:03
62 Cristina Alcalde Huertanos (Esp) Bizkaia - Durango - Champion System 26:10
63 Tetyana Riabchenko (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo 26:36
64 Katharine Carroll (USA) US National Team 26:49
65 Valentina Bastianelli (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 27:25
66 Modesta Vzesniauskaite (Ltu) Bigla Cycling Team 27:27
67 Trine Schmidt (Den) Team Flexpoint 27:39
68 Andrea Graus (Aut) Bigla Cycling Team 27:44
69 Lauren Kitchen (Aus) Australia 28:05
70 Meredith Miller (USA) US National Team 28:14
71 Lisa Racchetto (USA) Team System Data 28:30
72 Lauren Tamayo (USA) US National Team 28:33
73 Giorgia Bronzini (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi 28:36
74 Inga Cilvinaite (Ltu) Safi - Pasta Zara Titanedi 28:58
75 Eneritz Iturriagaetxebarria Mazaga (Esp) Safi - Pasta Zara Titanedi 29:07
76 Saneila Biagi (Ita) Team Cmax Dila' 29:28
77 Martina Corazza (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 29:39
78 Kirsten Wild (Ned) Cervelo TestTeam 29:48
79 Rochelle Gilmore (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam 29:55
80 Gloria Presti (Ita) Selle Italia Ghezzi 30:15
81 Shelley Olds (USA) US National Team 30:22
82 Veronica Andreasson (Swe) Bigla Cycling Team 30:31
83 Eleonora Patuzzo (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi 30:40
84 Tania Belvederesi (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago s.t.
85 Marlen Johrend (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 30:50
86 Ina Yoko Teutenberg (Ger) Team Columbia-HTC Women 31:29
87 Alice Donadoni (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 31:33
88 Megan Guarnier (USA) US National Team 31:40
89 Siobhan Dervan (Irl) Fenixs Edilsavino 31:43
90 Emanuela Azzini (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 31:54
91 Brooke Miller (USA) US National Team 32:07
92 Marta Tagliaferro (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 32:26
93 Lieselot Decroix (Bel) Cervelo TestTeam 33:10
94 Regina Schleicher (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 33:30
95 Sarah Duster (Ger) Cervelo TestTeam 34:38
96 Alessandra Borchi (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi 35:04
97 Aleaksandra Lohvinova (Blr) Team System Data 36:21
98 Viktoria Vologdina (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo 36:29
99 Giulia Lazzerini (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 36:34
100 Tetyana Mykhaylova (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo 38:39
101 Chiara Rozzini (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 39:06
102 Liz Hatch (USA) Team System Data 41:44
103 Myfanwy Galloway (Aus) Australia 41:58
104 Belinda Goss (Aus) Australia 42:10
105 Dorleta Zorrilla Braceras (Esp) Bizkaia - Durango - Champion System 42:25
106 Simona Frapporti (Ita) USC Chirio Forno d'Asolo 43:09
107 Chiara Vanni (Ita) Team Cmax Dila' 43:16
108 Gema Pascual Torrecilla (Esp) Bizkaia - Durango - Champion System 43:19
109 Monica Holler (Swe) Bigla Cycling Team 43:36
110 Chiara Bortolus (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 43:44
111 Saskia Elemans (Ned) Team Flexpoint s.t.
112 Chloe Hoskings (Aus) Australia 43:58
113 Mireia Epelde Bikendi (Esp) Bizkaia - Durango - Champion System 44:24
114 Laura Pisaneschi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 44:30
115 Bettina Kuhn (Sui) Bigla Cycling Team 47:58
116 Linn Torp (Nor) Lotto-Belisol Ladiesteam 48:59
117 Francesca Faustini (Ita) Team Cmax Dila' 53:32
118 Alena Dylko (Blr) Team System Data 55:00
119 Odette Bertolin (Ita) Team System Data 55:03
120 Katherine Bates (Aus) Team Columbia-HTC Women 55:39
121 Marina Vinnikava (Blr) Team System Data 55:56
122 Silvia Tirado Marquez (Esp) Team Cmax Dila' 57:51
123 Urte Juodvalkyte (Ltu) Fenixs Edilsavino 58:10
124 Alessia Quarta (Ita) Team Cmax Dila' 58:58
125 Sara Grifi (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 59:01
126 Diana Zamorano (Esp) Bizkaia - Durango - Champion System 1:08:05

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login