Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 2 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Giro Factor CC - April 7
 

Daily News


 

July 8/09 20:32 pm - Tour of Austria: Stage 4


Posted by Editoress on 07/8/09
 

Results from Stage 4

Stage 4: Lienz to Wolfsberg 217.2km
1 Jan Barta (Cze) KTM - Junkers 5:20:48
2 Joaquin Novoa Menedez (Esp) Cervelo Test Team at 0:09
3 Luis Angel Mate Mardones (Esp) PVC Diquigiovanni 1:06
4 Reto Hollenstein (Sui) Vorarlberg - Corratec s.t.
5 Olivier Kaisen (Bel) Silence-Lotto 1:08
6 Andre Greipel (Ger) Team Columbia - HTC 10:55
7 Manuel Belletti (Ita) PVC Diquigiovanni
8 Roy Sentjens (Bel) Silence-Lotto
9 Denis Galimzyanov (Rus) Team Katusha
10 Ben Swift (GBr) Team Katusha
11 Thomas Fothen (Ger) Team Milram
12 Jonas Ljungblad (Swe) Silence-Lotto
13 Cristiano Benenati (Ita) ISD -Neri
14 Ian Stannard (GBr) ISD -Neri
15 Sebastian Siedler (Ger) Vorarlberg - Corratec
16 Alexander Serov (Rus) Team Katusha
17 Steffen Radochla (Ger) ELK Haus
18 Cristiano Fumagalli (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini D.
19 Marcus Burghardt (Ger) Team Columbia - HTC
20 Rupert Probst (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein
21 Christopher Sutton (Aus) Garmin - Slipstream
22 Petr Lechner (Cze) KTM - Junkers
23 Thomas Vedel Kvist (Den) Quick Step
24 Bram De Groot (Ned) Rabobank
25 Philipp Ludescher (Aut) Vorarlberg - Corratec
26 Marco Velo (Ita) Quick Step
27 Kevin Seeldrayers (Bel) Quick Step
28 Josef Kugler (Aut) KTM - Junkers
29 Harald Starzengruber (Aut) ELK Haus
30 Stefan Denifl (Aut) ELK Haus
31 Michael Albasini (Sui) Team Columbia - HTC
32 Gianpaolo Caruso (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini D.
33 Christoph Sokoll (Aut) Vorarlberg - Corratec
34 Massimiliano Gentili (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini D.
35 Pieter Weening (Ned) Rabobank
36 Stanislau Samoilav (Blr) Quick Step
37 Fredrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto
38 Rafael Serrano Fernandez (Esp) Contentpolis-Ampo
39 Martin Riska (Svk) RC ARBÖ Wels Gourmetfein
40 Graeme Brown (Aus) Rabobank
41 Dries Devenyns (Bel) Quick Step
42 Gorik Gardeyn (Bel) Silence-Lotto
43 Francesco Reda (Ita) Quick Step
44 Hannes Gründlinger (Aut) KTM - Junkers
45 Ivan Rovny (Rus) Team Katusha
46 Ruslan Pidgornyy (Ukr) ISD -Neri
47 Guennady Mikhaylov (Rus) Team Katusha
48 Markus Eichler (Ger) Team Milram
49 Matthias Brändle (Aut) ELK Haus
50 Bram Tankink (Ned) Rabobank
51 Elias Schmaeh (Sui) Vorarlberg - Corratec
52 Dario Cataldo (Ita) Quick Step
53 Xavier Florencio Cabre (Esp) Cervelo Test Team
54 David Schöggl (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein
55 Paolo Bailetti (Ita) Fuji-Servetto
56 Jelle Vanendert (Bel) Silence-Lotto
57 Robert Kiserlovski (Cro) Fuji-Servetto
58 Serguei Klimov (Rus) Team Katusha
59 Cameron Wurf (Aus) Fuji-Servetto
60 Michael Pichler (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein
61 Leonardo Bertagnolli (Ita) PVC Diquigiovanni
62 Kai Reus (Ned) Rabobank
63 Riccardo Zoidl (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein
64 Wim Van Huffel (Bel) Vorarlberg - Corratec
65 Luigi Sestilli (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini D.
66 Luca Mirenda(Ita) ISD -Neri
67 Gabriel Rasch (Nor) Cervelo Test Team
68 Hubert Schwab (Sui) Quick Step
69 Koos Moerenhout (Ned) Rabobank
70 Laszlo Bodrogi (Fra) Team Katusha
71 Huub Duyn (Ned) Garmin - Slipstream
72 Martin Velits (Svk) Team Milram
73 Jan Valach (Svk) ELK Haus
74 Artur Gajek (Ger) Team Milram
75 Juan Jose Cobo Acebo (Esp) Fuji-Servetto
76 Luca Barla (Ita) Team Milram
77 Bart Dockx (Bel) Silence-Lotto
78 Ermanno Capelli (Ita) Fuji-Servetto
79 Rene Haselbacher (Aut) Vorarlberg - Corratec
80 Thomas Peterson (USA) Garmin - Slipstream
81 Morris Possoni (Ita) Team Columbia - HTC
82 Christian Kux (Ger) Team Milram
83 Harald Morscher (Aut) Vorarlberg - Corratec
84 Stefan Rucker (Aut) ELK Haus
85 Marcel Sieberg (Ger) Team Columbia - HTC
86 Markus Eibegger (Aut) ELK Haus
87 Edward King (USA) Cervelo Test Team
88 Leonardo Moser (Ita) PVC Diquigiovanni
89 Svein Tuft (Can) Garmin - Slipstream
90 Oscar Garcia-Casarrubios (Esp) Contentpolis-Ampo
91 Claudio Jose Casas Gallego (Esp) Contentpolis-Ampo
92 Matthias Russ (Ger) Team Milram
93 Eloy Teruel Rovira (Esp) Contentpolis-Ampo
94 Gert Dockx (Bel) Team Columbia - HTC
95 Ruben Reig Conejero (Esp) Contentpolis-Ampo
96 Luca Solari (Ita) PVC Diquigiovanni
97 Javier Megias Leal (Esp) Fuji-Servetto
98 Dainius Kairelis (Ltu) Ceramica Flaminia - Bossini D.
99 Alessandro Proni (Ita) ISD -Neri
100 Dominik Hrinkow (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein
101 Emanuel Vona (Ita) ISD -Neri
102 Davide Ricci Bitti (Ita) ISD -Neri
103 Maxim Belkov (Rus) ISD -Neri
104 Benat Intxausti Elorriaga (Esp) Fuji-Servetto
105 Mathew Hayman (Aus) Rabobank
106 William Frischkorn (USA) Garmin - Slipstream
107 Timothy Duggan (USA) Garmin - Slipstream all s.t.
108 Oscar Pujol Munoz (Esp) Cervelo Test Team 11:11
109 Martin Reimer (Ger) Cervelo Test Team 11:12
110 Filippo Simeoni (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini D. 11:19
111 Pedro Jose Vera Alcaraz (Esp) Contentpolis-Ampo 12:33
112 Jeremy Hunt (GBr) Cervelo Test Team 12:34
113 Francesco Ginanni (Ita) PVC Diquigiovanni 13:58
114 Rick Flens (Ned) Rabobank 14:00
115 Peter Pichler (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein
116 Robert Gaszmayr (Aut) KTM - Junkers
117 Werner Riebenbauer (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein
118 Stefan Probst (Aut) KTM - Junkers
119 Bernardo Riccio (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini D.
120 Alessandro Bertolini (Ita) PVC Diquigiovanni all s.t.
121 Adriano Angeloni (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini D. 17:48
 
GC
1 Michael Albasini (Sui) Team Columbia - HTC 18:10:10
2 Gianpaolo Caruso (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini D. at 0:11
3 Kevin Seeldrayers (Bel) Quick Step 0:59
4 Ruslan Pidgornyy (Ukr) ISD -Neri 1:00
5 Francesco Reda (Ita) Quick Step 1:20
6 Stanislau Samoilav (Blr) Quick Step 1:31
7 Pieter Weening (Ned) Rabobank 2:02
8 Stefan Denifl (Aut) ELK Haus 2:11
9 Thomas Peterson (USA) Garmin - Slipstream 3:43
10 Robert Kiserlovski (Cro) Fuji-Servetto 3:45
11 Leonardo Bertagnolli (Ita) PVC Diquigiovanni 3:50
12 Jelle Vanendert (Bel) Silence-Lotto 4:10
13 Massimiliano Gentili (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini D. 5:04
14 Timothy Duggan (USA) Garmin - Slipstream 5:15
15 Bram Tankink (Ned) Rabobank 5:57
16 Matthias Brändle (Aut) ELK Haus 6:29
17 Alessandro Proni (Ita) ISD -Neri 8:26
18 Dries Devenyns (Bel) Quick Step 9:18
19 Jan Barta (Cze) KTM - Junkers 9:29
20 Reto Hollenstein (Sui) Vorarlberg - Corratec 10:10
21 Wim Van Huffel (Bel) Vorarlberg - Corratec 10:21
22 Svein Tuft (Can) Garmin - Slipstream 11:27
23 Serguei Klimov (Rus) Team Katusha 11:35
24 Dario Cataldo (Ita) Quick Step 13:16
25 Fredrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto 14:37
26 Luis Angel Mate Mardones (Esp) PVC Diquigiovanni 14:52
27 Hubert Schwab (Sui) Quick Step 17:28
28 Benat Intxausti Elorriaga (Esp) Fuji-Servetto 17:50
29 Matthias Russ (Ger) Team Milram 18:14
30 Luigi Sestilli (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini D. 19:52
31 Elias Schmaeh (Sui) Vorarlberg - Corratec 20:04
32 Maxim Belkov (Rus) ISD -Neri 21:20
33 Oscar Garcia-Casarrubios (Esp) Contentpolis-Ampo 21:47
34 Harald Starzengruber (Aut) ELK Haus 22:38
35 Emanuel Vona (Ita) ISD -Neri 22:49
36 Riccardo Zoidl (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein 23:19
37 Koos Moerenhout (Ned) Rabobank 23:36
38 Huub Duyn (Ned) Garmin - Slipstream 23:42
39 Morris Possoni (Ita) Team Columbia - HTC 23:51
40 Michael Pichler (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein 24:05
41 Dainius Kairelis (Ltu) Ceramica Flaminia - Bossini D. 24:37
42 Mathew Hayman (Aus) Rabobank 25:17
43 Davide Ricci Bitti (Ita) ISD -Neri 25:35
44 Martin Velits (Svk) Team Milram 25:36
45 Guennady Mikhaylov (Rus) Team Katusha 25:57
46 David Schöggl (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein 26:24
47 Olivier Kaisen (Bel) Silence-Lotto 26:40
48 Juan Jose Cobo Acebo (Esp) Fuji-Servetto 26:59
49 Gert Dockx (Bel) Team Columbia - HTC 27:36
50 Kai Reus (Ned) Rabobank 27:43
51 Cristiano Fumagalli (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini D. 27:57
52 Alessandro Bertolini (Ita) PVC Diquigiovanni 27:58
53 Marcus Burghardt (Ger) Team Columbia - HTC 28:13
54 Dominik Hrinkow (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein 28:30
55 Andre Greipel (Ger) Team Columbia - HTC 28:46
56 Christoph Sokoll (Aut) Vorarlberg - Corratec 28:48
57 Marco Velo (Ita) Quick Step 28:58
58 Stefan Rucker (Aut) ELK Haus 29:18
59 Markus Eibegger (Aut) ELK Haus s.t.
60 Joaquin Novoa Menedez (Esp) Cervelo Test Team 29:31
61 Jan Valach (Svk) ELK Haus 29:32
62 Christopher Sutton (Aus) Garmin - Slipstream 29:40
63 Bram De Groot (Ned) Rabobank s.t.
64 Luca Mirenda(Ita) ISD -Neri 30:37
65 Luca Barla (Ita) Team Milram 30:58
66 Philipp Ludescher (Aut) Vorarlberg - Corratec s.t.
67 Thomas Fothen (Ger) Team Milram 31:07
68 Oscar Pujol Munoz (Esp) Cervelo Test Team 31:36
69 Jonas Ljungblad (Swe) Silence-Lotto 31:39
70 Sebastian Siedler (Ger) Vorarlberg - Corratec 32:02
71 Gabriel Rasch (Nor) Cervelo Test Team 32:04
72 Ermanno Capelli (Ita) Fuji-Servetto 32:17
73 Ian Stannard (GBr) ISD -Neri 32:22
74 Leonardo Moser (Ita) PVC Diquigiovanni 34:18
75 Paolo Bailetti (Ita) Fuji-Servetto 34:39
76 Rafael Serrano Fernandez (Esp) Contentpolis-Ampo 34:44
77 Werner Riebenbauer (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein 35:27
78 Xavier Florencio Cabre (Esp) Cervelo Test Team 35:51
79 Roy Sentjens (Bel) Silence-Lotto 36:31
80 Rick Flens (Ned) Rabobank 36:34
81 Ruben Reig Conejero (Esp) Contentpolis-Ampo 37:06
82 Thomas Vedel Kvist (Den) Quick Step 37:55
83 Josef Kugler (Aut) KTM - Junkers 38:27
84 Rupert Probst (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein 38:34
85 Martin Reimer (Ger) Cervelo Test Team 39:20
86 Ben Swift (GBr) Team Katusha 39:50
87 Ivan Rovny (Rus) Team Katusha s.t.
88 Edward King (USA) Cervelo Test Team 40:00
89 Rene Haselbacher (Aut) Vorarlberg - Corratec 40:27
90 Martin Riska (Svk) RC ARBÖ Wels Gourmetfein 41:08
91 Marcel Sieberg (Ger) Team Columbia - HTC 41:14
92 Alexander Serov (Rus) Team Katusha 41:17
93 Claudio Jose Casas Gallego (Esp) Contentpolis-Ampo 42:08
94 Hannes Gründlinger (Aut) KTM - Junkers 42:11
95 Markus Eichler (Ger) Team Milram 42:12
96 Christian Kux (Ger) Team Milram 43:06
97 Harald Morscher (Aut) Vorarlberg - Corratec 43:11
98 Stefan Probst (Aut) KTM - Junkers 43:24
99 Steffen Radochla (Ger) ELK Haus 43:31
100 Eloy Teruel Rovira (Esp) Contentpolis-Ampo 43:54
101 Laszlo Bodrogi (Fra) Team Katusha 44:10
102 Bart Dockx (Bel) Silence-Lotto 44:48
103 Peter Pichler (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein 45:37
104 Cristiano Benenati (Ita) ISD -Neri 45:40
105 Denis Galimzyanov (Rus) Team Katusha 46:00
106 William Frischkorn (USA) Garmin - Slipstream 46:01
107 Gorik Gardeyn (Bel) Silence-Lotto 46:37
108 Artur Gajek (Ger) Team Milram 46:41
109 Jeremy Hunt (GBr) Cervelo Test Team 47:53
110 Luca Solari (Ita) PVC Diquigiovanni 49:09
111 Francesco Ginanni (Ita) PVC Diquigiovanni 49:56
112 Cameron Wurf (Aus) Fuji-Servetto 49:57
113 Graeme Brown (Aus) Rabobank 50:10
114 Pedro Jose Vera Alcaraz (Esp) Contentpolis-Ampo 50:21
115 Manuel Belletti (Ita) PVC Diquigiovanni 50:59
116 Filippo Simeoni (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini D. 51:19
117 Javier Megias Leal (Esp) Fuji-Servetto 51:20
118 Bernardo Riccio (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini D. 54:44
119 Adriano Angeloni (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini D. 57:48
120 Petr Lechner (Cze) KTM - Junkers 1:00:17
121 Robert Gaszmayr (Aut) KTM - Junkers 1:02:48

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
BikeSports - November 17
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login