Canadian Cyclist Cervelo R3 24/7 2 - May 2
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Giro Factor CC2 - April 7
 

Daily News


 

July 10/09 22:42 pm - Giro Donne: Stage 7


Posted by Editoress on 07/10/09
 

Result from Stage 7

Stage 7: Andria to Castel Del Monte,131.2km
1 Claudia Hausler (Ger) Cervelo TestTeam 3:26:08
2 Judith Arndt (Ger) Team Columbia-HTC Women at 0:01
3 Mara Abbott (USA) Team Columbia-HTC Women 0:06
4 Nicole Brandli (Sui) Bigla Cycling Team 0:10
5 Svetlana Bubnenkova (Rus) Fenixs Edilsavino 0:14
6 Kristin Armstrong (USA) Cervelo TestTeam
7 Susanne Ljungskog (Swe) Team Flexpoint
8 Fabiana Luperini (Ita) Selle Italia Ghezzi all s.t.
9 Diana Ziliute (Ltu) Safi - Pasta Zara Titanedi 0:30
10 Tatiana Guderzo (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 0:34
11 Carla Ryan (Aus) Cervelo TestTeam s.t.
12 Emma Pooley (GBr) Cervelo TestTeam 0:52
13 Marta Vilajosana Andreu (Esp) Team Cmax Dila' 0:59
14 Ana Belen Garcia Antequera (Esp) Bizkaia - Durango - Champion System
15 Alice Donadoni (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago
16 Flavia Oliveira (Bra) S.C. Michela Fanini Record Rox all s.t.
17 Kimberly Anderson (USA) Team Columbia-HTC Women 1:09
18 Linda Melanie Villumsen (Den) Team Columbia-HTC Women 1:11
19 Edita Pucinskaite (Ltu) Gauss RDZ Ormu - Colnago s.t.
20 Elizabeth Armitstead (GBr) Lotto-Belisol Ladiesteam 1:18
21 Elena Berlato (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi s.t.
22 Suzanne De Goede (Ned) Equipe Nürnberger Versicherung 1:23
23 Amber Halliday (Aus) Australia
24 Saneila Biagi (Ita) Team Cmax Dila' 1:27
25 Karin Aune (Swe) Fenixs Edilsavino
26 Olena Oliynik (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo
27 Valentina Carretta (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line all s.t.
28 Carlee Taylor (Aus) Australia 1:30
29 Meredith Miller (USA) US National Team
30 Monia Baccaille (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox both s.t.
31 Siobhan Dervan (Irl) Fenixs Edilsavino 1:36
32 Uenia Fernades Da Souza (Bra) USC Chirio Forno d'Asolo
33 Jennifer Fiori (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line
34 Iris Slappendel (Ned) Team Flexpoint
35 Lauren Tamayo (USA) US National Team
36 Loes Gunnewijk (Ned) Team Flexpoint
37 Giuseppina Grassi (Mex) Selle Italia Ghezzi
38 Shelley Olds (USA) US National Team all s.t.
39 Tatiana Antoshina (Rus) Gauss RDZ Ormu - Colnago 1:46
40 Lieselot Decroix (Bel) Cervelo TestTeam 1:52
41 Modesta Vzesniauskaite (Ltu) Bigla Cycling Team
42 Catherine Hare Willianson (GBr) Fenixs Edilsavino
43 Shara Gillon (Aus) Australia 1:54
44 Tiffany Cromwell (Aus) Australia 1:59
45 Gloria Presti (Ita) Selle Italia Ghezzi 2:08
46 Luisa Tamanini (Ita) Selle Italia Ghezzi
47 Chiara Vanni (Ita) Team Cmax Dila' both s.t.
48 Vera Koedooder (Ned) Lotto-Belisol Ladiesteam 2:12
49 Laura Lorenza Morfin Macouzet (Mex) Fenixs Edilsavino
50 Erika Vilunaite (Ltu) Fenixs Edilsavino 2:31
51 Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu - Colnago 2:35
52 Sarah Duster (Ger) Cervelo TestTeam 2:40
53 Viktoria Vologdina (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo 2:42
54 Kaytee Boyd (NZl) Selle Italia Ghezzi 3:26
55 Jennifer Hohl (Sui) Bigla Cycling Team
56 Eleonora Patuzzo (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi
57 Samantha Galassi (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox
58 Emma Mackie (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam
59 Eneritz Iturriagaetxebarria Mazaga (Esp) Safi - Pasta Zara Titanedi
60 Trine Schmidt (Den) Team Flexpoint
61 Inga Cilvinaite (Ltu) Safi - Pasta Zara Titanedi
62 Katharine Carroll (USA) US National Team
63 Marlen Johrend (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung
64 Kirsten Wild (Ned) Cervelo TestTeam
65 Silvia Valsecchi (Ita) Selle Italia Ghezzi
66 Sigrid Corneo (Slo) Selle Italia Ghezzi
67 Patricia Schwager (Sui) Cervelo TestTeam
68 Mireia Epelde Bikendi (Esp) Bizkaia - Durango - Champion System
69 Lauren Kitchen (Aus) Australia
70 Veronica Andreasson (Swe) Bigla Cycling Team all s.t.
71 Trixi Worrack (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 3:38
72 Tania Belvederesi (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 4:49
73 Martina Corazza (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago
74 Alona Andruk (Ukr) Safi - Pasta Zara Titanedi
75 Alessandra Borchi (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi
76 Laura Pisaneschi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line
77 Alessandra D' Ettorre (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line
78 Andrea Graus (Aut) Bigla Cycling Team
79 Giorgia Bronzini (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi all s.t.
80 Charlotte Becker (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 5:10
81 Regina Schleicher (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 6:44
82 Luise Keller (Ger) Team Columbia-HTC Women 6:45
83 Ina Yoko Teutenberg (Ger) Team Columbia-HTC Women 8:46
84 Chantal Beltman (Ned) Team Columbia-HTC Women s.t.
85 Alena Dylko (Blr) Team System Data 13:22
86 Aleaksandra Lohvinova (Blr) Team System Data
87 Katherine Bates (Aus) Team Columbia-HTC Women
88 Linn Torp (Nor) Lotto-Belisol Ladiesteam
89 Rochelle Gilmore (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam
90 Dorleta Zorrilla Braceras (Esp) Bizkaia - Durango - Champion System
91 Simona Frapporti (Ita) USC Chirio Forno d'Asolo
92 Tetyana Mykhaylova (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo
93 Laura Bozzolo (Ita) Selle Italia Ghezzi
94 Gema Pascual Torrecilla (Esp) Bizkaia - Durango - Champion System
95 Clemilda Fernandes Silva (Bra) USC Chirio Forno d'Asolo
96 Bettina Kuhn (Sui) Bigla Cycling Team
97 Tetyana Riabchenko (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo
98 Francesca Faustini (Ita) Team Cmax Dila'
99 Monica Holler (Swe) Bigla Cycling Team
100 Cristina Alcalde Huertanos (Esp) Bizkaia - Durango - Champion System
101 Megan Guarnier (USA) US National Team
102 Katheryn Curi Mattis (USA) US National Team
103 Urte Juodvalkyte (Ltu) Fenixs Edilsavino
104 Lisa Racchetto (USA) Team System Data
105 Rosane Kirch (Bra) S.C. Michela Fanini Record Rox
106 Valentina Bastianelli (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line
107 Brooke Miller (USA) US National Team
108 Chiara Bortolus (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago
109 Liz Hatch (USA) Team System Data
110 Emanuela Azzini (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago all s.t.
111 Silvia Tirado Marquez (Esp) Team Cmax Dila' 14:04
112 Sara Grifi (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 14:16
113 Odette Bertolin (Ita) Team System Data 14:47
114 Diana Zamorano (Esp) Bizkaia - Durango - Champion System s.t.
115 Marina Vinnikava (Blr) Team System Data 15:31
DNS Saskia Elemans (Ned) Team Flexpoint
DNS Myfanwy Galloway (Aus) Australia
DNS Noemi Cantele (Ita) Bigla Cycling Team
DNF Belinda Goss (Aus) Australia
DNF Alessia Quarta (Ita) Team Cmax Dila'
 
GC
1 Claudia Hausler (Ger) Cervelo TestTeam 19:16:41
2 Judith Arndt (Ger) Team Columbia-HTC Women at 0:17
3 Mara Abbott (USA) Team Columbia-HTC Women 0:50
4 Nicole Brandli (Sui) Bigla Cycling Team 2:53
5 Emma Pooley (GBr) Cervelo TestTeam 5:41
6 Carla Ryan (Aus) Cervelo TestTeam 8:34
7 Fabiana Luperini (Ita) Selle Italia Ghezzi 9:13
8 Svetlana Bubnenkova (Rus) Fenixs Edilsavino 9:20
9 Edita Pucinskaite (Ltu) Gauss RDZ Ormu - Colnago 10:40
10 Tatiana Guderzo (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 12:59
11 Susanne Ljungskog (Swe) Team Flexpoint 14:45
12 Tatiana Antoshina (Rus) Gauss RDZ Ormu - Colnago 15:51
13 Kristin Armstrong (USA) Cervelo TestTeam 16:23
14 Linda Melanie Villumsen (Den) Team Columbia-HTC Women 16:59
15 Flavia Oliveira (Bra) S.C. Michela Fanini Record Rox 19:32
16 Diana Ziliute (Ltu) Safi - Pasta Zara Titanedi 23:11
17 Elizabeth Armitstead (GBr) Lotto-Belisol Ladiesteam 24:40
18 Kimberly Anderson (USA) Team Columbia-HTC Women 25:22
19 Elena Berlato (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi 25:23
20 Marta Vilajosana Andreu (Esp) Team Cmax Dila' 27:03
21 Tiffany Cromwell (Aus) Australia 28:44
22 Sigrid Corneo (Slo) Selle Italia Ghezzi 29:30
23 Trixi Worrack (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 30:32
24 Valentina Carretta (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 30:37
25 Iris Slappendel (Ned) Team Flexpoint 30:47
26 Olena Oliynik (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo 31:48
27 Monia Baccaille (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 32:38
28 Loes Gunnewijk (Ned) Team Flexpoint 33:05
29 Shara Gillon (Aus) Australia 33:42
30 Luise Keller (Ger) Team Columbia-HTC Women 34:40
31 Amber Halliday (Aus) Australia 35:20
32 Ana Belen Garcia Antequera (Esp) Bizkaia - Durango - Champion System 41:34
33 Silvia Valsecchi (Ita) Selle Italia Ghezzi 44:12
34 Modesta Vzesniauskaite (Ltu) Bigla Cycling Team 47:24
35 Rosane Kirch (Bra) S.C. Michela Fanini Record Rox 48:51
36 Giuseppina Grassi (Mex) Selle Italia Ghezzi 50:05
37 Shelley Olds (USA) US National Team 50:39
38 Alice Donadoni (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 51:24
39 Patricia Schwager (Sui) Cervelo TestTeam 51:40
40 Lieselot Decroix (Bel) Cervelo TestTeam 53:04
41 Karin Aune (Swe) Fenixs Edilsavino 53:30
42 Katheryn Curi Mattis (USA) US National Team 54:05
43 Carlee Taylor (Aus) Australia 54:12
44 Alona Andruk (Ukr) Safi - Pasta Zara Titanedi 54:45
45 Luisa Tamanini (Ita) Selle Italia Ghezzi 56:21
46 Charlotte Becker (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 57:12
47 Suzanne De Goede (Ned) Equipe Nürnberger Versicherung 57:50
48 Laura Lorenza Morfin Macouzet (Mex) Fenixs Edilsavino 58:29
49 Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu - Colnago 58:53
50 Alessandra D' Ettorre (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 59:39
51 Uenia Fernades Da Souza (Bra) USC Chirio Forno d'Asolo 1:00:24
52 Jennifer Fiori (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 1:00:30
53 Jennifer Hohl (Sui) Bigla Cycling Team 1:01:49
54 Erika Vilunaite (Ltu) Fenixs Edilsavino 1:02:00
55 Samantha Galassi (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 1:02:26
56 Kaytee Boyd (NZl) Selle Italia Ghezzi 1:03:28
57 Vera Koedooder (Ned) Lotto-Belisol Ladiesteam 1:04:00
58 Emma Mackie (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam 1:06:52
59 Clemilda Fernandes Silva (Bra) USC Chirio Forno d'Asolo 1:07:38
60 Giorgia Bronzini (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi 1:07:43
61 Meredith Miller (USA) US National Team 1:07:46
62 Lauren Tamayo (USA) US National Team 1:08:00
63 Katharine Carroll (USA) US National Team 1:08:38
64 Saneila Biagi (Ita) Team Cmax Dila' 1:09:08
65 Catherine Hare Willianson (GBr) Fenixs Edilsavino 1:09:30
66 Trine Schmidt (Den) Team Flexpoint 1:10:14
67 Gloria Presti (Ita) Selle Italia Ghezzi 1:10:20
68 Inga Cilvinaite (Ltu) Safi - Pasta Zara Titanedi 1:10:26
69 Eneritz Iturriagaetxebarria Mazaga (Esp) Safi - Pasta Zara Titanedi 1:10:35
70 Andrea Graus (Aut) Bigla Cycling Team s.t.
71 Kirsten Wild (Ned) Cervelo TestTeam 1:11:40
72 Eleonora Patuzzo (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi 1:12:08
73 Martina Corazza (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 1:13:06
74 Siobhan Dervan (Irl) Fenixs Edilsavino 1:13:27
75 Veronica Andreasson (Swe) Bigla Cycling Team 1:13:44
76 Tania Belvederesi (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 1:14:02
77 Marlen Johrend (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 1:14:24
78 Ina Yoko Teutenberg (Ger) Team Columbia-HTC Women 1:15:02
79 Laura Bozzolo (Ita) Selle Italia Ghezzi 1:15:25
80 Sarah Duster (Ger) Cervelo TestTeam 1:15:52
81 Lauren Kitchen (Aus) Australia 1:16:34
82 Cristina Alcalde Huertanos (Esp) Bizkaia - Durango - Champion System 1:17:49
83 Alessandra Borchi (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi 1:18:33
84 Tetyana Riabchenko (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo 1:22:09
85 Rochelle Gilmore (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam 1:22:38
86 Megan Guarnier (USA) US National Team 1:23:02
87 Chantal Beltman (Ned) Team Columbia-HTC Women 1:27:12
88 Valentina Bastianelli (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 1:27:35
89 Aleaksandra Lohvinova (Blr) Team System Data 1:28:20
90 Lisa Racchetto (USA) Team System Data 1:28:40
91 Emanuela Azzini (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 1:30:40
92 Regina Schleicher (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 1:32:39
93 Laura Pisaneschi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 1:36:07
94 Gema Pascual Torrecilla (Esp) Bizkaia - Durango - Champion System 1:36:49
95 Chiara Vanni (Ita) Team Cmax Dila' 1:37:33
96 Viktoria Vologdina (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo 1:39:37
97 Mireia Epelde Bikendi (Esp) Bizkaia - Durango - Champion System 1:40:13
98 Chiara Bortolus (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 1:43:54
99 Tetyana Mykhaylova (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo 1:45:19
100 Simona Frapporti (Ita) USC Chirio Forno d'Asolo 1:45:48
101 Francesca Faustini (Ita) Team Cmax Dila' 1:46:41
102 Brooke Miller (USA) US National Team 1:47:59
103 Dorleta Zorrilla Braceras (Esp) Bizkaia - Durango - Champion System 1:49:26
104 Bettina Kuhn (Sui) Bigla Cycling Team 1:49:46
105 Odette Bertolin (Ita) Team System Data 1:56:44
106 Alena Dylko (Blr) Team System Data 1:57:13
107 Liz Hatch (USA) Team System Data 1:57:41
108 Monica Holler (Swe) Bigla Cycling Team 1:57:43
109 Linn Torp (Nor) Lotto-Belisol Ladiesteam 2:04:37
110 Silvia Tirado Marquez (Esp) Team Cmax Dila' 2:09:54
111 Katherine Bates (Aus) Team Columbia-HTC Women 2:11:17
112 Urte Juodvalkyte (Ltu) Fenixs Edilsavino 2:14:16
113 Marina Vinnikava (Blr) Team System Data 2:14:23
114 Sara Grifi (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 2:16:10
115 Diana Zamorano (Esp) Bizkaia - Durango - Champion System 2:16:50

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login