Canadian Cyclist
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
ARG banner CC2 Sept 17.14
 

Daily News


 

July 11/09 12:40 pm - Tour of Austria: Stage 7, Tuft 2nd on stage


Posted by Editoress on 07/11/09
 

Results for the 7th stage. Svein Tuft finished 2nd on the stage and moves up to 17th in the overall.

Stage 7: Podersdorf am Neusiedler See ITT, 26.3km
1 Koos Moerenhout (Ned) Rabobank 0:31:36
2 Svein Tuft (Can) Garmin - Slipstream at 0:02
3 Laszlo Bodrogi (Fra) Team Katusha 0:15
4 Ian Stannard (GBr) ISD 0:21
5 Michael Albasini (Sui) Team Columbia - HTC 0:37
6 Ruslan Pidgornyy (Ukr) ISD s.t.
7 Marcus Burghardt (Ger) Team Columbia - HTC 0:41
8 Martin Velits (Svk) Team Milram 0:42
9 Eloy Teruel Rovira (Esp) Contentpolis-Ampo 0:43
10 Dario Cataldo (Ita) Quick Step 0:45
11 Fredrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto 0:51
12 Jeremy Hunt (GBr) Cervelo TestTeam 0:54
13 Andre Greipel (Ger) Team Columbia - HTC 1:01
14 Dries Devenyns (Bel) Quick Step 1:08
15 Olivier Kaisen (Bel) Silence-Lotto s.t.
16 Kai Reus (Ned) Rabobank 1:12
17 Maxim Belkov (Rus) ISD s.t.
18 Markus Eichler (Ger) Team Milram 1:13
19 Marcel Sieberg (Ger) Team Columbia - HTC s.t.
20 Alexander Serov (Rus) Team Katusha 1:14
21 Huub Duyn (Ned) Garmin - Slipstream 1:15
22 Bram De Groot (Ned) Rabobank 1:19
23 Martin Reimer (Ger) Cervelo TestTeam 1:22
24 Bram Tankink (Ned) Rabobank 1:23
25 Stanislau Samoilav (Blr) Quick Step 1:26
26 Cameron Wurf (Aus) Fuji-Servetto s.t.
27 Thomas Fothen (Ger) Team Milram 1:32
28 Pieter Weening (Ned) Rabobank 1:34
29 Edward King (USA) Cervelo TestTeam 1:45
30 Bart Dockx (Bel) Silence-Lotto 1:46
31 Matthias Brändle (Aut) ELK Haus 1:47
32 Serguei Klimov (Rus) Team Katusha 1:49
33 Matthias Russ (Ger) Team Milram s.t.
34 Christian Kux (Ger) Team Milram 1:53
35 Ermanno Capelli (Ita) Fuji-Servetto 1:57
36 Jelle Vanendert (Bel) Silence-Lotto s.t.
37 Riccardo Zoidl (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein 1:58
38 Markus Eibegger (Aut) ELK Haus 2:00
39 Xavier Florencio Cabre (Esp) Cervelo TestTeam 2:02
40 Stefan Denifl (Aut) ELK Haus 2:03
41 Jan Barta (Cze) KTM - Junkers 2:04
42 Gabriel Rasch (Nor) Cervelo TestTeam 2:08
43 Francesco Reda (Ita) Quick Step s.t.
44 Mathew Hayman (Aus) Rabobank 2:09
45 Leonardo Bertagnolli (Ita) PVC Diquigiovanni 2:11
46 Ruben Reig Conejero (Esp) Contentpolis-Ampo 2:12
47 Juan Jose Cobo Acebo (Esp) Fuji-Servetto s.t.
48 Paolo Bailetti (Ita) Fuji-Servetto 2:13
49 Alessandro Proni (Ita) ISD 2:16
50 Thomas Peterson (USA) Garmin - Slipstream 2:18
51 Rafael Serrano Fernandez (Esp) Contentpolis-Ampo 2:20
52 Kevin Seeldrayers (Bel) Quick Step s.t.
53 Rupert Probst (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein 2:21
54 Thomas Vedel Kvist (Den) Quick Step 2:26
55 Marco Velo (Ita) Quick Step 2:32
56 Francesco Ginanni (Ita) PVC Diquigiovanni 2:35
57 Stefan Probst (Aut) KTM - Junkers 2:37
58 Bernardo Riccio (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini D. 2:38
59 Sebastian Siedler (Ger) Vorarlberg - Corratec 2:39
60 Reto Hollenstein (Sui) Vorarlberg - Corratec 2:41
61 Guennady Mikhaylov (Rus) Team Katusha 2:42
62 Denis Galimzyanov (Rus) Team Katusha 2:43
63 Luis Angel Mate Mardones (Esp) PVC Diquigiovanni 2:46
64 Oscar Pujol Munoz (Esp) Cervelo TestTeam 2:48
65 Michael Pichler (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein 2:50
66 Ben Swift (GBr) Team Katusha 2:55
67 Harald Starzengruber (Aut) ELK Haus 2:56
68 Timothy Duggan (USA) Garmin - Slipstream 2:58
69 Luca Solari (Ita) PVC Diquigiovanni s.t.
70 Gert Dockx (Bel) Team Columbia - HTC 2:59
71 Benat Intxausti Elorriaga (Esp) Fuji-Servetto 3:01
72 Emanuel Vona (Ita) ISD 3:03
73 Davide Ricci Bitti (Ita) ISD 3:06
74 Werner Riebenbauer (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein s.t.
75 Roy Sentjens (Bel) Silence-Lotto 3:25
76 Robert Kiserlovski (Cro) Fuji-Servetto 3:26
77 Dainius Kairelis (Ltu) Ceramica Flaminia - Bossini D. s.t.
78 Cristiano Fumagalli (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini D. 3:29
79 Gianpaolo Caruso (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini D. 3:31
80 Jan Valach (Svk) ELK Haus 3:36
81 Wim Van Huffel (Bel) Vorarlberg - Corratec 3:37
82 Martin Riska (Svk) RC ARBÖ Wels Gourmetfein 3:42
83 Joaquin Novoa Menedez (Esp) Cervelo TestTeam s.t.
84 Peter Pichler (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein 3:50
85 Leonardo Moser (Ita) PVC Diquigiovanni 3:53
86 Morris Possoni (Ita) Team Columbia - HTC 3:55
87 Luigi Sestilli (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini D. 3:56
88 Jonas Ljungblad (Swe) Silence-Lotto 3:57
89 Dominik Hrinkow (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein 3:59
90 Alessandro Bertolini (Ita) PVC Diquigiovanni 4:01
91 Christoph Sokoll (Aut) Vorarlberg - Corratec 4:02
92 Artur Gajek (Ger) Team Milram 4:08
93 Harald Morscher (Aut) Vorarlberg - Corratec 4:10
94 David Schöggl (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein 4:15
95 Philipp Ludescher (Aut) Vorarlberg - Corratec 4:17
96 Cristiano Benenati (Ita) ISD 4:27
97 Rene Haselbacher (Aut) Vorarlberg - Corratec 4:33
98 Josef Kugler (Aut) KTM - Junkers 4:36
99 Massimiliano Gentili (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini D. 4:38
100 Elias Schmaeh (Sui) Vorarlberg - Corratec 4:44
101 Filippo Simeoni (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini D. 5:00
102 Stefan Rucker (Aut) ELK Haus 5:02
103 Gorik Gardeyn (Bel) Silence-Lotto 5:03
104 Oscar Garcia-Casarrubios (Esp) Contentpolis-Ampo s.t.
105 Petr Lechner (Cze) KTM - Junkers 5:04
106 Steffen Radochla (Ger) ELK Haus 5:09
107 Robert Gaszmayr (Aut) KTM - Junkers 5:15
108 Javier Megias Leal (Esp) Fuji-Servetto 5:40
109 Luca Mirenda G. (Ita) ISD 5:47
110 Graeme Brown (Aus) Rabobank 6:03
111 Pedro Jose Vera Alcaraz (Esp) Contentpolis-Ampo 6:24
 
GC
1 Michael Albasini (Sui) Team Columbia - HTC 25:40:34
2 Ruslan Pidgornyy (Ukr) ISD at 1:12
3 Stanislau Samoilav (Blr) Quick Step 2:20
4 Kevin Seeldrayers (Bel) Quick Step 2:42
5 Francesco Reda (Ita) Quick Step 2:51
6 Pieter Weening (Ned) Rabobank 2:59
7 Gianpaolo Caruso (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini D. 3:05
8 Stefan Denifl (Aut) ELK Haus 3:37
9 Jelle Vanendert (Bel) Silence-Lotto 5:30
10 Thomas Peterson (USA) Garmin - Slipstream 5:36
11 Robert Kiserlovski (Cro) Fuji-Servetto 6:34
12 Bram Tankink (Ned) Rabobank 6:43
13 Dries Devenyns (Bel) Quick Step 7:47
14 Matthias Brändle (Aut) ELK Haus 7:51
15 Timothy Duggan (USA) Garmin - Slipstream s.t.
16 Jan Barta (Cze) KTM - Junkers 9:48
17 Svein Tuft (Can) Garmin - Slipstream 11:02
18 Alessandro Proni (Ita) ISD s.t.
19 Reto Hollenstein (Sui) Vorarlberg - Corratec 12:29
20 Serguei Klimov (Rus) Team Katusha 12:59
21 Dario Cataldo (Ita) Quick Step 13:24
22 Fredrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto 15:06
23 Leonardo Bertagnolli (Ita) PVC Diquigiovanni 17:04
24 Maxim Belkov (Rus) ISD 21:47
25 Wim Van Huffel (Bel) Vorarlberg - Corratec 23:09
26 Matthias Russ (Ger) Team Milram 23:31
27 Massimiliano Gentili (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini D. 23:33
28 Elias Schmaeh (Sui) Vorarlberg - Corratec 24:36
29 Martin Velits (Svk) Team Milram 25:41
30 Luis Angel Mate Mardones (Esp) PVC Diquigiovanni 26:30
31 Mathew Hayman (Aus) Rabobank 26:49
32 Olivier Kaisen (Bel) Silence-Lotto 27:26
33 Marcus Burghardt (Ger) Team Columbia - HTC 28:17
34 Kai Reus (Ned) Rabobank 28:49
35 Andre Greipel (Ger) Team Columbia - HTC 29:00
36 Emanuel Vona (Ita) ISD 29:04
37 Guennady Mikhaylov (Rus) Team Katusha 29:07
38 Oscar Garcia-Casarrubios (Esp) Contentpolis-Ampo 29:37
39 Morris Possoni (Ita) Team Columbia - HTC 29:55
40 Harald Starzengruber (Aut) ELK Haus 30:48
41 Cristiano Fumagalli (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini D. 30:49
42 Marco Velo (Ita) Quick Step 30:53
43 Markus Eibegger (Aut) ELK Haus 30:56
44 Benat Intxausti Elorriaga (Esp) Fuji-Servetto 31:10
45 Bram De Groot (Ned) Rabobank 31:25
46 Thomas Fothen (Ger) Team Milram 32:02
47 Ian Stannard (GBr) ISD 32:06
48 Dominik Hrinkow (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein 32:07
49 Koos Moerenhout (Ned) Rabobank 32:16
50 Gabriel Rasch (Nor) Cervelo TestTeam 33:35
51 Ermanno Capelli (Ita) Fuji-Servetto 33:37
52 Jan Valach (Svk) ELK Haus 34:11
53 Gert Dockx (Bel) Team Columbia - HTC 34:37
54 Alessandro Bertolini (Ita) PVC Diquigiovanni 35:03
55 Stefan Rucker (Aut) ELK Haus 35:12
56 Huub Duyn (Ned) Garmin - Slipstream 35:13
57 Jonas Ljungblad (Swe) Silence-Lotto 36:03
58 Riccardo Zoidl (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein 36:14
59 Xavier Florencio Cabre (Esp) Cervelo TestTeam 37:16
60 Oscar Pujol Munoz (Esp) Cervelo TestTeam 37:30
61 Sebastian Siedler (Ger) Vorarlberg - Corratec 37:34
62 Werner Riebenbauer (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein 37:56
63 Michael Pichler (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein 37:57
64 Luca Mirenda G. (Ita) ISD 39:09
65 Roy Sentjens (Bel) Silence-Lotto 39:19
66 Davide Ricci Bitti (Ita) ISD 39:38
67 Luigi Sestilli (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini D. 39:41
68 Thomas Vedel Kvist (Den) Quick Step 39:44
69 Martin Reimer (Ger) Cervelo TestTeam 40:03
70 Juan Jose Cobo Acebo (Esp) Fuji-Servetto 40:08
71 Ruben Reig Conejero (Esp) Contentpolis-Ampo 40:20
72 Alexander Serov (Rus) Team Katusha 41:54
73 Ben Swift (GBr) Team Katusha 42:08
74 Josef Kugler (Aut) KTM - Junkers 42:41
75 Dainius Kairelis (Ltu) Ceramica Flaminia - Bossini D. 43:56
76 Markus Eichler (Ger) Team Milram 44:18
77 Philipp Ludescher (Aut) Vorarlberg - Corratec 44:26
78 Edward King (USA) Cervelo TestTeam 44:42
79 Marcel Sieberg (Ger) Team Columbia - HTC 45:33
80 Paolo Bailetti (Ita) Fuji-Servetto 45:47
81 Bart Dockx (Bel) Silence-Lotto 46:12
82 Martin Riska (Svk) RC ARBÖ Wels Gourmetfein 46:26
83 David Schöggl (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein 46:32
84 Jeremy Hunt (GBr) Cervelo TestTeam 46:35
85 Christian Kux (Ger) Team Milram 48:27
86 Christoph Sokoll (Aut) Vorarlberg - Corratec 48:43
87 Leonardo Moser (Ita) PVC Diquigiovanni 49:14
88 Laszlo Bodrogi (Fra) Team Katusha 49:45
89 Rafael Serrano Fernandez (Esp) Contentpolis-Ampo 49:50
90 Denis Galimzyanov (Rus) Team Katusha 50:13
91 Cristiano Benenati (Ita) ISD 51:47
92 Gorik Gardeyn (Bel) Silence-Lotto 52:35
93 Harald Morscher (Aut) Vorarlberg - Corratec s.t.
94 Peter Pichler (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein 52:36
95 Cameron Wurf (Aus) Fuji-Servetto 52:59
96 Joaquin Novoa Menedez (Esp) Cervelo TestTeam 53:37
97 Rene Haselbacher (Aut) Vorarlberg - Corratec 54:15
98 Artur Gajek (Ger) Team Milram 54:48
99 Stefan Probst (Aut) KTM - Junkers 55:01
100 Eloy Teruel Rovira (Esp) Contentpolis-Ampo 55:23
101 Graeme Brown (Aus) Rabobank 55:30
102 Rupert Probst (Aut) RC ARBÖ Wels Gourmetfein 57:09
103 Steffen Radochla (Ger) ELK Haus 57:20
104 Filippo Simeoni (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini D. 57:59
105 Javier Megias Leal (Esp) Fuji-Servetto 58:40
106 Luca Solari (Ita) PVC Diquigiovanni 1:00:47
107 Francesco Ginanni (Ita) PVC Diquigiovanni 1:01:26
108 Pedro Jose Vera Alcaraz (Esp) Contentpolis-Ampo 1:08:18
109 Petr Lechner (Cze) KTM - Junkers 1:08:49
110 Bernardo Riccio (Ita) Ceramica Flaminia - Bossini D. 1:10:58
111 Robert Gaszmayr (Aut) KTM - Junkers 1:26:24

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login