Canadian Cyclist Cervelo R3 24/7 2 - May 2
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
OGC Camelback CC - April 7
 

Daily News


 

July 12/09 22:10 pm - Giro Donne: Stage 9 and Final GC


Posted by Editoress on 07/12/09
 

Claudia Häusler won the 2009 edition of the Giro Donne, the women's equivalent of the Giro d'Italia. In the final stage, Kirsten Wild took the sprint finish for her second stage victory in the race.

"It was a very technical and dangerous course today," said Sports Director Manel Lacambra. "We tried to control the race and take care of Claudia. There was a break of 19 riders, but we were not thinking about winning the stage, only bringing the maglia rosa home safely. Bigla chased the gap to bring the breakaway back, and about 2 km from the finish, Kirsten took the chance and won the stage. These were perfect days in Italy; we won the Giro, we had several stage victories, and we also won the maglia ciclamino and the team classification."

"It was a victory for the entire team," said Claudia Häusler. "We all worked very hard for the victory and we are all very happy that we won the Giro. After the third place last year, it was amazing to be on the top of the podium - it was an unbelievable feeling. The best part was that had so much fun as a team the entire 10 days. That was surely a contributor to our victory."

Cervelo TestTeam press release

Stage 9: Grumo Nevano to Grumo Nevano, 111.2km
1 Kirsten Wild (Ned) Cervelo TestTeam 2:55:47
2 Giorgia Bronzini (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi
3 Diana Ziliute (Ltu) Safi - Pasta Zara Titanedi
4 Alessandra D' Ettorre (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line
5 Svetlana Bubnenkova (Rus) Fenixs Edilsavino
6 Monia Baccaille (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox
7 Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu - Colnago
8 Rochelle Gilmore (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam
9 Flavia Oliveira (Bra) S.C. Michela Fanini Record Rox
10 Bettina Kuhn (Sui) Bigla Cycling Team
11 Sigrid Corneo (Slo) Selle Italia Ghezzi
12 Gloria Presti (Ita) Selle Italia Ghezzi
13 Shelley Olds (USA) US National Team
14 Tiffany Cromwell (Aus) Australia
15 Emanuela Azzini (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago
16 Francesca Faustini (Ita) Team Cmax Dila'
17 Megan Guarnier (USA) US National Team
18 Aleaksandra Lohvinova (Blr) Team System Data
19 Sarah Duster (Ger) Cervelo TestTeam
20 Kaytee Boyd (NZl) Selle Italia Ghezzi
21 Simona Frapporti (Ita) USC Chirio Forno d'Asolo
22 Tania Belvederesi (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago
23 Suzanne De Goede (Ned) Equipe Nürnberger Versicherung
24 Elena Berlato (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi
25 Elizabeth Armitstead (GBr) Lotto-Belisol Ladiesteam
26 Catherine Hare Willianson (GBr) Fenixs Edilsavino
27 Silvia Valsecchi (Ita) Selle Italia Ghezzi
28 Linda Melanie Villumsen (Den) Team Columbia-HTC Women all s.t.
29 Uenia Fernades Da Souza (Bra) USC Chirio Forno d'Asolo 0:09
30 Monica Holler (Swe) Bigla Cycling Team
31 Lauren Tamayo (USA) US National Team
32 Inga Cilvinaite (Ltu) Safi - Pasta Zara Titanedi
33 Edita Pucinskaite (Ltu) Gauss RDZ Ormu - Colnago
34 Iris Slappendel (Ned) Team Flexpoint
35 Marta Vilajosana Andreu (Esp) Team Cmax Dila'
36 Karin Aune (Swe) Fenixs Edilsavino
37 Susanne Ljungskog (Swe) Team Flexpoint
38 Eleonora Patuzzo (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi
39 Veronica Andreasson (Swe) Bigla Cycling Team
40 Jennifer Hohl (Sui) Bigla Cycling Team
41 Clemilda Fernandes Silva (Bra) USC Chirio Forno d'Asolo
42 Emma Mackie (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam
43 Trine Schmidt (Den) Team Flexpoint
44 Odette Bertolin (Ita) Team System Data
45 Tetyana Mykhaylova (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo
46 Siobhan Dervan (Irl) Fenixs Edilsavino
47 Mireia Epelde Bikendi (Esp) Bizkaia - Durango - Champion System
48 Eneritz Iturriagaetxebarria Mazaga (Esp) Safi - Pasta Zara Titanedi
49 Viktoria Vologdina (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo
50 Urte Juodvalkyte (Ltu) Fenixs Edilsavino
51 Valentina Carretta (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line
52 Chiara Bortolus (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago
53 Marina Vinnikava (Blr) Team System Data
54 Tatiana Antoshina (Rus) Gauss RDZ Ormu - Colnago
55 Jennifer Fiori (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line
56 Kimberly Anderson (USA) Team Columbia-HTC Women
57 Chiara Vanni (Ita) Team Cmax Dila'
58 Carlee Taylor (Aus) Australia
59 Alessandra Borchi (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi
60 Alona Andruk (Ukr) Safi - Pasta Zara Titanedi
61 Gema Pascual Torrecilla (Esp) Bizkaia - Durango - Champion System
62 Laura Lorenza Morfinmacouzet (Mex) Fenixs Edilsavino
63 Lieselot Decroix (Bel) Cervelo TestTeam
64 Rosane Kirch (Bra) S.C. Michela Fanini Record Rox
65 Shara Gillon (Aus) Australia all s.t.
66 Olena Oliynik (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo 0:18
67 Cristina Alcalde Huertanos (Esp) Bizkaia - Durango - Champion System
68 Katharine Carroll (USA) US National Team
69 Samantha Galassi (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox
70 Tatiana Guderzo (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox all s.t.
71 Martina Corazza (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 0:21
72 Patricia Schwager (Sui) Cervelo TestTeam
73 Vera Koedooder (Ned) Lotto-Belisol Ladiesteam
74 Alena Dylko (Blr) Team System Data
75 Laura Pisaneschi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line
76 Alice Donadoni (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago
77 Dorleta Zorrilla Braceras (Esp) Bizkaia - Durango - Champion System
78 Ana Belen Garcia Antequera (Esp) Bizkaia - Durango - Champion System
79 Laura Bozzolo (Ita) Selle Italia Ghezzi
80 Katheryn Curi Mattis (USA) US National Team
81 Carla Ryan (Aus) Cervelo TestTeam
82 Kristin Armstrong (USA) Cervelo TestTeam
83 Claudia Hausler (Ger) Cervelo TestTeam
84 Meredith Miller (USA) US National Team
85 Chantal Beltman (Ned) Team Columbia-HTC Women
86 Linn Torp (Nor) Lotto-Belisol Ladiesteam
87 Fabiana Luperini (Ita) Selle Italia Ghezzi
88 Nicole Brandli (Sui) Bigla Cycling Team
89 Giuseppina Grassi (Mex) Selle Italia Ghezzi
90 Amber Halliday (Aus) Australia
91 Katherine Bates (Aus) Team Columbia-HTC Women
92 Mara Abbott (USA) Team Columbia-HTC Women
93 Lauren Kitchen (Aus) Australia
94 Emma Pooley (GBr) Cervelo TestTeam all s.t.
95 Ina Yoko Teutenberg (Ger) Team Columbia-HTC Women 0:32
96 Modesta Vzesniauskaite (Ltu) Bigla Cycling Team
97 Marlen Johrend (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung
98 Brooke Miller (USA) US National Team
99 Silvia Tirado Marquez (Esp) Team Cmax Dila'
100 Trixi Worrack (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 1:12
101 Sara Grifi (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 1:14
102 Saneila Biagi (Ita) Team Cmax Dila' 2:01
103 Lisa Racchetto (USA) Team System Data 2:44
104 Liz Hatch (USA) Team System Data 3:40
105 Diana Zamorano (Esp) Bizkaia - Durango - Champion System
DNF Luisa Tamanini (Ita) Selle Italia Ghezzi
DNF Erika Vilunaite (Ltu) Fenixs Edilsavino
DNF Loes Gunnewijk (Ned) Team Flexpoint
DNF Valentina Bastianelli (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line
DNF Regina Schleicher (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung
DNF Andrea Graus (Aut) Bigla Cycling Team
DNS Tetyana Riabchenko (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo
DNS Luise Keller (Ger) Team Columbia-HTC Women
 
Final GC
1 Claudia Hausler (Ger) Cervelo TestTeam 25:21:32
2 Mara Abbott (USA) Team Columbia-HTC Women at 0:30
3 Nicole Brandli (Sui) Bigla Cycling Team 2:33
4 Emma Pooley (GBr) Cervelo TestTeam 6:35
5 Svetlana Bubnenkova (Rus) Fenixs Edilsavino 6:51
6 Fabiana Luperini (Ita) Selle Italia Ghezzi 8:53
7 Tatiana Guderzo (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 10:54
8 Carla Ryan (Aus) Cervelo TestTeam 12:29
9 Susanne Ljungskog (Swe) Team Flexpoint 14:13
10 Edita Pucinskaite (Ltu) Gauss RDZ Ormu - Colnago 14:23
11 Kristin Armstrong (USA) Cervelo TestTeam 16:31
12 Tatiana Antoshina (Rus) Gauss RDZ Ormu - Colnago 19:34
13 Linda Melanie Villumsen (Den) Team Columbia-HTC Women 20:33
14 Flavia Oliveira (Bra) S.C. Michela Fanini Record Rox 21:53
15 Elizabeth Armitstead (GBr) Lotto-Belisol Ladiesteam 27:00
16 Diana Ziliute (Ltu) Safi - Pasta Zara Titanedi 27:01
17 Elena Berlato (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi 27:47
18 Trixi Worrack (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 27:56
19 Kimberly Anderson (USA) Team Columbia-HTC Women 29:05
20 Marta Vilajosana Andreu (Esp) Team Cmax Dila' 30:35
21 Monia Baccaille (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 31:57
22 Tiffany Cromwell (Aus) Australia 32:18
23 Valentina Carretta (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 34:06
24 Iris Slappendel (Ned) Team Flexpoint 34:30
25 Amber Halliday (Aus) Australia 35:08
26 Sigrid Corneo (Slo) Selle Italia Ghezzi 37:12
27 Olena Oliynik (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo 39:25
28 Shara Gillon (Aus) Australia 41:25
29 Shelley Olds (USA) US National Team 48:08
30 Ana Belen Garcia Antequera (Esp) Bizkaia - Durango - Champion System 49:29
31 Lieselot Decroix (Bel) Cervelo TestTeam 56:47
32 Giuseppina Grassi (Mex) Selle Italia Ghezzi 58:00
33 Alice Donadoni (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 59:19
34 Patricia Schwager (Sui) Cervelo TestTeam 59:35
35 Silvia Valsecchi (Ita) Selle Italia Ghezzi 1:00:46
36 Karin Aune (Swe) Fenixs Edilsavino 1:01:13
37 Carlee Taylor (Aus) Australia 1:01:55
38 Katheryn Curi Mattis (USA) US National Team 1:02:00
39 Jennifer Fiori (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 1:04:30
40 Suzanne De Goede (Ned) Equipe Nürnberger Versicherung 1:05:24
41 Jennifer Hohl (Sui) Bigla Cycling Team 1:05:32
42 Rosane Kirch (Bra) S.C. Michela Fanini Record Rox 1:05:34
43 Laura Lorenza Morfinmacouzet (Mex) Fenixs Edilsavino 1:06:12
44 Julia Martisova (Rus) Gauss RDZ Ormu - Colnago 1:06:27
45 Modesta Vzesniauskaite (Ltu) Bigla Cycling Team 1:06:47
46 Uenia Fernades Da Souza (Bra) USC Chirio Forno d'Asolo 1:08:07
47 Kaytee Boyd (NZl) Selle Italia Ghezzi 1:11:02
48 Alona Andruk (Ukr) Safi - Pasta Zara Titanedi 1:11:28
49 Eleonora Patuzzo (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi 1:11:36
50 Vera Koedooder (Ned) Lotto-Belisol Ladiesteam 1:11:55
51 Emma Mackie (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam 1:14:35
52 Saneila Biagi (Ita) Team Cmax Dila' 1:14:43
53 Clemilda Fernandes Silva (Bra) USC Chirio Forno d'Asolo 1:15:21
54 Lauren Tamayo (USA) US National Team 1:15:43
55 Alessandra D' Ettorre (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 1:16:13
56 Katharine Carroll (USA) US National Team 1:16:30
57 Catherine Hare Willianson (GBr) Fenixs Edilsavino 1:17:04
58 Trine Schmidt (Den) Team Flexpoint 1:17:57
59 Inga Cilvinaite (Ltu) Safi - Pasta Zara Titanedi 1:18:09
60 Eneritz Iturriagaetxebarria Mazaga (Esp) Safi - Pasta Zara Titanedi 1:18:18
61 Kirsten Wild (Ned) Cervelo TestTeam 1:19:04
62 Ina Yoko Teutenberg (Ger) Team Columbia-HTC Women 1:19:08
63 Samantha Galassi (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 1:19:18
64 Martina Corazza (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 1:21:01
65 Siobhan Dervan (Irl) Fenixs Edilsavino 1:21:10
66 Tania Belvederesi (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 1:21:36
67 Giorgia Bronzini (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi 1:24:11
68 Lauren Kitchen (Aus) Australia 1:24:29
69 Cristina Alcalde Huertanos (Esp) Bizkaia - Durango - Champion System 1:25:41
70 Megan Guarnier (USA) US National Team 1:26:36
71 Gloria Presti (Ita) Selle Italia Ghezzi 1:26:54
72 Marlen Johrend (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung 1:31:30
73 Laura Bozzolo (Ita) Selle Italia Ghezzi 1:32:20
74 Sarah Duster (Ger) Cervelo TestTeam 1:32:26
75 Alessandra Borchi (Ita) Safi - Pasta Zara Titanedi 1:35:16
76 Aleaksandra Lohvinova (Blr) Team System Data 1:35:54
77 Meredith Miller (USA) US National Team 1:36:07
78 Rochelle Gilmore (Aus) Lotto-Belisol Ladiesteam 1:39:12
79 Veronica Andreasson (Swe) Bigla Cycling Team 1:43:19
80 Chiara Vanni (Ita) Team Cmax Dila' 1:45:16
81 Chantal Beltman (Ned) Team Columbia-HTC Women 1:46:24
82 Lisa Racchetto (USA) Team System Data 1:47:58
83 Laura Pisaneschi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line 1:53:02
84 Simona Frapporti (Ita) USC Chirio Forno d'Asolo 1:53:22
85 Gema Pascual Torrecilla (Esp) Bizkaia - Durango - Champion System 1:53:32
86 Viktoria Vologdina (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo 1:56:20
87 Mireia Epelde Bikendi (Esp) Bizkaia - Durango - Champion System 1:56:56
88 Emanuela Azzini (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 2:00:06
89 Tetyana Mykhaylova (Ukr) USC Chirio Forno d'Asolo 2:02:02
90 Francesca Faustini (Ita) Team Cmax Dila' 2:03:15
91 Dorleta Zorrilla Braceras (Esp) Bizkaia - Durango - Champion System 2:06:21
92 Bettina Kuhn (Sui) Bigla Cycling Team 2:08:37
93 Linn Torp (Nor) Lotto-Belisol Ladiesteam 2:12:32
94 Chiara Bortolus (Ita) Gauss RDZ Ormu - Colnago 2:13:29
95 Monica Holler (Swe) Bigla Cycling Team 2:14:26
96 Odette Bertolin (Ita) Team System Data 2:15:37
97 Alena Dylko (Blr) Team System Data 2:16:18
98 Liz Hatch (USA) Team System Data 2:17:55
99 Brooke Miller (USA) US National Team 2:19:22
100 Silvia Tirado Marquez (Esp) Team Cmax Dila' 2:29:10
101 Katherine Bates (Aus) Team Columbia-HTC Women 2:30:29
102 Urte Juodvalkyte (Ltu) Fenixs Edilsavino 2:30:59
103 Marina Vinnikava (Blr) Team System Data 2:37:23
104 Sara Grifi (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 2:45:12
105 Diana Zamorano (Esp) Bizkaia - Durango - Champion System 2:51:21

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7451) - Oct 21
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login