Canadian Cyclist Cervelo R5 24-7 2 March 26
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Norco Tactic - April 1
 
BikeSports - November 17
 
D'Ornellas (+1528) - Jan 31
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Camelback CC - April 7
 

Daily News


 

July 20/09 9:20 am - Tour of Qinghai Lake: Stage 3


Posted by Editoress on 07/20/09
 

Results from Stage 3

Stage 3: Xunhua-Zhaba to Ping'an-Xining, 173.3km
1 Ghader Mizbani Iranagh (Iri) Tabriz Petrochemicals 4:11:19
2 Ahad Kazemi Sarai (Iri) Tabriz Petrochemicals at s.t.
3 Mitja Mahoric (Slo) Slovenia 0:51
4 Yevgeniy Sladkov (Kaz) Kazakhstan
5 Sergiy Grechin (Ukr) Ukraine
6 James Perry (RSA) Neotel/CKT all s.t.
7 Radoslav Rogina (Cro) Loborika 0:54
8 Volodymyr Starchyk (Ukr) Ukraine
9 Frantisek Padour (Cze) Whirlpool -Author
10 Mariusz Witecki (Pol) Poland all s.t.
11 Valentin Iglinskiy (Kaz) Kazakhstan 1:34
12 Danilo Hondo (Ger) Whirlpool -Author
13 Jure Kocjan (Slo) Slovenia
14 Fuyu Li (Chn) Trek -Marco Polo
15 Theo Eltink (Ned) Skil-Shimano
16 Xiaoyong Dong (Chn) Qinghai TYD
17 Kam Po Wong (Hkg) Hong Kong
18 Anatoliy Pakhtusov (Ukr) Ukraine
19 Pawel Cieslik (Pol) Poland
20 Reijnen Kiel (USA) Jelly Belly
21 Feng Han (Chn) Skil-Shimano
22 Roger Beuchat (Sui) Neotel/CKT
23 DMITRIY Fofonov (Kaz) Kazakhstan
24 Lucas Persson (Swe) Team Capinordic
25 Andrey Mizurov (Kaz) Tabriz Petrochemicals
26 Matej Stare (Slo) Slovenia
27 Mateusz Mroz (Pol) Poland
28 Yevceniy Nepomnyachshiy (Kaz) Kazakhstan
29 Simon Richardson (GBr) Rapha-Condor
30 Pengda Jiao (Chn) Qinghai TYD
31 Oleksandr Sheydyk (Ukr) Ukraine
32 Niklas Axelsson (Swe) Team Utensilnord
33 Darren Lapthorne (Aus) Rapha-Condor
34 Stanislav Kozubek (Cze) Whirlpool -Author
35 Gasper Svab (Slo) Slovenia
36 Kristjan Durasek (Cro) Loborika
37 Janse Van Rensburg (RSA) Trek -Marco Polo
38 Andrej Omulec (Slo) Slovenia
39 Adrian Honkisz (Pol) Poland
40 Hrvoje Miholjevic (Cro) Loborika
41 Leopold Konig (Cze) Whirlpool -Author
42 Hossein Askari (Iri) Tabriz Petrochemicals
43 Vladimir Kerkez (Slo) Slovenia
44 Bostjan Rezman (Slo) Slovenia
45 Andrea Pagoto (Ita) Team Utensilnord
46 Alexandr Shushemoin (Kaz) Kazakhstan all s.t.
47 Lei Sun (Chn) Max Success Sports 1:41
48 Dmitry Gruzdev (Kaz) Kazakhstan 1:49
49 Nazar Jumabekov (Kaz) Kazakhstan 12:44
50 Biao Liu (Chn) Qinghai TYD 14:55
51 Carlo Corra (Ita) Team Utensilnord
52 Volodymyr Rybin (Ukr) Ukraine
53 Haijun Ma (Chn) Qinghai TYD
54 Mehdi Faridi Kovij (Iri) Tabriz Petrochemicals all s.t.
55 William Clarke (Aus) Praties 20:59
56 Meiyin Wang (Chn) Trek -Marco Polo
57 Ben Grenda (Aus) Praties
58 Adam Wadecki (Pol) Team Utensilnord
59 Kui Wei (Chn) Qinghai TYD
60 Yujian Zhao (Chn) Max Success Sports
61 Hui Zhang (Chn) Max Success Sports
62 Baoqing Song (Chn) China
63 Yilin Liu (Chn) Trek -Marco Polo
64 David Maree (RSA) Neotel/CKT
65 Hao Liu (Chn) Max Success Sports
66 Nickolas Reistad (USA) Jelly Belly
67 Yue Tu (Chn) Qinghai TYD
68 Matthew Green (GBr) Cinelli-Down Under
69 Sven De Weerdt (Bel) Cinelli-Down Under
70 Kristian Sobota (Den) Team Capinordic
71 Peng Liu (Chn) China
72 Jianhua Ji (Chn) China
73 Nikola Aistrup (Den) Team Capinordic
74 Jeremy Powers (USA) Jelly Belly
75 Niki Ostergaard (Den) Team Capinordic
76 Nathan Earle (Aus) Praties
77 Guo Hui (Chn) Max Success Sports
78 Michael Fitzgerald (Aus) Cinelli-Down Under
79 Wang Yip Tang (Hkg) Hong Kong
80 Ben Mather (Aus) Praties
81 Ben Grieve-Johnson (Aus) Praties
82 Chun Hing Chan (Hkg) Hong Kong
83 Tom Veelers (Ned) Skil-Shimano
84 Hossein Jahabanian (Iri) Tabriz Petrochemicals
85 Eric Van De Meent (Ned) Trek -Marco Polo
86 Ruisong Zhang (Chn) Max Success Sports
87 Kuan Hua Lai (Tpe) Giant A.R.T.
88 Tigran Korkotyan (Arm) Neotel/CKT
89 Shengjun Wu (Chn) Qinghai TYD
90 Piotr Osinski (Pol) Poland
91 Wojciech Dybel (Pol) Poland
92 Kristian House (GBr) Rapha-Condor
93 Andreas Linden (Swe) Team Capinordic
94 Vid Ogris (Slo) Loborika
95 Gang Xu (Chn) Max Success Sports
96 Jacobus Venter (RSA) Trek -Marco Polo
97 Dan Craven (Nam) Rapha-Condor
98 Darko Blazevic (Cro) Loborika
99 Tomislav Danculovic (Cro) Loborika
100 Volodymyr Duma (Ukr) Ukraine
101 Serhiy Honchar (Ukr) Team Utensilnord
102 Petr Bencik (Cze) Whirlpool -Author
103 Liam Holohan (GBr) Rapha-Condor
104 Tom Southam (GBr) Rapha-Condor
105 Bruno Rizzi (Ita) Team Utensilnord
106 Will Routley (Can) Jelly Belly
107 Ho Ting Kwok (Hkg) Hong Kong
108 Emiliano Donadello (Ita) Team Utensilnord
109 Bert De Backer (Bel) Skil-Shimano all s.t.
110 Peter Ronsse (Bel) Cinelli-Down Under 28:30
111 Bo Liu (Chn) China s.t.
112 Christofer Stevenson (Swe) Team Capinordic 28:32
113 Cheng Ji (Chn) Skil-Shimano
114 Leon Van Bon (Ned) Trek -Marco Polo
115 Kuei Hsiang Peng (Tpe) Giant A.R.T.
116 Yuriy Metlushenko (Ukr) Ukraine
117 Jakub Danacik (Cze) Whirlpool -Author
118 Vojtech Dlouhy (Cze) Whirlpool -Author
119 King Wai Cheung (Hkg) Hong Kong
120 Logan Hutchings (Nzl) Cinelli-Down Under
121 Matthew Rice (Aus) Jelly Belly
122 Bert Roesems (Bel) Cinelli-Down Under
123 Lukasz Osiecki (Pol) Poland
124 Yukihiro Doi (Jpn) Skil-Shimano
125 Christopher 'D Amelio (Aus) Cinelli-Down Under
126 Morten Hoberg Nielsen (Den) Team Capinordic
127 Xitao Ji (Chn) China all s.t.
DNS Siu Wai Ko (Hkg) Hong Kong  
DNF Steve Houanard (Fra) Skil-Shimano  
DNF Phillip Gaimon (USA) Jelly Belly  
DNF Dylan Newell (Aus) Praties  
DNF Tiaan Kannemeyer (RSA) Neotel/CKT  
DNF Ying Hon Yeung (Hkg) Hong Kong  
 
GC
1 Andrey Mizurov (Kaz) Tabriz Petrochemicals 10:53:16
2 Niklas Axelsson (Swe) Team Utensilnord at 0:15
3 Mitja Mahoric (Slo) Slovenia 1:03
4 Radoslav Rogina (Cro) Loborika 1:11
5 Ghader Mizbani Iranagh (Iri) Tabriz Petrochemicals 1:34
6 DMITRIY Fofonov (Kaz) Kazakhstan 2:03
7 Volodymyr Starchyk (Ukr) Ukraine 2:13
8 Yevgeniy Sladkov (Kaz) Kazakhstan 2:21
9 Mariusz Witecki (Pol) Poland 2:23
10 Ahad Kazemi Sarai (Iri) Tabriz Petrochemicals 2:24
11 Sergiy Grechin (Ukr) Ukraine 2:41
12 Danilo Hondo (Ger) Whirlpool -Author 3:08
13 Matej Stare (Slo) Slovenia 3:13
14 Reijnen Kiel (USA) Jelly Belly 3:20
15 Andrea Pagoto (Ita) Team Utensilnord 3:30
16 Janse Van Rensburg (RSA) Trek -Marco Polo 3:40
17 Fuyu Li (Chn) Trek -Marco Polo 4:00
18 Jure Kocjan (Slo) Slovenia 4:02
19 Lucas Persson (Swe) Team Capinordic 4:11
20 Vladimir Kerkez (Slo) Slovenia 4:12
21 Yevceniy Nepomnyachshiy (Kaz) Kazakhstan 4:19
22 Theo Eltink (Ned) Skil-Shimano 4:20
23 Valentin Iglinskiy (Kaz) Kazakhstan 4:21
24 Anatoliy Pakhtusov (Ukr) Ukraine 4:24
25 Andrej Omulec (Slo) Slovenia 4:25
26 Kristjan Durasek (Cro) Loborika 4:30
27 James Perry (RSA) Neotel/CKT 5:45
28 Frantisek Padour (Cze) Whirlpool -Author 6:00
29 Hossein Askari (Iri) Tabriz Petrochemicals 6:28
30 Pawel Cieslik (Pol) Poland 6:34
31 Gasper Svab (Slo) Slovenia 6:35
32 Bostjan Rezman (Slo) Slovenia 6:36
33 Alexandr Shushemoin (Kaz) Kazakhstan s.t.
34 Pengda Jiao (Chn) Qinghai TYD 6:55
35 Kam Po Wong (Hkg) Hong Kong 6:59
36 Hrvoje Miholjevic (Cro) Loborika 11:07
37 Simon Richardson (GBr) Rapha-Condor 11:43
38 Mateusz Mroz (Pol) Poland 11:46
39 Adrian Honkisz (Pol) Poland 11:57
40 Leopold Konig (Cze) Whirlpool -Author 12:17
41 Stanislav Kozubek (Cze) Whirlpool -Author 13:02
42 Lei Sun (Chn) Max Success Sports 13:09
43 Oleksandr Sheydyk (Ukr) Ukraine 15:39
44 Dmitry Gruzdev (Kaz) Kazakhstan 16:04
45 Feng Han (Chn) Skil-Shimano 16:09
46 Volodymyr Rybin (Ukr) Ukraine 17:33
47 Nazar Jumabekov (Kaz) Kazakhstan 19:09
48 Xiaoyong Dong (Chn) Qinghai TYD 19:35
49 Biao Liu (Chn) Qinghai TYD 21:05
50 Roger Beuchat (Sui) Neotel/CKT 21:44
51 Bruno Rizzi (Ita) Team Utensilnord 22:51
52 Petr Bencik (Cze) Whirlpool -Author 23:56
53 Haijun Ma (Chn) Qinghai TYD 25:01
54 Tom Southam (GBr) Rapha-Condor 26:00
55 Shengjun Wu (Chn) Qinghai TYD 27:10
56 Darren Lapthorne (Aus) Rapha-Condor 27:42
57 Carlo Corra (Ita) Team Utensilnord 29:28
58 Emiliano Donadello (Ita) Team Utensilnord 31:46
59 William Clarke (Aus) Praties 31:58
60 Vid Ogris (Slo) Loborika 32:20
61 Wang Yip Tang (Hkg) Hong Kong 32:25
62 Eric Van De Meent (Ned) Trek -Marco Polo 32:27
63 Meiyin Wang (Chn) Trek -Marco Polo 32:32
64 Yukihiro Doi (Jpn) Skil-Shimano 34:54
65 Nathan Earle (Aus) Praties 35:04
66 Will Routley (Can) Jelly Belly 35:11
67 Jeremy Powers (USA) Jelly Belly 35:20
68 Nickolas Reistad (USA) Jelly Belly 35:25
69 Hossein Jahabanian (Iri) Tabriz Petrochemicals s.t.
70 Tom Veelers (Ned) Skil-Shimano 35:27
71 Ben Grenda (Aus) Praties
72 Dan Craven (Nam) Rapha-Condor
73 Kristian House (GBr) Rapha-Condor all s.t.
74 Ho Ting Kwok (Hkg) Hong Kong 35:28
75 Volodymyr Duma (Ukr) Ukraine s.t.
76 Jianhua Ji (Chn) China 35:29
77 Tomislav Danculovic (Cro) Loborika 35:30
78 Niki Ostergaard (Den) Team Capinordic 35:35
79 Jacobus Venter (RSA) Trek -Marco Polo 35:37
80 Gang Xu (Chn) Max Success Sports 35:38
81 Nikola Aistrup (Den) Team Capinordic 35:40
82 Peng Liu (Chn) China 35:47
83 Baoqing Song (Chn) China 35:55
84 Ruisong Zhang (Chn) Max Success Sports s.t.
85 Yilin Liu (Chn) Trek -Marco Polo 36:11
86 Guo Hui (Chn) Max Success Sports 37:28
87 Chun Hing Chan (Hkg) Hong Kong 38:50
88 Kui Wei (Chn) Qinghai TYD 39:39
89 Piotr Osinski (Pol) Poland 40:43
90 Ben Mather (Aus) Praties 42:12
91 Kristian Sobota (Den) Team Capinordic 43:08
92 Jakub Danacik (Cze) Whirlpool -Author 43:16
93 Sven De Weerdt (Bel) Cinelli-Down Under 43:32
94 Bert De Backer (Bel) Skil-Shimano 47:29
95 Wojciech Dybel (Pol) Poland 47:33
96 Darko Blazevic (Cro) Loborika s.t.
97 Serhiy Honchar (Ukr) Team Utensilnord 47:35
98 Matthew Green (GBr) Cinelli-Down Under 47:36
99 Yue Tu (Chn) Qinghai TYD 47:37
100 Tigran Korkotyan (Arm) Neotel/CKT 47:40
101 Mehdi Faridi Kovij (Iri) Tabriz Petrochemicals 47:45
102 Ben Grieve-Johnson (Aus) Praties 47:50
103 Liam Holohan (GBr) Rapha-Condor 47:57
104 Yujian Zhao (Chn) Max Success Sports 47:59
105 Hui Zhang (Chn) Max Success Sports 48:03
106 Cheng Ji (Chn) Skil-Shimano 49:01
107 Matthew Rice (Aus) Jelly Belly 49:30
108 Kuan Hua Lai (Tpe) Giant A.R.T. 49:49
109 King Wai Cheung (Hkg) Hong Kong 49:50
110 Michael Fitzgerald (Aus) Cinelli-Down Under 51:26
111 Adam Wadecki (Pol) Team Utensilnord 51:46
112 Bert Roesems (Bel) Cinelli-Down Under 54:49
113 Logan Hutchings (Nzl) Cinelli-Down Under 55:10
114 Bo Liu (Chn) China 56:02
115 Yuriy Metlushenko (Ukr) Ukraine 56:03
116 David Maree (RSA) Neotel/CKT 57:35
117 Xitao Ji (Chn) China 58:36
118 Peter Ronsse (Bel) Cinelli-Down Under 58:38
119 Christopher 'D Amelio (Aus) Cinelli-Down Under 59:12
120 Christofer Stevenson (Swe) Team Capinordic 1:01:09
121 Kuei Hsiang Peng (Tpe) Giant A.R.T. 1:01:44
122 Lukasz Osiecki (Pol) Poland 1:06:08
123 Leon Van Bon (Ned) Trek -Marco Polo 1:09:20
124 Andreas Linden (Swe) Team Capinordic 1:10:51
125 Hao Liu (Chn) Max Success Sports 1:14:21
126 Vojtech Dlouhy (Cze) Whirlpool -Author 1:18:18
127 Morten Hoberg Nielsen (Den) Team Capinordic 1:18:41

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Williams Cycling March 28
 
Mont Tremblant Gran Fondo - Feb14
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
ARG Time Button - April 7
 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login