Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 2 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
Specialized Tarmac CC1 - Aug 12
 

Daily News


 

July 22/09 10:00 am - Tour of Qinghai Lake: Stage 5


Posted by Editoress on 07/22/09
 

Results from the 5th stage. Will Routley, the only Canadian in the stage, did not finish and is out of the race

Stage 5: Qinghai Lake to Bird Islan, 120.6 km
1 Valentin Iglinskiy (Kaz) Kazakhstan 2:45:49
2 Jure Kocjan (Slo) Slovenia
3 Dmitry Fofonov (Kaz) Kazakhstan
4 Danilo Hondo (Ger) Whirlpool -Author
5 Tom Veelers (Ned) Skil-Shimano
6 Radoslav Rogina (Cro) Loborika
7 Fuyu Li (Chn) Trek -Marco Polo
8 Reijnen Kiel (USA) Jelly Belly
9 Sergiy Grechin (Ukr) Ukraine
10 Matej Stare (Slo) Slovenia
11 Mitja Mahoric (Slo) Slovenia
12 Theo Eltink (Ned) Skil-Shimano
13 Pawel Cieslik (Pol) Poland
14 Bo Liu (Chn) China
15 Meiyin Wang (Chn) Trek -Marco Polo
16 Vid Ogris (Slo) Loborika
17 Christofer Stevenson (Swe) Team Capinordic
18 Andrey Mizurov (Kaz) Tabriz Petrochemicals
19 Dan Craven (Nam) Rapha-Condor
20 Hossein Jahabanian (Iri) Tabriz Petrochemicals
21 Sven De Weerdt (Bel) Cinelli-Down Under
22 Janse Van Rensburg (RSA) Trek -Marco Polo
23 Wojciech Dybel (Pol) Poland
24 Feng Han (Chn) Skil-Shimano
25 Vladimir Kerkez (Slo) Slovenia
26 Bert De Backer (Bel) Skil-Shimano
27 Baoqing Song (Chn) China
28 Stanislav Kozubek (Cze) Whirlpool -Author
29 Nickolas Reistad (USA) Jelly Belly
30 Bostjan Rezman (Slo) Slovenia
31 Ghader Mizbani Iranagh (Iri) Tabriz Petrochemicals
32 Hrvoje Miholjevic (Cro) Loborika
33 Lucas Persson (Swe) Team Capinordic
34 Andrej Omulec (Slo) Slovenia
35 Hossein Askari (Iri) Tabriz Petrochemicals all s.t.
36 Andreas Linden (Swe) Team Capinordic 0:06
37 Yevgeniy Sladkov (Kaz) Kazakhstan 0:07
38 Tomislav Danculovic (Cro) Loborika
39 Yevceniy Nepomnyachshiy (Kaz) Kazakhstan
40 Nikola Aistrup (Den) Team Capinordic all s.t.
41 Nazar Jumabekov (Kaz) Kazakhstan 0:23
42 Volodymyr Starchyk (Ukr) Ukraine
43 Carlo Corra (Ita) Team Utensilnord 4:23
44 Guo Hui (Chn) Max Success Sports
45 Xiaoyong Dong (Chn) Qinghai TYD
46 Alexandr Shushemoin (Kaz) Kazakhstan
47 Haijun Ma (Chn) Qinghai TYD
48 Mateusz Mroz (Pol) Poland
49 Wang Yip Tang (Hkg) Hong Kong
50 Mariusz Witecki (Pol) Poland
51 Ben Mather (Aus) Praties
52 Niklas Axelsson (Swe) Team Utensilnord
53 Bert Roesems (Bel) Cinelli-Down Under
54 Roger Beuchat (Sui) Neotel/CKT
55 Leon Van Bon (Ned) Trek -Marco Polo
56 Vojtech Dlouhy (Cze) Whirlpool -Author
57 Jakub Danacik (Cze) Whirlpool -Author
58 Kristian Sobota (Den) Team Capinordic
59 Anatoliy Pakhtusov (Ukr) Ukraine
60 Morten Hoberg Nielsen (Den) Team Capinordic
61 Kam Po Wong (Hkg) Hong Kong
62 Cheng Ji (Chn) Skil-Shimano
63 Jacobus Venter (RSA) Trek -Marco Polo
64 Matthew Rice (Aus) Jelly Belly
65 Darren Lapthorne (Aus) Rapha-Condor
66 Dmitry Gruzdev (Kaz) Kazakhstan all s.t.
67 Adam Wadecki (Pol) Team Utensilnord 4:40
68 Serhiy Honchar (Ukr) Team Utensilnord 5:11
69 Emiliano Donadello (Ita) Team Utensilnord 8:47
70 Yue Tu (Chn) Qinghai TYD 10:06
71 Christopher 'D Amelio (Aus) Cinelli-Down Under
72 James Perry (RSA) Neotel/CKT
73 Kui Wei (Chn) Qinghai TYD
74 King Wai Cheung (Hkg) Hong Kong
75 Hao Liu (Chn) Max Success Sports
76 Kuei Hsiang Peng (Tpe) Giant A.R.T.
77 Peter Ronsse (Bel) Cinelli-Down Under
78 William Clarke (Aus) Praties
79 Peng Liu (Chn) China
80 Yuriy Metlushenko (Ukr) Ukraine
81 Volodymyr Duma (Ukr) Ukraine
82 Darko Blazevic (Cro) Loborika
83 Leopold Konig (Cze) Whirlpool -Author
84 Yukihiro Doi (Jpn) Skil-Shimano
85 Biao Liu (Chn) Qinghai TYD
86 Volodymyr Rybin (Ukr) Ukraine
87 Petr Bencik (Cze) Whirlpool -Author
88 Andrea Pagoto (Ita) Team Utensilnord
89 Mehdi Faridi Kovij (Iri) Tabriz Petrochemicals
90 Eric Van De Meent (Ned) Trek -Marco Polo
91 Pengda Jiao (Chn) Qinghai TYD
92 Lukasz Osiecki (Pol) Poland
93 Piotr Osinski (Pol) Poland all s.t.
94 Xitao Ji (Chn) China 10:19
95 Michael Fitzgerald (Aus) Cinelli-Down Under 12:21
96 Kristjan Durasek (Cro) Loborika 12:59
97 Frantisek Padour (Cze) Whirlpool -Author
98 Ben Grenda (Aus) Praties both s.t.
99 Niki Ostergaard (Den) Team Capinordic 15:51
100 Yilin Liu (Chn) Trek -Marco Polo
101 Nathan Earle (Aus) Praties
102 Oleksandr Sheydyk (Ukr) Ukraine
103 Logan Hutchings (Nzl) Cinelli-Down Under
104 Ben Grieve-Johnson (Aus) Praties
105 Hui Zhang (Chn) Max Success Sports
106 Adrian Honkisz (Pol) Poland
107 Matthew Green (GBr) Cinelli-Down Under
108 Ahad Kazemi Sarai (Iri) Tabriz Petrochemicals
109 Tom Southam (GBr) Rapha-Condor
110 Liam Holohan (GBr) Rapha-Condor
111 Ruisong Zhang (Chn) Max Success Sports
112 Yujian Zhao (Chn) Max Success Sports
113 Kristian House (GBr) Rapha-Condor all s.t.
114 Kuan Hua Lai (Tpe) Giant A.R.T. 20:13
115 Gang Xu (Chn) Max Success Sports 20:15
116 Shengjun Wu (Chn) Qinghai TYD
117 Ho Ting Kwok (Hkg) Hong Kong
118 Jeremy Powers (USA) Jelly Belly
119 Lei Sun (Chn) Max Success Sports all s.t.
DNF Will Routley (Can) Jelly Belly
DNF Simon Richardson (GBr) Rapha-Condor
DNF Tigran Korkotyan (Arm) Neotel/CKT
DNF Gasper Svab (Slo) Slovenia
DNF Jianhua Ji (Chn) China
DNF Chun Hing Chan (Hkg) Hong Kong
 
GC
1 Andrey Mizurov (Kaz) Tabriz Petrochemicals 16:35:27
2 Mitja Mahoric (Slo) Slovenia at 1:00
3 Radoslav Rogina (Cro) Loborika 1:07
4 Ghader Mizbani Iranagh (Iri) Tabriz Petrochemicals 1:34
5 Dmitry Fofonov (Kaz) Kazakhstan 1:59
6 Volodymyr Starchyk (Ukr) Ukraine 2:13
7 Yevgeniy Sladkov (Kaz) Kazakhstan 2:28
8 Sergiy Grechin (Ukr) Ukraine 2:41
9 Danilo Hondo (Ger) Whirlpool -Author 3:08
10 Matej Stare (Slo) Slovenia 3:13
11 Reijnen Kiel (USA) Jelly Belly 3:20
12 Janse Van Rensburg (RSA) Trek -Marco Polo 3:40
13 Jure Kocjan (Slo) Slovenia 3:56
14 Fuyu Li (Chn) Trek -Marco Polo 4:00
15 Valentin Iglinskiy (Kaz) Kazakhstan 4:01
16 Lucas Persson (Swe) Team Capinordic 4:08
17 Vladimir Kerkez (Slo) Slovenia 4:12
18 Theo Eltink (Ned) Skil-Shimano 4:20
19 Andrej Omulec (Slo) Slovenia 4:25
20 Yevceniy Nepomnyachshiy (Kaz) Kazakhstan 4:26
21 Niklas Axelsson (Swe) Team Utensilnord 4:38
22 Hossein Askari (Iri) Tabriz Petrochemicals 6:28
23 Pawel Cieslik (Pol) Poland 6:34
24 Bostjan Rezman (Slo) Slovenia 6:36
25 Mariusz Witecki (Pol) Poland 6:46
26 Anatoliy Pakhtusov (Ukr) Ukraine 8:45
27 Alexandr Shushemoin (Kaz) Kazakhstan 10:59
28 Hrvoje Miholjevic (Cro) Loborika 11:07
29 Kam Po Wong (Hkg) Hong Kong 11:22
30 Stanislav Kozubek (Cze) Whirlpool -Author 13:02
31 Andrea Pagoto (Ita) Team Utensilnord 13:36
32 James Perry (RSA) Neotel/CKT 15:51
33 Mateusz Mroz (Pol) Poland 16:09
34 Feng Han (Chn) Skil-Shimano s.t.
35 Pengda Jiao (Chn) Qinghai TYD 17:01
36 Kristjan Durasek (Cro) Loborika 17:29
37 Ahad Kazemi Sarai (Iri) Tabriz Petrochemicals 18:15
38 Frantisek Padour (Cze) Whirlpool -Author 18:59
39 Nazar Jumabekov (Kaz) Kazakhstan 19:32
40 Dmitry Gruzdev (Kaz) Kazakhstan 20:26
41 Leopold Konig (Cze) Whirlpool -Author 22:23
42 Xiaoyong Dong (Chn) Qinghai TYD 23:58
43 Roger Beuchat (Sui) Neotel/CKT 26:07
44 Volodymyr Rybin (Ukr) Ukraine 27:39
45 Adrian Honkisz (Pol) Poland 27:48
46 Haijun Ma (Chn) Qinghai TYD 29:24
47 Biao Liu (Chn) Qinghai TYD 31:11
48 Oleksandr Sheydyk (Ukr) Ukraine 31:30
49 Darren Lapthorne (Aus) Rapha-Condor 32:05
50 Vid Ogris (Slo) Loborika 32:20
51 Meiyin Wang (Chn) Trek -Marco Polo 32:32
52 Lei Sun (Chn) Max Success Sports 33:24
53 Carlo Corra (Ita) Team Utensilnord 33:51
54 Petr Bencik (Cze) Whirlpool -Author 34:02
55 Tom Veelers (Ned) Skil-Shimano 35:21
56 Nickolas Reistad (USA) Jelly Belly 35:25
57 Hossein Jahabanian (Iri) Tabriz Petrochemicals s.t.
58 Dan Craven (Nam) Rapha-Condor 35:27
59 Tomislav Danculovic (Cro) Loborika 35:37
60 Nikola Aistrup (Den) Team Capinordic 35:38
61 Baoqing Song (Chn) China 35:55
62 Wang Yip Tang (Hkg) Hong Kong 36:48
63 Jacobus Venter (RSA) Trek -Marco Polo 40:00
64 Emiliano Donadello (Ita) Team Utensilnord 40:33
65 Guo Hui (Chn) Max Success Sports 41:51
66 Tom Southam (GBr) Rapha-Condor s.t.
67 Eric Van De Meent (Ned) Trek -Marco Polo 42:33
68 Sven De Weerdt (Bel) Cinelli-Down Under 43:32
69 Bruno Rizzi (Ita) Team Utensilnord 43:51
70 Yukihiro Doi (Jpn) Skil-Shimano 45:00
71 Volodymyr Duma (Ukr) Ukraine 45:34
72 Ben Mather (Aus) Praties 46:35
73 Shengjun Wu (Chn) Qinghai TYD 47:25
74 Bert De Backer (Bel) Skil-Shimano 47:29
75 Jakub Danacik (Cze) Whirlpool -Author 47:39
76 Kristian Sobota (Den) Team Capinordic 47:47
77 Ben Grenda (Aus) Praties 48:26
78 Kui Wei (Chn) Qinghai TYD 49:45
79 Peng Liu (Chn) China 50:10
80 Piotr Osinski (Pol) Poland 50:49
81 Nathan Earle (Aus) Praties 50:55
82 Kristian House (GBr) Rapha-Condor 51:18
83 Niki Ostergaard (Den) Team Capinordic 51:26
84 Ruisong Zhang (Chn) Max Success Sports 51:46
85 Serhiy Honchar (Ukr) Team Utensilnord 52:46
86 Wojciech Dybel (Pol) Poland 53:02
87 Matthew Rice (Aus) Jelly Belly 53:53
88 Yilin Liu (Chn) Trek -Marco Polo 54:48
89 Jeremy Powers (USA) Jelly Belly 55:35
90 Ho Ting Kwok (Hkg) Hong Kong 55:43
91 William Clarke (Aus) Praties 55:51
92 Gang Xu (Chn) Max Success Sports 55:53
93 Cheng Ji (Chn) Skil-Shimano 56:00
94 Bo Liu (Chn) China 56:01
95 Adam Wadecki (Pol) Team Utensilnord 56:26
96 Darko Blazevic (Cro) Loborika 57:39
97 Yue Tu (Chn) Qinghai TYD 57:43
98 Mehdi Faridi Kovij (Iri) Tabriz Petrochemicals 57:51
99 Bert Roesems (Bel) Cinelli-Down Under 59:12
100 Christofer Stevenson (Swe) Team Capinordic 1:01:09
101 Matthew Green (GBr) Cinelli-Down Under 1:03:27
102 Liam Holohan (GBr) Rapha-Condor 1:03:48
103 Michael Fitzgerald (Aus) Cinelli-Down Under 1:03:57
104 Yuriy Metlushenko (Ukr) Ukraine 1:06:09
105 Hui Zhang (Chn) Max Success Sports 1:06:30
106 Yujian Zhao (Chn) Max Success Sports 1:08:07
107 Peter Ronsse (Bel) Cinelli-Down Under 1:08:44
108 Christopher 'D Amelio (Aus) Cinelli-Down Under 1:09:18
109 Andreas Linden (Swe) Team Capinordic 1:10:57
110 Logan Hutchings (Nzl) Cinelli-Down Under 1:11:01
111 Xitao Ji (Chn) China 1:11:31
112 Kuan Hua Lai (Tpe) Giant A.R.T. 1:12:58
113 Leon Van Bon (Ned) Trek -Marco Polo 1:13:43
114 Lukasz Osiecki (Pol) Poland 1:16:14
115 Ben Grieve-Johnson (Aus) Praties 1:17:28
116 King Wai Cheung (Hkg) Hong Kong 1:18:44
117 Kuei Hsiang Peng (Tpe) Giant A.R.T. 1:25:37
118 Hao Liu (Chn) Max Success Sports 1:27:03
119 Vojtech Dlouhy (Cze) Whirlpool -Author 1:36:28
120 Morten Hoberg Nielsen (Den) Team Capinordic 1:36:51

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login