Canadian Cyclist ARG banner 247-2 Sept 17.14
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Camelback CC - April 7
 

Daily News


 

July 25/09 7:24 am - Tour Féminin en Limousin: Stage 2


Posted by Editoress on 07/25/09
 

Results from yesterday's 2nd stage in France

 

Stage 2 (July 24th): Lussac les Eglises to CDC Brame Benaize, 115 km
1 Sjoukje Dufoer (Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team) 3:08:34
2 Chloe Hosking (Australian National Team)
3 Kristen Peetoom (Weyers)
4 Rochelle Gilmore (Lotto Belisol Ladies Team)
5 Svetlana Bubnenkova (Russian National Team)
6 Christine Majerus (ESGL93 GSD Gestion)
7 Devon Haskell (Bourgog)
8 Belen Lopez (Lointek)
9 Audrey Lemieux (ESGL93 GSD Gestion)
10 Emma Mackie (Lotto Belisol Ladies Team)
11 Giulia Lazzarini (Michela Fanini Record Rox)
12 Anne Arnouts (Belgian National Team)
13 Sanne Cant (Belgian National Team)
14 Flavia Oliveira (Michela Fanini Record Rox)
15 Alexan Burchenkova (Russian National Team)
16 Grace Verbeke (Lotto Belisol Ladies Team)
17 Samantha Galassi (Michela Fanini Record Rox)
18 Ludivine Henrion (Belgian National Team)
19 Coralie Noiray (Chambery)
20 Ine Beyen (Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team)
21 Linda Ringlever (Weyers)
22 Jennie Stenerhag (Team High End Sport)
23 Loes Sels (Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team)
24 Elisabeth Braam (Batavus)
25 Nana Steenssens (Antwerp)
26 Anne De Wildt (Batavus)
27 Marissa Otten (ZRTC)
28 Emmanuelle Merlot (Vienne Futuroscope)
29 Megane Guarnier (Bourgog)
30 Maartje Zwaan (Batavus)
31 Cristina Navarro (Lointek)
32 Mia Eskebjerg (Team High End Sport)
33 Debora Galvez (Lointek)
34 Amelie Rivat (Chambery)
35 Madeleine Olsson (ZRTC)
36 Anna Potokina (Russian National Team)
37 Katja Verstraete (Antwerp)
38 Joanie Caron (Canadian National Team)
39 Venera Absalyamova (Russian National Team)
40 Kate Finegan (Antwerp)
41 Emma Silversides (Lotto Belisol Ladies Team)
42 Karine Gautard-Roussel (Vienne Futuroscope)
43 Emma Crum (ZRTC)
44 Dalhina Rosylda (Weyers)
45 Yulia Blindyuk (Russian National Team)
46 Shara Gillow (Australian National Team)
47 Natasha Elliot (Canadian National Team)
48 Anne-Marie Schmitt (Lointek)
49 Kate Cullen (Weyers)
50 Tiffany Cromwell (Australian National Team)
51 Serena Mensa (Michela Fanini Record Rox)
52 Irina Molicheva (Russian National Team)
53 Pippa Handley (Tubanter)
54 Jessie Daams (Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team)
55 Ruth Corset (Australian National Team)
56 Veronique Labonte (Canadian National Team)
57 Monique Ludovicy (Team High End Sport)
58 Maria Grandt Petersen (Team High End Sport)
59 Berdienke Paus (Tubanter)
60 Henriette Christensen (Team High End Sport)
61 Tatiana Guderzo (Michela Fanini Record Rox)
62 Kim Schoonbaert (Lotto Belisol Ladies Team)
63 Rosane Kirch (Michela Fanini Record Rox)
64 Lien Beyen (Antwerp)
65 Moniek Tenniglo (Tubanter)
66 Mireille Robin (Ready Go)
67 Mirthe Wagenaar (Weyers)
68 Jade Roberts (Antwerp)
69 Hielke Elferink (Tubanter)
70 Aurelie Bramante (Chambery)
71 Hannah Verhaeghe (Antwerp)
72 Karol-Ann Canuel (Canadian National Team)
73 Annika Heijnen (Tubanter)
74 Julia Soek (Batavus)
75 Esra Tromp (Batavus)
76 Joyce Vanderbeken (Belgian National Team)
77 Genevieve Withson (Ready Go)
78 Melodie Lesueur (ESGL93 GSD Gestion)
79 Kendelle Hodges (Australian National Team)
80 Myffany Galloway (Australian National Team)
81 Jennifer Fisher (Vienne Futuroscope)
82 Veronique Duivelshof (ZRTC)
83 Sylvie Gaillon (Bourgog)
84 Katrien Van Looy (Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team)
85 Emma Trott (Weyers)
86 Eugenie Mermillod (ESGL93 GSD Gestion)
87 Veerle Ingels (Belgian National Team)
88 Eshter Olthus (Tubanter)
89 Isabelle Ferrer (Bourgog) all s.t.
90 Florence Girardet (Vienne Futuroscope) 0:20
91 Ilona Meiring (Batavus) 0:35
92 Eefje Tabak (ZRTC) 0:35
93 Leire Olaberria (Lointek) 0:41
94 Maria-Rosa Rodriguez (Lointek) 0:43
95 Audrey Cordon (Vienne Futuroscope) 0
96 Christel Janssen (ZRTC) 1:33
97 Yukiyo Hori (Ready Go) 8:26
98 Adeline Gourgin (Bourgog) 9:29
99 Yuko Myochin (Ready Go) 11:13
100 Alison Testroete (Canadian National Team) 11:43
101 Valerie Sapena (Ready Go) 37:00
DNF Chihiro Matsuda (Ready Go)
DNF Aodez Lefourn (Chambery)
 
GC
1 Grace Verbeke (Lotto Belisol Ladies Team) 6:06:53
2 Alexan Burchenkova (Russian National Team) at 0:13
3 Ruth Corset (Australian National Team) 0:15
4 Flavia Oliveira (Michela Fanini Record Rox) 0:16
5 Ludivine Henrion (Belgian National Team) 0:46
6 Svetlana Bubnenkova (Russian National Team) 0:48
7 Devon Haskell (Bourgog) 0:49
8 Tatiana Guderzo (Michela Fanini Record Rox) 0:53
9 Jessie Daams (Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team) 1:30
10 Rosane Kirch (Michela Fanini Record Rox) 2:31
11 Sjoukje Dufoer (Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team) 3:39
12 Rochelle Gilmore (Lotto Belisol Ladies Team) 3:42
13 Kristen Peetoom (Weyers) 3:45
14 Audrey Cordon (Vienne Futuroscope) 3:45
15 Belen Lopez (Lointek) 3:49
16 Sanne Cant (Belgian National Team) 3:49
17 Linda Ringlever (Weyers) 3:49
18 Jennie Stenerhag (Team High End Sport) 3:49
19 Loes Sels (Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team) 3:49
20 Madeleine Olsson (ZRTC) 3:49
21 Yulia Blindyuk (Russian National Team) 3:49
22 Emma Silversides (Lotto Belisol Ladies Team) 3:49
23 Emma Crum (ZRTC) 3:49
24 Tiffany Cromwell (Australian National Team) 3:49
25 Karine Gautard-Roussel (Vienne Futuroscope) 3:49
26 Shara Gillow (Australian National Team) 3:49
27 Emma Mackie (Lotto Belisol Ladies Team) 3:53
28 Christine Majerus (ESGL93 GSD Gestion) 3:54
29 Elisabeth Braam (Batavus) 3:54
30 Anna Potokina (Russian National Team) 3:54
31 Natasha Elliot (Canadian National Team) 3:54
32 Irina Molicheva (Russian National Team) 3:54
33 Maria Grandt Petersen (Team High End Sport) 3:54
34 Katrien Van Looy (Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team) 3:54
35 Sylvie Gaillon (Bourgog) 3:54
36 Eugenie Mermillod (ESGL93 GSD Gestion) 3:54
37 Emma Trott (Weyers) 4:09
38 Chloe Hosking (Australian National Team) 6:22
39 Myffany Galloway (Australian National Team) 6:29
40 Giulia Lazzarini (Michela Fanini Record Rox) 6:31
41 Ine Beyen (Topsport Vlaanderen Thompson Ladies Team) 6:31
42 Anne De Wildt (Batavus) 6:31
43 Marissa Otten (ZRTC) 6:31
44 Megane Guarnier (Bourgog) 6:31
45 Debora Galvez (Lointek) 6:31
46 Kate Cullen (Weyers) 6:31
47 Serena Mensa (Michela Fanini Record Rox) 6:31
48 Anne-Marie Schmitt (Lointek) 6:31
49 Veronique Labonte (Canadian National Team) 6:31
50 Jade Roberts (Antwerp) 6:31
51 Hielke Elferink (Tubanter) 6:31
52 Joyce Vanderbeken (Belgian National Team) 6:31
53 Karol-Ann Canuel (Canadian National Team) 6:31
54 Kendelle Hodges (Australian National Team) 6:31
55 Eshter Olthus (Tubanter) 6:31
56 Veerle Ingels (Belgian National Team) 6:39
57 Isabelle Ferrer (Bourgog) 6:39
58 Mireille Robin (Ready Go) 6:41
59 Leire Olaberria (Lointek) 7:12
60 Maria-Rosa Rodriguez (Lointek) 7:14
61 Audrey Lemieux (ESGL93 GSD Gestion) 9:41
62 Nana Steenssens (Antwerp) 9:41
63 Mia Eskebjerg (Team High End Sport) 9:41
64 Emmanuelle Merlot (Vienne Futuroscope) 9:41
65 Venera Absalyamova (Russian National Team) 9:41
66 Cristina Navarro (Lointek) 9:41
67 Amelie Rivat (Chambery) 9:41
68 Dalhina Rosylda (Weyers) 9:41
69 Joanie Caron (Canadian National Team) 9:41
70 Katja Verstraete (Antwerp) 9:41
71 Pippa Handley (Tubanter) 9:41
72 Henriette Christensen (Team High End Sport) 9:41
73 Moniek Tenniglo (Tubanter) 9:41
74 Esra Tromp (Batavus) 9:41
75 Aurelie Bramante (Chambery) 9:41
76 Mirthe Wagenaar (Weyers) 9:41
77 Hannah Verhaeghe (Antwerp) 9:41
78 Genevieve Withson (Ready Go) 9:41
79 Jennifer Fisher (Vienne Futuroscope) 9:41
80 Florence Girardet (Vienne Futuroscope) 10:01
81 Alison Testroete (Canadian National Team) 15:32
82 Anne Arnouts (Belgian National Team) 15:57
83 Kim Schoonbaert (Lotto Belisol Ladies Team) 15:57
84 Coralie Noiray (Chambery) 21:37
85 Monique Ludovicy (Team High End Sport) 21:37
86 Melodie Lesueur (ESGL93 GSD Gestion) 26:21
87 Eefje Tabak (ZRTC) 26:35
88 Maartje Zwaan (Batavus) 27:20
89 Kate Finegan (Antwerp) 27:20
90 Lien Beyen (Antwerp) 27:20
91 Annika Heijnen (Tubanter) 27:20
92 Julia Soek (Batavus) 27:20
93 Veronique Duivelshof (ZRTC) 27:26
94 Ilona Meiring (Batavus) 27:55
95 Christel Janssen (ZRTC) 28:53
96 Yukiyo Hori (Ready Go) 36:06
97 Adeline Gourgin (Bourgog) 36:49
98 Berdienke Paus (Tubanter) 38:31
99 Samantha Galassi (Michela Fanini Record Rox) 46:55
100 Yuko Myochin (Ready Go) 59:23
101 Valerie Sapena (Ready Go) 1:36:01

 

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login