Canadian Cyclist Cervelo R3 24/7 2 - May 2
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
Quebec tourism Banner CC - April 16
 

Daily News


 

July 25/09 16:22 pm - Tour de l’Abitibi/Coupe des Nations: Stage 5 full results


Posted by Editoress on 07/25/09
 

Results from Friday's 5th stage in northern Quebec

Stage 5 (July 24th): Rouyn-Noranda to Val-d'Or, 111.4 km
1 Marco Haller (Aut) Austrian National Team 2:35:21
2 Pierrick Naud (Can) Canadian National Team
3 Tomohiro Kinoshita (Jpn) Japan National Team
4 Colton Barrett (USA) ISCorp Junior Cycling
5 Jean-Samuel Deshaies (Can) Équipe Québec
6 Frederic Poisson (Can) Équipe Québec
7 Nawuti Liphongyu (Tha) Thailand National Team
8 Mark-Sehested Pedersen (Den) Danish National Team
9 Ty Magner (USA) Florida Vélo Developme
10 Ricky Gargiulo (USA) Young Medalists / Team Dual Temp
11 Taylor Gunman (NZl) New Zealand (Bike
12 Philippe Lacasse (Can) Équipe Québec
13 Zack Noonan (USA) Young Medalists / Team Dual Temp
14 Pelle Niklas Christensen Clapp (Den) Danish National Team
15 Mikael Bilodeau (Can) Espoir Saputo
16 Robin Carpenter (USA) Mid-South Regional
17 Kritsada Changpad (Tha) Thailand National Team
18 Andreas Hofer (Aut) Austrian National Team
19 Zack Stein (USA) ISCorp Junior Cycling
20 Raphael Massé-Viau (Can) Pro Bike Pool Kuota
21 Martin Weiss (Aut) Austrian National Team
22 Antoine Duchesne (Can) Canadian National Team
23 Alejandro Olivia Gomez (Mex) Pro Bike Pool Kuota
24 Kris Dahl (Can) Western Canadian National Team
25 Jean-Simon Houle (Can) Garneau Club Chaussure
26 Jordan Brochu (Can) Équipe Québec
27 Tucker Gerald (USA) Western Regional
28 Tanner Putt (USA) South Eastern Regional
29 Jean-Michel Naud (Can) Pro Bike Pool Kuota
30 Philippe Nadon (Can) Pro Bike Pool Kuota
31 Curtis Jung (Can) Western Canadian National Team
32 Eddie Grystar (USA) Mid-South Regional
33 Juan Carmona (USA) Young Medalists / Team Dual Temp
34 Francis Desbiens (Can) Garneau Club Chaussure
35 Patrick Konrad (Aut) Austrian National Team
36 Stephen Liguori (USA) Western Regional
37 Stephan Rabitsch (Aut) Austrian National Team
38 Thomson Remo (USA) Baraboo Sharks
39 Laurent Dallaire (Can) Pro Bike Pool Kuota
40 Anders Newbury (USA) Baraboo Sharks
41 Jimmy Lapointe (Can) Équipe Abitibi Sandoz G
42 Sam Lindsay (NZl) New Zealand (BikeNZ)
43 Jacob Arnold (USA) South Eastern Regional
44 Sarawut Sirironnachai (Tha) Thailand National Team
45 Christian Adel Kreutzfeldt (Den) Danish National Team
46 Tony Wieczorek (USA) Mid-South Regional
47 Hugo Barette (Can) Espoir Saputo
48 Andrew Barker (USA) US National Team
49 Maxwell Burnell (USA) South Eastern Regional
50 Stuart Wight (Can) Canadian National Team
51 Christophe Riopel-Benoit (Can) Espoir Saputo
52 Scott Mullaly (NZl) New Zealand (Bike NZ)
53 Charlie Avis (USA) US National Team
54 Jean-Richard Cormier (Can) Garneau Club Chaussure
55 Andrew Lattimore (Can) Garneau Club Chaussure
56 Xavier Perreault (Can) Équipe Abitibi Sandoz G
57 Christopher Bernard (Can) Espoir Saputo
58 Karl Steppan (Can) Eva Devinci
59 Jakarin Mulmanee (Tha) Thailand National Team
60 Connor O'leary (USA) US National Team
61 Colter Young (Can) Western Canadian National Team
62 Ryan-Shaun Macdonald (Can) Garneau Club Chaussure
63 Ryan Eastman (USA) US National Team
64 Michael Stone (USA) Florida Vélo Developme
65 Brandon Lach (USA) Pro Chain Cycling
66 Ryan Aitcheson (Can) Canadian National Team
67 Lukas Pöstlberger (Aut) Austrian National Team
68 Kyosuke Kasahara (Jpn) Japan National Team
69 St-Clair. Cory (USA) Pro Chain Cycling
70 Nicolas-Amstrup Madsen (Den) Danish National Team
71 Kevin Massicotte (Can) Canadian National Team
72 Sebastian Refsgaard (Den) Danish National Team
73 Zachary Taylor (Can) Western Canadian National Team
74 Ian Moir (USA) South Eastern Regional all s.t.
75 Marc-Acdré Bonneau (Can) Eva Devinci 0:14
76 William Fontaine (Can) Eva Devinci
77 Thomas Hubbard (NZl) New Zealand (Bike NZ) both s.t.
78 Antoni Loignon (Can) Garneau Club Chaussure 0:26
79 Aubrey Moore (USA) Florida Vélo Developme
80 Nathaniel Beams (USA) Pro Chain Cycling both s.t.
81 James Winter (Can) Western Canadian National Team 0:29
82 Riley Burgoon (USA) Western Regional
83 James Bird (USA) ISCorp Junior Cycling
84 Andreas Freund (USA) Western Regional
85 Matt Muney (USA) Young Medalists / Team Dual Temp all s.t.
86 Michael Dalterio (Can) Espoir Saputo 0:31
87 Rattapong Rueanmao (Tha) Thailand National Team 0:36
88 Jimmy Hansen Dion (Den) Danish National Team 0:44
89 Joel Shaffer (USA) Western Regional 0:50
90 Frederic Ouellet-Lacroix (Can) Eva Devinci s.t.
91 Pierrick Fiset (Can) Équipe Abitibi Sandoz G 0:53
92 Brian Rizk (USA) Mid-South Regional s.t.
93 Jimmy Carrico (USA) ISCorp Junior Cycling 1:02
94 Erik Dobberfuhl (USA) Baraboo Sharks 1:08
95 Danny Heeley (USA) US National Team
96 Jeff Tompkins (Can) Espoir Saputo
97 Trevor Dickenson (Can) Eva Devinci
98 Jacob Bouchard (Can) Équipe Québec
99 Sam Loud (Can) Baraboo Sharks
100 Andrew Hammond (USA) Mid-South Regional
101 Matteo Dal-Cin (Can) Canadian National Team
102 Edward Gurney (USA) ISCorp Junior Cycling
103 Michael Raynor (USA) South Eastern Regional all s.t.
104 Nattapop Sukkai (Tha) Thailand National Team 1:12
105 Matt Pence (USA) Mid-South Regional 1:14
106 Yusei Noguchi (Jpn) Japan National Team 1:37
107 Masaru Nakazato (Jpn) Japan National Team s.t.
108 Sam Murdock (USA) Pro Chain Cycling 1:43
109 Jeffrey Alpert (USA) Young Medalists / Team Dual Temp 1:45
110 Trevor Damen (Can) Pro Bike Pool Kuota s.t.
111 Taylor Gaines (USA) Pro Chain Cycling 1:48
112 Simon Finucane (NZl) New Zealand (Bike NZ) 1:55
113 Sam Stone (USA) Baraboo Sharks 2:11
114 Craig Creeden (USA) Florida Vélo Developme 2:17
115 Pierre-Étienne Boivin (Can) Équipe Québec 2:27
116 Blake Mackay (Can) Western Canadian National Team 2:45
117 Thomas Desjardins (Can) Équipe Abitibi Sandoz G 2:47
118 Pierre-Yves Aubin (Can) Eva Devinci s.t.
119 Wes Rhoads (USA) Pro Chain Cycling 2:56
120 Maxime Bilodeau (Can) Équipe Abitibi Sandoz G 4:00
121 Lukas Harville (USA) Florida Vélo Developme 4:40
122 Benjamin Swedberg (USA) US National Team s.t.
123 Wesley Kline (USA) Young Medalists / Team Dual Temp 5:13
124 Scott Rosenfield (USA) ISCorp Junior Cycling 7:02
125 Samuel Bolster (USA) Western Regional 13:48
DNF Yasutaka Miura (Jpn) Japan National Team
 
GC
1 Andrew Barker (USA) US National Team 8:56:54
2 Charlie Avis (USA) US National Team at 0:04
3 Anders Newbury (USA) Baraboo Sharks 0:24
4 Taylor Gunman (NZl) New Zealand (Bike 0:24
5 Antoine Duchesne (Can) Canadian National Team 0:33
6 Stuart Wight (Can) Canadian National Team 0:39
7 Nicolas-Amstrup Madsen (Den) Danish National Team 1:31
8 Ryan Aitcheson (Can) Canadian National Team 1:55
9 Ty Magner (USA) Florida Vélo Developme 2:03
10 Martin Weiss (Aut) Austrian National Team 2:16
11 Laurent Dallaire (Can) Pro Bike Pool Kuota 2:46
12 Scott Mullaly (NZl) New Zealand (Bike NZ) 2:52
13 Christian Adel Kreutzfeldt (Den) Danish National Team 3:13
14 Sam Lindsay (NZl) New Zealand (BikeNZ) 3:14
15 Marco Haller (Aut) Austrian National Team 3:19
16 Ryan Eastman (USA) US National Team 3:33
17 Kevin Massicotte (Can) Canadian National Team 3:42
18 Pierrick Naud (Can) Canadian National Team 3:46
19 Zack Noonan (USA) Young Medalists / Team Dual Temp 3:46
20 Andrew Lattimore (Can) Garneau Club Chaussure 3:49
21 Mark-Sehested Pedersen (Den) Danish National Team 3:52
22 Ricky Gargiulo (USA) Young Medalists / Team Dual Temp 3:55
23 Jordan Brochu (Can) Équipe Québec 3:56
24 Kris Dahl (Can) Western Canadian National Team 3:59
25 Connor O'leary (USA) US National Team 4:01
26 Juan Carmona (USA) Young Medalists / Team Dual Temp 4:02
27 Andreas Hofer (Aut) Austrian National Team 4:03
28 Patrick Konrad (Aut) Austrian National Team 4:10
29 Frederic Poisson (Can) Équipe Québec 4:13
30 Sebastian Refsgaard (Den) Danish National Team 4:13
31 Colter Young (Can) Western Canadian National Team 4:14
32 Mikael Bilodeau (Can) Espoir Saputo 4:14
33 Jean-Samuel Deshaies (Can) Équipe Québec 4:14
34 Stephan Rabitsch (Aut) Austrian National Team 4:17
35 Tomohiro Kinoshita (Jpn) Japan National Team 4:18
36 Tanner Putt (USA) South Eastern Regional 4:21
37 Jacob Arnold (USA) South Eastern Regional 4:24
38 Jean-Richard Cormier (Can) Garneau Club Chaussure 4:28
39 Pelle Niklas Christensen Clapp (Den) Danish National Team 4:30
40 Zachary Taylor (Can) Western Canadian National Team 4:30
41 Kyosuke Kasahara (Jpn) Japan National Team 4:31
42 Curtis Jung (Can) Western Canadian National Team 4:36
43 Zack Stein (USA) ISCorp Junior Cycling 4:39
44 Michael Stone (USA) Florida Vélo Developme 4:46
45 Brian Rizk (USA) Mid-South Regional 4:48
46 Karl Steppan (Can) Eva Devinci 4:49
47 Maxwell Burnell (USA) South Eastern Regional 4:54
48 Colton Barrett (USA) ISCorp Junior Cycling 4:54
49 Robin Carpenter (USA) Mid-South Regional 4:58
50 Alejandro Olivia Gomez (Mex) Pro Bike Pool Kuota 5:01
51 Philippe Nadon (Can) Pro Bike Pool Kuota 5:01
52 Nawuti Liphongyu (Tha) Thailand National Team 5:02
53 Philippe Lacasse (Can) Équipe Québec 5:04
54 Tony Wieczorek (USA) Mid-South Regional 5:05
55 Christophe Riopel-Benoit (Can) Espoir Saputo 5:12
56 William Fontaine (Can) Eva Devinci 5:22
57 Raphael Massé-Viau (Can) Pro Bike Pool Kuota 5:28
58 Thomas Hubbard (NZl) New Zealand (Bike NZ) 5:29
59 Danny Heeley (USA) US National Team 5:33
60 Nathaniel Beams (USA) Pro Chain Cycling 5:36
61 Matteo Dal-Cin (Can) Canadian National Team 5:42
62 James Winter (Can) Western Canadian National Team 5:42
63 Stephen Liguori (USA) Western Regional 5:43
64 Joel Shaffer (USA) Western Regional 5:45
65 Jean-Simon Houle (Can) Garneau Club Chaussure 5:47
66 Ian Moir (USA) South Eastern Regional 5:47
67 Antoni Loignon (Can) Garneau Club Chaussure 5:49
68 Sam Loud (Can) Baraboo Sharks 5:51
69 Brandon Lach (USA) Pro Chain Cycling 5:56
70 Xavier Perreault (Can) Équipe Abitibi Sandoz G 5:59
71 Matt Muney (USA) Young Medalists / Team Dual Temp 6:02
72 St-Clair. Cory (USA) Pro Chain Cycling 6:03
73 Pierre-Étienne Boivin (Can) Équipe Québec 6:07
74 Thomson Remo (USA) Baraboo Sharks 6:12
75 Simon Finucane (NZl) New Zealand (Bike NZ) 6:13
76 Ryan-Shaun Macdonald (Can) Garneau Club Chaussure 6:17
77 Jimmy Lapointe (Can) Équipe Abitibi Sandoz G 6:18
78 Andreas Freund (USA) Western Regional 6:24
79 Francis Desbiens (Can) Garneau Club Chaussure 6:24
80 Yusei Noguchi (Jpn) Japan National Team 6:27
81 Masaru Nakazato (Jpn) Japan National Team 6:27
82 Matt Pence (USA) Mid-South Regional 6:34
83 Aubrey Moore (USA) Florida Vélo Developme 6:48
84 Jeff Tompkins (Can) Espoir Saputo 6:55
85 Sarawut Sirironnachai (Tha) Thailand National Team 7:17
86 Marc-Acdré Bonneau (Can) Eva Devinci 7:25
87 Jacob Bouchard (Can) Équipe Québec 7:39
88 Lukas Pöstlberger (Aut) Austrian National Team 7:43
89 Trevor Damen (Can) Pro Bike Pool Kuota 7:46
90 Sam Stone (USA) Baraboo Sharks 7:47
91 Pierrick Fiset (Can) Équipe Abitibi Sandoz G 7:59
92 Rattapong Rueanmao (Tha) Thailand National Team 8:10
93 Taylor Gaines (USA) Pro Chain Cycling 8:15
94 Frederic Ouellet-Lacroix (Can) Eva Devinci 8:20
95 Jimmy Hansen Dion (Den) Danish National Team 8:35
96 Riley Burgoon (USA) Western Regional 8:52
97 Craig Creeden (USA) Florida Vélo Developme 9:06
98 Eddie Grystar (USA) Mid-South Regional 9:08
99 Edward Gurney (USA) ISCorp Junior Cycling 9:19
100 Trevor Dickenson (Can) Eva Devinci 9:45
101 Jimmy Carrico (USA) ISCorp Junior Cycling 10:03
102 James Bird (USA) ISCorp Junior Cycling 10:11
103 Erik Dobberfuhl (USA) Baraboo Sharks 11:05
104 Wesley Kline (USA) Young Medalists / Team Dual Temp 11:10
105 Kritsada Changpad (Tha) Thailand National Team 11:34
106 Wes Rhoads (USA) Pro Chain Cycling 11:41
107 Michael Raynor (USA) South Eastern Regional 11:46
108 Michael Dalterio (Can) Espoir Saputo 11:52
109 Andrew Hammond (USA) Mid-South Regional 11:57
110 Tucker Gerald (USA) Western Regional 13:19
111 Maxime Bilodeau (Can) Équipe Abitibi Sandoz G 13:26
112 Pierre-Yves Aubin (Can) Eva Devinci 13:49
113 Hugo Barette (Can) Espoir Saputo 14:15
114 Sam Murdock (USA) Pro Chain Cycling 15:11
115 Jeffrey Alpert (USA) Young Medalists / Team Dual Temp 15:48
116 Thomas Desjardins (Can) Équipe Abitibi Sandoz G 16:43
117 Nattapop Sukkai (Tha) Thailand National Team 16:56
118 Scott Rosenfield (USA) ISCorp Junior Cycling 18:28
119 Christopher Bernard (Can) Espoir Saputo 19:58
120 Samuel Bolster (USA) Western Regional 20:00
121 Lukas Harville (USA) Florida Vélo Developme 23:05
122 Jakarin Mulmanee (Tha) Thailand National Team 23:36
123 Blake Mackay (Can) Western Canadian National Team 25:04
124 Benjamin Swedberg (USA) US National Team 26:22
125 Jean-Michel Naud (Can) Pro Bike Pool Kuota 29:57


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
BikeSports - November 17
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login