Canadian Cyclist ARG banner 247-1 Sept 17.14
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
Spec We Win Road CC1 Oct 6
 

Daily News


 

August 13/09 9:45 am - TransRockies Stage 4


Posted by Editoress on 08/13/09
 

Riders Complete the Longest Day of TransRockies 2009

Stage 4: Nipika Resort - Whiteswan Lake, 107km/ 1980m climbing/ 1951m descending

With the competitors from the TR3 leaving camp for home this morning, it was down to business for the TransRockies teams who had a huge 107km day ahead of them on the middle day of this year's seven-day epic. This stage, which started under low cloud at Nipika Mountain Resort, was going to be a long haul through some high and remote Rocky Mountain backcountry to the wilderness campground at Whiteswan Lake.
The new stage 5 routing omitted a major climb and instead took the field through roughly 30km of reclaimed singletrack to the base of the day's major climb, Lodgepole Pass. By the time the riders reached the base of the climb, the morning cloud had turned into pounding rain and the visibility dropped down to mere metres as riders slogged through the ruts at the top of the climb. While they might not have enjoyed the pass, they probably came out of it in better shape than the TransRockies race partner whose brand new pickup truck lost both bumpers in the deep mud.
A change of tempo from the singletrack to more open riding meant that new teams surged to the front of the pack. First-placed Masters Men (80+) the Czechmasters Milan Spolic and Martin Horak made an early bid for glory with an attack after the first feed zone that dropped the second-placed overall Team Amarante but not the overall leaders, Rocky Mountain Factory Team who responded in kind and left the Czechmasters behind on the way to their fourth straight stage victory.

The Czechmasters finished a superb second overall on the day and first in their class to extend their already impressive lead over second-placed 80+ Men Thane Wright and Dax Massey who race for Breck Epic and who always seem to find the beer at the end of every stage. They are going to be a force at the closing party on Saturday night.
An equally impressive showing was put in by the Open Mixed leaders Team Terrascape/Trek Toronto (Mical Dyck and Jeff Neilson), who surged to a fourth-place overall finish and a 20-plus minute gap over the super-strong Belgian Duo of Team Detrog-Granville (Xavier Vermeeren & Mieke Deroo) and a nearly insurmountable gap in the overall classification.

The big movers on the day were Ryan Correy and Brian Bain of Team Bow Cycles, who surged onto the podium for the first time taking back nearly half an hour on the third-placed Team visitPA.com. The boys from PA still hold their overall third place standing, but with two long stages in the next two days, Bow Cycles will have a chance to over come the remaining gap before the finish in Fernie.

By the time most riders crossed the finish line, the sun had come out again over the finish line at Whiteswan Lake giving them a chance to warm up and dry their shoes and gear on the numerous improvised clothes drying lines that staff strung up between the trees dotting the wilderness meadow. With feta and spinach stuffed chicken breast on the dinner menu and hot showers flowing from the 40-foot trailer which accompanies the event, recovery from the two rainy days could begin in preparation for the next days 87.5 km ride over two major passes into Elkford and civilization once more.

Report courtesy TransRockies

 

Open Men
1 Rocky Mtn Factory Team (Stefan Widmer/Marty Lazarski) 4:44:58
2 Team Amarante Bike Zone - Onbike (João Marinho/José Silva) at 24:01
3 Bow Cycle / Specialized (Ryan Correy/Brian Bain) 27:02
4 visitPA.com (Ray Adams/Ryan Leech) 50:42
5 Born2bike Team (Pascal De Meulenaer/Ives Verbruggen) 51:07
6 Couloir Racing (Pierre Boivin/David Gauvreau) 1:03:50
7 Green Force - T2 (Tom Smets/Tom Luyten) 1:07:03
8 Rye (Johan Erlandsson/Per Andreas Norseng) 1:07:04
9 Gears and Beers (Dean Etienne/Jeremy Trask) 1:07:06
10 Team Crowsnest Pass (Andrew Fairhurst/Jeff Smith) 1:17:35
11 Caribbean Motors Kia Puerto Rico (Javier Lopez/Luciano Sanchez) 1:21:57
12 Biking Skillz or Stapleford Billz (Ryan Leibel/Shane MacNaughton) 1:28:45
13 elretodelquetzal.com (Netzer Quan/Carlos Sanchez) 1:30:12
14 Tonik Cycling (Westley Richards/Roger Violette) 1:35:38
15 Chemical Crew (Stuart Dewar/Robert Cameron) 1:38:23
16 Tasmania (Ross Farrell/Trevor Innes) 1:42:55
17 Team Hayland (Nicholas Ringwood/Philip Richmond) 1:51:28
18 DOA (Rob Russell/Matt Russell) 1:53:37
19 Oneplanet Adventure (Ian Owen/Jim Gaffney) 1:58:18
20 Midlife Madness (Per Oskar Jr. Ternsten/Jan Erik Søvig) 2:04:19
21 Kooyman Techniek 2 (Peter Reijmer/Raymond Brummelhuis) 2:07:12
22 RSA 1 (Jan Hnizdo/Wayne Brunyee) 2:15:26
23 Dominican Republic (Luis Manuel Gonzalez/Rene Lopez) 2:19:03
24 Team Elkford (Matthew Wilkie/Kevan Wilkie) 2:19:08
25 The Fishermen (David Jones/Kurt Shanski) 2:23:40
26 Wrecsam Tri (Chris Smith/David Warren) 2:23:48
27 Rocky Riders (Richard Batteram/Reinoud Wolter) 2:24:48
28 The Pom & Limey (Paul Cockshott/Bart Hallmark) 2:25:49
29 Berlin Turtles (Maximilian Schmeding/Ulf Neumann) 2:26:47
30 The Pigs Back (Patrick Stewart/Shaun Stewart) 2:29:42
31 Battlestars (Almereau Prollius/Gordon Craib) 2:34:37
32 Tally Ho (Mark Crook/Daniel Flynn) 2:40:07
33 Maplotters (Schalk Greyling/Johannes Koen) 2:56:23
34 Incyclophobiacs (Andrew Williams/Garret Sowchuk) 3:00:55
35 Zahnknirscher & Zahnknisterer (Michael Spoerri/Tobias Jakob) 3:10:21
36 Bikeridr (Ken Hurd/Sheldon Smart) 3:11:09
37 Challenge 09 (Kris Binder/Stephan Oestergaard) 3:12:28
38 Almaden Press (Merryck Griffiths/Darren Ebbs) 3:36:34
39 Stinking Monkeys (Aldo Lopez-Negrete/Arek Sawzdargo) 3:39:47
40 Vino Fino (Shaun Ellis/Mike Radakovic) 3:44:36
41 Anglo-French Alliance (Kamil Gurses/Xavier Bonnard) 3:46:55
42 Matt and Moyle (James Moyle/Matthew Kitchin) 3:51:52
43 FJ No Fear (Frans Cronje/Juan Claassen) 3:54:37
44 Achilles Heels (Bruce Cockburn/Wayne MacFarlane) 4:05:43
45 Team INstall (Rob Sedgwick/Antony Britten) 4:14:55
 
Open Women
1 Team Nipika (Magi Scallion/Kate Scallion) 6:38:34
2 Velo Bella/ Vanderkitten (Erika Krumpelman/Shannon Holden) at 20:19
3 TEC2 (Giselle Weybrecht/Angelique Van Oort) 4:21:26
 
Open Mixed
1 Terrascape/Trek Toronto (Jeff Neilson/Mical Dyck) 5:09:02
2 Team Detrog-Granville Men (Xavier Vermeeren/Mieke Deroo) at 23:13
3 Detroggranville 3 (Kristof Schoonbaert/Sofie De Wulf) 28:59
4 Steed Cycles (Dean Irvine/Alena Irvine) 52:28
5 Swisslys (Rolf Reimann/Ingrid Hohermuth) 1:28:31
6 TooBee (Thomas Schneeberger/Andrea Kyburz) 2:01:14
7 Bavarian Brits (David Randall/Victoria Randall) 2:02:30
8 Grizzlers (Charlotte Ireland/Tim Collinson) 2:20:38
9 Done Tri-ing (Chris Jeske/Chantal Requier) 2:51:16
10 Two Wide Fields (Simon Hirota/Christina Hirota) 3:22:51
11 Ruote Quadre Tandem (Giuseppe Salerno/Milena Bettocchi) 4:03:06
12 Raise the Hammer (Greg Auger/Laura Grant) 4:19:43
13 Sweden - Italy (Viktor Sundberg/Sylvia Kammerer) 5:50:48
 
80+ Men
1 Czechmasters (Milan Spolc/Martin Horak) 4:48:01
2 Elkford Bicycle Repair (Jon Gould/Pieter Van Rooyen) at 21:54
3 Breck Epic (Thane Wright/Dax Massey) 36:21
4 Dream Team (Sergio Vairetto/Ettore Bollati) 50:01
5 Team Arruda (Helder Carvalho/Joao Mendes) 1:26:30
6 Tinhorn Creek Crush Club (Mark Butschler/Keith Nicoll) 1:27:03
7 Dalbix (Daniel Cyr/Conrad Audet) 1:32:17
8 EDO Rham team (Erno Dongen van/Jeroen Kerkhof) 1:39:05
9 Dads Army on Tour 2009 (Andy Davies/Gary Bridgeman) 1:41:58
10 Prairie Storm (Scott Allan/Phil Roadley) 1:50:28
11 Park Place Pedal Pushers (Brendan Morgan/Arthur Sombrowski) 2:00:18
12 Old Guys Rule (Gary Bruce Turner/Hallgeir Bakken) 2:01:41
13 Very Proudly Kenyan (Eric Nesbitt/Michael Kontos) 2:12:57
14 Team BVI (Mark Smith/Philippe Leroy) 2:18:41
15 Fernie Blackstone (Pat Gilmar/Franck Gimard) 2:34:50
16 TEC (Erik Van Oort/Richard Mills) 2:47:31
17 Team Warthog (Stephen Bourne/Wayne Aussem) 2:53:22
18 River Valley Cycle (Tom McKee/Darcy Verhun) 2:55:37
19 Head Cases (Mark Groome/Rob Williams) 3:01:34
20 Cyclelife Dunstable UK (Tony Timberlake/Ian Grist) 3:08:42
21 Trope Shago (Santiago Ramirez/Juan Carlos Lopez) 3:23:18
22 Le Pedalier (Christian Arsenault/Mario Poirier) 3:45:11
23 Team Darkside-Fubar (Mark Millichip/Richard Lloyd) 3:47:16
24 Are we nearly there yet? (Allan Knabe/Dennis Knabe) 3:50:01
25 Un For Deux (Sean Bell/Jeremy Tomalin-Reeves) 4:00:36
26 No Return (Wesley Arthur/Dan Janzen) 4:01:34
27 Tranced (Chris Johnston/Trevor Nakka) 4:22:30
28 North Wales Monkeys (Gary Stirrup/Ian Kaye) 4:55:57
29 Team AFG Ireland (James Cullen/Kevin Howlett) 6:11:59
30 SUGOI (Bryan Anderson/Nels Guloien) 7:11:59
30 Kooyman Techniek team 1 (Marcus Brummelhuis/Gerardus Glaudemans) 7:11:59
30 Aroeira Brasil (Carlos Andre Santos/Jose Alexandre Vilela) 7:11:59
 
80 + Mixed
1 Deadgoat Racing (Pat Doyle/Trish Grajczyk) 5:37:59
2 Hartland Hammers (Margo Downey/Craig Gillett) at 1:11:59
3 Team de Trog-Granville Mixed 1 (Freddy Compernolle/Lieve Durnez) 1:20:12
4 Team Loupgarou (Tanya Martin/Ray Vermette) 2:13:03
5 Team Charek (Derek Higgins/Charmaine Lingard) 2:47:15
6 Chalet la Foret (Nick Meek/Martha Tullberg) 3:04:54
7 Bavarian Bears (Marion Hemmerling/Hansjoerg Bosler) 3:06:19
8 Like Father, Like Daughter (Rick Metzger/Alison Metzger) 3:36:12
9 Two Jones (Janet Jones/Bruce Jones) 3:58:41
 
100+
1 Team Cox (Hans-Tore Støen/Gisle Langslet) 5:52:05
2 Poco Loco (Kurt Anderau/Judith Locher) at 13:51
3 Derailleur Noir (David Sudbury/Robin Willard) 14:46
4 Bike Doctor (Garth Patterson/Gary Goplen) 14:48
5 Team Comanche (George King/Jerome Salvador) 1:52:27
6 Aktermacti (Jane Hilt/Richard VanGytenbeek) 1:56:14
7 Booster Juice (John Engelberts/Ben Engelberts) 2:20:49
8 Qball & Lefty (Bryan Sveinson/Ross Maylor) 2:26:13
9 World Famous Team Salty Balls (Andy Hodgson/Steve Salt) 2:47:49
10 Brothers in Arms (Don Martin/Gerald Martin) 3:02:40
11 Specialized Kudzu Mafia (Carey Lowery/Zeke Lilly) 5:07:55
 
Unclassified
1 Gateway /Cycle Studio RT (Peter Turnbull/Jonathan Stenson) 5:09:02
2 Mr. Joan Febles (Mr. Joan Febles) 7:04:01
3 Bike Bulgaria (Stephen Smith) 7:14:39
4 No Mercy! (Gunnar Falke/Marcus Apel) 8:01:44
5 Paul Godman (Paul Godman) 8:50:40
 
GC
 
Open Men
1 Rocky Mtn Factory Team (Stefan Widmer/Marty Lazarski) 14:53:11
2 Team Amarante Bike Zone - Onbike (João Marinho/José Silva) at 56:41
3 visitPA.com (Ray Adams/Ryan Leech) 2:22:53
4 Bow Cycle / Specialized (Ryan Correy/Brian Bain) 2:57:12
5 Born2bike Team (Pascal De Meulenaer/Ives Verbruggen) 3:54:40
6 Couloir Racing (Pierre Boivin/David Gauvreau) 4:04:33
7 Green Force - T2 (Tom Smets/Tom Luyten) 4:10:05
8 Rye (Johan Erlandsson/Per Andreas Norseng) 4:18:52
9 Gears and Beers (Dean Etienne/Jeremy Trask) 4:24:13
10 Team Crowsnest Pass (Andrew Fairhurst/Jeff Smith) 5:13:21
11 elretodelquetzal.com (Netzer Quan/Carlos Sanchez) 5:16:54
12 Caribbean Motors Kia Puerto Rico (Javier Lopez/Luciano Sanchez) 5:39:44
13 Chemical Crew (Stuart Dewar/Robert Cameron) 6:06:59
14 Biking Skillz or Stapleford Billz (Ryan Leibel/Shane MacNaughton) 6:08:18
15 Team Hayland (Nicholas Ringwood/Philip Richmond) 6:38:04
16 Tonik Cycling (Westley Richards/Roger Violette) 6:49:52
17 Tasmania (Ross Farrell/Trevor Innes) 6:56:56
18 The Pom & Limey (Paul Cockshott/Bart Hallmark) 7:01:00
19 Midlife Madness (Per Oskar Jr. Ternsten/Jan Erik Søvig) 7:19:57
20 DOA (Rob Russell/Matt Russell) 7:29:07
21 The Fishermen (David Jones/Kurt Shanski) 7:55:13
22 Oneplanet Adventure (Ian Owen/Jim Gaffney) 7:56:44
23 Wrecsam Tri (Chris Smith/David Warren) 8:08:33
24 Team Elkford (Matthew Wilkie/Kevan Wilkie) 8:32:25
25 RSA 1 (Jan Hnizdo/Wayne Brunyee) 8:48:21
26 Dominican Republic (Luis Manuel Gonzalez/Rene Lopez) 8:54:35
27 Rocky Riders (Richard Batteram/Reinoud Wolter) 9:02:54
28 The Pigs Back (Patrick Stewart/Shaun Stewart) 9:08:11
29 Berlin Turtles (Maximilian Schmeding/Ulf Neumann) 9:16:26
30 Maplotters (Schalk Greyling/Johannes Koen) 10:17:50
31 Tally Ho (Mark Crook/Daniel Flynn) 10:43:51
32 Bikeridr (Ken Hurd/Sheldon Smart) 10:46:04
33 Zahnknirscher & Zahnknisterer (Michael Spoerri/Tobias Jakob) 10:54:06
34 Kooyman Techniek 2 (Peter Reijmer/Raymond Brummelhuis) 11:03:21
35 Stinking Monkeys (Aldo Lopez-Negrete/Arek Sawzdargo) 11:19:31
36 Matt and Moyle (James Moyle/Matthew Kitchin) 11:52:31
37 Vino Fino (Shaun Ellis/Mike Radakovic) 12:54:39
38 Almaden Press (Merryck Griffiths/Darren Ebbs) 13:00:09
39 Challenge 09 (Kris Binder/Stephan Oestergaard) 13:20:57
40 Incyclophobiacs (Andrew Williams/Garret Sowchuk) 13:46:58
41 Achilles Heels (Bruce Cockburn/Wayne MacFarlane) 14:14:16
42 Anglo-French Alliance (Kamil Gurses/Xavier Bonnard) 14:18:39
43 Battlestars (Almereau Prollius/Gordon Craib) 15:27:41
44 FJ No Fear (Frans Cronje/Juan Claassen) 15:46:37
45 Team INstall (Rob Sedgwick/Antony Britten) 16:44:08
 
Open Mixed
1 Terrascape/Trek Toronto (Jeff Neilson/Mical Dyck) 17:06:07
2 Team Detrog-Granville Men (Xavier Vermeeren/Mieke Deroo) at 1:19:27
3 Steed Cycles (Dean Irvine/Alena Irvine) 2:13:11
4 Detroggranville 3 (Kristof Schoonbaert/Sofie De Wulf) 2:20:22
5 Swisslys (Rolf Reimann/Ingrid Hohermuth) 4:26:01
6 Bavarian Brits (David Randall/Victoria Randall) 7:18:34
7 TooBee (Thomas Schneeberger/Andrea Kyburz) 8:08:34
8 Grizzlers (Charlotte Ireland/Tim Collinson) 9:48:06
9 Done Tri-ing (Chris Jeske/Chantal Requier) 10:29:21
10 Two Wide Fields (Simon Hirota/Christina Hirota) 10:59:46
11 Sweden - Italy (Viktor Sundberg/Sylvia Kammerer) 12:20:08
12 Ruote Quadre Tandem (Giuseppe Salerno/Milena Bettocchi) 12:52:56
13 Raise the Hammer (Greg Auger/Laura Grant) 13:12:24
 
Open Women
1 Team Nipika (Magi Scallion/Kate Scallion) 22:00:03
2 Velo Bella/ Vanderkitten (Erika Krumpelman/Shannon Holden) at 1:36:26
3 TEC2 (Giselle Weybrecht/Angelique Van Oort) 16:18:46
 
80+ Men
1 Czechmasters (Milan Spolc/Martin Horak) 16:14:43
2 Breck Epic (Thane Wright/Dax Massey) at 48:15
3 Elkford Bicycle Repair (Jon Gould/Pieter Van Rooyen) 1:23:08
4 Dream Team (Sergio Vairetto/Ettore Bollati) 1:45:58
5 Tinhorn Creek Crush Club (Mark Butschler/Keith Nicoll) 4:41:30
6 Dads Army on Tour 2009 (Andy Davies/Gary Bridgeman) 4:51:57
7 Dalbix (Daniel Cyr/Conrad Audet) 4:56:58
8 EDO Rham team (Erno Dongen van/Jeroen Kerkhof) 5:57:46
9 Park Place Pedal Pushers (Brendan Morgan/Arthur Sombrowski) 6:00:46
10 Prairie Storm (Scott Allan/Phil Roadley) 6:25:44
11 Team Arruda (Helder Carvalho/Joao Mendes) 6:31:40
12 Old Guys Rule (Gary Bruce Turner/Hallgeir Bakken) 6:48:46
13 Fernie Blackstone (Pat Gilmar/Franck Gimard) 7:36:49
14 Team BVI (Mark Smith/Philippe Leroy) 7:54:23
15 Team Warthog (Stephen Bourne/Wayne Aussem) 7:56:19
16 SUGOI (Bryan Anderson/Nels Guloien) 8:28:50
17 River Valley Cycle (Tom McKee/Darcy Verhun) 8:50:18
18 TEC (Erik Van Oort/Richard Mills) 9:14:02
19 Trope Shago (Santiago Ramirez/Juan Carlos Lopez) 9:31:01
20 Head Cases (Mark Groome/Rob Williams) 10:44:08
21 Team Darkside-Fubar (Mark Millichip/Richard Lloyd) 11:30:31
22 Are we nearly there yet? (Allan Knabe/Dennis Knabe) 11:48:32
23 No Return (Wesley Arthur/Dan Janzen) 11:57:41
24 Le Pedalier (Christian Arsenault/Mario Poirier) 11:58:29
25 Un For Deux (Sean Bell/Jeremy Tomalin-Reeves) 12:28:23
26 Very Proudly Kenyan (Eric Nesbitt/Michael Kontos) 12:36:04
27 Cyclelife Dunstable UK (Tony Timberlake/Ian Grist) 12:57:56
28 Tranced (Chris Johnston/Trevor Nakka) 14:56:31
29 Kooyman Techniek team 1 (Marcus Brummelhuis/Gerardus Glaudemans) 16:21:17
30 North Wales Monkeys (Gary Stirrup/Ian Kaye) 17:04:02
31 Aroeira Brasil (Carlos Andre Santos/Jose Alexandre Vilela) 18:49:37
32 Team AFG Ireland (James Cullen/Kevin Howlett) 19:57:17
 
80 + Mixed
1 Deadgoat Racing (Pat Doyle/Trish Grajczyk) 18:46:19
2 Hartland Hammers (Margo Downey/Craig Gillett) at 4:06:29
3 Team de Trog-Granville Mixed 1 (Freddy Compernolle/Lieve Durnez) 4:41:51
4 Team Loupgarou (Tanya Martin/Ray Vermette) 7:14:26
5 Team Charek (Derek Higgins/Charmaine Lingard) 10:30:43
6 Like Father, Like Daughter (Rick Metzger/Alison Metzger) 10:48:55
7 Bavarian Bears (Marion Hemmerling/Hansjoerg Bosler) 10:53:38
8 Chalet la Foret (Nick Meek/Martha Tullberg) 11:04:14
9 Two Jones (Janet Jones/Bruce Jones) 12:54:34
 
100+
1 Team Cox (Hans-Tore Støen/Gisle Langslet) 20:34:39
2 Derailleur Noir (David Sudbury/Robin Willard) at 21:53
3 Bike Doctor (Garth Patterson/Gary Goplen) 37:07
4 Poco Loco (Kurt Anderau/Judith Locher) 44:16
5 Aktermacti (Jane Hilt/Richard VanGytenbeek) 4:41:31
6 Team Comanche (George King/Jerome Salvador) 5:44:08
7 Specialized Kudzu Mafia (Carey Lowery/Zeke Lilly) 6:09:38
8 World Famous Team Salty Balls (Andy Hodgson/Steve Salt) 6:43:11
9 Qball & Lefty (Bryan Sveinson/Ross Maylor) 8:29:09
10 Booster Juice (John Engelberts/Ben Engelberts) 9:07:34
11 Brothers in Arms (Don Martin/Gerald Martin) 10:40:17
 
Unclassified
1 Gateway /Cycle Studio RT (Peter Turnbull/Jonathan Stenson) 19:18:55
2 Mr. Joan Febles (Mr. Joan Febles) 25:53:30
3 Bike Bulgaria (Stephen Smith) 28:16:08
4 Paul Godman (Paul Godman) 29:26:48
5 No Mercy! (Gunnar Falke/Marcus Apel) 31:45:43
DNS Sempre Amigas (Maria Garcia/Betania Roberto)

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7451) - Oct 21
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login