Canadian Cyclist
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Camelback CC2 - April 7
 

Daily News


 

August 16/09 13:06 pm - TransRockies Stage 7 and Final GC


Posted by Editoress on 08/16/09
 

The Epic Comes to a Close

Crowsnest Pass-Fernie, 74.8km/ 1293m climbing/ 1633m descending

After four consecutive days of unseasonable cold and rain, riders left Blairmore, Alberta for the final stage of 2009 with the finish line in Fernie squarely in their sights. The euphoria of completion added an extra level of excitement to the morning, as did an extra hour's sleep with a later start made possible by slightly shorter and flatter route than the previous three days which had seen most riders on course for at least 7 hours a day in tough conditions.

At 75 km long with 1300 metres of climbing, Stage 7 looked like a mere blip compared to the 300km and 6700 metres of climbing they'd overcome in the previous three stages. It would still mean nearly four hours on course for the winners and much longer for most of the field thanks to course conditions which remained slick after the wettest edition yet in eight years of TransRockies riding.

The leading group of riders stayed together through the first two feed stations before the leading Rocky Mountain Factory Team duo of Stefan Widmer and Marty Lazarski dropped the hammer, determined to celebrate their GC win with a solo ride down Victoria St. in Fernie. They had been the fastest team on the singletrack all week and again, they were able to open a sizeable lead on the technical sections and rolled into the finish alone for another impressive stage win.

Next across the line was PeteTurnbull of the UK, who has been riding solo since his partner was forced to pull out on day 1 with a serious virus. Though only teams are eligible for prizing, Pete has been in the action all week pushing the leaders and being one of the top finishers every day.

Even though the GC gaps were often very big, riders did not treat this as a ceremonial ride to the finish. Pushing for a podium finish on the last day, the Bow Cycles/Specialized duo of Ryan Correy and Brian Bain overcame a broken chain in singletrack. Correy used his elite running skills to get to the bottom then Bain took over towing his chainless teammate to the line to hold onto third place on the day as Team visitPA.com breathed down their necks.

In the Mixed 80+ category, Pat Doyle and Trish Grajczyk of Team Deadgoat took the suspense out of things early with a dominant ride and a sweep of all seven stages. Doyle was one of two competitors who was completing their fifth TransRockies and was honoured with a commemorative belt buckle that will go nicely with the pile of leaders' jerseys he's got. The other 5 TransRockies finisher was Dean Irvine of North Vancouver who finished third in the Open Mixed division.

Team Cox of Norway held on to their gap to win the 100+ division while the Czechmasters in 80+ and Team Terrascape/Trek Toronto Open Mixed, both of whom had diced with the leading teams all week, won their respective categories. Finally, event host Nipika Mountain Resort also put their name on top of the standings as their Open Women's team of Magi and Kate Scallion held off a hard challenge from the Velobella/Vanderkitten team to win the gold.

In every category and from front to back, riders made heroic and repeated efforts to get to the end of each stage. The TransRockies is considered to be the most difficult and epic mountain bike stage race and this was the most difficult edition of the TransRockies yet. The machined aluminum finisher medals will be only the smallest part of the reward that the competitors take home after overcoming the worst that the Rockies could throw at them over seven days, 532km and 14300 metres of climbing.

TransRockies report

Open Men
1 Rocky Mtn Factory Team (Stefan Widmer/Marty Lazarski) 3:47:37
2 Team Amarante Bike Zone - Onbike (João Marinho/José Silva) at 9:26
3 Bow Cycle / Specialized (Ryan Correy/Brian Bain) 23:06
4 Green Force - T2 (Tom Smets/Tom Luyten) 23:29
5 visitPA.com (Ray Adams/Ryan Leech) 23:50
6 Born2bike Team (Pascal De Meulenaer/Ives Verbruggen) 28:15
7 Team Crowsnest Pass (Andrew Fairhurst/Jeff Smith) 39:34
8 Rye (Johan Erlandsson/Per Andreas Norseng) 39:52
9 Gears and Beers (Dean Etienne/Jeremy Trask) 54:26
10 Caribbean Motors Kia Puerto Rico (Javier Lopez/Luciano Sanchez) 58:16
11 Tasmania (Ross Farrell/Trevor Innes) 59:55
12 Team Hayland (Nicholas Ringwood/Philip Richmond) 1:00:05
13 Couloir Racing (Pierre Boivin/David Gauvreau) 1:01:08
14 DOA (Rob Russell/Matt Russell) 1:02:45
15 Tonik Cycling (Westley Richards/Roger Violette) 1:05:44
16 The Fishermen (David Jones/Kurt Shanski) 1:06:30
17 elretodelquetzal.com (Netzer Quan/Carlos Sanchez) 1:09:40
18 Biking Skillz or Stapleford Billz (Ryan Leibel/Shane MacNaughton) 1:09:57
19 Chemical Crew (Stuart Dewar/Robert Cameron) 1:18:37
20 The Pom & Limey (Paul Cockshott/Bart Hallmark) 1:25:06
21 Wrecsam Tri (Chris Smith/David Warren) 1:25:26
22 Kooyman Techniek 2 (Peter Reijmer/Raymond Brummelhuis) 1:26:19
23 The Pigs Back (Patrick Stewart/Shaun Stewart) 1:31:44
24 Oneplanet Adventure (Ian Owen/Jim Gaffney) 1:34:45
25 Matt and Moyle (James Moyle/Matthew Kitchin) 1:40:48
26 Dominican Republic (Luis Manuel Gonzalez/Rene Lopez) 1:49:50
27 RSA 1 (Jan Hnizdo/Wayne Brunyee) 1:52:48
28 Midlife Madness (Per Oskar Jr. Ternsten/Jan Erik Søvig) 1:54:03
29 Berlin Turtles (Maximilian Schmeding/Ulf Neumann) 1:54:53
30 Bikeridr (Ken Hurd/Sheldon Smart) 2:05:33
31 Team Elkford (Matthew Wilkie/Kevan Wilkie) 2:08:40
32 Maplotters (Schalk Greyling/Johannes Koen) 2:16:47
33 Tally Ho (Mark Crook/Daniel Flynn) 2:16:57
34 Incyclophobiacs (Andrew Williams/Garret Sowchuk) 2:19:07
35 Vino Fino (Shaun Ellis/Mike Radakovic) 2:21:42
36 Rocky Riders (Richard Batteram/Reinoud Wolter) 2:27:22
37 Challenge 09 (Kris Binder/Stephan Oestergaard) 2:31:23
38 Zahnknirscher & Zahnknisterer (Michael Spoerri/Tobias Jakob) 2:42:04
39 Achilles Heels (Bruce Cockburn/Wayne MacFarlane) 2:54:45
40 FJ No Fear (Frans Cronje/Juan Claassen) 3:14:40
41 Team INstall (Rob Sedgwick/Antony Britten) 3:47:18
 
Open Women
1 Team Nipika (Magi Scallion/Kate Scallion) 5:26:36
2 Velo Bella/ Vanderkitten (Erika Krumpelman/Shannon Holden) at 18:55
3 TEC2 (Giselle Weybrecht/Angelique Van Oort) 4:07:26
 
Open Mixed
1 Terrascape/Trek Toronto (Jeff Neilson/Mical Dyck) 4:13:05
2 Team Detrog-Granville Men (Xavier Vermeeren/Mieke Deroo) at 7:50
3 Detroggranville 3 (Kristof Schoonbaert/Sofie De Wulf) 16:19
4 Steed Cycles (Dean Irvine/Alena Irvine) 29:46
5 Swisslys (Rolf Reimann/Ingrid Hohermuth) 1:21:49
6 Bavarian Brits (David Randall/Victoria Randall) 1:33:25
7 Grizzlers (Charlotte Ireland/Tim Collinson) 1:50:46
8 Ruote Quadre Tandem (Giuseppe Salerno/Milena Bettocchi) 2:08:54
9 Sweden - Italy (Viktor Sundberg/Sylvia Kammerer) 2:14:23
10 TooBee (Thomas Schneeberger/Andrea Kyburz) 2:26:29
11 Done Tri-ing (Chris Jeske/Chantal Requier) 2:37:12
12 Two Wide Fields (Simon Hirota/Christina Hirota) 2:37:57
 
80+ Men
1 Czechmasters (Milan Spolc/Martin Horak) 4:06:58
2 Dream Team (Sergio Vairetto/Ettore Bollati) at 3:51
3 Breck Epic (Thane Wright/Dax Massey) 19:29
4 Dalbix (Daniel Cyr/Conrad Audet) 40:50
5 EDO Rham team (Erno Dongen van/Jeroen Kerkhof) 50:27
6 Team Arruda (Helder Carvalho/Joao Mendes) 52:33
7 Tinhorn Creek Crush Club (Mark Butschler/Keith Nicoll) 1:03:54
8 River Valley Cycle (Tom McKee/Darcy Verhun) 1:16:49
9 Park Place Pedal Pushers (Brendan Morgan/Arthur Sombrowski) 1:19:56
10 Old Guys Rule (Gary Bruce Turner/Hallgeir Bakken) 1:34:42
11 Team BVI (Mark Smith/Philippe Leroy) 1:34:55
12 Fernie Blackstone (Pat Gilmar/Franck Gimard) 1:40:04
13 Prairie Storm (Scott Allan/Phil Roadley) 1:54:14
14 Team Warthog (Stephen Bourne/Wayne Aussem) 1:59:22
15 Le Pedalier (Christian Arsenault/Mario Poirier) 2:01:57
16 Cyclelife Dunstable UK (Tony Timberlake/Ian Grist) 2:08:05
17 Team Darkside-Fubar (Mark Millichip/Richard Lloyd) 2:20:54
18 TEC (Erik Van Oort/Richard Mills) 2:21:37
19 Head Cases (Mark Groome/Rob Williams) 2:23:35
20 Are we nearly there yet? (Allan Knabe/Dennis Knabe) 2:31:02
21 Trope Shago (Santiago Ramirez/Juan Carlos Lopez) 2:34:44
22 Un For Deux (Sean Bell/Jeremy Tomalin-Reeves) 2:38:39
23 No Return (Wesley Arthur/Dan Janzen) 2:42:21
24 North Wales Monkeys (Gary Stirrup/Ian Kaye) 3:35:29
25 Team AFG Ireland (James Cullen/Kevin Howlett) 3:59:48
 
80 + Mixed
1 Deadgoat Racing (Pat Doyle/Trish Grajczyk) 4:55:56
2 Hartland Hammers (Margo Downey/Craig Gillett) at 1:04:46
3 Team Loupgarou (Tanya Martin/Ray Vermette) 1:27:35
4 Bavarian Bears (Marion Hemmerling/Hansjoerg Bosler) 1:56:29
5 Two Jones (Janet Jones/Bruce Jones) 2:01:20
6 Team Charek (Derek Higgins/Charmaine Lingard) 2:02:43
7 Like Father, Like Daughter (Rick Metzger/Alison Metzger) 2:03:47
8 Chalet la Foret (Nick Meek/Martha Tullberg) 3:10:53
 
100+
1 Derailleur Noir (David Sudbury/Robin Willard) 4:42:21
2 Team Cox (Hans-Tore Støen/Gisle Langslet) at 5:21
3 Bike Doctor (Garth Patterson/Gary Goplen) 25:10
4 Poco Loco (Kurt Anderau/Judith Locher) 45:32
5 World Famous Team Salty Balls (Andy Hodgson/Steve Salt) 59:55
6 Team Comanche (George King/Jerome Salvador) 1:04:41
7 Booster Juice (John Engelberts/Ben Engelberts) 1:20:37
8 Qball & Lefty (Bryan Sveinson/Ross Maylor) 1:39:30
9 Aktermacti (Jane Hilt/Richard VanGytenbeek) 1:56:30
10 Brothers in Arms (Don Martin/Gerald Martin) 2:25:55
 
Unclassified
1 Gateway /Cycle Studio RT (Peter Turnbull/Jonathan Stenson) 4:25:41
2 Elkford Bicycle Repair (Jon Gould/Pieter Van Rooyen) 4:41:25
3 Dads Army on Tour 2009 (Andy Davies/Gary Bridgeman) 5:12:43
4 Kooyman Techniek team 1 (Marcus Brummelhuis/Gerardus Glaudemans) 5:13:56
5 Specialized Kudzu Mafia (Carey Lowery/Zeke Lilly) 5:24:21
6 Stinking Monkeys (Aldo Lopez-Negrete/Arek Sawzdargo) 5:43:00
7 Very Proudly Kenyan (Eric Nesbitt/Michael Kontos) 5:55:34
8 Mr. Joan Febles (Mr. Joan Febles) 5:59:58
9 Anglo-French Alliance (Kamil Gurses/Xavier Bonnard) 6:15:38
10 Almaden Press (Merryck Griffiths/Darren Ebbs) 6:42:06
11 Paul Godman (Paul Godman) 6:42:22
12 Aroeira Brasil (Carlos Andre Santos/Jose Alexandre Vilela) 6:46:33
13 Battlestars (Almereau Prollius/Gordon Craib) 6:54:59
14 No Mercy! (Gunnar Falke/Marcus Apel) 6:58:50
15 Bike Bulgaria (Stephen Smith) 7:42:28
DNS SUGOI (Bryan Anderson/Nels Guloien)
DNS Tranced (Chris Johnston/Trevor Nakka)
DNS Team de Trog-Granville Mixed 1 (Freddy Compernolle/Lieve Durnez)
DNS Sempre Amigas (Maria Garcia/Betania Roberto)
DNS Raise the Hammer (Greg Auger/Laura Grant)
 
Final GC
 
Open Men
1 Rocky Mtn Factory Team (Stefan Widmer/Marty Lazarski) 29:01:02
2 Team Amarante Bike Zone - Onbike (João Marinho/José Silva) at 1:14:14
3 visitPA.com (Ray Adams/Ryan Leech) 3:36:00
4 Bow Cycle / Specialized (Ryan Correy/Brian Bain) 4:55:46
5 Born2bike Team (Pascal De Meulenaer/Ives Verbruggen) 6:20:36
6 Green Force - T2 (Tom Smets/Tom Luyten) 6:26:18
7 Rye (Johan Erlandsson/Per Andreas Norseng) 7:08:36
8 Gears and Beers (Dean Etienne/Jeremy Trask) 7:26:04
9 Team Crowsnest Pass (Andrew Fairhurst/Jeff Smith) 8:00:46
10 Couloir Racing (Pierre Boivin/David Gauvreau) 8:08:52
11 elretodelquetzal.com (Netzer Quan/Carlos Sanchez) 9:14:41
12 Caribbean Motors Kia Puerto Rico (Javier Lopez/Luciano Sanchez) 10:06:41
13 Biking Skillz or Stapleford Billz (Ryan Leibel/Shane MacNaughton) 10:24:25
14 Team Hayland (Nicholas Ringwood/Philip Richmond) 10:55:18
15 Tonik Cycling (Westley Richards/Roger Violette) 11:13:44
16 Chemical Crew (Stuart Dewar/Robert Cameron) 11:49:49
17 DOA (Rob Russell/Matt Russell) 12:17:13
18 The Pom & Limey (Paul Cockshott/Bart Hallmark) 12:37:30
19 Tasmania (Ross Farrell/Trevor Innes) 13:14:47
20 Midlife Madness (Per Oskar Jr. Ternsten/Jan Erik Søvig) 13:39:56
21 The Fishermen (David Jones/Kurt Shanski) 14:26:21
22 Wrecsam Tri (Chris Smith/David Warren) 14:59:29
23 Oneplanet Adventure (Ian Owen/Jim Gaffney) 15:04:03
24 Dominican Republic (Luis Manuel Gonzalez/Rene Lopez) 15:31:20
25 The Pigs Back (Patrick Stewart/Shaun Stewart) 16:04:22
26 RSA 1 (Jan Hnizdo/Wayne Brunyee) 16:21:55
27 Kooyman Techniek 2 (Peter Reijmer/Raymond Brummelhuis) 16:48:47
28 Berlin Turtles (Maximilian Schmeding/Ulf Neumann) 16:56:53
29 Team Elkford (Matthew Wilkie/Kevan Wilkie) 16:57:36
30 Rocky Riders (Richard Batteram/Reinoud Wolter) 17:53:43
31 Tally Ho (Mark Crook/Daniel Flynn) 17:58:13
32 Maplotters (Schalk Greyling/Johannes Koen) 18:47:32
33 Matt and Moyle (James Moyle/Matthew Kitchin) 19:06:08
34 Bikeridr (Ken Hurd/Sheldon Smart) 19:55:36
35 Zahnknirscher & Zahnknisterer (Michael Spoerri/Tobias Jakob) 20:48:54
36 Challenge 09 (Kris Binder/Stephan Oestergaard) 22:32:28
37 Incyclophobiacs (Andrew Williams/Garret Sowchuk) 22:55:37
38 Vino Fino (Shaun Ellis/Mike Radakovic) 23:22:37
39 Achilles Heels (Bruce Cockburn/Wayne MacFarlane) 26:55:59
40 FJ No Fear (Frans Cronje/Juan Claassen) 28:54:06
41 Team INstall (Rob Sedgwick/Antony Britten) 30:54:06
 
Open Women
1 Team Nipika (Magi Scallion/Kate Scallion) 42:15:17
2 Velo Bella/ Vanderkitten (Erika Krumpelman/Shannon Holden) at 2:05:42
3 TEC2 (Giselle Weybrecht/Angelique Van Oort) 30:37:34
 
Open Mixed
1 Terrascape/Trek Toronto (Jeff Neilson/Mical Dyck) 32:49:05
2 Team Detrog-Granville Men (Xavier Vermeeren/Mieke Deroo) at 2:08:11
3 Steed Cycles (Dean Irvine/Alena Irvine) 3:30:56
4 Detroggranville 3 (Kristof Schoonbaert/Sofie De Wulf) 3:59:02
5 Swisslys (Rolf Reimann/Ingrid Hohermuth) 9:16:15
6 Bavarian Brits (David Randall/Victoria Randall) 13:23:37
7 TooBee (Thomas Schneeberger/Andrea Kyburz) 14:37:36
8 Grizzlers (Charlotte Ireland/Tim Collinson) 16:21:17
9 Done Tri-ing (Chris Jeske/Chantal Requier) 19:45:17
10 Sweden - Italy (Viktor Sundberg/Sylvia Kammerer) 20:34:09
11 Ruote Quadre Tandem (Giuseppe Salerno/Milena Bettocchi) 20:53:15
12 Two Wide Fields (Simon Hirota/Christina Hirota) 21:37:57
 
80+ Men
1 Czechmasters (Milan Spolc/Martin Horak) 30:41:10
2 Breck Epic (Thane Wright/Dax Massey) at 2:01:58
3 Dream Team (Sergio Vairetto/Ettore Bollati) 3:45:08
4 Dalbix (Daniel Cyr/Conrad Audet) 8:13:57
5 Tinhorn Creek Crush Club (Mark Butschler/Keith Nicoll) 9:41:03
6 EDO Rham team (Erno Dongen van/Jeroen Kerkhof) 9:54:01
7 Park Place Pedal Pushers (Brendan Morgan/Arthur Sombrowski) 10:56:19
8 Team Arruda (Helder Carvalho/Joao Mendes) 11:53:23
9 Prairie Storm (Scott Allan/Phil Roadley) 13:33:52
10 Old Guys Rule (Gary Bruce Turner/Hallgeir Bakken) 13:47:09
11 Fernie Blackstone (Pat Gilmar/Franck Gimard) 14:19:21
12 Team BVI (Mark Smith/Philippe Leroy) 15:31:10
13 Team Warthog (Stephen Bourne/Wayne Aussem) 16:14:52
14 River Valley Cycle (Tom McKee/Darcy Verhun) 16:40:37
15 TEC (Erik Van Oort/Richard Mills) 18:27:56
16 Trope Shago (Santiago Ramirez/Juan Carlos Lopez) 18:56:41
17 Head Cases (Mark Groome/Rob Williams) 20:48:01
18 Le Pedalier (Christian Arsenault/Mario Poirier) 22:19:35
19 Cyclelife Dunstable UK (Tony Timberlake/Ian Grist) 22:25:04
20 Team Darkside-Fubar (Mark Millichip/Richard Lloyd) 22:53:57
21 Are we nearly there yet? (Allan Knabe/Dennis Knabe) 23:04:35
22 No Return (Wesley Arthur/Dan Janzen) 23:38:43
23 Un For Deux (Sean Bell/Jeremy Tomalin-Reeves) 24:19:47
24 North Wales Monkeys (Gary Stirrup/Ian Kaye) 30:34:14
25 Team AFG Ireland (James Cullen/Kevin Howlett) 36:37:36
 
80 + Mixed
1 Deadgoat Racing (Pat Doyle/Trish Grajczyk) 36:58:42
2 Hartland Hammers (Margo Downey/Craig Gillett) at 8:17:22
3 Team Loupgarou (Tanya Martin/Ray Vermette) 12:58:51
4 Team Charek (Derek Higgins/Charmaine Lingard) 18:38:03
5 Bavarian Bears (Marion Hemmerling/Hansjoerg Bosler) 19:40:13
6 Like Father, Like Daughter (Rick Metzger/Alison Metzger) 20:26:55
7 Chalet la Foret (Nick Meek/Martha Tullberg) 21:52:35
8 Two Jones (Janet Jones/Bruce Jones) 23:31:28
 
100+
1 Team Cox (Hans-Tore Støen/Gisle Langslet) 38:29:25
2 Derailleur Noir (David Sudbury/Robin Willard) at 31:16
3 Bike Doctor (Garth Patterson/Gary Goplen) 1:42:26
4 Poco Loco (Kurt Anderau/Judith Locher) 2:39:01
5 Team Comanche (George King/Jerome Salvador) 9:31:56
6 Aktermacti (Jane Hilt/Richard VanGytenbeek) 11:25:45
7 World Famous Team Salty Balls (Andy Hodgson/Steve Salt) 13:52:05
8 Booster Juice (John Engelberts/Ben Engelberts) 14:18:29
9 Qball & Lefty (Bryan Sveinson/Ross Maylor) 17:38:41
10 Brothers in Arms (Don Martin/Gerald Martin) 21:53:41
 
Unclassified
1 Gateway /Cycle Studio RT (Peter Turnbull/Jonathan Stenson) 34:21:34
2 Elkford Bicycle Repair (Jon Gould/Pieter Van Rooyen) 40:37:18
3 Dads Army on Tour 2009 (Andy Davies/Gary Bridgeman) 40:51:01
4 Specialized Kudzu Mafia (Carey Lowery/Zeke Lilly) 48:07:01
5 Mr. Joan Febles (Mr. Joan Febles) 48:47:17
6 Very Proudly Kenyan (Eric Nesbitt/Michael Kontos) 50:26:39
7 Stinking Monkeys (Aldo Lopez-Negrete/Arek Sawzdargo) 50:45:14
8 Bike Bulgaria (Stephen Smith) 51:43:18
9 Almaden Press (Merryck Griffiths/Darren Ebbs) 52:12:28
10 Kooyman Techniek team 1 (Marcus Brummelhuis/Gerardus Glaudemans) 52:29:17
11 Battlestars (Almereau Prollius/Gordon Craib) 55:54:40
12 Paul Godman (Paul Godman) 57:16:22
13 No Mercy! (Gunnar Falke/Marcus Apel) 57:56:54
14 Aroeira Brasil (Carlos Andre Santos/Jose Alexandre Vilela) 61:32:22
15 Anglo-French Alliance (Kamil Gurses/Xavier Bonnard)
16 SUGOI (Bryan Anderson/Nels Guloien)
17 Team de Trog-Granville Mixed 1 (Freddy Compernolle/Lieve Durnez)
18 Raise the Hammer (Greg Auger/Laura Grant)
19 Tranced (Chris Johnston/Trevor Nakka)
20 Sempre Amigas (Maria Garcia/Betania Roberto

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login