Canadian Cyclist ARG XC8 -Restart May 16
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
Quebec tourism Banner CC - April 16
 

Daily News


 

October 10/09 17:11 pm - Cyclocross Nationals: Afternoon races results


Posted by Editoress on 10/10/09
 

Unofficial results from the afternoon races.  More results as they become available

 

U23 Men
1 Evan Guthrie (BC) Rocky Mountain Bicycles 49:53
2 Simon Lambert-Lemay (QC) Ride with Rendall 50:17
3 Brian Robinson (AB) CMC/ Bow Cycle 50:23
4 David Larson (AB) Pedalhead Roadworks 50:43
5 Jared Stafford (ON) Bikesports Racing 50:56
6 Justin Middleton (AB) Juventus/RVC 51:46
7 Kyle Fry (ON) MCOR 52:51
8 Cuylar Conly (SK) Team Sask / Cycledelia 53:21
9 Matthew Krahn (AB) RedBike 53:36
10 Stephen Cooley (SK) Team Saskatchewan 53:45
11 Bailey Mcknight (AB) synergy racing Cycle Club 54:15
12 Colter Young (BC) ERTC 54:39
13 Peter Knight (AB) Hardcore Cycling Club 55:52
14 Jannes Wessels (SK) Sprinter Club de Nice 57:48
 
Women
1 Alison Sydor (BC) 43:38
2 Pepper Harlton (AB) Juventus 44:27
3 Natasha Elliott (ON) Garneau Club Chaussure Oglivy 44:48
4 Mical Dyck (AB) Trek Toronto/Terrascape 46:31
5 Sarah Stewart (BC) Total Restoration 46:50
6 Jean Ann Mckirdy (BC) LOCAL RIDE RACING 47:18
7 Vicki Thomas (ON) Ottawa Cross 47:27
8 Carol Barron (AB) Synergy 48:22
9 Bridget Linder (AB) Hardcore Cycling 48:32
10 Loni Klettl (AB) freeskool 48:55
11 Andrea Bunnin (SK) Team Saskatchewan 50:12
12 Shantel Koenig (AB) redbike 51:32
13 Susan Clarke (SK) BCW 51:57
14 Shari Boyle (AB) 52:09
15 Katy Curtis (AB) Cyclemeisters/Bow Cycle 52:50
16 Hanah Cooley (SK) Team Saskatchewan - 1 lap
17 Karen Fedoruk (AB) Hardcore - 1 lap
DNF Julia Garnet (SK) Sask Cycling
DNS Tanya Berg (BC) Oak Bay Bikes

 

Junior Men

1 Kris Dahl (AB) CMC / Bow Cycle

2 Conor O'Brien (ON) Specialized-EMD Serono

3 Kiernan Orange (QC) Ride with Rendall

4 Mackenzie Carson (AB) Juventus

 

Elite Men   
1    Geoff Kabush (BC) Team Maxxis-Rocky Mountain
2    Derrick St John (ON) Garneau Club Chaussure Oglivy
3    Aaron Schooler (AB) Team H&R Block - Kona
4    Tyler Trace (BC) Trek Red Truck
5    Shawn Bunnin (AB) Team Alberta

 

 

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
BikeSports - November 17
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login